با ما همراه باشید

اخبار 53

جاده بارانی «گنجنامه»

منتشر شده

در

رشته کوه الوند به سبب موقعیت خاصی که دارد، باعث شده تا مناطق اطراف آن که شامل ناهمواری‌های مختلفی هستند، همه‌وهمه مقاصد جذابی برای گردشگران باشند. البته نه‌تنها مقاصد، این‌جا حتی مسیرها و راه‌ها هم جذابیت زیادی دارند و برای افرادی که علاقه به ماجراجویی و سرک کشیدن در طبیعت دارند رویایی به‌نظر می‌رسند. یکی از این راه‌ها، جاده گنجنامه است که به قدر خود دهکده توریستی گنجنامه زیبا و لذت‌بخش است. در پی بارندگی دو روز گذشته، اواخر امروز این سامانه بارشی از استان همدان خارج می شود.روز گذشته بیشترین بارش را به میزان ۳۰ میلیمتر در درگزین و در شهر همدان حدود ۱۷ میلیمتر گزارش شده است.

 • برای رفتن به گنجنامه، انتخاب اکثر افرادی که برای بار اول به آن‌جا می‌روند، رفتن با ماشین است. اما واقعیت این است که رفتن به گنجنامه با پای پیاده انتخاب افراد ماجراجوتر است.
 • کل طول جاده گنجنامه پنج کیلومتر است و سپری کردن آن با ماشین به زمان خیلی کوتاهی نیاز دارد.
 • آغاز راه جاده گنجنامه همدان، میدان عباس‌آباد است. این میدان که انتهای بلوار کولاب قرار دارد، از یک راه شما را به کوچه‌باغ‌های گنجنامه، از راهی دیگر به تپه تفریحی عباس‌آباد و از یک بلوار به جاده گنجنامه راهنمایی خواهد کرد.
 • همه‌چیز در جاده گنجنامه همدان، با چشم‌نوازی باغ‌ها و درختان آغاز می‌شود و با آن هم ادامه پیدا می‌کند.
 • در ابتدای جاده گنجنامه بلواری که جاده با آن شروع می‌شود زیاد عمر طولانی ندارد و خیلی زود تمام می‌شود. مابقی راه بلواری در میان نیست و وسط جاده خالی است.
 • دو طرف جاده گنجنامه باغ های خصوصی دیده می شود که در فصل های مختلف سال زیبایی این جاده را چندین برابر می کند.
 • این جاده به علت نزدیک بودن به مرکز شهر و همچنین منتهی شدن به منطقه توریستی گنجنامه، یکی از مسیر های پر رفت آمد به حساب می آید به خصوص در روزهای آخر هفته.
 • کل طول جاده گنجنامه پنج کیلومتر است و سپری کردن آن با ماشین به زمان خیلی کوتاهی نیاز دارد.
 • پیاده‌روی و راه رفتن، بین این درختان و شاخه‌های سر به فلک کشیده و متراکم، بی‌شباهت به جاده‌های رویایی شمال کشور نیست.
 • در روز های آخر هفته افراد بسیاری مجاور جاده اصلی می‌مانند، با به‌راه انداختن بوی ذغال، تصویر نوستالژیک ایرانی‌ها از یک تفریح کامل را ترسیم می‌کنند.
 • با پشت سر گذاشتن یکی از پیچ های تند این جاده و شدیدتر شدن شیب به یک تابلو در شانه جاده گنجنامه همدان می‌رسید که روی آن «قزل گنجنامه» نوشته شده است. پشت این تابلو یک پل فلزی بزرگ قرار دارد که به‌طور کامل شما را از مسیر جاده جدا کرده و به‌سمت کوچه‌باغ‌های گنجنامه روانه می‌کند.
 • در حین پیش‌روی در شیب راه، قله بلندی می‌بینید که از کوه های دامنه الوند است.
 • یکی از پیچ‌های جاده گنجنامه به قدری تند است که با نگاه کردن به افق آن ممکن است حس کنید که جاده به بن‌بست طبیعت رسیده است.
 • پیاده‌روی و راه رفتن، بین این درختان و شاخه‌های سر به فلک کشیده و متراکم، بی‌شباهت به جاده‌های رویایی شمال کشور نیست.
 • کل طول جاده گنجنامه پنج کیلومتر است و سپری کردن آن با ماشین به زمان خیلی کوتاهی نیاز دارد.
 • سخت می‌توان حدس زد عکس‌هایی که در این محیط گرفته می‌شوند، در جاده های شمال ثبت نشده‌اند.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها