با ما همراه باشید

ورزشی

توی دروازه – آن ضربات شگفت آور و باورنکردنی

منتشر شده

در

همان‌طور که از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد عنوان بهترین گلزن بازی‌های ملی دنیا از دست ایرانی‌ها خارج و به زودی به بازیکنی خواهد رسید که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ دنیا است. همین که رکورد علی دایی  پس از سال‌ها توسط یک بازیکن در سطح و اندازه کریستیانو رونالدو شکسته می‌شود ارزش و بزرگی کار دایی رانشان می‌دهد.

 

بازیکنی که شاید معروف‌ترین و مشهورترین چهره ورزشی ایران در سطح دنیا باشد. فارغ از هر وجهه‌ای که دایی در دنیا دارد مهم این است که با توجه به اهمیتی که فوتبال و ورزش در زندگی ایرانی‌ها دارد، او یکی از تاریخ سازترین چهره‌های نه تنها ورزشی ایران که بلکه تاریخ ایران است. دایی ۱۰۹ گل برای تیم ملی ایران به ثمر رساند و هر کدام از ایرانی‌ها با یکی از این ۱۰۹ گل احتمالا خاطره ای مجزا دارند. اما با این همه شاید بتوان ده گل از این ۱۰۹ گل را به عنوان مهمترین گل‌های ملی دایی انتخاب کرد. هر چند هر کسی بنا به سلیقه و یا خاطره‌ای که از گل‌های دایی دارد ممکن است لیست دیگری را برای گل‌های مهم دایی انتخاب کند.

 

۱- گل به ژاپن در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

 

دایی در مرحله قبل بازی‌های دو گل به چین‌تایپه زده بود اما اهمیت این گلش به ژاپن از دو جهت بود‌. یکی اینکه او در رقابت با اصغر مدیرروستا و صمد مرفاوی تبدیل به تک مهاجم ایران شده بود و حالا علی پروین روی او حساب ویژه‌ای باز می‌کرد و دوم اینکه دروازه تیمی بزرگ در آسیا را در مسابقه‌ای مهم باز می‌کرد. پاس حمید درخشان در میان دو مدافع ژاپن و رسیدن توپ به دایی که قبلا مهارتش را روی ضربات سر نشان داده بود و حالا با خونسردی دروازبان پیش‌تاخته‌ی ژاپن را دریبل کرد و گل دوم ایران به ژاپن. شادی دایی پس از این نیز دیگر در سال‌های بعد تکرار نشد تا این گل به ژاپن به همراه شادی هواپیمایی دایی در خاطر بماند. دایی بعدا یک بار نیز در یک بازی دوستانه در یوکوهاما در سال ۱۹۹۹ روی یک ضربه آزاد دروازه ژاپن را باز کرد.

 

 

۲- گل به عمان مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ ورزشگاه آزادی

 

دایی پس از زدن چهار گل در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴، تا مقدماتی جام ملت‌های آسیای ۱۹۹۶، فقط فرصت حضور در یک بازی رسمی تیم ملی را پیدا کرد و این همان بازی معروف مقابل بحرین در بازی‌های آسیایی هیروشیما بود. پس از آن دایی در کنار ادموند اختر تبدیل به زوج خط حمله ایران در مقدماتی جام ملت‌های ۱۹۹۶ شد. ایران دو بازی اول مقابل نپال و سریلانکا را به ترتیب با هشت و هفت گل برد و دایی ۹ گل از این ۱۵ گل را به ثمر رساند. بازی سوم در مقابل رقیب اصلی برگزار شد و ورزشگاه لبریز از تماشاگر آزادی که پس از سه سال میزبان تیم ملی در یک بازی رسمی شده بود منتظر برتری ایران. شکست‌های متوالی از ۱۹۹۲ در فوتبال ایران باعث شده بود که حتی بردن عمان هم در اما و اگر باشد. اما دایی با یک حرکت انفرادی از کناره و سپس جا گذاشتن مقطعی یک مدافع و ضربه از زاویه‌ای بسته یکی از زیباترین گل‌های دوران بازی خود را به ثمر رساند که اهمیت زیادی هم برای ما داشت.

 

 

۳- گل به عربستان در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

 

ایران به عراق باخته و تایلند را برده بود و برای صعود از گروه خود چاره‌ای جز بردن عربستان نداشت. در شرایطی که ایرانی‌ها چندان امیدی به بردن عربستان مقتدر نداشتند این دایی بود که با یک ضربه دیدنی محمد الدعایه را تسلیم کرد و قفل دروازه عربستان را گشود. ایران یک بر صفر پیش افتاد و پس از آن دو گل دیگر زد و بهترین نتیجه تاریخ بازی‌های دو تیم را کسب کرد. تنها گل علی دایی به محمد الدعایه به نوعی سرآغاز سر بلند کردن دوباره فوتبال ایران در آسیا شد.

 

 

۴- گل به کره‌جنوبی یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

 

علی دایی گل‌های سوم تا ششم بازی با کره‌جنوبی را در آن جدال معروف شش تایی به ثمر رساند. اما گل اول او و سوم ایران از دو جهت از سه گل دیگر مهمتر بود. اول اینکه در شرایطی که بازی دو تیم مساوی بود و پایاپای پیش می‌رفت این دایی بود که با قلدری و با یک تنه فنی مدافع کره را جا گذاشت و بعد از آن با یک ضربه عجیب کات‌دار از زاویه‌ای سخت دروازه کره را باز کرد. گلی که بلاخره برای اولین بار از شروع بازی ما را مقابل کره پیش انداخت و پا‌یه‌گذار سه گل دیگر شد.

 

در مصاف با کره جنوبی در یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶. بهترین بازی ملی علی دایی از نظر تعداد گل به ثمر رسانده. زدن چهار گل به کره‌جنوبی در یک بازی کار راحتی نیست که دایی به خوبی آن را انجام داده. دایی در دوران بازی خود فقط همین چهار گل را به کره‌جنوبی زد.

 

 

۵- گل به کویت بازی رده‌بندی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

 

گلی که به عقیده بسیاری زیباترین گل دایی در بازی‌های ملی نیز است. یک ضربه سر شیرجه‌ای روی سانتر مهرداد میناوند که گل خورده ایران را جبران کرد. دایی که در ضیافت پنالتی‌ها مقابل عربستان در نیمه‌نهایی پنالتی‌اش را به طرز عجیبی بیرون زده بود با این گل جبران کرد و جام ملت‌های ۱۹۹۶ را به زدن هشت گل و عنوان  آقای گلی به پایان رساند.

 

۶- گل به سوریه مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸

 

ایران که مالدیو و قرقیزستان را در دو بازی اول شکست داده بود در بازی سوم به مصاف سوریه میزبان و هوادارانش رفت. مغلوب کردن ماهر بیرق‌دار گلر سرپنجه‌ی سوری‌ها در آن بازی فقط کار علی دایی بود که با یکی از آن شوت‌های دقیق و زاویه‌دار خود از پشت محوطه جریمه دروازه سوریه را باز کند. ایران با همین یک گل سوریه را برد و تقریبا خیالش برای بازی‌های برگشت و صعود به دور بعد راحت شد.

 

 

۷- گل به ژاپن پلی‌آف جام جهانی ۱۹۹۸

 

ایران و ژاپن به عنوان دومین تیم‌های گروه خود برای تعیین تیم سوم صعود کننده به جام جهانی در مالزی به مصاف هم رفتند و در حالی که بازی یک-یک دنبال می‌شد این دایی بود که سومین گلش در نهمین بازی ایران در این مرحله مقدماتی جام جهانی را روی سانتر مهدوی‌کیا با یک ضربه سر به ثمر رساند. گلی که هر چند منجر به صعود ایران به جام جهانی نشد اما برای دقایق زیادی ما را به رفتن به فرانسه امیدوار کرده بود.

 

در مصاف با ژاپن در پلی آف جام جهانی ۱۹۹۸. گل دوم ایران را دایی با یک ضربه سر تماشایی به ثمر رساند‌ گلی که ایران را دو بر یک پیش انداخت و اگر کمی دقت به خرج داده بودیم آنگاه این گل می‌توانست حکم صعود به جام جهانی را صادر کند. دایی به جز این گل دو گل دیگر در بازی های رسمی و یک گل در بازی‌های دوستانه به ژاپن زد: مجموعا چهار گل

 

 

۸- گل به عراق مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

 

ایران و عراق برای اولین و آخرین بار در سال‌های پس از انقلاب در بغداد به مصاف هم رفته بودند و بازی با تساوی یک-یک در جریان بود که یورش دایی به خط دفاع عراق، یک سر توپ با پای چپ و محو کردن مدافع عراق و سپس  یک ضربه کات‌دار و قرار گرفتن توپ در کنج دروازه عراق. یک برد شیرین برای ایران در خاک عراق که چه بسا شیرین‌ترین گل دایی نیز باشد.

 

 

۹- گل به عربستان مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

 

دایی که در بازی رفت دو بار دروازه عربستان را باز کرده بود در بازی برگشت نیز موفق شد در حالی که یک بر صفر از میزبان عقب بودیم با یک ضربه سر متبحرانه و زیبا دروازه عربستان را باز کند. این چهارمین و آخرین گل دایی هفت باری بود که مقابل این تیم به میدان رفت.

 

در جدال برگشت با عربستان مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲. دایی در هفت بازی مقابل عربستان به میدان رفت و چهار گل به این تیم زد. یکی در جام ملت های ۱۹۹۶ به محمد الدعایه و دو گل در تهران و یک گل در جده در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

 

 

۱۰- گل به اردن، مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

 

ایران که بازی رفت در تهران را به طرز عجیبی به اردن باخته بود چاره‌ای جز بردن این تیم در امان پایتخت این کشور نداشت. گل اول را نیکبخت زد و گل دوم را روی ارسال سریع وحید هاشمیان علی دایی با یک ضربه سر چکشی زیبا وارد دروازه اردن کرد و کار تمام شد.

 

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها