با ما همراه باشید

فرهنگی

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

منتشر شده

در

خبرنگار حق دارد اطلاعات کتمان‌شده را فاش کند

مجید رضاییان، استاد روزنامه‌نگاری، با تفکیک اطلاعات به دو نوع پنهان و کتمان، دسترسی به اطلاعات کتمان را حق خبرنگاران می‌داند؛ یعنی اطلاعاتی که دانستنش حق عموم است اما توسط عده‌ای کتمان می‌شود.

مجید رضاییان ـ استاد روزنامه‌نگاری ـ  با بیان اینکه ما در روزنامه‌نگاری دو نوع اطلاعات داریم که ورود به یکی از آن‌ها برای خبرنگار ممنوع و دیگری حق قانونی اوست، توضیح داد:  در حرفه روزنامه‌نگاری دو نوع اطلاعات داریم؛ اطلاعات کتمان و اطلاعات پنهان. اطلاعات پنهان مربوط به عرصه‌های نظامی و امنیتی است که کسی به آن ورود نمی‌کند و متعلق به روزنامه‌نگار نیست؛ مثلا هیچ روزنامه‌نگاری در آمریکا نمی‌رود بپرسد تعداد موشک‌های ما پانصدتاست یا پنج هزارتا. اطلاعات کتمان، اطلاعاتی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد اما شخص یا نهادی از منتشر کردنش خودداری می‌کند. حال اگر خبرنگاری به این اطلاعات دست پیدا کند، صد درصد حق دارد که در اختیار مردم و مخاطبانش قرار دهد.

او افزود: ما در عرصه‌های غیرنظامی وقتی اطلاعاتی داریم، آن اطلاعات از نوع اطلاعات کتمان است؛ یعنی اطلاعاتی است که در اختیار یک دستگاه دولتی یا خصوصی قرار دارد، مثلا قراردی بسته که اطلاعاتش باید در دسترس عموم قرار بگیرد اما نمی‌خواهد اطلاعاتش را منتشر کند. در این صورت اگر خبرنگار به این اطلاعات دست پیدا کرد، قانونا اجازه دارد این اطلاعات را منتشر کند، زیرا اطلاعات کتمان شده است. به عبارتی همان اطلاعات آشکار است اما شخص نمی‌خواهد بگوید.

به گفته رضاییان، در خیلی از موارد هم پیش می‌آید که یک مسوول چیزی را می‌گوید ولی با تاخیر می‌گوید. در روزنامه‌نگاری می‌گوییم فلانی سرانجام این حرف را زد و سرانجام اعتراف کرد. نمی‌گوییم گفت و افزود زیرا با تاخیر گفته و این با تاخیر گفتنش در منظر افکار عمومی و روزنامه نگاری با پرسش و گله مواجه است. بنابراین اگر اطلاعاتی که حق مخاطب و حق شهروند است که بداند، پنهان بماند، اطلاعات کتمان است که وقتی در اختیار خبرنگار قرار می‌گیرد، باید تشویق شود نه اینکه تنبیه شود.

این استاد دانشگاه و مولف در پاسخ به این سوال که شکایت اشخاص و نهادهایی که خبرنگار درباره‌شان افشاگری کرده، چقدر قابل پیگیری و برای خبرنگار دردسرساز است، توضیح داد: طبیعتا این شکایت‌ها پایه‌ای ندارد. وقتی شخص اطلاعاتی را که باید مطرح می‌کرده را پنهان کرده است، حق مسلم خبرنگار است که این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد. گاهی می‌گویند این اطلاعات را قرار بود دیرتر منتشر کنیم، اگر به چنین نقطه‌ای برسیم باز حکایت از این می کند که این اطلاعات، اطلاعات محرمانه و پنهانی نیست. ما در قانون خودمان ایراد بزرگی که در این زمینه داریم این است که اگر یک دستگاهی تشخیص داد اطلاعاتی محرمانه است، دیگر محرمانه است؛ در حالی که اصلا چنین چیزی نیست. اگر بخواهیم این رویه را باب کنیم، دستگاه‌ها هر چیزی را می‌توانند محرمانه بخوانند. اطلاعات محرمانه تعریف دارد. چیزی که مربوط به منافع جمعی است را که نمی‌شود مهر محرمانه زد. این چالش بین روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و دستگاه‌های دولتی و خصوصی و نهادهای حقیقی و حقوقی همیشه وجود دارد و این چالش باید ادامه پیدا کند. اشکالی ندارد که به خاطرش هزینه بدهیم. از نظر حقوقی هر چه این چالش بیشتر رخ دهد باعث می‌شود نکاتی که شفاف نیست و ابهاماتی که وجود دارد شفاف شود. به هر حال خبرنگار کارش کسب اطلاعات است. اطلاعات آشکار یا اطلاعاتی که باید آشکار باشد اما افراد یا نهادها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، کتمان کرده‌اند.

رضاییان در بخش پایانی صحبت‌هایش در تعریف مفهوم حریم خصوصی در کار خبری و  لزوم رعایت آن توسط خبرنگاران توضیح داد: حریم خصوصی را باید صد درصد رعایت کرد. بعضی از رسانه‌ها برای اینکه بازدید بیشتری بگیرند، درباره ازدواج و طلاق اشخاص می‌نویسند و بعد خودشان هم تکذیب می‌کنند. این اتفاق به ویژه در بخش‌های فرهنگی ـ هنری بیشتر دیده می‌شود. هنرمند اثر دارد، می‌توان اثرش را نقد کرد. مقامات مسوول هم حریم خصوصی دارند و نباید به حریم خصوصی‌شان ورود کرد اما اگر مسوولی یکی از بستگانش را که صلاحیت هم ندارد، در جایی آورد و منسوب کرد و شما این را افشا کردید، شما در این صورت وارد حریم خصوصی آن شخص نشده‌اید و تخلفش را آشکار کرده‌اید. اینکه شما پویشی راه می‌اندازید در فضای مجازی با این مضمون که مسوولان بگویند سال پیش خانه‌شان کجای تهران بوده و الان کجا هستند؟ یا بگویند دو سال پیش فرزندانشان  کجا تحصیل می‌کردند و الان کجا هستند؟ این‌ها به هیچ وجه حریم خصوصی نیست زیرا مقام رسمی کشور مثل همه جای دنیا وقتی مسولیتی می‌گیرد باید دارایی‌هایش را عنوان کند. مثلا در یکی از کشورهای اروپای شمالی، یک نفر شهردار شده و بعدا رقبایش فاش کردند که برای فرزندش پرستار خصوصی گرفته و مالیتش را پرداخت نکرده است، به خاطر همین موضوع مجبور شده استعفا بدهد و برود. وقتی مسوولی دوره مسوولیتش  تمام می‌شود و به دارایی‌هایش اضافه شده، اعلام می‌کند تا معلوم شود منبعش کجاست. مسوولی که قبلا در محله‌ی جنوب شهر می‌نشسته و الان شمال شهر می‌نشیند و پنت‌هاوسی چند صد متری دارد باید مشخص شود از کجا به دست آورده است؛ منبعش کجا بوده ارث بوده و یا از حقوقش به دست آمده است؟ ما چون در ایران این کارها را نمی‌کنیم وقتی پویشی این چنینی راه بیفتد، فکر می‌کنیم نکند به حریم خصوصی افراد ورود کرده باشیم؛ اما این حریم خصوصی نیست. این چیزها را باید از حریم خصوصی جدا کرد. حریم خصوصی یکی از مسائلی است که هیچ‌وقت روزنامه‌نگار و خبرنگار نباید به آن ورود کند و در واقع جزو همان اطلاعات پنهان است اما هرچیزی که به مسوولیت افراد مربوط می‌شود باید آشکار و معلوم باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

شناسایی پیکرهای مطهر پنج شهید دفاع مقدس

منتشر شده

در

توسط

شناسایی پیکرهای مطهر پنج شهید دفاع مقدس

پیکرهای مطهر شهیدان “محمود حسرتی معاف” ، “بهروز محمدی لندی” ، “سید فاضل مدنی” ، “عبداله موسوی” و “غلام خونی ” پس از گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس کشف و شناسایی و امروز با اطلاع‌رسانی به خانواده‌های معظم و گرامی این شهدا، ایشان از چشم انتظاری در آمدند.

 به نقل از پایگاه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تفحص شهدا، پیکرهای مطهر ۵ تن از شهدای دوران دفاع مقدس کشف و شناسایی شد که به شرح زیر است:
– سرباز شهید “محمود حسرتی معاف” فرزند گل برار، متولد ۱۳۳۹، از تالش به جبهه اعزام شد و در سن ۲۰ سالگی در عملیات درگیری با اشرار در بانه در تاریخ ۱۳۵۹/۰۲/۱۶ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “بهروز محمدی لندی” فرزند هاشم، متولد ۱۳۴۲، از ایذه به جبهه اعزام شد و  در سن ۲۰ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۸ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– سرباز شهید “سیدفاضل مدنی” فرزند سید حسین، متولد ۱۳۴۱، از لاهیجان به جبهه اعزام شد و در سن ۲۰ سالگی در عملیات بیت المقدس در شلمچه در تاریخ ۱۳۶۱/۰۲/۱۰ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “عبداله موسوی” فرزند مهدی، متولد ۱۳۴۳، از قلعه تل به جبهه اعزام شد و  در سن ۱۹ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۷ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
– بسیجی شهید “غلام خونی” فرزند یارمحمد، متولد ۱۳۴۶، از بهبهان به جبهه اعزام شد و  در سن ۱۶ سالگی در عملیات خیبر در منطقه جزیره مجنون در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۰۸ به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.
این شهدا از طریق انجام آزمایش DNA و پلاک هویت شناسایی گردیدند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

آموزشی

با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شرایط مناسبی برای حضور دانشجویان در دانشگاه فراهم کنیم

منتشر شده

در

توسط

با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شرایط مناسبی برای حضور دانشجویان در دانشگاه فراهم کنیم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص چگونگی ارایه خدمات مناسب به دانشجویان در سال تحصیلی جدید، گفت: باید تلاش کنیم تا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شرایط مناسبی را برای حضور دانشجویان در دانشگاه فراهم کنیم و امیدوارم سال تحصیلی جدید با نشاط «علمی، آموزشی و فرهنگی» همراه با خدمات رفاهی، دانشجویی و خوابگاهی قابل قبول داشته باشیم.

 دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست با مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که به صورت وبیناری و با حضور مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر افسانه صادقی معاون مدیر کل دانشجویی این وزارتخانه برگزار شد، گفت: سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ با انجام واکسیناسیون عمومی مردم، در شرایط مساعدتری قرار دارد و آرامش روانی خوبی در جامعه بر این اساس برقرار شده است به نحوی که روند سریع واکسینه شدن مردم، اعتماد جامعه و دانشجویان را جهت مشارکت حضوری در دانشگاه‌ها به دنبال داشته است.
وی با اشاره به حضور فداکارانه دانشجویان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی از مدت‌ها قبل در عرصه مبارزه با بیماری کرونا، بیان داشت: برخی از دانشجویان در قالب فعالیت‌های جهادی، مدت‌ها است که در عرصه مبارزه با کرونا حضور دارند و اکنون نیز در حوزه واکسیناسیون عمومی مردم، می‌توانیم این حضور را به خوبی مشاهده کنیم. این حضور، روحیه خوب دانشجویان را در بازگشت به دانشگاه‌ها به دنبال خواهد داشت.
باید مراقبت کرد تا واکسیناسیون در حوزه دانشجویی به صورت کامل اتفاق بیفتد
شیراوژن در ادامه تذکراتی در خصوص اهمیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای دانشگاهی داد و گفت: باید مراقبت کرد تا واکسیناسیون در حوزه دانشجویی به صورت کامل اتفاق بیفتد و دانشجویی از واکسینه شدن باز نماند، از دیگر سو باید دقت کرد تا افراد، بخش‌ها و کسانی که با دانشجویان مواجهه دارند نیز کاملا واکسینه شوند. به دیگر معنا هر قسمت و بخشی که در دانشگاه با دانشجویان سروکار دارد باید دو دز واکسن را دریافت کند.
معاون وزیر بهداشت بر وجود مکان‌هایی جهت اسکان دانشجویان مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در طول دوره تحصیلی سال ۱۴۰۱_۱۴۰۰ تاکید کرد و ابراز داشت: باید مکان مناسبی را برای قرنطینه دانشجویانی که علائم بیماری را خواهند داشت ایجاد کنیم زیرا امکان بازگشت دانشجو به منزل خود به دلیل نگرانی از ابتلای دیگر اعضای خانواده وجود نخواهد داشت. از طرفی شرایط اسکان دانشجویانی که باید در قرنطینه حضور داشته باشند نیز باید فراهم شود و این اطمینان خاطر به دانشجو داده شود که در صورت داشتن علائم بیماری، می‌تواند همچنان حضور خود را در سطح دانشگاه با رعایت دستورالعمل‌ها داشته باشد. با نهادهای دانشجویی که در دانشگاه‌ها فعال هستند جلساتی داشته باشید و شرایط را با آنان به شور بگذارید و از دانشجویان بخواهید بر اجرای دستورالعمل‌ها نظارت داشته باشند
“پایش وضعیت سلامت دانشجویان” به صورت متناوب دنبال شود
وی در ادامه بر اهمیت “پایش وضعیت سلامت دانشجویان ” با استفاده از امکانات مراکز مشاوره دانشگاه‌ها، معاونت بهداشتی و مراکز جامع سلامت، تاکید کرد و گفت: پایش سلامت ‌دانشجویان باید به صورت متناوب انجام شود تا دانشجویان دارای علائم مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا سریعتر از دیگر دانشجویان جدا شده و ضمن انجام اقدامات درمانی لازم‏، تا بهبودی کامل تحت مراقب در قرنطینه بمانند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تجمعات درون خوابگاهی اشاره کرد و ابراز داشت: باید مراقب بود دانشجویانی که از شهرهای مختلف به دانشگاه خود باز می‌گردند در فضاهای سربسته خوابگاهی دید و بازدیدهای و دورهمی‌های دانشجویی نپردازند و این گونه تجمعات تنها در فضاهای باز با رعایت دستورالعمل‌ها از نظر استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی اتفاق بیفتد. در این میان داشتن تهویه مناسب در فضاهای مختلف خوابگاهی، آموزشی، نمازخانه‌ها و … به صورت جدی باید دنبال شود.
شیراوژن خطاب به مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: زحمات شما در این بخش همچون جهادی در مسیر علم است. این تلاش که می‌خواهید آموزش و علم آموزی دانشجویان متوقف نشود و مانع اتلاف عمر دوران دانشجویی یک دانشجو شوید، یک گونه جهاد علمی است و بدانید عزیزانی که در بخش‌های دانشجویی، خوابگاهی و رفاهی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعال هستند، مانند کسانی که در بخش واکسیناسیون و درمانی در حال خدمت هستند وارد یک عرصه جهادی می‌شوند.
به گزارش وبدا، وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم هیچ دانشجویی مبتلا به ویروس کرونا نشود و اگر مبتلا شد، پی‌گیری مسائل درمانی وی به خوبی دنبال شود، باید به شکلی رفتار کنیم که دانشجویان این حس را داشته باشند که دانشگاه در کنار آنان است و دانشجویان دلسوزی شما را در هر شرایطی در کنار خود ببینند.
معاون وزارت بهداشت به اهمیت حضور نهادهای دانشجویی فعال در مسیر همراهی و نظارت بر اجری دستورالعمل‌ها در دانشگاه‌ها تاکید و خطاب به مدیران کل دانشجویی، خاطرنشان کرد: با نهادهای دانشجویی که در دانشگاه‌ها فعال هستند جلساتی داشته باشید و شرایط را با آنان به شور بگذارید و از دانشجویان بخواهید بر اجرای دستورالعمل‌ها نظارت داشته باشند، باید تلاش کنیم تا با رعایت دستورالعمل‌ها شرایط مناسبی را برای دانشجویان از منظر دانشجویی، رفاهی و خوابگاهی فراهم کنیم و امیدوارم سال تحصیلی جدید با نشاط «علمی، آموزشی و فرهنگی» همراه با خدمات رفاهی، دانشجویی و خوابگاهی قابل قبول همراه باشد.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

بازگشت پیکرهای مطهر ۲۰ شهید دفاع مقدس به آغوش وطن

منتشر شده

در

توسط

بازگشت پیکرهای مطهر ۲۰ شهید دفاع مقدس به آغوش وطن

پیکرهای پاک ۲۰ شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس از طریق مرز شلمچه وارد کشور شدند.

  به نقل از روابط عمومی کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، پیکرهای این شهدا مربوط به عملیات‌های  والفجر مقدماتی ، خیبر و بدر است  که طی ماه اخیر تفحص شدند.
پیکر پاک شهدای تازه تفحص شده به منظور شناسایی و تشخیص هویت به تهران منتقل خواهند شد.
اجساد ۱۱ عراقی نیز در این مراسم تحویل مقامات عراقی گردید.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها