با ما همراه باشید

اجتماعی

جزئیات نحوه ثبت‌نام در پیش‌دبستانی/ آموزش کودکان بازمانده در تابستان ۱۴۰۰

منتشر شده

در

ثبت‌نام نوآموزان در دوره پیش دبستانی برای سال تحصیلی پیش رو، پرسش خانواده‌هایی است که فرزندشان امسال باید وارد این دوره شود.

سال تحصیلی گذشته با توجه به شیوع کرونا، آموزش‌های نوآموزان در این طرح فقط از طریق فضای مجازی و شبکه شاد و آموزش تلویزیونی صورت گرفت.

آنگونه که رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید:  ثبت‌نام نوآموزان پیش دبستانی همانند سال گذشته اعلام شده است.

اولیای نوآموزان پیش دبستانی می‌توانند با مراجعه به نزدیکترین مدرسه دولتی ابتدایی محل سکونت خود، فرزندشان را ثبت نام کنند تا اگر کلاس‌ها مجازی برگزار شد در شبکه شاد از آن استفاده کنند و اگر حضوری بود در محیط مدرسه حضور یابند‌.

سن ثبت نام پیش دبستانی یک، چهار تا پنج سال تمام (متولدین 2 مهر95 تا یک مهر 96 ) و سن ثبت نام پیش دبستانی دو، پنج تا شش سال تمام (متولدین 2 مهر 94 تا یک مهر 95)  است.

ثبت نام نو آموزان دوره پیش دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره‌های تحصیلی، طبق شیوه نامه های ابلاغی بلامانع است.

همچنین دو برنامه تداوم فرایند یادگیری نوآموزان پیش دبستانی ثبت نام شده و برگزاری کلاسهای آمادگی برای کودکان بازمانده از دوره یک ساله پیش دبستانی در بهار و تابستان 1400 از سوی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ و در آن ذکر شده است، نسبت به پوشش حداکثری و ارائه خدمات تربیتی پیش دبستانی به شیوه حضوری، مجازی و ترکیبی با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و تصمیمات ستاد ملی کرونا اقدام شود.

برنامه تداوم فرآیند یادگیری دوره پیش دبستانی بدین شرح است:

بازه زمانی اجرای برنامه تداوم فرایند یادگیری دوره پیش دبستانی بهار و تابستان 1400 از اول خرداد تا 15 شهریور 1400 است.

گروه‌های هدف این برنامه عبارتند از: نوآموزان پیش دبستانی که آموزش‌های یک سال پیش از دبستان را نگذرانده و در سال تحصیلی جدید برای اولین بار در پایه اول دبستان ثبت نام می‌شوند کودکان 5 سال تمامی که در سال تحصیلی 1399-1400 با تاخیر در دوره پیش دبستانی ثبت نام کرده‌اند.

روش اجرا بدین گونه است که به روال سال تحصیلی گذشته ثبت‌نام انجام شده و برای نوآموزان که با تاخیر ثبت‌نام شده‌اند روند موجود ادامه خواهد داشت. اجرای دقیق برنامه درسی و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی با استفاده از محتوای مکتوب و الکترونیکی در بستر شاد به شیوه حضوری و ترکیبی طبق مصوبات ستاد کرونا و ارائه بازخورد مورد تاکید است.

اهداف کلی اجرای برنامه نیز بدین شرح است: پوشش حداکثری کودکان واجد شرایط یک سال قبل از دبستان از طریق شیوه‌های ترکیبی و مجازی، رشد متوازن مهارت‌های جسمی، شناختی، اجتماعی، عاطفی و… نوآموزان، آموزش مهارت گوش دادن، گفتن و آمادگی برای خواندن و نوشتن با تاکید ویژه بر مهارت تفکر، تثبیت و تقویت هویت کودکان ایران اسلامی با رویکرد وحدت و انسجام ملی از طریق تسلط نسبی به زبان معیار، نهادینه کردن آداب، ارزش‌ها و مهارت‌های زندگی در نوآموزان دوره پیش دبستانی، جبران نواقص یادگیری نوآموزان دوران دوره پیش دبستانی ناشی از همه‌گیری کرونا.

آموزش پیش دبستانی در مناطق دوزبانه 

همچنین چارچوب اجرای برنامه جذب نوآموزان بازمانده از دوره یک ساله پیش دبستانی قبل از ورود به دبستان در مناطق محروم و دو زبانه با حمایت کامل دولت در  بهار و تابستان 1400 بدین ترتیب است که فرایند اجرا از اول خرداد تا 15 شهریورماه 1400 و زمان پایان این دوره قبل از آغاز سال تحصیلی جدید است.

افراد مجاز به ثبت نام کودکان 6 ساله مناطق محروم و دو زبانه که دوره پیش‌دبستانی را نگذرانده‌اند و در سال تحصیلی جدید برای اولین بار در پایه اول دبستان ثبت نام می‌شوند.

روش اجرا بدین شرح است: با استفاده از فعالیت‌های آموزشی و پرورش منعطف و جذاب در کلاسهای آمادگی و بهره‌برداری از محتوای مکتوب و الکترونیکی در بسترهای موجود، شبکه‌های استانی، رادیوهای محلی و… با تاکید بر ابعاد نگرشی و مهارت‌های زبانی و توزیع بسته‌های آموزشی در مناطقی که به اینترنت دسترسی ندارند.

هدف برگزاری دوره نیز ایجاد فرصت عادلانه آموزشی برای کودکان نا برخوردار و دارای زبان یا گویش غیرفارسی به ویژه در مناطق دو زبانه لازم‌التوجه و دارای محرومیت آموزشی، روستاها، عشایر و حاشیه شهرها، ایجاد و تقویت گرایش به زبان فارسی و افزایش توانایی ارتباطی کودکان با زبان معیار، انسداد مبادی بیسوادی، کاهش افت تحصیلی و نرخ مردودی در دوران تحصیل از طریق تعمیم دوره پیش دبستانی است.

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

منتشر شده

در

توسط

فوک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر است که در این روز‌ها خطر انقراض آن را تهدید می‌کند، خطری که روبه افزایش است. جالب است بدانید که خطر انقراض گونه‌های متفاوت جانوری و در پی آن آسیبی که به چرخه‌ طبیعت و اکوسیستم وارد می‌شود می‌تواند تاوان سنگینی برای جامعه‌ بشری داشته باشد.

اصغر عبدلی عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره اظهار کرد: ما باید توجه کنیم که فوک خزری تنها پستاندار آبزی دریای خزر و جانوری گوشتخوار است که غذای اصلی آن ماهی‌ها هستند و بیشترین ماهی که در تغذیه این فوک نقش دارد از خانواده کیلکا ماهیان است که جزو فراوان‌ ترین ماهیان دریای خزر محسوب می‌شود.

وی افزود: این فوک در قسمت‌های شمالی و بر روی یخ‌های شناور فرزندش را به دنیا می‌آورد و برای تغذیه به بخش‌های میانی و جنوبی می‌آید، بنابراین می‌توان گفت این موجود هم به شمال و هم به بخش‌های جنوبی خزر وابسته است.

عبدلی بیان کرد: یک از اتفاقاتی که جمعیت این فوک را در معرض خطر انقراض قرار می‌دهد گرمایش کره زمین و تاثیر آن بر روی آب است که باعث شده تا در سال‌های اخیر شمال دریای خزر یخ نزند و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد این موجود برای محل زاد و ولد دچار مشکل می‌شود.

صید فوک خزری و شیوع ویروس دیستمپر علت نابودی هزاران فوک خزری

وی در ادامه عنوان کرد: در برخی از سال‌ها شیوع ویروس دیستمپر باعث مرگ و میر هزاران فوک دریای خزر شده، مسئله‌ دیگر صید و شکار فوک در قسمت‌های شمالی دریای خزر است که متاسفانه هرساله برای استفاده از پوست این موجود آن را شکار می‌کردند، البته در سال‌های اخیر و باتوجه به در خطر انقراض بودن این گونه صید در برخی زمان‌ها متوقف شده است.

عبدلی در ادامه گفت: نکته‌ مهم بر هم خوردن زنجیره‌های غذایی دریای خزر است؛ از کیلکای دریای خزر بیش از اندازه بهره برداری شد و این باعث کاهش شدید ذخایر این ماهی شد، صید بیش از حد کیلکا در کنار ورود گونه‌های مهاجمی مانند شانه داری که وارد دریای خزر شده است باعث شده جمعیت فراوان‌ترین ماهی دریای خزر تا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

وی بیان کرد: یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار برای بقای این موجود مواد غذایی بوده است، بنابراین زمانی که منابع غذایی این موجود کاهش پیدا می‌کند به تبع آن گونه‌های جانوری که از آن تغذیه می‌کنند کاهش پیدا می‌کند.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

کاهش عمق دریای خزر ثمره تغییرات اقلیمی

عبدلی افزود: یکی دیگر از عوامل مهم تاثیر تغییر اقلیم است؛ بخش‌هایی که در رابطه با تغییر اقلیم در آینده برای دریای خزر پیش بینی شده نشان می‌دهد که بخش‌های شمالی دریای خزر تا حد زیادی از بین می‌رود، هرسال چند سانتیمتر از عمق دریای خزر کم می‌شود و پیش بینی شده که تا پایان قرن حاضر بین ۹ تا ۱۸ متر از عمق دریای خزر کاسته می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: کاهش عمق دریای خزر به معنای از بین رفتن بخش‌های وسیعی از زیستگاه‌های فوک خزری در شمال و بخش‌های شرقی است که قطعا این اتفاق جمیت فوک را نیز متاثر خواهد کرد.

وی به عنوان راهکاری برای حفظ فوک‌های دریایی گفت: ما باید با نگاه جامع نگر اکولوژیک و اکوسیستم محور، با درنظر گرفتن مسائل اقتصادی و اجتماعی با مجموع این موضوعات اقدامات مدیریتی داشته باشیم تا بتوانیم بخشی از زیستگاه‌ها و بخشی از جمعیت فوک دریای خزر را احیا کنیم.


بیشتر بخوانید: پیگیری مرگ ۱۷۰ فوک خزری از طریق وزارت امور خارجه


عبدلی افزود: در جنوب دریای خزر یکی از مناطق امن برای این موجود منطقه‌ آشوراده است که به بهانه‌ توسعه گردشگری در این منطقه ساخت و ساز انجام می‌شود، این منطقه علاوه بر فوک زیستگاه پرندگان و گیاهان نیز هست.

وی بیان کرد: ما با همکاری کشور‌های حاشیه‌ دریای خزر و با اولویت قرار دادن این گونه باید فوک‌های خزری و بخش‌های دیگر دریای خزر را احیا و برای این اقدام از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

امیر شیرازی مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تحقیقات نشان می‌دهد طی قرن گذشته جمعیت این گونه جانوری بیش از  ۹۵ درصد کاهش داشته که این کاهش شدید، بسیار نگران کننده‌ است.

وی بیان کرد: در سال ۲۰۰۶ مطالعات انجام شده بر روی فوک‌ها برای اولین بار نشان داد که این جمعیت رو به کاهش شدید بوده و بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است، همچنین در سال ۲۰۰۷ اعلام شد که نتایج این سرشماری صدهزار فوک را نشان می‌دهد و از همان زمان نام فوک خزری وارد لیست قرمز iucn شد؛ سازمانی که فهرستی از اسامی جانوران در حال انقراض دارد.

شیرازی در ادامه گفت: از سال ۲۰۰۸ به بعد حساسیت نسبت به این گونه بیشتر شد، در سال ۲۰۰۰ طی شش ماه بر اثر بیماری ویروسی دیستمپر ۱۰ هزار لاشه فوک خزری در سواحل پنج کشور اطراف دریاچه خزر پیدا شد.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال ۲۰۱۰ اولین مرکز درمان و تحقیقات فوک خزری در کشور ایران در جزیره آشوراده راه اندازی شد، اصل کار این سه مرکز بر سه ستون پایه گذاری شد؛ آموزش، امدادونجات و پژوهش که این کار در سال ۲۰۱۷ با کمک مرکز ایران مرکز دو محافظت از فوک خزری در کشور قزاقستان تاسیس شد.

شیرازی همچنین گفت: قزاقستان جزء مناطقی است که تعداد و تراکم فوک‌ها در آن بسیار زیاد و محل اصلی زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان کشور قزاقستان است؛ بنابراین مرکز دوم در این کشور راه اندازی شد؛ در عین حال فعالیت در سایر کشور‌ها را متوقف نکردیم.

وی اظهار کرد: کشور روسیه نیز جزء مناطق زادآوری فوک‌ها در فصل زمستان است؛ در این کشور تا سال گذشته شکار فوک‌ها به صورت مجاز انجام می‌شد و سازمان شیلات روسیه مجوز شکار را به شکارچیان می‌فروخت و هر ساله حداقل حدود۵ هزار فوک به این شکل از بین می‌رفتند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن تجارت پوست بوده است.

وی تاکید کرد: با جمع آوری امضاء کشور روسیه مجبور به قطع این شکار قانونی در سال ۲۰۲۰ شد؛ فوک‌های خزری به علت داشتن رژیم خاص و مشترک با انسان‌ها بسیار آسیب دیده اند، دسته‌ای از ماهیان که ماهی کیلکا نیز جزء آنان و  رژیم مورد علاقه‌ فوک‌های خزری است.

تاپ جمعه/ آژیر خطر کاهش جمعیت فوک خزری ایران به صدا در آمد/ آینده مبهم تنها پستاندار کاسپین

آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید موجودات اکوسیستم

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: آلودگی‌های دریایی مهمترین عامل تهدید نه تنها فوک‌های خزری بلکه تمام موجوداتی است که در این اکوسیستم وجود دارند. این آلودگی‌ها به انواع روش‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند؛ بیماری مانند دیستمپر ۱۰ هزار تلفات داشته، در حالی که این بیماری در حالت معمول نباید این میزان تلفات داشته باشد.

شیرازی در ادامه عنوان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که جمع شدن ذرات آلوده‌ای که بر اثر علل‌های مختلف مانند؛ آلودگی‌های نفتی، سموم کشاورزی، پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری در آب هستند به مرور زمان با جمع شدن در بدن موجودات باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بدن با ورود هر باکتری و میکروبی توان مقابله با آن را نداشته یا کمتر داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر مسمومیت‌هایی که بر اثر این آلودگی‌ها ایجاد می‌شود به دو گونه است؛ مسمومیت‌های حاد و مزمن، مسمومیت‌های حاد زمانی رخ می‌دهد که میزان شدیدی از آلاینده‌ها در یک مکان  جمع شده و باعث می‌شود به سرعت دچار مسمومیت شود.

شیرازی همچنین در ادامه بیان کرد: از آثار مسمومیت‌های مزمن می‌توان به کاهش قدرت سیستم ایمنی، کاهش باروری و بروز سرطان‌ها اشاره کرد و این باعث آسیب جدی به همه گونه‌ها می‌شود؛ بنابر می‌توان گفت تاثیر اصلی کاهش جمعیت فوک‌ها آلودگی‌های دریایی است و چنانچه این روند ادامه داشته باشد قطعا آینده روشنی را پیش رو نخواهیم داشت.

مدیر مرکز حفاظت از فوک خزری ایران بیان کرد: برای حفاظت از فوک‌های خزری و اکوسیستم تمامی ۵ کشور ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان مسئول هستند و باید دست به دست یکدیگر دهند و با هم به حفاظت دریاچه خزر و گونه‌هایی مانند فوک خزری یا ماهیان خاویاری رسیدگی کنند.

وی عنوان کرد: قرار گرفتن مسئولین هر پنج کشور و مردم در کنار یکدیگر و در کنار سازمان‌های حفاظتی محیط زیست و همچنین آگاه سازی مردم توسط رسانه‌ها می‌تواند تا حد زیادی نه تنها فقط درباره دریای خزر بلکه درباره همه اکوسیستم تاثیرگذار باشد، با وجود این تعاریف باید منتظر اقدامات مسئولین و در کنار آن همکاری مردم جهت حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم بود.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

اجتماعی

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

منتشر شده

در

توسط

این روز‌ها تجمل گرایی در پوست و خون جامعه نفوذ کرده و مانند ویروسی هولناک، انسان‌ها را بیمار کرده است.

جوان‌ها به دنبال آخرین لباس‌های مد روز و بهترین تکنولوژی‌ها هستند و بزرگ تر‌ها هر چند وقت یک بار به فکر تعویض وسایل خانه و ماشینشان هستند. این افراد فکر می‌کنند با این کار‌ها شأن اجتماعیشان حفظ می‌شود و هر چقدر هم که مشکلات “واقعی” داشته باشند، حداقل ظاهرشان را حفظ کرده اند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

برای این دسته از افراد، ارزش‌های واقعی مانند علم اندوزی، محبت به دیگران و رشد روحی و روانی، جای خود را به ارزش‌های ظاهری داده است. این آدم‌ها زندگی را برای خودشان سخت کرده اند. کاری را شروع نمی‌کنند، چون حتما باید بهترین‌ها برای آغاز هر چیزی در اختیار داشته باشند. در روابطشان دچار مشکل می‌شوند؛ چرا که پرتوقع هستند و در نهایت به انسان‌هایی تبدیل می‌شوند که به ظاهر غنی هستند، اما در درون خالی و پوچ و تنها هستند.

در همین خصوص، مریم صف آرا، روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از مظاهر حقیقی انسان که می‌توان به وسیله آن به ارزیابی کمال و شرف واقعی وی پرداخت، شناخت افکار او است. بر این اساس، همه رفتار‌ها و گفتار‌ها از سطح شناخت و میزان افکار فرد نشأت می‌گیرند، به عبارتی دیگر هر اندازه قدرت تفکر و سطح شناخت انسان بیشتر باشد به همان اندازه رفتار‌های او بالغانه‌تر است.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

وی با اشاره به اینکه ریشه تجمل گرایی در سطح افکار و نوع بینش آدمی است، تصریح کرد: چنانچه افکار و نگرش انسان به اندازه کافی رشد کرده باشد، محتویات آن نیز معقول و اصیل خواهد بود و دیگر جایی برای تجمل گرایی و مانند آن نخواهد ماند.

صف آرا در خصوص بیماری‌های روانی خاصی که ممکن است منجر به تجمل گرایی شوند، عنوان کرد: برخی ضعف‌های روانی در انسان می‌تواند منجر به رفتار‌های غیر منطقی، غیر اصولی و افراطی همچون تجمل گرایی شود. در حقیقت تجمل گرایی، پاسخی افراطی و نادرست به ضعف‌های روانی، معنوی و اجتماعی انسان است.

وی افزود: بدون شک انسانی که در همه‌ شاخصه‌های سلامت به ویژه سلامت روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی از وضعیت متعادل و حتی متعالی برخوردار باشد، در سبک زندگی اش جایی برای انتخاب و حتی پرداختن به تجمل گرایی باقی نمی‌ماند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا تصریح کرد: ضعف اعتماد به نفس، اعتماد به نفس کاذبِ همراه با تقویت ظاهر زندگی در قالب تجمل گرایی، هویت رشد نایافته شخصی و اجتماعی، ارتباطات رشد نایافته اجتماعی، عدم بلوغ فکری و شناختی، عدم خود رضایت مندی و ضعف‌های معنوی و غیره، مشکلاتی در سلامت  انسان هستند که می‌توانند منجر به رفتار‌های نابالغانه‌ای همچون تجمل گرایی شوند. در صورت تکرار رفتار ناپسند تجمل گرایی، این مشکلات تقویت شده و سیکل معیوبی از ضعف‌های روانی در سلامت روان انسان را موجب می‌شود.

وی با عنوان کردن اینکه تجمل گرایی در سه وضعیت غیر متعادل، غیر متعارف و غیر متعالی امکان بروز می‌یابد، گفت: گاه انسان برای جبران ضعف‌های درونی – روانی خویش، پاسخ افراطی و غیر متعادل به تأمین نیاز‌های واقعی خودش می‌دهد که به شکل تجمل گرایی ظهور می‌کند.

مریم صف آرا افزود: گاهی انسان در روابط اجتماعی به جای انتقال اندیشه و عواطف و تمرکز بر باید‌های ارتباطی-اجتماعی، برای جبران بی معنایی حاکم بر زندگی اش، بیکاری و یا حتی اوقات فراغت، با هدف اثبات بزرگی و منزلت خود، به تجمل گرایی روی می‌آورد، اما متاسفانه هر چه بیشتر در این مقوله پیش می‌رود نه تنها رضایت واقعی حاصل نمی‌شود، بلکه بیشتر دچار سرگشتگی شده، افراد از پیرامونش متواری می‌شوند و سلامت اجتماعی اش دچار آسیب می‌شود.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا در خصوص ضرر‌هایی که تجمل گرایی برای خانواده و اجتماع دارد گفت: آسیب‌هایی که پیش‌تر مطرح شد، آسیب‌های شخصی است، اما بدون شک به سبب تعامل انسان در دایره خانواده و نیز اجتماع، اثر رفتار‌های وی در حوزه‌ها نیز دیده خواهد شد.

وی تصریح کرد: در نهاد خانواده نوع نقش‌ها و انتظاراتی که افراد یک خانواده نسبت به یکدیگر دارند و طرز رفتار بر اساس آن‌ها، تعیین کننده سلامت خانواده و روابط است. از آن جایی که تجمل گرایی زمان زیادی را از فرد می‌گیرد و تمام اوقات اصلی و اوقات فراغت وی را پر می‌کند، به اندازه کافی تعامل سازنده برقرار نمی‌کند و رفته رفته اطرافیان را به لحاظ روانی دچار خستگی و دل زدگی می‌کند.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

صف آرا با اشاره به اینکه یکی از اثرات نامطلوب دیگر این ویژگی در نظام خانواده، اثرات منفی اقتصادی است، عنوان کرد: فرد یا افرادی از خانواده که به نوعی درگیر این ویژگی نامطلوب می‌شوند، تمرکز اصلی مخارج خانواده را از محور واقعی خارج کرده و خانواده را دچار مشکلات اقتصادی می‌کنند که البته تاثیر آن در حوزه روابط خانوادگی هم منعکس خواهد شد، به این صورت که غفلت عاطفی از سایر اعضای خانواده، کاستی در تعاملات رفتاری و تنش‌های ارتباطی به وجود خواهد آمد.

وی با تاکید بر اینکه تجمل گرایی در اجتماع نیز اثرات نامطلوبی به جا می‌گذارد، گفت: ارائه الگوی رفتاری نادرست از استاندارد‌های واقعی در سبک معیشتی، ایجاد توهم بدبختی در افرادی فرودست که از قضا از سطح شناخت و تفکر رشد یافته‌ای هم برخوردار نیستند، از دست دادن فرصت تعاملات واقعی اجتماعی و مواردی از این دست، آسیب‌های ناشی از تجمل گرایی است که بر اجتماع تحمیل می‌گردد.

تجمل گرایی یا فقر فرهنگی؟

مریم صف آرا در پاسخ به اینکه چگونه از راهی غیر از تجمل گرایی، به روحیه کمال گرایی خود ارج دهیم، گفت: نمی‌توان گفت رفتار و یا خصیصه‌ای که دارای معایب بسیاری است، ضمن اینکه بروز آن برگرفته از معایب درونی است، دارای وجه کمال هم هست، بلکه پیش روی در آن افراط بوده و حالت‌های مرضی و وسواس ایجاد می‌کند.

در واقع، کمال گرایی تنها در صفت‌ها و رفتار‌هایی مثل بخشش، هنر، علم آموزی و … که در ذات مثبت و موثر بوده و راه به کمال دارند، تحقق پیدا خواهد کرد. اگر چه در هر کمالی هم باید توجه مان به افراط باشد تا جنبه‌های دیگر شخصیت، ارزش‌های انسانی، وظایف و نقش‌های ما را تحت تاثیر منفی قرار ندهد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

اجتماعی

ایران امسال حاجی ندارد

منتشر شده

در

توسط

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، همزمان با آغاز هفته حج و دهه کرامت، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز یکشنبه در گفت وگویی به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری در هفته حج پرداخت.

وی با گرامیداشت دهه کرامت و هفته حج اظهار کرد: حج در اسلام، اهمیت و ارزش بسیار والایی دارد و همین سب است که حج را در فروع دین اسلام قرار گرفته است؛ بنابراین ضرورت دارد با معرفی درست و دقیق این فریضه بزرگ، مردم بیشتر با معارف و اسرار آن آشنا شوند.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به تصمیم عربستان درمورد حج تمتع سال جاری تصریح کرد: متاسفانه امسال هم زائران بیت‌الله الحرام خارجی از انجام مناسک حج تمتع محروم شدند و عربستان اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم را با ظرفیت محدود تنها با حضور۶۰ هزار زائر برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه معاون وزیر حج عربستان در تماس تلفنی با رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان اعلام کرد شماری از زائران کشور‌های خارجی که مقیم عربستان هستند، می‌توانند در مراسم حج شرکت کنند و حضور زائران خارج عربستان برای هیچ کشوری امکان پذیر نیست، یادآور شد: عربستان همچون سال گذشته درخصوص اعلام حج و شیوه برگزاری آن بسیار تعلل کرد، در حالی که می‌توانست به صورت محدود زائران را از کشور‌های خارجی بپذیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای اعزام زائران به حج امسال تمامی تمهیدات لازم را پیش بینی و یا انجام داده بود، افزود: عربستان بدون نظرخواهی از کشور‌های اسلامی و بدون پاسخ به درخواست این کشورها، امسال نیزهمچون سال گذشته حج را به زائران کشورش و یا افراد مقیم این کشور محدود کرد و از آنجا که هیچ ایرانی در عربستان زندگی نمی‌کند و سفارت ما در این کشور تعطیل است حج امسال بدون حضور حجاج ایرانی برگزار می‌شود.

وی یکی از آثار برگزاری حج را حل مشکلات جهان اسلام عنوان کرد و در عین حال گفت: اگر حج، واقعاً حج ابراهیمی باشد در این صورت می‌تواند مشکلات امت اسلامی را برطرف کند.
نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه «حج، خودسازی، انسجام، اقتدار اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی» به عنوان شعارحج امسال انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: روز اول ذی القعده همزمان با روز اول هفته حج به نام «حج، مقام و منزلت زن»، روز دوم به نام «حج، خودسازی و معنویت» روز سوم به نام 《حج، بهداشت و سلامت》، روز چهارم به نام «حج، مقاومت اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی»، روز پنجم به نام «حج، برائت از مشرکین و استکبار جهانی» روز ششم به نام «حج، ولایت و رهبری» و روز پایانی به نام «حج انسجام و اقتدار اسلامی» نامگذاری شده است.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به انتخابات پیش روی اشاره و تصریح کرد: مسئله انتخابات به‌واسطه اهمیت بالای خود در نظام جمهوری اسلامی ایران همواره از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در کانون توجه بنیانگذار کبیر نظام (قدس سره) و خلف صالح ایشان (مدظله) قرار داشته و با حساسیتی خاص پیگیری شده است، امروز نیز باید برای برگزاری انتخاباتی باشکوه تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا مردم با حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای به دشمنان نظام و انقلاب اسلامی پاسخی کوبنده بدهند و زمینه‌های اقتدار و شکوفائی کشور را در پیشگاه جهانیان به اثبات برسانند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها