با ما همراه باشید

اخبار 12

تکاپوی اسلام‌آباد برای جلوگیری از افزایش حملات طالبان پاکستان

منتشر شده

در

تکاپوی اسلام‌آباد برای جلوگیری از افزایش حملات طالبان پاکستان

از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان افغانستان، شاخه این گروه در پاکستان حملات خود در مرزهای دو کشور را تشدید کرده و باعث شده تا اسلام آباد برای دستیابی به صلح با این گروه شبه نظامی در خاک پاکستان به تکاپو بیفتد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌نویسد: کارشناسان می‌گویند، طالبان پاکستان که در مناطق قبیله‌ای دور افتاده این کشور فعال است در پی روی کار آمدن طالبان افغانستان که از ۱۵ اوت سال جاری میلادی قدرت را بار دیگر در این کشور به دست گرفته، جسور شده است.

تحریک طالبان پاکستان پس از تشکیل در ۲۰۰۷ در این کشور یکسری خشونت‌هایی را رقم زد. این گروه که بیشتر از قوم پشتون هستند صدها حمله انتحاری و آدم‌ربایی در سراسر این کشور انجام داده و کنترل نواحی مرزی را به دست گرفته و قوانین سرسختی را در قلمروی خود وضع کرده است.

یکی از اعضای همین گروه بود که به سمت ملاله یوسف زی، دانش آموز پاکستان در دره سوات تیراندازی کرد و او بعدا برای درمان به انگلیس برده شد و در نهایت به خاطر تلاش‌هایش برای تحصیل دختران برنده جایزه صلح نوبل شد.

این گروه همچنین در ترور بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان دست داشت.

اما در پی قتل عام ۱۵۰ کودک در مدرسه ای در پیشاور در سال ۲۰۱۴ ارتش در نهایت این گروه تندرو را سرکوب کرد و آنها مجبور شدند به سمت افغانستان عقب نشینی کنند.

حالا پس از گذشته ۱۰ سال و روی کار آمدن مجدد طالبان افغانستان در کابل، پاکستان تلاش می‌کند تا مانع از قدرت گیری تحریک طالبان پاکستان شود.

یکی از نیروهای این گروه که خواست نامش فاش نشود، گفت: نیروهای تحریک طالبان پاکستان پس از سقوط کابل و روی کار آمدن طالبان افغانستان بسیار راحت‌تر شده اند و خیال آسوده‌تری دارند و می‌توانند آزادانه در این کشور فعالیت کنند. آنها دیگر ترسی از حملات پهپادی آمریکا ندارند و می‌توانند آزادانه دیدار و ارتباط داشته باشند.

حمله به نیروهای امنیتی

بر اساس آمارهای تحریک طالبان پاکستان، این گروه مقصر ۳۲ حمله در اوت، ۳۷ مورد در سپتامبر و ۲۴ حمله در اکتبر است که بالاترین میزان حملات در پنج سال گذشته محسوب می‌شود.

در طول سال ۲۰۲۰ و زمانیکه آمریکا برای نخستین بار وعده خروج از افغانستان را مطرح کرد، این گروه ۱۴۹ مورد حمله انجام داد که سه برابر بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود.

اطمینان بیشتر این گروه زمانی ایجاد شد که در اکتبر، “نوری ولی محسود” رهبر این گروه از مخفیگاهش بیرون آمد و در حالیکه با ساکنان محلی دست می‌داد و با مردم صحبت می‌کرد، تصویرش منتشر شد؛ چیزی که تا همین چند ماه پیش اصلا قابل تصور نبود.

بیش از ده‌ها گروه از ژوئیه ۲۰۲۰ تحت رهبری این فرد دست به راهپیمایی زده اند.

محسود در اقدامی برای بهبود وجهه تحریک طالبان پاکستان و متمایز کردن آن از افراطگرایان داعشی، گروه را در مسیر جدیدی قرار داد و به آنها گفت که فقط به نیروهای امنیتی و مقام‌های اجرای قانون حمله کنند نه غیرنظامیان. حملات اخیر در پاکستان نیز برخلاف حملات و بمب گذاری‌های پیشین، تلفات زیادی به بار نیاورده اند.

یک فرصت دوباره

حال برای اسلام آباد، بخشی از استراتژی مقابله با تهدید تحریک طالبان پاکستان، تطبیق با آنهاست.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان که در نیمه راه دور نخست فعالیت خود در این سمت است، تمایل دارد تا از موضع محافظه کار کشورش حمایت کند و می‌داند که نزدیک شدن به چنین گروه‌هایی چون تحریک طالبان پاکستان، رای روستاییان را برایش به ارمغان می‌آورد حتی اگر این اقدام باعث خشم ارتش این کشور شود.

نخست وزیر پاکستان در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که دولت برای نخستین بار از ۲۰۱۴ با این گروه تندرو در حال گفتگوست و این اقدام از سوی رهبران جدید در افغانستان تسهیل می‌شود. دو طرف تا ۹ دسامبر سال جاری میلادی و زمانی که به یک توافق برسند، آتش‌بس اعلام کرده‌اند.

فواد چودری، وزیر اطلاع رسانی پاکستان نیز در این باره می‌گوید: به افرادی که به دنبال برگشت و احترام به قوانین و قانون اساسی ما هستند، یک فرصت دوباره داده می‌شود.

هیچ یک از طرف‌ها درباره جزئیات و مفاد این گفتگوها به صراحت صحبتی نکرده‌اند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه نیز گفت، آزادی حدود ۱۰۰ تن از اعضای تحریک طالبان پاکستان درخواست اصلی این گروه برای موافقت با آتش‌بس بوده است.

این گروه همچنین خواهان این هستند که بتوانند از مخفیگاه خود بیرون بیایند و به مناطق قبیله‌ای برگردند اما بدون حمایت از سوی ریش سفیدان که صدها تن از آنها در طول سال‌های گذشته کشته شدند، هرگونه ریسک توافق بی معناست.

بعدشاه، یکی از ریش سفیدان قبیله‌ای در پیشاور گفته است: برای آنها سخت است که بدون بر زمین گذاشتن سلاحشان به زندگی قبیله‌ای برگردند چون دشمنانی دارند. آنها نسبت به طالبان کینه دارند. اما اگر مشکلات حل و فصل شوند، آماده پذیرش آنها هستند.

یک نسل جدید

تحریک طالبان پاکستان برگرفته از گروه های مختلف که برخی از آنها با القاعده بیعت کرده‌اند، هنوز یک گروه متمایز از طالبان افغانستان است.

بر اساس تخمین‌های دولت و مقام های پاکستانی، این گروه در پاکستان ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نیرو دارد، درحالی که در اوج فعالیتش ۲۰ هزار نیرو داشت. رده ارشد آن به واسطه عملیات نظامی با پشتیبانی پهپادی آمریکا پس از ۲۰۱۴ از بین رفت.

یکی از مقام‌های پاکستانی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفته که تحریک طالبان پاکستان با آن گروهی که هشت سال پیش بود، فرق دارد. وی ادامه داد: گفتگوهای کنونی با نیروهای جوان این گروه و نسل سوم رهبران آن در جریان است.

هنوز گفتگوهای صلح بین دو طرف بسیاری را در داخل پاکستان خشمگین می‌کند به ویژه آنهایی که حملات مرگبار آنها را علیه مدارس، هتل‌ها، کلیساها و بازارها که به کشته شدن ۷۰ هزار تن انجامید، به یاد می‌آورند.

یکی از ریش سفیدان قبیله‌ای نیز می‌گوید: نیروهای این گروه مانند قبل نیستند اما مردم می‌توانند حضور آنها را احساس کنند. در منطقه وزیرستان جنوبی، بسیاری از مردم طالبان افغانستان را دوست دارند چون آنچه که آنها انجام می‌دهند به نام اسلام است. اما بسیاری می‌ترسند که بازگشت تحریک طالبان پاکستان دوره جدیدی از خشونت را به همراه داشته باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها