با ما همراه باشید

اخبار 11

تولید پسته می‌تواند اولویت فارس باشد

منتشر شده

در

تولید پسته می‌تواند اولویت فارس باشد

ایسنا/فارس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس، تاکید کرد که با توجه به شرایط اقلیمی کنونی و همچنین نیازهای اقتصادی، تولید محصولاتی نظیر پسته، می‌تواند به عنوان یک اولویت در فارس مد نظر قرار گیرد.

خسرو فروغان امروز یکشنبه ۲۳ آبان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی استان فارس، گفت: پسته یک محصول استراتژیک و مهم برای استان فارس است اما متاسفانه مسئولان استان اهمیت محصول پسته را درک نکرده‌اند درحالی که جایگاه برخی از محصولات حوزه کشاورزی از جمله پسته و زعفران با سایر محصولات در استان فارس متفاوت است.

او افزود: رویکرد فارس از سالهای گذشته کشاورزی بوده است و معیشت بسیاری از مردم این استان با بخش کشاورزی گره خورده است و در حال حاضر که این استان با کمبود منابع آبی و خشکسالی روبروست تغییر نوع کشت به سمت محصولات کم آب بر مانند پسته یک الزام است.

فروغان با اشاره به اینکه مردم ما در تمام عرصه‌ها از مسئولان جلوتر حرکت می‌کنند، گفت: مردم فارس از سال‌های گذشته تولید محصولات کم آب بر را مد نظر قرارداده‌اند که یکی از آنها کشت پسته در دشت‌های شهرستان سروستان بوده، اما متاسفانه دولت حمایتی از تولیدکنندگان این محصول با ارزش نداشته است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: امروز محصول پسته استان فارس در جایگاه خوبی از نظر تولید و صادرات در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است اما مسئولان و نمایندگان استان در مجلس هیچ حمایتی از تولید و صادرات این محصول با کیفیت و ارزآور استان نکرده و نمی‌کنند.

او ادامه داد: مردم به دنبال سودآوری برای خود و استان هستند اما مسئولان و نمایندگان مجلس به جای حمایت از این نگاه، با هدف جذب محبوبیت تلاش می‌کنند صنایع آب بری مانند فولاد را در استان و در حوزه‌های استحفاظی خود ایجاد کنند که در طولانی مدت نیز اجرایی نمی‌شود و سودی برای مردم استان ندارد.

فروغان با بیان اینکه جلسات متعددی در خصوص مشکلات صادرات پسته در استان انجام و پیگیری‌هایی انجام شده است، عنوان کرد: با توجه به کمبود زمان ارسال به کشورهای مقصد و از دست رفتن مشتری‌هایی که سالها برای به دست آوردن آنها تلاش شده نیاز مبرم و عاجل برای تصمیم‌گیری در خصوص عدم رفع تعهد ارزی در بخش صادرات پسته به‌صورت خاص می‌باشد. که بایستی این موضوع بصورت خاص پیگیری شود.

او اضافه کرد: سال گذشته نیز پیشنهادهایی از جمله خرید پسته با دلار آزاد و فروش آن به ‌صورت دلار نیمایی، واردات در مقابل صادرات پسته، تهاتر ارز حاصل از صادرات برای تامین ارز واردات (تهاتر کوتاژی) و تمدید مدت‌زمان رفع تعهد ؛ برای کاهش مشکلات صادرات پسته استان داده شد که موثر نبود.

فروغان افزود: تا زمانی که بخش دولتی اهمیت تولید محصولاتی مانند پسته باور نکند و موضوع اهمیت تغییر الگوی کشت را در استان حمایت نکند؛ اقتصاد ما آسیب های فراوان است.

عضو نمایندگان اتاق بازرگانی فارس تاکید کرد: امروز موضوع بهبود وضعیت معیشت مردم استان از مسایل مهم کشور و استان است و باید راهکارهایی که می تواند به این امر کمک کند مد نظر مسئولان قرار گیرد که در این صورت مسایلی از جمله حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی استان نیز کاهش می یابد.

او بیان کرد: مدیران میانی نقش مهمی در تسهیل صادرات دارند و نگاه مدیران می تواند در افزایش و یا رونق صادرات استان موثر باشد لذا مدیران میانی ما باید نمایندگان مجلس و مدیران کلان را نسبت به مسایل مهم استان حساس کنند.
فروغان خاطرنشان کرد: انتظار ما به عنوان بخش خصوصی این است که با اختلال گران در روند صادرات استان برخورد قاطعانه انجام شود زیرا ایجاد گره در معیشت مردم و ارزآوری برای استان موضوع ساده ای نیست.

دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز در این جلسه گفت: بخش کشاورزی تاثیر بسزایی در  اشتغالزایی دارد اما تاثیر این بخش در نابسامانی ارزی کشور به حدی نیست که با اعمال دستورالعمل و بخشنامه‌های متعدد جلوی هرگونه فعالیت در این بخش گرفته شود اما متاسفانه در برخی از برهه‌ها بر اشتباهات انجام شده پافشاری می‌شود.

هادی حنایی، با بیان اینکه آثار تورم در کشور بر بخش کشاورزی و صادرات و ارزآوری این بخش برای کشور می‌بینیم، اظهار کرد: امروز صادرکنندگان ما درگیر کاغذبازی و بخشنامه های متعدد برگشت ارز هستند و از مسئله اصلی که صادرات و ارزآوری برای کشور است بازمانده‌اند.

حنایی ادامه داد: بارها مشکلات و راهکارهای بخش کشاورزی استان را با بخش دولتی اعلام کرده‌ایم اما اراده‌ای برای حل مشکلات وجود ندارد و این درحالی است که تا زمانی که بخش دولتی و بانک مرکزی با بخش خصوصی همراه و همدل نباشد و بر ایجاد موانع داخلی پافشاری کنند، کشور با مشکلات اقتصادی روبروست.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها