با ما همراه باشید

اخبار 53

توسعه قشم با تامین اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری بانک صادرات ایران

منتشر شده

در

توسعه قشم با تامین اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری بانک صادرات ایران

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: از تجربه طرح «طراوت» برای تأمین اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری مورد نظر در منطقه آزاد قشم استفاده خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌اله صیدی در آیین افتتاح سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم درحوزه نفت، گاز و پتروشیمی اظهار کرد: تجربه استفاده از ظرفیت طرح «طراوت»(طرح اعتباری ویژه تولید) بانک صادرات ایران نشان داد که نزدیک به پنج برابر میزان تامین مالی نقدی، می‌توان گردش مالی ایجاد کرد و بانک صادرات ایران طی سال جاری و سال‌های آتی از طریق تامین مالی نقدی سه تا چهار میلیارد دلاری، اعتباری به میزان ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه جزیره قشم را تامین خواهد کرد.

وی در این مراسم که با حضور حمیدرضا مومنی، مدیر عامل و رئیس هیئت‌مدیره منطقه آزاد قشم، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت و جمعی از مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی گاز ایران و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شد، برای تداوم همکاری‌ها در زمینه تامین مالی پروژه‌های مختلف جزیره قشم اعلام آمادگی کرد و افزود: براساس تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات ایران و منطقه آزاد قشم، روند تأمین مالی پنج هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران در حال انجام است و از دو ماه پیش تاکنون، ۱۵۰۰ میلیارد تومان تامین مالی صورت گرفته و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب ضمانت‌نامه و تعهدات منظور شده و روند همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.
مدیرعامل بانک صادرات ایران با اشاره به آغاز چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: یکی از ارکان شعار اصلی انقلاب اسلامی، استقلال بوده که تحقق یافته است و یکی از جلوه‌های مهم استقلال نیز این بود که گردنه ‌پر پیچ و خم و خطرناک فشارهای حداکثری برای فروپاشی اقتصاد کشور و شیوع بیماری کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم و لازم است به این خاطر بر خود ببالیم.
صیدی گفت: دشمنان و بدخواهان در فروپاشی اقتصاد کشور ناکام مانده‌اند و کشور توانسته با مدیریت مناسب از این گردنه‌ها عبور کند در حالیکه هرکدام از این دو عامل کافی بود تا هر کشوری را با آسیب‌های جدی مواجه کند.
وی تاکید کرد: تا سال ۲۰۵۰ اقتصاد دنیا همچنان درگیر بازار نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود و درجه همبستگی زیادی نیز بین آنها وجود دارد. نگرانی از بابت مصرف نفت در دنیا وجود ندارد و این صنعت همچنان در حال رشد است.
از این‌ رو با وجود کاهش ۱۸ درصدی سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه، همچنان ناگزیر به سرمایه‌گذاری در این صنعت هستیم.
مدیرعامل بانک صادرات ایران راهبرد توسعه جزیره قشم و راهبرد انرژی کشور را دو محور اصلی سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی برشمرد و گفت: جزیره قشم  به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی، جغرافیای سیاسی  و همچنین ظرفیت‌های درونی، منطقه بسیار مهمی است و در زمینه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت، معدن، کشاورزی، پرورش آبزیان و گردشگری طی سال‌های گذشته کارهای بسیار مهمی در این منطقه انجام شده است. لذا با افق‌های روشن ترسیم شده در جزیره قشم روبرو هستیم که با وجود تمامی محدودیت‌ها، با قدرت در حال انجام است.
صیدی جمعیت ٨٠ میلیون نفری کشور و جمعیت حدود  ٦٠٠ میلیون نفری منطقه را مهمترین عامل محرک تقاضا در اقتصاد منطقه عنوان کرد و گفت: با یک بازار ٦٠٠ تا ٧٠٠ میلیون نفری در منطقه روبه روییم که مصارف عمده این جمعیت به محصولات عمده پتروشیمی از قبیل اوره، آمونیاک و متانول در صنایع بالادستی و محصولات آن در صنایع پایین دستی وابسته است که یک بازار مصرف بزرگ را ایجاد کرده است. بحث حمل و نقل و به ویژه بانکرینگ (ظرفیت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) را نیز باید به مزیت های این جزیره افزود.
وی با یادآوری رکود جهانی صنعت نفت و این که بهترین زمان سرمایه‌گذاری، زمان رکود است، تاکید کرد: فرصت طلایی سرمایه‌گذاری برای حفظ رتبه هشتم ایران در صنعت نفت و رتبه پنجم در صنعت گاز در دنیا فراهم است. بنابراین باید به سمت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی حرکت کرد که یکی از نکات مهم آن مکان‌یابی مناسب است و جزیره قشم نیز هم به لحاظ ظرفیت‌های موجود و هم به لحاظ زیست محیطی دارای بهترین شرایط برای این اقدام است و افق روشنی پیش رو دارد.

صیدی با اشاره به موضع قدرتمندانه اخیر مقام معظم رهبری و فرصت‌های مناسب پیش آمده برای همکاری با سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف خصوصی، غیردولتی، عمومی و دولتی عنوان کرد: بانک صادرات ایران آماده است و افتخار دارد تا در این سرمایه‌گذاری که از نظر کارشناسی ریسک بالایی ندارد و از نظر توجیه اقتصادی نیز با مشکلی روبه رو نیست، همکاری کند و لذا برای اجرای طرح‌های بیشتر در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی آماده‌ایم.
در افتتاحیه این همایش همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تشکر از همکاری بانک صادرات ایران برای توسعه این جزیره، ظرفیت‌های ایجاد شده و زیرساخت‌های موجود را نقطه قوت این منطقه برای تداوم سرمایه‌گذاری‌ها عنوان کرد و افزود: در کنار احداث پالایشگاه‌های نفت، ساخت و بهره‌برداری از مخازن جدید ذخیره سازی نفت خام و فراورده‌های نفتی نیز در دستور کار قرار گرفته  است.
حمیدرضا مومنی با اشاره به وجود ١٧ میدان ذخایر نفت و گاز طبیعی در این جزیره، گفت: مذاکرات نهایی برای ساخت چهار طرح عظیم پتروشیمی در این جزیره نهایی شده است.
وی از ایجاد ظرفیت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها (بانکرینگ)در این جزیره خبر داد و پیش بینی کرد این ظرفیت تا دو سال آینده به ٢٠٠ هزار تن افزایش یابد.
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت نیز در این مراسم با تحلیل و بررسی سیاست‌های کلان انرژی، تاثیر شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد جهان بر اساس پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول و همچنین تاثیر آن بر تقاضای انرژی در جهان را مورد ارزیابی قرار داد.
امیرحسین زمانی‌نیا با اشاره به تغییرات مهم در چشم‌انداز بازارهای جهانی نفت گفت: تقاضای نفت خام در پتروپالایشگاه‌ها به جهت رشد تقاضای محصولات پتروشیمی در آینده نقش تعیین کننده‌ای دارد اما از سال ٢٠٤٠ به بعد میزان تقاضای نفت در جهان روبه کاهش خواهد داشت.
وی همچنین با بیان چالش‌های پیش روی صنعت نفت و گاز ایران، الزامات سیاسی، تامین مالی و حقوقی را مورد توجه قرار داد و بر لزوم ارائه تضامین دولتی و حاکمیتی به سرمایه‌گذاران قشم تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها