با ما همراه باشید

اخبار 12

خطر راه‌سازی، بیخ گوش پناهگاه حیات وحش «کلاه قاضی»

منتشر شده

در

طرح عبور آزادراه اصفهان – شیراز از میان محدوده پارک ملی و پناهگاه حیات وحش «کلاه قاضی» در اصفهان بعد از مخالفت فعالان محیط زیست با ابهاماتی لغو شد. مدیرکل دفتر مدیریت زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی ناگهانی اعلام کرد که اصلاح مسیر آزادراه کنار گذر شرقی اصفهان در داخل محدوده پارک ملی کلاه قاضی مورد تأیید این دفتر است و باید از هرگونه دخل و تصرف در محدوده پارک ملی کلاه قاضی جلوگیری شود. با وجود اینکه این مکاتبه رسمی بوده، اما برخی رسانه‌ها زودتر از مدیران استان اصفهان خبر ابلاغ این دستور را منتشر کرده‌اند. با این وجود، هنوز راه جایگزینی برای این آزادراه مشخص نشده و فعالان محیط زیست همچنان دغدغه طرح نهایی این آزادراه ملی را دارند و تا حصول نتیجه نهایی نگرانی‌ها ادامه خواهد داشت.

پارک ملّی کلاه‌قاضی، یک پارک ملی در استان اصفهان است و مساحت آن در حدود ۴۷٬۱۴۲ هکتار است. این پارک از تنوع پوشش گیاهی و زیست‌جانوری برخوردار است. در داخل پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی هیچگونه سکونتگاه انسانی وجود ندارد اما فاصلهٔ بسیار کمی با محدوده‌های شهری و روستایی دارد و دارای قدمت تاریخی زیادی است. این پارک شامل رشته کوه کلاه‌قاضی و کوه شیدان است. جانورانِ این محدوده به دلیلِ داشتنِ جذابیت از سوی شکارچیان غیرمجاز در خطر شکار غیراصولی و نابودی گونه‌های در معرض انقراض و کم‌جمعیت هستند. وجود معادن سنگ، حضور گردشگران، کم‌آبی و بحران آبِ منطقه موجبِ عدم رویش سبزینهٔ کافی برای مصرف گیاه‌خواران و در نتیجه کمی شکار زنده برای گوشتخواران پارک است.

 

 • وجود معادن سنگ در منطقه حافظت شده پارک ملی کلاه قاضی یکی از موارد موثر در کاهش امنیت این پارک ملی است.
 • حضور گردشگران در منطقه حفاظت شده پارک ملی کلاه قاضی در ایام خاص و تعطیل، امنیت منطقه را کاهش می‌دهد.
 • رشته کوه‌های «شاه‌کوه» و محل احداث بزرگراه جدید اصفهان-شیراز در منطفه حفاظت شده پارک ملی کلاه قاضی
 • در حواشی جاده قدیم اصفهان-شیراز در دل منطقه کلاه قاضی، رشته‌کوه‌های بلندی وجود دارد که محل استتار چهارپایانی از جمله کَل و میش است .
 • منطقه کلاه قاضی شکارگاه شاهان صفوی و قاجار بوده، اما از دهه ۴۰ شمسی، به منطقه قرق و شکار ممنوع تبدیل شد و در دهه ۷۰، این منطقه پارک ملی عنوان گرفت.
 • جاده قدیم اصفهان-شیراز در دل رشته‌کوه‌های کلاه قاضی
 • جاده قدیم اصفهان-شیراز از میان رشته‌کوه‌های کلاه قاض عبور می‌کرد، این جاده بیش از ۲۰ سال است که از دسترس خارج شده و جاده جایگزین آن در حد فاصل کلاه قاضی و شاه‌کوه ایجاد شده است.
 • نقطه آبی در تصویر، محل تخریب و احداث آزادراه کنارگذر شرق اصفهان در دل کوه منطقه حفاظت شده کلاه قاضی است، این طرح ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ منتفی شد ولی تا کنون جاده جایگزینی برای آن معرفی نشده است.
 • حیوانت منطقه در بین شاه‌کوه و رشته‌کوه‌های کلاه قاضی در تردد بوده و هستند، در حال حاضر تلفات زیادی در اثر تصادف در جاده کنونی اصفهان - شیراز رخ می‌دهد.
 • حضور خودرو‌های آفرود در منطقه حفاظت شده پارک ملی کلاه قاضی! حضور گردشگران در منطقه حفاظت شده پارک ملی کلاه قاضی در ایام خاص و تعطیل، امنیت منطقه را کاهش می‌دهد.
 • معادن بسیاری در حواشی منطقه کلاه‌قاضی ایجاد شده‌اند، عبور مرور معدن، فعالیت‌های آن و سو استفاده شکارچیان از ورودی‌های معدن، امنیت حیوانات پارک ملی را کاهش داده است.
 • در آبان ماه امسال، قرار بر این بود که آزادراه کنار گذر شرق اصفهان، با عبور از رشته‌کوه‌های کلاه‌قاضی، به میانه جاده قدیم اصفهان-شیراز در گردنه لاشتر و مقابل تنگه زندان مختوم شود.
 • این منطقه بدلیل شکل خاص رشته‌کوه‌هایش به «کلاه قاضی» مشهور است.
 • حضور گردشگران در پارک ملی کلاه قاضی، در ایام خاص و تعطیلات، امنیت زیستگاه جانوران در این منطقه حفاظت شده را کاهش می‌دهد.
 • دشت‌های محصور میان رشته‌کوه‌ها، محل زیست آهو است.
 • نقطه آبی در تصویر، محل تخریب و احداث آزادراه کنارگذر شرق اصفهان در دل کوه منطقه حفاظت شده کلاه قاضی است، این طرح ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ منتفی شد ولی تا کنون جاده جایگزینی برای آن معرفی نشده است.
 • دره تنگه زندان، یکی از محل‌هایی در پارک ملی کلاه قاضی است که مجهز به آبشخور است و تجمع زیادی از حیوانات در آن وجود دارد. قرار بود آزادراه شرق اصفهان از مقابل «تنگه زندان» عبور کند.
 • وجود معادن سنگ در منطقه حافظت شده پارک ملی کلاه قاضی یکی از موارد موثر در کاهش امنیت این پارک ملی است.
 • جاده قدیم اصفهان-شیراز از میان رشته‌کوه‌های کلاه قاض عبور می‌کرد، این جاده بیش از ۲۰ سال است که از دسترس خارج شده و جاده جایگزین آن در حد فاصل کلاه قاضی و شاه‌کوه ایجاد شده است.
 • قرار بود آزادراه کنارگذر شرق اصفهان با عبور از رشته‌کوه‌های کلاه قاضی، در گردنه لاشتر و مقابل منطقه «تنگه زندان» به بخش نهایی این جاده ملی برسد.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها