با ما همراه باشید

اخبار 8

حمایت از ایده‌های خلاقانه در قالب رویداد “ایده شو”

منتشر شده

در

حمایت از ایده‌های خلاقانه در قالب رویداد "ایده شو"

پوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی همزمان با برگزاری دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی رویان، رویداد “ایده شو” را با هدف کمک به ارتقای ایده‌های خلاقانه و کاربردی در تولید و توسعه محصولات پیشرفته سلولی، افزایش مهارت‌های کاربردی دانشجویان، همچنین ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، آموزش نحوه ارائه ایده و ایجاد یک فضای رقابتی صمیمی که افراد بتوانند در این فضا، ایده‌های خود را مطرح کنند، برگزار می‌کند.

دکتر انسیه حاجی‌زاده، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان از تاریخ دوم تا پنجم مردادماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌شود و همزمان با برگزاری این مدرسه، رویداد “ایده شو” (IDEA SHOW) نیز برگزار می‌شود. در این رویداد، ایده‌های مربوط به محصولات فناورانه و نوآورانه در زمینه سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت، مورد داوری قرار می‌گیرند.

دکتر حاجی‌زاده افزود: این رویداد با هدف تشویق صاحبان ایده به خصوص دانشجویان، کمک به ارتقای ایده‌های خلاقانه و کاربردی در تولید و توسعه محصولات پیشرفته سلولی، افزایش مهارت‌های کاربردی دانشجویان (درحال تحصیل یا فارغ‌التحصیل)، همچنین ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، آموزش نحوه ارائه ایده و ایجاد یک فضای رقابتی صمیمی که افراد بتوانند در این فضا، ایده‌های خود را مطرح کرده و نقاط ضعف و قوت آن را متوجه شوند، برگزار می‌شود؛ موضوعی که در فضای دانشگاهی کشور، کمتر به آن پرداخته می‌شود. 

دبیر علمی دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان تأکید کرد: نقد و بررسی ایده‌ها توسط داوران متخصص و اساتید این حوزه انجام می‌شود که علاوه بر کمک به افزایش اعتماد به نفس دانشجویان، آموزش‌های لازم را با هدف افزایش توانایی آنها برای قانع کردن سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند و از این طریق، دانشجویان این نکته را فرامی‌گیرند که علاوه بر مباحث علمی، باید به مباحث کسب و کار و توسعه ایده خود نیز فکر کنند.

وی افزود: پس از اعلام فراخوان اولیه، دانشجویان و صاحبان ایده تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا از طریق صفحه مخصوص رویداد “ایده شو” در سایت معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان، ایده‌های خود را ثبت کنند. بعد از این تاریخ، فرایند داوری در دو مرحله، شامل داوری علمی- تخصصی و داوری کسب و کار انجام می‌شود ۱۰ گروه (تیم) برتر به مرحله دوم راه پیدا می‌کنند. در این مرحله، هدایت‌گری (منتورینگ Mentoring) و کارگاه‌های کسب و کار برای صاحبان ایده برگزار شده و به آنها کمک می‌کنیم از طریق آموزش‌هایی که فراگرفته‌اند، ایده‌های خود را از لحاظ علمی و اقتصادی ارتقا دهند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: در نهایت، همزمان با آخرین روز برگزاری دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان (۵ مرداد ۱۴۰۰) به تیم‌های برتر این فرصت داده می‌شود تا در حضور سرمایه‌گذاران، ایده‌های خود را مطرح و سرمایه‌گذاران را تشویق و ترغیب کنند تا روی این ایده‌ها سرمایه‌گذاری کنند. مزیت این رویداد علاوه بر ارائه نکات آموزشی به صاحبان ایده، ارائه مشوق‌های مالی شامل جوایز مالی نفیس برای ۳ تیم منتخب، همچنین مزایای غیرنقدی از جمله کمک به تجاری کردن محصول، ارائه توصیه‌نامه برای معرفی به سرمایه‌گذاران و تسهیل فرایندهایی است که به تجاری‌سازی شدن محصول بیانجامد.

دکتر حاجی زاده تأکید کرد: در رویداد ایده شو، تعدادی شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذار بخش خصوصی حضور دارند و در صورتی که ایده‌ها، توانایی تبدیل شدن به محصول را داشته باشند، زمینه برای همراهی و حمایت از آنها تا مراحل انتهایی از نظر اقتصادی فراهم است و این موضوع، فرصت مناسبی را برای صاحبان ایده در این حوزه محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ورود به موج پنجم شیوع کرونا، رویداد ایده شو به صورت مجازی برگزار شد و تنها مرحله نهایی این رویداد، با حضور تیم‌های منتخب، هیأت داوران و شتاب‌دهنده‌ها با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و در یک فضای بزرگ، به صورت حضوری برگزار می شود.

دبیر علمی دوازدهمین مدرسه تابستانی بین‌المللی پژوهشگاه رویان افزود: بخش جذاب دیگری که در نظر گرفته‌ایم، برگزاری برنامه گفتگومحور به صورت e-talk است. از همکارانی که در زمینه عملی کردن ایده‌ها دارای تجربه هستند، دعوت کرده‌ایم تا در قالب یک گفتگوی مجازی(e-talk)، مراحل اجرایی کردن ایده‌ها و چالش‌هایی که در این مسیر با آن مواجه بودند را برای دانشجویان تشریح کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها