با ما همراه باشید

اخبار 8

حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها مظلوم واقع شده است

منتشر شده

در

حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها مظلوم واقع شده است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه فردوسی گفت: حوزه‌ای که بیشترین آسیب را در دوران کرونا به خود دید و مظلوم واقع شد، حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

دکتر محمد کافی، امروز ۲۰ تیرماه در وبیناری تحت عنوان «افتتاحیه طرح توانمندسازی سفیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور»، اظهار کرد: باید اذعان کنیم که در سه نیمسال گذشته تحصیلی که در دانشگاه‌ها فعالیت داشتیم، آن بخشی که مظلوم واقع شده و شاید بیشترین اثرگذاری و آسیب را از ویروس کرونا دیده؛ حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

وی افزود: باید قبول کنیم تلاش‌های گسترده‌ای در جهت برگزاری کلاس‌ها، آزمون‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها انجام شد و حوزه فرهنگ و جامعه‌پذیری؛ حوزه‌هایی است که گرچه فضای مجازی بستر مناسبی است اما شاید تمام پیام و ماموریت را نتوان از طریق فضای مجازی منتقل کرد. انسان موجودی اجتماعی است که بسیاری از ارزش‌ها، معیارهای خوب و عادت‌ها را از طریق ارتباط کسب می‌کند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: ما از این ارتباطات و مجامعی که معمولا دانشجویان با برگزاری و شرکت در آنها جامعه‌پذیر می‌شدند و خود را برای ایفای مسئولیت خطیر اداره جامعه آماده می‌کردند، محروم بودیم. امیدوارم این جلسات هر چند که ممکن است صد در صد ما را به اهداف‌مان نرساند اما کمک کند بتوانیم نقش خود را در وهله اول در دانشگاه و در میان دانشجویان و سپس در سطح جامعه ایفا کنیم.

کافی خاطرنشان کرد: انتخاب واژه «سفیران فرهنگی»، من را مسرور کرد زیرا سفیر کسی است که علاوه بر اینکه در کشور و خانه خود فعالیت می‌کند؛ پیام خود و کشور را به دیگر کشورها و جوامع نیز می‌رساند. ما این فعالیت و اقدام را به این معنا می‌گیریم که یک ماموریت صد در صد فرهنگی است که پیام دوستی، محبت و انسانیت را بتوانند به جامعه منتقل کنند. امید واژه‌ای است که این روزها به شدت به آن نیاز داریم و این مهم به دست سفیران فرهنگی دانشگاه‌های سراسر کشور تحقق پیدا خواهد کرد.

سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد آمادگی خود را از فعالان فرهنگی اعلام می‌کند

دکتر مجتبی منتظری معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در ادامه این مراسم گفت: خوشحالی خود را از طرح «توانمندسازی سفیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۹ کشور» اعلام می‌کنم و ما در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد این آمادگی را که بیش از ۳۰ فرهنگسرا و مرکز فرهنگی و اجتماعی در سطح مشهد داریم، اعلام می‌کنم که دانشجویان، فعالان فرهنگی، دبیران انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی و هنری می‌توانند در مجموعه فرهنگسراها، مراکز فرهنگی و طرح‌های اجتماعی که در بستر شهر اجرا می‌شود، همکاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های داوطلبانه‌ای که دانشجویان انجام می‌دهند، بسیار با حس خوب و جذابی برای شهروندان انجام می‌شود  و این آمادگی از جانب شهرداری کاملا وجود دارد، در بضاعتی که در شهر حاکم و در اختیار شهرداری است از این طرح حمایت می‌کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اظهار کرد: تاکنون شهرداری مشهد و دانشگاه فردوسی برنامه‌های متعدد فرهنگی را انجام داده‌اند که برای شهر بسیار مفید بوده و در ادامه هم به نظر می‌رسد که این طرح، دانشجو محور است و فعالان فرهنگی دانشگاه فردوسی و منطقه ۹ می‌توانند در بستر دانشگاه فعالیت‌هایی که زیبنده شهر مشهد است، انجام دهند تا باعث ارتقاء مسئولیت‌پذیری دانشجویان و مخاطبان طرح باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها