با ما همراه باشید

اخباز 3

توصیه‌های دقیقه نودی به کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان

منتشر شده

در

توصیه‌های دقیقه نودی به کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان

ایسنا/کرمانشاه ساعات پایانی باقی مانده به آغاز آزمون سراسری به اعتقاد کارشناسان آموزشی اهمیت زیادی در آمادگی بیشتر داوطلبان برای حضور سر جلسه آزمون دارد. این ساعات پایانی پراسترس و و هیجان زا بوده، لذا خانواده ها باید شرایط را به نحوی مدیریت کنند تا فرزندشان بتواند با خیالی آسوده سرجلسه آزمون حاضر شده و پاسخگوی سوالات باشد.

 فردین منصوری رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در ساعات پایانی باقی مانده به برگزاری آزمون سراسری درس خواندن و یا مرور آموخته ها به داوطلبان آزمون سراسری توصیه نمی شود، گفت: داوطلبان باید این ساعات را با استراحت کردن سپری کنند تا ذهن آنها فرصت نظم دهی به آموخته هایشان را داشته باشد.

منصوری تاکید کرد: داوطلبان آزمون سراسری باید ۲۴ ساعت باقیمانده به برگزاری آزمون هیچ مطالعه ای نداشته باشند.

رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت مدیریت استرس داوطلبان کنکوری در ساعات پایانی باقیمانده به آزمون، گفت: خانواده ها باید با ایجاد یک فضای حمایت گرانه، کنکوری ها را از اضطراب دور کرده و به هیچ عنوان در مورد کنکور سراسری و نتایج آن و یا آینده حرفی نزنند تا داوطلبان دچار استرس نشوند.

منصوری با بیان اینکه منشأ استرس کنکور، خود خانواده‌ها و به ویژه مادرها هستند و از طریق آنها این استرس به داوطلبان منتقل می شود، گفت:  بیشترین میزان استرس در ساعات پایانی باقیمانده به برگزاری آزمون از طریق خانواده‌ها و اطرافیان به دانش آموزان منتقل می‌شود، در حالی که این افراد به تصور خودشان بدنبال دلداری دادن به داوطلبان با هدف کاهش استرس آنها هستند.

منصوری با بیان اینکه نباید به داوطلب اینگونه القا شود که کنکور و نتیجه آن آخرین فرصت زندگی او است، گفت: خانواده ها باید به داوطلبان کنکور روحیه مثبت داده و با بکار بردن جملاتی مثل ” تو همه تلاشت را کرده ای و نتیجه اصلا مهم  نیست” به داوطلبان روحیه بدهند.

وی مقایسه کردن، سرزنش کردن و صحبت کردن مداوم درباره کنکور و نتیجه آن را در خانه برای داوطلبان کنکوری نامناسب و استرس زا عنوان کرد و افزود: بهتر است شرایط عادی در خانه حاکم بوده و کنکور مثل یک امتحان عادی جلوه داده شود.

منصوری تاکید کرد: در ساعات پایانی باقی مانده تا برگزاری کنکور سراسری خانواده ها باید فضای خانه را به دور از هر نوع تنش نگه داشته و در خواب و بیداری با فرزندان خود همراه شوند.

منصوری گفت: توصیه می شود خانواده‌ها در ساعات پایانی باقی مانده تا جلسه کنکور با برنامه ریزی برای پارک رفتن یا در خانه ماندن، موسیقی گوش دادن یا مناجات کردن با خدا -بر اساس علایق فرزندان خود- محیط آرامش بخشی را برای داوطلبان به وجود آورند. البته در این زمینه نمی‌توان نسخه واحدی را برای کنکوری ها در نظر گرفت و هر خانواده بنا به علائق و روحیات فرزند خود باید در این خصوص برنامه ریزی کند.

منصوری با توصیه به زود خوابیدن داوطلبان در شب آزمون، گفت: خواب کافی در شب قبل از کنکور برای استراحت ذهن ضروری است و می تواند تمرکز بیشتر داوطلب سر جلسه ازمون را به همراه داشته باشد.

رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به تغذیه کنکوری ها در شب آزمون داشت و گفت: توصیه می شود داوطلبان در روزهای باقی مانده از خوردن غذاهای چرب و یا شیرینی‌های مصنوعی خودداری کنند.

منصوری با بیان اینکه خوراکی هایی مثل انجیر، توت خشک و کشمش دارای قند طبیعی هستند،  گفت: استفاده از این نوع خوراکی ها سر جلسه به داوطلبان توصیه می شود، چون این نوع خوراکی ها هم حملشان راحت است و هم بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون را همراه ندارند.

وی تاکید کرد: خوردن  شکلات، آبنبات و شیرینی‌های مصنوعی سر جلسه کنکور توصیه نمی‌شود، زیرا به همان سرعتی که قند خون را بالا می‌برند، به همان سرعت هم آن را پایین می‌آورند و تنها برای حدود یک ساعت گلوکز را تامین می‌کنند.

منصوری با تاکید بر اینکه کنکوری ها روز آزمون حتما باید صبحانه بخورند، گفت: برای صبحانه روز کنکور ترکیبی از لبنیات و پروتئین مانند گردو و پنیر، یک لیوان شیر و یا تخم مرغ به داوطلبان توصیه می شود.

منصوری با بیان اینکه داوطلبان باید سریعا با دریافت کارت ورود به جلسه از سامانه سنجش، ساعت و مکان آزمون خود را مشخص کنند تا دچار استرس نشوند، گفت: توصیه می شود کنکوری ها روز قبل از آزمون حتما حوزه امتحانی خود را شناسایی کنند.

رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه ادامه داد: داوطلبان باید روز آزمون نیم تا یک ساعت زودتر در حوزه امتحانی حضور یابند تا با شناخت بیشتر محیط، ذهنشان آماده پاسخگویی به سوالات آزمون شود.

وی گفت: پوشیدن لباس خنک سر جلسه امتحان و آماده کردن مداد، پاک کن، ماسک و… برای زمان آزمون از مواردی است که می‌تواند به استرس زدایی از داوطلبان آزمون سراسری کمک کند.

رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه توصیه هایی هم به کنکوری ها در هنگام مواجهه با سوالات آزمون داشت و گفت:  کنکوری‌ها باید هنگام مواجه شدن با سئوالات سخت در زمان آزمون، آرامش خود را حفظ کرده و با زدن یک علامت از سوالات سخت عبور کنند تا بعدا اگر فرصت کردند دوباره پاسخگوی آن سوالات باشند.

وی ادامه داد: توصیه می شود کنکوری ها سوالات را به دقت مطالعه کرده تا دچار خطا نشوند و سوالاتی را هم که بلد نیستند رها کنند، چون قرار نیست یک داوطلب به همه سوالات جواب بدهد. داوطلبان برای قبولی در بهترین رشته ها هم الزاما ناچار به پاسخگویی درست به تمام سوالات نیستند.

وی در پایان با تاکید بر اهمیت مدیریت زمان از سوی داوطلبان در روز آزمون، گفت: توصیه می شود داوطلبان از همراه بردن ساعت سرجلسه آزمون غافل نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها