با ما همراه باشید

اخبار 8

خاشقجی درصدد کمک به قربانیان ۱۱ سپتامبر برای شکایت از عربستان بوده است

منتشر شده

در

خاشقجی درصدد کمک به قربانیان ۱۱ سپتامبر برای شکایت از عربستان بوده است

براساس یک گزارش، «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، صبح ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ در تماس با یک عامل سابق اف.بی.آی که برای خانواده قربانیان یازده سپتامبر شاکی از دولت عربستان کار می‌کرد، درخواست ملاقات کرد تا درباره اینکه چطور می‌تواند به آنها کمک کند، گفت‌وگویی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه یاهو نیوز، قرار ملاقات خاشقجی با کاترین هانت، عامل سابق اف.بی.آی در کافی شاپی واقع در حومه ویرجینیای شمالی انجام شد و مدت‌ها پیچیده در رمز و راز بود.

چرا خاشقجی که زمانی از عربستان بر سر تحولات مرتبط با یازده سپتامبر دفاع می‌کرد، می‌خواست با یک نماینده از وکلایی که تلاش داشتند دولت ریاض را بر سر این حمله تروریستی پاسخگو کنند، دیدار کند؟ مهمتر اینکه، آیا مقام‌های سعودی ارشد مطلع بودند که او در آن روز قصد داشت چه کاری انجام دهد؟ و اگر آنها مطلع بودند، آیا نقشی در قتل وحشتناک او داخل کنسولگری عربستان در استانبول، کمتر از یک سال پس از آن داشتند؟

در پادکست ویژه “سرزمین توطئه” یاهو نیوز تحت عنوان «شکار – یک عامل کهنه‌کار که از لس‌آنجلس تا بغداد روی پرونده‌های مبارزه با تروریسم و ضد اطلاعات کار می‌کرد»، روایت منحصری از مواجهه عجیب این خانم با روزنامه‌نگار سعودی ارائه شد.

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که وکلای خانواده قربانیان وارد مرحله جدید و حساسی در پرونده خودشان شده‌اند و به تازگی سه تن از مهمترین شاهدان خود را عزل کرده‌اند؛ یک مسوول سابق سفارت عربستان، یک عامل اطلاعاتی سرشناس سعودی و یک روحانی تندرو در مسجدی که با اعتبار دولت سعودی کار می‌کرد. این افراد سال‌ها به اتهام کمک‌رسانی به دو هواپیماربای عضو القاعده پیش از حملات یازده سپتامبر مورد ظن اف.بی.آی قرار داشتند.

اینکه شکایت خانواده قربانیان علیه دولت سعودی تا چه حد قدرت اثر دارد، هنوز مشخص نیست. اسناد مرتبط با این پروند، با دستوری از جانب یک دادگاه و استفاده از مزیت «اسرار دولتی» که ویلیام بار، دادستان کل پیشین آمریکا تحمیل کرد، اجازه نمی‌دهد جزئیات کلیدی تحقیقات اف.بی.آی در مورد نقش سعودی‌ها در حملات یازده سپتامبر به صورت علنی منتشر شوند. وکلای این خانواده‌ها با پشتیبانی اعضای کنگره از مریک گارلند، دادستان کل کنونی آمریکا می‌خواهند تا این امتیاز را لغو کند.

در هر صورت، ملاقات خاشقجی با کاترین هانت چشمگیر است. هر چند کوتاه، اما لحظه هیجان‌انگیزی بود که به نظر می‌رسید خانواده قربانیان یازده سپتامبر و تیم حقوقی آنها در آستانه دریافت همکاری از جانب یک سعودی خودی سرشناس قرار گرفتند که اطلاعات دقیقی از تعاملات کشورش با القاعده داشت.

در حقیقت سابقه خاص خاشقجی که زمانی دوست اسامه بن لادن به شمار می‌رفت و بعدا مشاور رسانه‌ای یک شاهزاده سعودی و رئیس سابق اطلاعات عربستان شد، عاملی بود که موجب شد دو هفته پیش از آن قرار ملاقات، کاترین هانت برای اولین بار با او تماس بگیرد.

کاترین هانت گفت: اگر به سابقه کاری او نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید او حجم انبوهی از ارتباطات و دسترسی به اطلاعات داشت. بنابراین او در موقعیتی بود که می‌توانست برای ما بسیار کمک‌کننده باشد.

این مامور سابق اف.بی.آی می‌گوید، اولین مرتبه که با خاشقجی تماس گرفت، بسیار هیجان‌زده بود که او را ببیند و می‌خواست قرار ملاقات بگذارد. بعد در صبح روز ۲۶ اکتبر، خاشقجی با او تماس گرفت و می‌خواست ملاقات زودتر انجام شود. خاشقجی می‌گفت باید در جلسه‌ای شرکت کند و می‌خواست همان موقع هانتر را ببیند.

هانتر به سرعت خودش را به کافی شاپ تیسون کورنر که خاشقجی گفته بود، رساند. او وقتی رسید، متوجه شد که خاشقجی بابت ممنوعیت خروج پسرش از عربستان به شدت ناراحت است. خاشقجی اینطور توضیح داد که “این اتفاق صرفا به این دلیل رخ داده که او هدف این رژیم قرار گرفته است.”

کاترین هانت گفت، در همان زمان او صحبت‌هایی درباره وزارت امور اسلامی بیان کرد و اینکه آنها مسوول اشاعه اسلام در سراسر جهان هستند. خاشقجی توضیح داد که این نسخه بنیادگرایی از اسلام است که تبلیغ می‌شود و دولت کنونی سعودی برای اصلاح آن موضع تلاش می‌کرد.

این روزنامه‌نگار سعودی در ادامه پرسید: آیا کشور من مسوول تحمل و حتی حمایت از رادیکالیسم است؟ بله و آنها باید مسوولیت آن را بپذیرند.

به اعتقاد هانت، همین امتیاز نسبتا کوچک هم “طلایی” بود. مقابل هانت، یک شخصیت متنفذ سعودی قرار داشت که داشت می‌گفت کشورش باید بابت اشاعه اسلام رادیکال و اقدامات تروریستی متعاقب آن پاسخگو باشد. بعد خاشقجی حرف شگفت‌انگیزی بیان کرد. او پرسید که آیا می‌تواند در شرکت حقوقی «کرایندلر و کرایندلر» که هانت در آنجا کار می‌کند، به عنوان مشاور تیم حقوقی خانواده قربانیان یازده سپتامبر کار کند یا خیر.

خاشقجی گفت که اگر اینچنین شود، آنها باید درباره آن پنهانی عمل کنند و دیگر در واشنگتن دی.سی که حضور سعودی‌ها زیاد است، ملاقات نداشته باشند.

مامور سابق اف.بی.آی گفت: او در زمان صحبت درباره آن بسیار هیجان‌زده بود. او می‌خواست ملاقات بعدی در نیویورک باشد، نه دی.سی. من هم هیجان‌زده شدم. خوشحال بودم که او در این باره خوش‌بین است. فکر می‌کردم که او می‌تواند بسیار مفید باشد. درباره انگیزه‌های او باید بگویم که خاشقجی خود را در تبعید پیدا کرده بود. فکر می‌کردم کار در آن شرکت حقوقی می‌توانست برای او کمک‌کننده باشد.

اما کاترین هانت دیگر خبری از خاشقجی نشنید و اهمیت چشمگیر ملاقات آنها هرگز به مقصودش نرسید. یکسال پس از آن، خاشقجی داخل کنسولگری سعودی در استانبول کشته شد. واشنگتن پست گزارش داده بود که احتمالا خالد بن سلمان، سفیر وقت ریاض در ایالات متحده نقشی در ترغیب خاشقجی برای کشاندن او به استانبول داشته است. اما این سفیر در توییتی پاسخ داد که او از آخرین تماسشان با یکدیگر که در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ بوده، دیگر هیچ تماسی نداشته‌اند. این تاریخ همان روز ملاقات او با کاترین هانت بود.

اینکه محتوای تماس خاشقجی و خالد بن سلمان چه بوده است، هنوز روشن نشده است. اما جیم کرایندلر، وکیل سرشناس خانواده قربانیان یازده سپتامبر می‌گوید که خاشقجی احتمالا قصد داشته از قرار ملاقاتش با کاترین هانت به عنوان اهرم فشاری روی این سفیر برای کمک به پسر خودش استفاده کند.

جیم کرایندلر ادامه داد: هیچ شکی ندارم که بعد از ملاقات با کاترین، او با خالد بن سلمان تماس گرفته و گفته بود “وکلای شاکیان یک مامور اف.بی.آی را برای صحبت با من فرستادند. من هنوز چیزی به آنها نداده‌ام اما خب شما برای پسرم دردسر درست کردید و من می‌خواهم افشاگری کنم.”

با این حال، کرایندلر مدرکی برای اثبات ادعایش ندارد. اما زمان ملاقات خاشقجی با هانت، درست در همان روز تماس خالد بن سلمان با خاشقجی بوده است و همین به رمز و رازهای پیرامون پرونده قتل این منتقد سعودی می‌افزاید.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها