با ما همراه باشید

ورزشی

تیم فصل بعد استقلال را می‌شود حدس زد

منتشر شده

در

استقلال پس از باخت در دربی چهار برد و یک تساوی در لیگ به دست آورده با هفت گل زده و یک گل خورده که نشان از پیشرفت این تیم پس از آن باخت دارد. هم در دربی و هم در پنج بازی پس از آن در لیگ و یک بازی در جام حذفی، مجیدی سیستم سه-پنج-دو را با سه دفاع خطی به کار گرفته تا بدین ترتیب بخش زیادی از مشکلات خط دفاعی‌اش را که هم در بازی‌های آسیایی و هم در باخت مقابل ذوب‌آهن در لیگ خود را نشان داده بود برطرف کند. بنابراین او از تغییر سیستم نتیجه گرفته و طبیعی است که با این سیستم هم ادامه دهد. از طرفی مجیدی نشان داده که جز در مواقع محرومیت و مصدومیت بازیکنانش زیاد تمایلی به تغییر ترکیب اصلی خود ندارد و این موضوع نیز برای استقلالی که در سال‌های اخیر همچون رقیبش نتوانسته به یک ترکیب ثابت برسد یک مزیت محسوب می‌شود.

 

در سیستم ۲-۵-۳جدید که روز به روز هم استفاده از آن هم در فوتبال ایران و هم در فوتبال دنیا استفاده از آن رایج‌تر می‌شود، با اضافه شدن یک مدافع  به دو مدافع سیستم رایج ۲-۴-۴ و به دنبال آن استفاده از دو مهاجم، یکی از هافبک‌های میانی کم می‌شود. از طرفی اگرچه دو بازیکت کناری و لب خط اسم‌شان در بین پنج هافبک آورده می‌شود اما در واقع آن‌ها بازیکن میانی نیستند و باید وظایفی فراتر از دو مدافع راست و چپ در سیستم ۲-۴-۴ بر دوش‌شان گذاشت  تا بتوان تعادل را در فاز دفاع و حمله ایجاد کرد.
در فوتبال ایران و تقریبا از سال ۷۰ که استقلال با پورحیدری و بونژاک دستیار مجارش سیستم سه پنج دو قدیمی برگرفته از سیستم آلمان را در فوتبال ایران پیاده کردند تا اوایل دهه هشتاد، سیستم بازی با دو مدافع یارگیر و یک مدافع پوششی و دو پیستون کناری سیستم غالب تیم‌های باشگاهی و ملی ما شد و حتی تومسیلاو ایویچ هم با همه تلاشش نتوانست ذهنیت بازیکنان را برای بازی با سیستم چهار چهار دو عوض کند و بلافاصله پس از اخراجش انگار که بازیکنان نفسی به راحتی کشیده باشند، تیم ملی به همان سیستم مورد علاقه بازیکنان ایرانی برگشت و در جام جهانی با آن به میدان رفت.

 

حتی در سال ۸۰ بلاژویچ هم تیم ملی را با یک مدافع پوششی و دو مدافع یارگیر و دو پیستون کناری به مصاف حریفان فرستاد و در نهایت برانکو با تغییر سیستم به ۲-۴-۴ در تیم ملی ، کم‌کم باشگاه‌ها را هم به سمت این سیستم متمایل کرد. اما قهرمانی استقلال در لیگ ۸۴-۸۵ هم با همان سیستم سه پنج دو بدست آمد و قلعه‌نویی هم علیرغم تلاش اولیه‌اش برای استقاده از این سیستم در تیم ملی در نهایت در بازی‌های رسمی به دفاع خطی برگشت و آخرین بازمانده آن سیستم هم بلاخره تسلیم شد. هر چند در از آن سیستم غالب فوتبال ایران در دهه هفتاد به عنوان سه پنج دو یاد می‌شد اما در اصل آن سیستم با نوع بازی پیستون‌ها بیشتر پنج-سه-دو بود.

حالا در سیستم جدید سه پنج دو، دو بازیکن کناری باید حداقل همپای مدافعان کناری سیستم چهار چهار دو طول زمین را طی کند. اما به واسطه کم شدن یک بازیکن میانی، آنها باید جور بازیسازی را هم بکشند و فضاهای خالی در کناره‌ها را خوب ببینند و از آن طرف هم خوب توپ بگیرند تا حریف را مجبور به عرض گرفتن در زمین کرد و اجازه نداد در وسط زمین برتری عددی ایجاد کند. به عبارتی دو بازیکن کناری که نام‌شان در بین بازیکنان میانی آورده می‌شود باید علاوه بر اینکه وظایف مدافعان کناری سیستم ۲-۴-۴ را انجام دهند با آزادی عملی که به آنها داده می‌شود باید بتوانند در فاز هجومی نقش وینگر را هم بر عهده بگیرند و با اطمینان از پر شدن فضای پشت سر‌شان توسط مدافعان میانی، مشارکت جدی در فاز حمله داشته باشند.

 

 

 

 

استقلال از ترکیب سه هافبک میانی ریگی، رضاوند و مهدی‌پور استفاده می‌کند که در موقع دفاع مهدی‌پور و ریگی در عرض هم جلوی دفاع بازی می‌کنند و در فاز هجومی معمولا مهدی پور و رضاوند در عرض هم. اما بار اصلی بازیسازی و گرفتن توپ های پشت محوطه جریمه حریف بیشتر بر عهده رضاوند است‌. مشکل استقلال همین است که بازیسازی که بتواند کناره‌ها را خوب ببیند و به موقع هم بتواند پشت مهاجمان خود را رسانده و از کناره‌ها توپ بگیرد و به موقع هم بازی را بچرخاند ندارد. آرش رضاوند به عنوان هافبک راس مثلث میانی استقلال اصلا آن حضور به موقع در یک سوم دفاعی حریف که لازمه چنین پستی است را ندارد. هر چند مهدی‌پور نشان داده بهتر می‌تواند تعادلی در وظایف دفاعی و هجومی خود برقرار کند و جالب اینکه توانسته بخشی از وظایف رضاوند را هم بهتر از او انجام دهد اما او نیز هم به دلیل پست بازی و هم به دلیل ویژگی‌های فنی نمی‌تواند پلی‌میکر مورد نیاز استقلال باشد.

از طرفی موسوی همچنان همانند یک مدافع کناری عمل می‌کند اگرچه دیروز تقریبا یک پاس گل داد . نادری نیز  نقش فعال‌تری در حملات استقلال دارد. با این حال علی‌رغم اینکه  در سیستم ۲-۵-۳ استفاده از کناره‌ها به چرخاندن بازی به کانال‌های میانی ارجحیت دارد، اما سبک بازی استقلال زیاد مبتنی بر استفاده از کانال‌های کناری نیست.

 

 

در این سیستم حضور یک پلی‌میکر کلاسیک در ترکیب بیشتر از سیستم‌های دیگر احساس می‌شود که استقلال فاقد چنین بازیکنی است. شاید با بازگشت فرشید اسماعیلی به ترکیب اصلی این مشکل بازیسازی استقلال تا حدودی حل شود اما نوسان‌های این بازیکن نیز چه بسا نتواند خیال فرهاد مجیدی را برای داشتن یک پلی‌میکر مورد نیاز برای سیستم سه پنج دوی مورد علاقه‌اش راحت کند.

به داریوش شجاعیان هم با این همه مصدومیت اعتمادی نیست. مجیدی سعی کرده با قرار ندادن دو مهاجمش در یک خط و استفاده از قائدی عقب تر از مطهری، بخشی از کمبود خلاقیت در پشت محوطه جریمه حریفان را جبران کند اما قائدی نیز وقتی در کناره‌ها صاحب توپ شود خطرناک‌تر ظاهر می‌شود و بنابراین متمایل کردن او به وسط شاید از کارایی او بکاهد.

 

 

 

شاید اگر ضعف مدافعان میانی استقلال در بازی‌های آسیایی و بازی با ذوب‌آهن عیان نمی‌شد و آنها تبحر بیشتری در پوشش دادن فضاهای خالی نشان می‌دادند، مجیدی نیز که نشان داده بیشتر ترجیحش بازیگردانی و موقعیت‌سازی از میانه میدان است تا از کناره‌ها، به سمت این سیستم سه دفاع نمی‌رفت. با توجه به اینکه او با بازیکنان فعلی خود نتوانسته بازیسازی را به نحو ایده‌آل از میانه زمین انجام دهد، شاید ترجیحش به این باشد که چنانچه داشته‌هایش کفاف دهد، به بازیکنان میانی‌اش اضافه کند اما به نظر او با نتایجی که گرفته بهترین سیستم را برای تیمش انتخاب کرده است.

با این حال می‌توان حدس زد که اولویت های او برای یارگیری فصل بعد چه خواهد بود و احتمالا در رأس لیست فرهاد یک هافبک که توانایی بیشتری نسبت به بازیکنان فعلی‌اش در بازیسازی دارد قرار داشته باشد.

 

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

تعجب سرمربی هند از کیفیت تیم ملی زنان ایران

منتشر شده

در

توسط

سرمربی تیم هند اعتراف کرد در ابتدا از کیفیت فنی تیم ایران شگفت زده شده است.

 به نقل از استار، تیم ملی فوتبال زنان ایران در اولین دیدار خود از جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه پنجشنبه، ۳۰ دی در ورزشگاه دی وای پاتیل بمبئی مقابل هند میزبان به میدان رفت و در پایان به تساوی بدون گل دست پیدا کرد. در پایان این دیدار زهره کودایی، دروازه‌بان ایران به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

توماس دنربی سرمربی هند پس از تساوی بدون گل تیمش مقابل ایران در بازی افتتاحیه جام ملت های آسیا ابراز ناامیدی کرد و گفت: بله، از این طریق، من از نتیجه ناامید هستم. ما موقعیت های کافی برای گلزنی داشتیم اما همین که هست. همه چیز به مهارت های فنی بستگی دارد.

ایران فوتبال بی باک بازی کرد و سرمربی هند اعتراف کرد که در ابتدا کمی شگفت زده شده بود.

او گفت: من در ابتدا کمی شگفت زده شدم . البته نمی‌توانید بدانید هر بازی یک بازی جدید است، اما آنها بالاتر از حد انتظار شروع کردند. ما همچنین بعد از اینکه آنها را محک زدیم شروع به کنترل بازی کردیم. سعی می کنیم از بازی مقابل چین تایپه امتیاز بگیریم. این بازی تمام شده است، ما نمی توانیم این نتیجه را تغییر دهیم.

مهاجمان هندی در حالی که موقعیت های زیادی ایجاد کردند، نتوانستند آنها را به گل تبدیل کنند و مربی معتقد است که باید برنامه ها را به خوبی اجرا کنند.

دنربی در پاسخ به این سوال که چرا کاملا دیوی از تیم کنار گذاشته شد، گفت: او کمی دیر وارد تیم شد. ما در تلاشیم تا بفهمیم چه کسی برای هر بازی بهترین است.

 

 

ادامه مطلب

ورزشی

۵ بازیکن کرونایی استقلال مشخص شدند

منتشر شده

در

توسط

اسامی ۵ بازیکن استقلال که مبتلا به ویروس کرونا شدند، مشخص شد.

 باشگاه استقلال دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که نتیجه تست کرونای تعداد زیادی از بازیکنان و اعضای کادر تیم فوتبال استقلال مثبت شده است.

به همین علت، نشست خبری فرهاد مجیدی پیش از بازی با پیکان به دلیل شرایط ویژه رخ داده، برگزار نشد و در ادامه نیز با تایید سازمان لیگ، دیدار دو تیم استقلال و پیکان در چارچوب مرحله یک‌هشتم نهایی جام حذفی لغو شد.

شب گذشته (دوشنبه) سعید فتاحی، نماینده باشگاه استقلال در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره تعداد افراد مبتلا به کرونا توضیحاتی ارائه داد و تاکید کرد که ۱۷ تن از بازیکنان تیم استقلال و یک نفر از اعضای کادر فنی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

با این حال طبق پیگیری خبرنگار ایسنا، اسامی ۵ بازیکن تیم فوتبال استقلال که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند، مشخص شد. بر این اساس کوین یامگا، مهدی مهدی‌پور، امیرحسین حسین‌زاده، سیاوش یزدانی و روزبه چشمی از جمله افرادی هستند که میان بازیکنان استقلال به کرونا مبتلا شده‌اند.

نام افراد دیگری که در استقلال مبتلا به کرونا شده‌اند، مشخص نشده و مسئولان سازمان لیگ نیز بر این باور هستند که اسامی متبلایان محرمانه است و نباید منتشر شود! این در حالی است که در فوتبال دنیا و در میان بازیکنان مطرح و حرفه‌ای فوتبال، اسامی بازیکنان مبتلا به کرونا در تیم‌ها به طور کامل مشخص شده و در این رابطه شفاف‌سازی می‌شود.

 

ادامه مطلب

ورزشی

شناخت کامل حریفان فولاد و سپاهان ایران در لیگ قهرمانان آسیا

منتشر شده

در

توسط

قرعه‌کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد و تیم فوتبال سپاهان با صدرنشین فعلی لیگ ستارگان قطر و قهرمان فصل گذشته لیگ ازبکستان هم‌گروه شد.

 قرعه‌کشی فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان آسیا با حضور دو نماینده ایران یعنی سپاهان و فولاد برگزار شد تا این دو تیم حریفان خود را در مرحله گروهی بشناسند. سپاهان به عنوان نایب قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران با تیم‌های الدحیل قطر، پاختاکور ازبکستان، برنده پلی‌آف التعاون عربستان و الجیش سوریه هم‌گروه شده است و فولاد باید به مصاف تیم‌های شباب الاهلی امارات، آحال ترکمنستان و الغرافه قطر برود. هم‌چنین دو تیم استقلال و پرسپولیس به دلیل نگرفتن مجوز حرفه‌ای‌گری از این رقابت‌ها حذف شدند.

فولاد در حالی باید به مصاف شباب الاهلی برود که این تیم از دو بازیکن ایرانی یعنی احمد نوراللهی و مهدی قایدی بهره می‌برد و شناخت این دو بازیکن از سبک بازی تیم نکونام می‌تواند کار نماینده ایران را برای سقوط سخت کند. در گروه سپاهان نیز الدحیلی قرار داد که با وجود ۳ بازی بیش‌تر نسبت به السد در لیگ این ستارگان قطر، صدرنشین است و پاختاکور هم به عنوان قهرمان ازبکستان پا به این مسابقات می‌گذارد.

گروه C: فولاد ایران، شباب الاهلی امارات، آحال ترکمنستان، الغرافه قطر

شباب الاهلی

سرمربی: مهدی علی
بازیکنان کلیدی: عزیزجان گانیوف، مهدی قایدی، احمد نوراللهی، توماس اولسن
رتبه فعلی در لیگ: رده سوم با ۲۳ امتیاز
رتبه فصل قبل در لیگ: رده سوم با ۵۰ امتیاز(کمترین باخت در طول فصل)
آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان: حذف در مرحله گروهی فصل ۲۰۲۱
افتخارات: ۷ قهرمانی لیگ امارات، ۱۰ قهرمانی جام پادشاهی امارات، ۵ قهرمانی جام حذفی، ۵ قهرمانی سوپرکاپ امارات

آحال ترکمنستان

سرمربی: بگنچ گارایف
بازیکنان کلیدی: رسول هوجایف، سردار گلدیوف (تمام بازیکنان این تیم ترکمنستانی هستند)
رتبه فعلی در لیگ: آغاز نشده است
رتبه فصل قبل در لیگ: نایب قهرمان با ۲۹ امتیاز (لیگ ۸ تیمی)
آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان: نخستین حضور
افتخارات: ۶ نایب قهرمانی لیگ ترکمنستان، ۳ قهرمانی جام حذفی، یک سپورکاپ ترکمنستان

الغرافه قطر

سرمربی: آندره‌آ استراماچونی
بازیکنان کلیدی: گابریل پیرس، شیخ دیاباته، سوفیان هانی
رتبه فعلی در لیگ: رده سوم با ۲۳ امتیاز
رتبه فصل قبل در لیگ: رده چهارم با ۳۳ امتیاز
آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان: حذف در مرحله گروهی فصل ۲۰۱۸
افتخارات: ۷ قهرمانی در لیگ ستارگان قطر، ۷ قهرمانی در جام امیر قطر، ۳ قهرمانی جام حذفی، ۲ قهرمانی سوپرکاپ قطر

گروه D: سپاهان ایران، الدحیل قطر، پاختاکور ازبکستان، برنده پلی‌آف التعاون عربستان و الجیش سوریه

الدحیل قطر

سرمربی: لوییز کاسترو
بازیکنان کلیدی: توبی آلدروایرلد، ادمیلسون، نام تائه هی، اولونگا(آقای گل فصل پیش لیگ قهرمانان آسیا)
رتبه فعلی در لیگ: صدرنشین با ۳۲ امتیاز(۳ بازی بیشتر از السد ۳۱ امتیازی)
رتبه فصل قبل در لیگ: نایب قهرمان با ۴۷ امتیاز
آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان: حذف در مرحله گروهی
افتخارات: ۷ قهرمانی در لیگ قطر، ۳ قهرمانی در جام حذفی، ۲ قهرمانی در سوپرکاپ قطر

پاختاکور ازبکستان

سرمربی: پیتر هیوسترا
بازیکنان کلیدی: ارن دردیوک، دراگان چران، سردار رشیدوف، ایگور کریمتس
رتبه فعلی در لیگ: هنوز آغاز نشده است
رتبه فصل قبل در لیگ: قهرمان با ۶۰ امتیاز
آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان: حذف در مرحله گروهی فصل ۲۰۲۱
افتخارات: ۱۴ قهرمانی لیگ ازبکستان، ۱۳ قهرمانی جام حذفی

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها