با ما همراه باشید

اخبار 9

حصر در خانهِ مقابل سازمان امنیت و اطلاعات ترکیه

منتشر شده

در

حصر در خانهِ  مقابل سازمان امنیت و اطلاعات ترکیه
خانه محل اقامت امام خمینی (ره ) در شهر بورسای ترکیه‎

تحمل نکردن یکی از جسورترین فقهای شیعهِ جهان، رژیم را بر آن داشت تا او را صدها کیلومتر دورتر از خانه به تبعید و حصر بفرستد، حصر در خانه ای که مقابلش ساختمان سازمان امنیت و اطلاعات (میت) ترکیه بود و ترکهایِ عثمانیِ خیابان عَجَم ۱۱ ماه زندانبانان جدیدش شدند.

به گزارش ایسنا، امروز ۲۱ آبان ماه پنجاه و هفتمین سالروز دستگیری و تبعید بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران به ترکیه در سال ۱۳۴۳ است.

خیابانی که امام خمینی (ره) در آن اقامت داشتند، دو بار دیگر تغییر نام داد، ادریس السنوسی، اولین پادشاه لیبی و زُبیده خانم. ساختمان محل حصر ایشان نیز سالها بعد، از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران خریداری و قرار شد با هماهنگی با مسؤولان ترک در دی ۱۳۸۹ به خانه فرهنگ ایران در ترکیه تبدیل شود.

پیشینه

قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ سرآغاز و نقطه اوج مبارزات فقهای جهان شیعه به پیشگامی امام خمینی بود. هر چند که این قیام سرکوب شد و رهبر معنوی آن زندانی شد، اما مخالفت با رژیم همچنان ادامه یافت. برخی امرای نظامی و سیاسی رژیم پهلوی بر این باور بودند وجود یک رهبر مذهبیِ با نفوذ در کشور حتی با وجود حبس، حصر و مراقبت شدیدِ ساواک موجب خروش طبقاتی از جامعه می شود، به همین دلیل مخالفت امام (ره) با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید و مجموعه اصلاحات اقتصادی محمدرضا شاه، بهانه تبعید ایشان به ترکیه را دست ساواک داد.

شاه با غرور همیشگی و به تصور اینکه کشتارها و بازداشت ها و محاکمه ها، نیروی مقاومت عمده را از سر راه برداشته است، تحت فشار امریکا، در انجام اصلاحات دیکته شده کاخ سفید مصمم بود. اصلاحات در نهایت می بایست به نفوذ همه جانبه امریکا و حضور مستقیم کارگزاران این کشور در عرصه های مختلف اقتصاد و ارتش و ارکان رژیم شاه بینجامد.

از این رو برداشتن موانع حقوقی و قانونی برای حضور نیروهای امریکایی در ایران و تضمین امنیت و مطلق العنان بودن آنان شرط اولیه بود. احیای رژیم کاپیتولاسیون (مصونیت سیاسی و کنسولی اتباع امریکایی در ایران) در دستور کار قرار گرفت. تصویب لایحه کاپیتولاسیون به وسیله مجلسین فرمایشی سنا و شورا تیر خلاصی بر استقلال نیم بند ایران بود.

سید روح الله چهارم آبان ۱۳۴۳ را که روز تولد شاه بود و همه ساله با صرف بودجه های سنگین جشن تولد شاهانه برگزار می شد، به عنوان روز افشاگری انتخاب کردند و خبر این اقدام را به وسیله نامه و پیک های متعدد به علمای شهرهای مختلف رساندند و آنان را با خود همراه کردند.

محمدرضا شاه برای تهدید امام خمینی و بازداشتن ایشان از سخنرانی در این روز، نماینده ای به قم اعزام کرد. امام نماینده شاه را به حضور نپذیرفت و پیغام شاه به آیت الله سیدمصطفی خمینی ابلاغ شد، اما امام خمینی بی اعتنا به تهدیدهای سلطان، در روز موعود یکی از ماندگارترین سخنرانی هایشان را در جمع زیادی از روحانیون و مردم قم و سایر شهرها بیان کردند و دخالت های غیرقانونی هیأت حاکمه آمریکا در ایران و اقدامات ضدایرانی شاه را افشا کردند.

افشاگری امام علیه تصویب لایحه کاپیتولاسیون، ایران را در آبان سال ۱۳۴۳ در آستانه قیامی دوباره قرار داد. رژیم با استفاده از تجربه قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به سرعت دست به کار شد.

سخنرانی آتشین امام با جمله «انالله و اناالیه راجعون» آغاز شد و شدیدترین انتقادات به محمدرضا شاه و حامیان آمریکایی او بیان شد.

ایشان در بخشی از سخنانشان گفتند: «قانونی را به مجلس بردند، در آن قانون اول، ما را ملحق به پیمان وین و ثانیا الحاق کردند به پیمان وین که تمام مستشاران نظامی با خانواده‌هایشان با کارمندهای فنی‌شان … با هر کسی که بستگی دارند اینها، از هر جنایتی که در ایران بکنند، مصون هستند، پلیس ایران حق ندارد جلو او را بگیرد دادگاه‌های ایران حق ندارند، محاکمه بکنند. دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد. … اگر این مملکت در اشغال آمریکاست، چرا اینقدر عربده می کشید؟ چرا اینقدر دم از ترقی می‌زنید؟ ما این قانون واقع شده را قانون نمی‌دانیم، این مجلس را مجلس نمی‌دانیم، ما این دولت را دولت نمی‌دانیم. این‌ها خائنند به مملکت ایران، خائنند.»

علاوه بر این سخنرانی، اعلامیه‌ای علیه قانون کاپیتولاسیون صادر و خاطرنشان کردند: «مجلس با تصویب این قانون، سند بردگی ملت ایران را امضا کرد و ملت ایران را تحت اسارت آمریکا قرار داد.»

بالا گرفتن انتقادات و افشاگریهای امام علیه نظام سیاسی پهلوی و بیشتر شدن همراهی روحانیون و مردم با ایشان، سرانجام موجب دستگیری امام و تبعید ایشان در سحرگاه ۱۳ آبان ۱۳۴۳ شد.

تبعید رهبر فقید کشورمان به ترکیه در زمان ریاست سرلشکر حسن پاکروان بر ساواک انجام شد. وی حضور امام در کشور را ضد امنیت ملی و خطرناک می دانست.

حصر در خانهِ  مقابل سازمان امنیت و اطلاعات ترکیه
امام خمینی در بورسای ترکیه

دستگیری و تبعید

سحرگاه روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۴۳ کماندوهای مسلح ارتش، خانه امام در محله یخچال قاضی قم را محاصره و پس از دستگیری ایشان، برای جلوگیری از ایجاد سر و صدا و حساس شدن مردم در سکوت سحرگاه، امام را سوار بر یک فولکس واگنِ خاموش کردند و با هُل آن تا میدان مقابل بیمارستان فاطمیه، ایشان را برای سوار شدن به خودروی شورولت به مقابله بیمارستان انتقال دادند و یک ساعت و نیم بعد بر هواپیمای هرکولسِ c-۱۳۰ که در گوشهِ داخل آن تشک و بالشتی بود، سوار کردند و هواپیما تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد و ۳ ساعت و نیم بعد در ساعت ۱۱:۳۰ صبح روی باند فرودگاه نشست.

ماموران داخل هواپیما، گذرنامه را تحویل امام داده و به ایشان درباره مقصد پرواز گفتند. «شما به ترکیه تبعید می شوید و خانواده شما نیز بزودی به شما ملحق می شوند.»

امام بعدا در خاطره ای از این ماجرا بیان کردند: «وقتی در فرودگاه تهران، گذرنامه را دست من دادند به تاریخ صدور آن نگاه کردم، متوجه شدم در هفته های اول آزادی من از زندان و بازگشت به قم صادر شده است. فکر کردم که علت صدور گذرنامه در آن تاریخ چه می توانسته باشد؟ به نظرم رسید که سخنرانی من در مسجد اعظم قم در تاریخ ششم فروردین ۱۳۴۳، شاید موجب خشم و عصبانیت هیأت حاکمه شده باشد و از آن تاریخ تصمیم به تبعید من گرفته باشند.»

سرهنگ افضلی، نماینده سواک و مراقب امام در ترکیه در گزارشی که برای مرکز فرستاد، نوشت: اولین صحبت ایشان خطاب به اینجانب در هواپیما این بود که «من برای دفاع از وطنم تبعید شدم.»

در طول پرواز، به درخواست سرهنگ افضلی، امام برای بازدید از کابین خلبان پاسخ مثبت داد و تا پایان سفر با حضور در کابین با اشتیاق زیاد از لوازم داخلی کابین هواپیما بازدید کرد و سوالاتی از نحوه کار دستگاه های نوابری از کمک خلبان پرسیدند.

هواپیما ساعت ۱۱:۳۰ روی باند فرودگاه نشست و امام در حلقه ماموران ساواک از هواپیما پیاده شدند و با استقبال ماموران امنیتی به طبقه چهارم هتل بلوارپالاس مشایعت شدند.

با اطلاع مردم از تبعید رهبر معنویشان به خارج، سازمان اطلاعات و امنیت کشور عصر روز ۱۳ آبان طی اطلاعیه‌ای که در روزنامه‌های کثیرالانتشار آن روز به چاپ رساند، نوشت: طبق اطلاع موثق و دلایل و شواهد کافی، چون رویه آقای خمینی و تحریکات مشارالیه بر علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی کشور تشخیص داده شد لذا در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۴۳ از ایران تبعید گردید.

این اقدام محمدرضا شاه به مذاق مقامات آمریکا خوش آمد. کاردار سفارت آمریکا در ایران دو روز پس از تبعید امام در نامه‌ای به یکی از دوستان خود نوشت: « وقایع اخیر… موجب خشنودی من شده است و سرانجام توانستیم از شر آن پیرمرد … که چوب لای چرخ ما می‌گذاشت راحت شویم.»

برای مخفی نگه داشتن محل سکونت امام در ترکیه، ایشان ساعت دو بعدازظهر چهاردهم آبان، در حفاظت امنیتی ماموران میت به طبقه هشتم یکی از ساختمانهای فرعی خیابان آتاتورک به نام Fotoeteمنتقل شدند و پنج شنبه هفته بعد یعنی ساعت ۶ صبح ۲۱ آبان به محل جدید، شهر بورسا در ۳۲۰ کیلومتری غرب آنکارا در نزدیکی دریای مرمره، انتقال داده شدند.

امام پس از ورود به آنکارا در نامه ای به آقا سیدمصطفی، پسر بزرگشان پس از سفارش خانواده به صبر و پرهیز از ناراحتی و فزع، از ایشان خواستند همراه با وسایل شخصی، کتابهای مفاتیح الجنان، صحیفه سجادیه، مکاسب و حواشی را نیز به بورسا ارسال کنند.

امام در مدت حضور در بورسای ترکیه تحریر جلد اول کتاب تحریرالوسیله که حاوی فتواهای فقهی و احکام مربوط به جهاد و دفاع، امر به معروف و نهی از منکر، مسائل روز بود به رشته تحریر در آوردند.

ایشان در مقدمه این کتاب نوشتند: «در گذشته کتاب وسیله النجاه تألیف سیدالحجت فقیه اصفهانی قدس سره را حاشیه کردم و آنگاه که در اواخر ماه جمادی الثانی ۱۳۸۴ به دنبال حوادث دردناکی که بر اسلام و مسلمان ها وارد آمد که شاید تاریخ آن را ثبت کند به بورسا (یکی از شهر های ترکیه) تبعید شدم و در آنجا تحت نظر و مراقبت، فارغ البال بودم، در مقام برآمدم که آن حاشیه را به صورت متن مستقلی درآورم تا استفاده از آن آسانتر باشد و اگر خداوند به من توفیق داد مسائل مورد نیاز روز را نیز برآن بیفزایم.»

گزارش مامور

سرهنگ افضلی، نماینده سواک و مراقب امام در آنکارا در مورخ ۱۶ آبان ۱۳۴۳ در پیامی به تهران گزارش داد: «در اجرای امر ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۱۳ آبان به اتفاق شخص مورد نظر [به] وسیله هواپیما به طرف آنکارا پرواز نموده اولین صحبت ایشان خطاب به اینجانب در هواپیما این بود که «من برای دفاع از وطنم تبعید شدم.» پس از سه ساعت و سی دقیقه پرواز در فرودگاه آنکارا پیاده شدیم و در سالن فرودگاه یکی از مأمورین امنیتی ترکیه جلو آمده پس از بیان نام اینجانب و معرفی خود به نام مأمور، ابتدا به زبان ترکی بعد به زبان آلمانی صحبت نمود. در فاصله کوتاهی به اتفاق شخص مورد نظر و مأمور معرفی شده با اتومبیل پس از طی ۳۵ کیلومتر به آنکارا رسیده مستقیما به هتل … که قبلا اعلام شده بود، مستقر شدیم.»

او ادامه داد: «پس از ۲۴  ساعت توقف چون محل استقرار مشکوک به نظر می‌رسید، طبق طرح قبلی به وسیله مأمورین ابتدا محل دیگری انتخاب شد سپس … بعدازظهر پنج شنبه ۱۴ آبان به وقت آنکارا با مراقبت کامل [به] وسیله دو مأمور ترک به محل جدید طبقه ۸ واقع در خیابانی که اسم آنرا نمی‌دانم منتقل گردید، وسایل استراحت کاملا مهیاست و نسبت به مکان اول دارای حفاظت بیشتری است، روحیه شخص مورد نظر نسبت به روز اول بهتر است و در محل جدید برنامه روزانه‌اش بیشتر استراحت و تلاوت قرآن و ادای نماز و صرف غذا است.

افضلی افزود: «گاه گاهی کلمات ترکی یادداشت می‌نماید ولی نباید وی را تنها گذاشت به علت کنجکاوی جراید ترکیه و خبر منتشر شده از رادیوی ایران و انتشار خبری دیگری در روزنامه مورخه ۵ نوامبر … در نظر است تا چند روز دیگر به بورسا یکی از شهرهای ترکیه که در ۳۲۰ کیلومتری غرب آنکارا می‌باشد، منتقل گردد و جریان کتبا تقدیم خواهد شد.»

نماینده سواک و مراقب امام در آنکارا خاطرنشان کرد: «برابر تصمیم ساعت ۶ صبح روز پنج شنبه شخص نامبرده به شهر بورسا اعزام و اینجانب هم در معیت نامبرده خواهم بود. مستدعی است ادامه مأموریت اینجانب را در شهر بورسا اعلام فرمایید.»

او در گزارشی در تاریخ ۲۱ آبان با اشاره به وضعیت امام در ترکیه، گفت: «بعدازظهر پنج شنبه ۲۱ آبان به اتفاق شخص مزبور وارد شهر بورسا که در نزدیکی دریای مرمره میباشد گردیده و پس از استقرار در محلی که قبلا تهیه شده بود نامبرده در اختیار مأموران ماخ قرار گرفت. مستدعی است در مورد حرکت اینجانب به تهران نظریه امروز ابلاغ فرمایند. ضمنا مأمور ماخ فارسی نمی‌داند.»

مامور ساواک با اشاره به تغییر لباس امام خمینی در بورسا در بخش دیگری از گزارش خود، نوشت: «به علت یک نواخت بودن لباس روحانیون در ترکیه به نامبرده توصیه گردید در صورتی می‌تواند در شهر گردش کند که مانند آنان لباس و کلاه مربوط استفاده نمایند مشارالیه ابتدا ناراضی بود. … ضمنا بنا به تقاضای وی از ساعت ۱۳ بعدازظهر به وقت آنکارا به مدت ۵۰ دقیقه با اتومبیل به اتفاق اینجانب و دو مأمور از آنکارا دیدن نمود، روحیه‌اش خوب است. در طول روز یک ساعت به نوشتن کلمات ترکی مشغول است.»

فشار مضاعف

در طول مدت زمان حضور امام در ترکیه امکان هرگونه عملکرد سیاسی از امام سلب شد و ایشان تحت مراقبت مستقیم ماموران ساواک و نیروهای امنیتی دولت ترکیه بودند. در مدت حضور امام در کشور شمال غربی کشورمان رژیم شاه با شدت عمل بی سابقه ای بقایای مقاومت مردمی در کشور را در هم شکست و در غیاب امام خمینی دست به اصلاحات آمریکایی زد، البته ناگفته نماند که رژیم در چند مورد بر اثر فشار مردم و علما ناگزیر شد با اعزام نمایندگانی از آنان از حال امام و اطمینان از سلامت ایشان موافقت کند.

حصر در خانهِ  مقابل سازمان امنیت و اطلاعات ترکیه
چپ: امام خمینی با لباس شخصی در ترکیه

امام امت در مدت اقامت در بورسا به جای بر تن کردن عبا و قبا و به سر گذاشتن عمامه از کسوت روحانیون ترکیه که عبارت بود از یک پالتو و کلاه اسپانیایی که چیزی شبیه عرقچین است، استفاده کردند و تنها زمانی که با نمایندگان مراجع تقلید ملاقات داشتند به ایشان اجازه پوشیدن لباس می دادند.

اولین دیدار امام امت با حجت الاسلام والمسلمین سید فضل الله خوانساری، داماد آیت الله سید احمد خوانساری نماینده مراجع تقلید در استامبول در ۲۹ آذرماه ۱۳۴۳ یعنی ۴۵ روز بعد از تبعید ایشان به ترکیه، به ملاقات ایشان آمد در حالی که پیشنهاد علمای تهران برای این دیدار، آیت الله سید مرتضی پسندیده، برادر بزرگتر امام بود. دیدار ایشان با امام طی یک هفته و در سه نوبت انجام شد. در دیدار و گشت زنی حجت الاسلام خوانساری و امام در بورسا نمایندگان ساواک و میت، حضور داشتند.

بوی پسر

مأموران امنیتی ساواک که صبح روز ۱۴ آبان ۱۳۴۳ حاج آقا مصطفی را همزمان با تبعید امام، دستگیر کرده و به زندان قزل قلعه تهران منتقل کرده بودند پس از دو ماه حبس، به شرط پیوستن به پدر در ترکیه، آزاد کردند اما ایشان با وجود پذیرش اولیه به توصیه مادر از این کار امتناع کرد و در نهایت در روز ۱۳ دی ماه بار دیگر توسط ساواک دستگیر و فردای آن روز به بورسا تبعید شدند.

در اسفند ماه ۱۳۴۳ آقا مصطفی درخواست بازگشت به ایران را مطرح کرد و به همه شرایط و تضییقات و تعهدات بسیاری که برایش تعیین می کنند تن در می دهد ولی در نهایت پس از چند ماه مکاتبه و معطلی، ساواک اجازه ورود او به ایران را نمی دهد.

در تاریخ ۲۲خرداد ماه ۱۳۴۴ حجج اسلام سید مهدی گلپایگانی، پسر بزرگ آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی و شیخ مهدی صفایی از طرف ایشان به ترکیه سفر کرده و در شهر استانبول به دیدار امام رفتند. در این دیدار امام با اشاره به مسئله تبعید گفتند: «با هر تصمیمی که آقای گلپایگانی بگیرند موافقت خواهم کرد.»

در نهایت در تاریخ سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۴۴ هواپیمای حامل امام و حاج آقا مصطفی از ترکیه به سوی عراق به پرواز درآمد و در ساعت ۲ بعد از ظهر در فرودگاه بغداد به زمین نشست. امام و پسرش به ‌گمان اینکه ماموران عراقی آنان را تحویل خواهند گرفت دقایقی در فرودگاه منتظر ماندند و چون خبری از ماموران نشد خود با تاکسی راهی کاظمین شدند.

منابع:

ترجمه تحریر الوسیله، ج۱، ص۷

صحیفه نور، جلد اول، صص ۴۱۰ و ۴۱۶

بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، ج ۱، ص۱۰۵۵

بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، ج ۲، ص۱۲۷ و ۱۵۹

آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شماره بازیابی ۸۲۶، ص ۷۶-۷۵

آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شماره بازیابی ۸۲۳، ص ۷۰-۷۲ و ۷۴

اسدالهی، مسعود، احیای کاپیتولاسیون و پیامدهای آن، مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی تهران، ۱۳۷۳، صص ۸۸-۹۲

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 9

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

منتشر شده

در

توسط

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، دیوار کنونی در روابط میان مردم روسیه و اوکراین یک “تراژدی و بدشانسی مشترک بزرگ” است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مقاله‌ای تحت عنوان “به مناسبت وحدت تاریخی روس‌ها و اوکراینی‌ها” که روز دوشنبه در وب‌سایت رسمی ریاست جمهوری منتشر شد، غرب را به مداخله مستقیم در امور داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی متهم کرد و گفت: از آن زمان به بعد روسیه هراسی شدید که توسط ناسیونالیست‌های تندرو ترویج شده، شروع به شکل گرفتن در سیاست‌های دولتی اوکراین کرد.

وی افزود: اخیرا هنگامی که در جلسه سالانه پرسش و پاسخ با خبرنگاران به سوالی درباره روابط میان روسیه و اوکراین پاسخ می‌دادم گفتم که روس‌ها و اوکراینی‌ها یک ملت و یک کلیت مشترک هستند. این حرفها صرفا بابت مقتضیات سیاسی کنونی مطرح نشده‌اند. من قبلا هم چندین بار در این خصوص صحبت کرده‌ام. این عقیده من است.

پوتین اظهار داشت: اجازه دهید در همین ابتدا تاکید کنم که من این دیوار در روابط میان روسیه و اوکراین و در میان بخش‌هایی از آنچه که در اصل یک فضای تاریخی و معنوی واحد است را به عنوان یک تراژدی و یک بدشانسی مشترک بزرگ تلقی می‌کنم.

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی امور مهم‌تر از هر چیزی پیامدهای اشتباهات روسیه در دوران‌های مختلف تاریخ است. اما این اوضاع همچنین نتیجه تلاش تعمدی نیروهایی است که همیشه تلاش کرده‌اند اتحاد ما را متزلزل کنند. فرمول استفاده شده “تفرقه بنداز و حکومت کن” از زمانهای بسیار قدیم شناخته شده است و چیز جدیدی در اینجا وجود ندارد.

پوتین گفت: استفاده از این فرمول است که منجر به تلاش‌هایی برای به بازی گرفتن مسائل ملی، برای ایجاد تفرقه میان مردم و به عنوان یک وظیفه اصلی برای دو دسته کردن آنها و به بازی گرفتن بخش‌های مختلف علیه یکدیگر شده است.

وی یادآور شد: مردمان اسلاوی شرقی یعنی روس‌ها، اوکراینی‌ها و بلاروس‌ها همگی وارثان روس باستان، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپا هستند که با یک زبان مشترک، روابط اقتصادی، حکومت شاهزادگان سلسله روریک و نهایتا مذهب ارتدوکس متحد بود. کی‌یف پایتخت کشور روس باستان بود اما نهایتا این کشور به خاطر تضعیف قدرت مرکزی و حملات خارجی فروپاشید. بعدها مسکو مرکز تاریخی اتحاد مجدد شد و موظف بود تا سنت روس باستان را ادامه دهد، به همین خاطر شاهزادگان مسکو که از نوادگان شاهزاده الکساندر نوسکی بودند، یوغ خارجی را برانداختند و شروع به جمع‌آوری اراضی تاریخی روسی کردند.

پوتین تاریخ اوکراین در دوران حکومت “بوگدان خملنیتسکی” را که قیام علیه اتحادیه مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی را رهبری کرد و در سال ۱۶۵۴ میلادی پیمانی را با تزار مسکو امضا کرد و منجر به اتحاد مجدد اوکراین و روسیه شد، یک نقطه عطف دانست.

وی خاطرنشان کرد: اوکراینی‌ها به اوج مشاغل سیاسی، دیپلماتیک و نظامی می‌رسیدند در حالی که فارغ‌التحصیلان از دانشگاه سراسری کی‌یف-موهیلا نقش اساسی در زندگی کلیسا ایفا می‌کردند. اوکراینی‌ها به شیوه‌های مختلف به ساخت یک کشور بزرگ جامع، وضعیت، فرهنگ و علوم آن کمک کردند. آنها در اکتشاف و توسعه اورال، سیبری، قفقاز و خاور دور مشارکت کردند. اتباع اوکراین در دوران جماهیر شوروی مسئولیت مهم‌ترین پست‌ها در رهبری را برعهده داشتند. حزب کمونیست جماهیر شوروی به مدت ۳۰ سال توسط اوکراینی‌هایی چون نیکیتا خروشچف و لئونید برژنف رهبری شد.

پوتین گفت: اوکراین مدرن کاملا زاییده افکار دوران شوروی و برگرفته از روسیه تاریخی است. پس از سال ۱۹۹۱ میلادی، روسیه نه تنها این واقعیت‌های ژئوپلیتیکی جدید را به رسمیت شناخت بلکه به طور فعالانه به کشور جدید اوکراین کمک کرد.

وی افزود: روسیه و اوکراین طی قرن‌ها به عنوان یک سیستم اقتصادی واحد رشد کردند و عمق همکاری که از ۳۰ سال پیش بین این دو کشور وجود داشت، چیزی است که اتحادیه اروپا امروز به آن حسادت می‌کند. ما شرکای اقتصادی طبیعی و مکمل یکدیگر هستیم. چنین روابط نزدیکی می‌تواند مزایای رقابتی را تقویت و پتانسیل هر دو کشور را افزایش دهد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: این روابط برای اوکراین نیز حائز اهمیت بوده چرا که به آن اجازه می‌دهد تا از زیرساخت‌های توسعه‌یافته، یک سیستم انتقال گاز، کشتی‌سازی پیشرفته، صنعت هواپیمایی، موشک سازی، علوم در سطح جهانی، طراحی و مدارس مهندسی برخوردار باشد.

وی گفت: رهبران اوکراین با وجود چنین وراثتی، استقلال خود را اعلام کرده و متعهد شدند تا اوکراین را به یک کشور پیشتاز تبدیل کنند و استانداردهای زندگی مردم را به یکی از بالاترین استانداردها در اروپا برسانند. امروز، صنعت غول‌های فناوری صنعتی که زمانی افتخار اوکراین و کل جماهیر شوروی سابق بود، نابود شده است. در ۱۰ سال گذشته، تولید محصولات مهندسی مکانیک ۴۲ درصد کاهش یافته است. میزان تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۹ میلادی حتی پیش از پاندمی کرونا کمتر از ۴۰۰۰ دلار بود. این مقدار پایین‌تر از آلبانی، مولداوی و کوزووی به رسمیت شناخته نشده، محسوب می‌شود. اوکراین در حال حاضر فقیرترین کشور در اروپاست.

پوتین افزود: چه کسی مقصر این شرایط است؟ مردم اوکراین؟ بدون شک نه. این مقامات اوکراینی بودند که دستاوردهای نسل‌های گذشته را کنار گذاشتند. ما می‌دانیم که مردم اوکراین چقدر سخت‌کوش و با استعداد هستند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: تا سال ۲۰۱۴ میلادی روسیه و اوکراین صدها توافق در زمینه اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، اجتماعی و موضوعات محیط زیستی داشتند و حتی پس از رویدادهای آن سال در کی‌یف، من به دولت مسکو دستور دادم تا از هر فرصتی برای حفظ روابط اقتصادی با اوکراین استفاده کنند. اما چنین علاقه‌ای در طرف مقابل وجود نداشت. اگرچه روسیه همچنان یکی از سه شریک تجاری اصلی اوکراین است و صدها هزار اوکراینی در روسیه مشغول به کار هستند اما این موضوع امروز نیز است.

وی افزود: تلاش‌های نظام‌مند و مداوم آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار گذاشتن اوکراین به منظور محدود کردن همکاری اقتصادی‌اش با روسیه مدت‌ها پیش از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده بود و اوکراین را قدم به قدم در یک بازی ژئوپلتیکی خطرناک فرو برد که هدف نهایی آن تبدیل کردن اوکراین به مانعی میان اروپا و روسیه بود. طبیعتا زمانی فرا رسید که دیگر عبارت “اوکراین روسیه نیست” مناسب نبود. اوکراین به عنوان یک کشور ضد روسیه ضروری شد و این چیزی است که ما هرگز آن را قبول نخواهیم کرد.

توتین تصریح کرد: در فوریه ۲۰۱۴ میلادی نیز منافع مردم اوکراین مد نظر قرار نگرفت. نارضایتی‌های عمومی از مشکلات حاد اجتماعی-اقتصادی و اقدامات نامناسب مقامات مورد سوء استفاده قرار گرفت و غرب در حمایت از کودتایی که توسط ناسیونالیستهای افراطی به راه افتاده بود، مستقیما مداخله کرد.

پوتین در نهایت نسبت به اوضاع موجود در اوکراین امروز از جمله درگیری‌ها در دونباس و درگیری‌ها میان جوامع ارتدوکس اوکراینی و روسی ابراز نگرانی کرد و گفت: این اتفاقات در یک فضای کنترل خارجی مستقیم از جمله سلطه مشاوران خارجی بر مقامات، سرویس‌های ویژه و نیروهای مسلح اوکراین و استقرار زیرساخت‌های ناتو در اوکراین رخ می‌دهند.

وی افزود: در همین حال سیستم سیاسی اوکراین به گونه‌ای طراحی شده که هر کسی که درباره سازش جامعه و درباره گفت‌وگو صحبت می‌کند، به او برچسب ماموران “حامی روسیه” می‌خورد. در چنین شرایطی و در این پروژه ضد روسیه، هیچ جایی برای یک اوکراین مستقل یا برای نیروهای سیاسی که برای دفاع از استقلال واقعی‌شان تلاش می‌کنند، وجود ندارد.

پوتین تاکید کرد: روسیه برای گفت‌وگو با اوکراین آماده است و حاضر است درباره موضوعات مختلف مذاکره کند. اما برای ما مهم است که درک کنید یک شریک از منافع ملی دفاع می‌کند و برای دیگران خدمت نمی‌کند و بازیچه کشورهای دیگر برای مبارزه با ما نمی‌شود.

پوتین در پایان تصریح کرد: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود. و این مردم اوکراین هستند که باید تصمیم بگیرند کشورشان چگونه باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

ایسنا/سمنان معاون ‌هماهنگی ‌امور اقتصادی استاندار سمنان از معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات رفع موانع در جلسه امروز کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، خبر داد.

علیرضا شریفی نژاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در دویست نود و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، اظهار کرد: بانک‌ها باید همچون گذشته توجه جدی به بحث رفع موانع تولید داشته باشند و تا یک ماه پس از ارسال مصوبات فرصت دارند تا نتیجه اجرا و یا عدم اجرای مصوبات را به دبیرخانه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ارائه کنند.

معاون استاندار سمنان افزود: بانک‌های عامل در استان تاکنون عملکرد مطلوبی داشتند، اما نیاز است تا اقدامات تقویت شود تا بتوانیم به کیفیت و نقطه مطلوب نهایی در بحث حمایت از تولید و تقویت صنعت در استان گام برداریم.

وی ادامه داد: امروز حمایت از تولید و ایجاد شتاب در روند تولید داخلی، از اصول اصلی و مهم شرایط فعلی کشور است که همه ما باید در این راستا پای کار باشیم.

شریفی‌نژاد با بیان اینکه مسائل بین دستگاهی باید با تقویت ارتباطات برطرف شود، اظهار کرد: برای یک تولیدکننده و سرمایه گذار، زمان بسیار حائز اهمیت است و هر ثانیه در امر تولید و اقتصاد، می توان تاثیر شایانی داشته باشد؛ لذا نیاز است تا توسط دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها، در سامانه ثبت اطلاعات طرح های پرداختی، بروز رسانی شود.

معاون‌ هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در پایان با بیان اینکه فلسفه وجودی ما حمایت،‌ پشتیبانی و مانع زدایی در بحث تولید است تا بنگاه‌های اقتصادی بتوانند فعال بوده و با قدرت به کار خود ادامه دهند، تصریح کرد: در این جلسه ۳۷ طرح در بخش صنعت برای ایجاد ۴۵ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۴۱۴ میلیارد تومان و ۳۱ طرح در بخش کشاورزی برای ایجاد ۴۰ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۳۰ میلیارد تومان با موافقت اعضا، به بانکهای عامل معرفی شدند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

منتشر شده

در

توسط

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

ایسنا/یزد معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد اعلام کرد: تاکنون ۸۱ هزار یزدی نوبت اول واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند.

دکتر «محمدرضا شریفی» در یان باره گفت: با جمع بندی واکسن های تزریق شده در نوبت اول و دوم به گروه های هدف در استان یزد، تاکنون ۱۱۶ هزار و ۷۹۰  دوز واکسن در استان یزد تزریق شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انجام واکسیناسیون در استان، ۸۱ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن در نوبت اول و ۳۴ هزار و  ۹۹۰ دوز واکسن در نوبت دوم تزریق شده است.

وی افزود: براساس بخشنامه سازمان جهانی بهداشت، افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کرده اند به عنوان جمعیت واکسینه شده معرفی می شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به این که واکسن های کرونا دو مرحله ای است و تزریق دوز دوم صرفا به دریافت کنندگان دوز اول تزریق می شود اظهار داشت: تاکنون در استان یزد ۸۱ هزار و  ۸۰۰ نفر در برابر کرونا ویروس واکسینه شده اند.

وی افزود: از اغاز واکسیناسیون گروه های سنی ، بیش از ۴۸ هزار سالمند بالای ۶۵ سال در استان یزد واکسینه شده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وبدا یزد، معاون فنی مرکز بهداشت استان با اشاره به درصد پوشش واکسیناسیون گروه های هدف در استان تصریح کرد: ۹۶ درصد از کادر درمان، ۹۲ درصد از کارکنان بهداشتی،  ۱۱۵ درصد از بیماران خاص،۸۰ درصد از سالمندان سرای سالمندان، ۸۲ درصد از جانبازان بالای ۵۰ درصد، ۴۲ درصد از پاکبانان و ۱۱۹ درصد از بیماران سرطانی واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها