با ما همراه باشید

اخبار 18

خواندنی‌ها و دیدنی‌های طبیعت

منتشر شده

در

خواندنی‌ها و دیدنی‌های طبیعت

ایسنا/خراسان رضوی «کرونا انتقام طبیعت از انسان است»، احتمالا شما هم این روزها این جمله یا جملاتی مشابه آن را زیاد شنیده‌اید؛ بیاییم در روز طبیعت از دریچه فیلم‌ها و کتاب‌هایی ببینیم با طبیعت چه کرده‌ایم که از ما انتقام می‌گیرد.

حالا که کرونا در ایران همچون دیگر مناطق جهان مانعی شده برای بیرون رفتن از خانه و اجازه نمی دهد در روز طبیعت به گردش و تفریح رویم و از آنجا که جمله «کرونا انتقام طبیعت از انسان است» را این روزها زیاد می‌شنویم، شاید بهترین کار در روز طبیعت امسال خواندن کتاب‌ها و دیدن فیلم‌ها و مستندهایی باشد که دانش ما درباره محیط زیست و طبیعت را افزایش و نگرش و رفتار ما  نسبت به آن را تغییر دهد.

در گفت‌وگو با دو فعال محیط زیست و یک مستند ساز، چند کتاب، فیلم و مستند را درباره محیط زیست معرفی می‌کنیم.

محمد صادق دهقانی، سازنده مستند تالان که فیلمی درباره بحران کم‌آبی است و به سفارش سازمان مردم‌نهاد جمعیت ناجیان آب مشهد ساخته شده، با بیان اینکه «برای نخستین‌بار همانند سال‌های گذشته در روز طبیعت از زیبایی‌هایش لذت نخواهیم برد و شاید بهترین کار این باشد که ببینیم در سالیان گذشته با این میزبان مهربان چه کرده‌ایم»، دو مستند و یک فیلم سینمایی در حوزه محیط زیست را معرفی می‌کند که در ادامه می‌خوانید.

قانون جنگل: مستند قانون جنگل به کارگردانی مختار نامدار، طاهره را در تلاش برای مبارزه با کسانی که درختان جنگل روستای پدری‌اش را قطع می‌کنند به تصویر می‌کشد. او در طول فیلم سعی دارد تا از مسیر قانونی و با مراجعه به ارگان‌های دولتی، از قطع درختان توسط مردم بومی جلوگیری کند، اما او نه قدرت مبارزه با سرشاخه های اصلی را دارد و نه حتی می‌تواند مردم محلی را متقاعد کند. چگونه می‌توان کسی را راضی کرد که از معیشتش بگذرد تا درختی برای آیندگان بماند؟

«قانون جنگل» بیش از آن که انگیزشی ایجاد کند، پرده از حقیقتی برمی‌دارد که شاید معضل بزرگ محیط زیست ایران است. هرچقدر دغدغه‌مند باشی، به تنهایی راه به جایی نخواهی برد. دغدغه‌های فردی باید تبدیل به خواست جمعی شوند.

به کجا می‌رویم: این مستند به کارگردانی رضامجلسی، انتخاب خوبی است برای این که بدانیم تنها زباله‌هایی که در ساحل دریا رها می‌کنیم، نشان عقب ماندگی فرهنگی ما نیست. این فیلم به دریای بزرگ پسماندهای گیلان که همانند یک دمل چرکین در میان جنگل‌های سرسبز قرار دارد، می‌پردازد. این روایت نشان می‌دهد که چگونه سم کشنده‌ زباله‌های تفکیک نشده‌ ما هر روز به خودمان باز می‌گردد و از آن خبری نداریم.

زن مبارز: فیلم سینمایی زن مبارز به کارگردانی بندیکت ارلینگسون، روایت فیلمی خلاقانه است که لحظه‌ای مخاطب را رها نمی‌کند. هالا زنی در آستانه ۵۰ سالگی یک رهبر ارکستر است که محبوبیت زیادی بین مردم دارد، اما در بیرون از شهر و معمولا در شب هنگام، او تبدیل به زنی شده که دکل‌های برق را نشانه می‌گیرد و یکی‌یکی آن‌ها را می‌اندازد تا با این فعالیت‌ خرابکارانه‌اش، مانع از عقد قرارداد دولت با یک سرمایه‌گذار چینی شود که قرار است در آنجا کارخانه ساخت آلومینیوم راه بیندازند و طبیعت بکر ایسلند را به مخاطره بیفکند.

ایمان سهرابی، فعال محیط زیست در انجمن مردم نهاد آرتوان است. پیشنهادات او را در ادامه می‌خوانید.

دایره‌المعارف آفرینش: موسسه‌ای به نام  اسمیتسونین که موزه تاریخ طبیعی است در آمریکا قرار دارد و کارش در حوزه طبیعت و محیط‌زیست است. این موسسه کتابی با عنوان دایره المعارف آفرینش یا طبیعت دارد. در ایران انتشارات سایان که معروف به چاپ کتاب‌های دایره‌المعارف است، آن را چاپ کرده. این دایره‌المعارف 600صفحه‌ای، مصور، رنگی و با کاغذ گلاسه است. همچنین چاپ شکیلی دارد و دارای تقسیم بندی‌های مختلف درباره سنگ‌ها، حیوانات، جانداران و… است.

شناخت محیط زیست: موسسه‌ای به نام انتشارات آیکون مجموعه کتاب‌هایی برای مبتدیان، چاپ می‌کند که به تازگی اسم مجموعه کتاب‌ها را از «برای مبتدیان» به «معرفی» تغییر داده است. این موسسه کتابی به نام  شناخت محیط‌زیست دارد که انتشارات شیرازه آن را ترجمه کرده و اسم  سری مجموعه را قدم اول گذاشته است. این کتاب‌ها در موضوعات مختلف از جمله کوانتوم، فیزیک و…  منتشر شده و یک جلد آن درباره شناخت محیط زیست است. ویژگی این کتاب‌ها این است که کم حجم، ارزان، خواندنی و مصورِ سیاه و سفید هستند.

توحید مفضل: این کتاب از جمله یادگارهای معنوی حضرت امام صادق (ع) است که در آن از شگفتی‌های آفرینش سخن گفته شده است. یکی از شاگردان امام صادق در مناظره‌ای درباره مسائل طبیعت و آفرینش نمی‌تواند به خوبی پاسخ دهد. او نزد امام صادق می‌رود و از ایشان تقاضای کمک می‌کند. امام صادق طی جلساتی برای این شاگرد کلاس می‌گذارد  و از شگفتی‌های آفرینش و… سخن می‌گوید. می‌توان گفت این کتاب نگاه امام صادق به طبیعت است. ترجمه‌های زیادی از این کتاب شده است.  از آن جا که مخاطب امام در این گفتار توحیدی یکی از شاگردانش به ‌نام مفضل بوده، این اثر معنوی به توحید مفضل شهرت یافته است. گویا همه نسخ قدیمی این کتاب در ایران و در کتابخانه آستان قدس نگهداری می‌شود. همچنین  قدیمی‌ترین نسخه این کتاب در کتابخانه‌ آقای گلپایگانی در قم است.

محله چینی‌ها: این فیلم از آثار کلاسیک سینما و به کارگردانی  رومن پولانسکی، محصول سال ۱۹۷۴ است.  این فیلم داستان عاشقانه و درام دارد، اما پس زمینه این  داستان مربوط به محیط زیست است که در سال 1900، شهرلس‌آنجلس که شهری صحرایی است دچار بحران و کمبود آب می‌شود و شهردار این شهر تصمیم دارد سدی بر روی رودی بسازد و از طریق آن برای شهر آب تدارک ببیند و مابقی داستان که بسیار دیدنی است. این فیلم جزء شاهکارهای سینما است.

آواتار: این فیلم علمی و تخیلی به نویسندگی و کارگردانی جیمز کامرون است. این فیلم درباره دیالکتیک بین انسان و طبیعت است؛ انسان موجودات یک سیاره ناشناخته را کشف می‌کند و می‌خواهد از آنجا سنگی را بیرون بکشد. نوع تعامل  انسان با موجودات آنجا  و برخوردش یکسری  جریاناتی را رقم می‌زند. این فیلم محصول سال  ۲۰۰۹ است.

بین‌ستاره‌ای: این فیلم به کارگردانی کریستوفر نولان است.  این فیلم در دوره‌ای اتفاق می‌افتد که محصولات کشاورزی زمین به علت بادزدگی نابود می‌شوند و انسان‌ها تصمیم می‌گیرند در فضای دیگری زندگی کنند.این فیلم ممکن است خیلی مستقیم به محیط زیست مربوط نباشد اما بی‌ربط هم نیست. در این فیلم بحث زمان، محیط زیست و … مطرح می‌شود.

یک ساعت از یک عمر: این مستند رخشان بنی اعتماد  درباره اسکندر فیروز، پدر محیط زیست ایران است که سال گذشته فوت کرد. او اولین موسس سازمان حفاظت محیط زیست در ایران بوده است.  این مستند  در سال 1393 ساخته شده است.

همه درختان من: این مستند درباره مادر محیط زیست  ایران، مَه‌لَقا مَلّاح است. او که اکنون در قید حیات است، 102سال سن دارد و ساکن تهران است. این مستند هم  به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد ساخته شده است. مه‌لقا ملاح جمعیت زنان را برای حفظ  محیط زیست تشکیل داده و اولین سازمان غیردولتی محیط زیستی را در ایران تاسیس کرده است.

زمین چگونه ما را می‌سازد؟: این مستند خارجی ارتباط بین زمین‌شناسی، جغرافیا و آب‌وهوا را با تاریخ زندگی انسان نشان می‌دهد؛ مثلا به چگونگی تقسیم‌بندی کشورها، جوامع، حکومت‌ها و تاثیری که آب و هوا و طبیعت روی زندگی انسان گذاشته می‌پردازد و جزء مستندهای دسته اول جهان است.

 صنوبر: می‌توان گفت ما تقریبا مجله محیط زیستی نداریم اما از سال 96 فصلنامه‌ای به نام  صنوبر به مدیر مسئولی  مانیا شفاهی منتشر می‌شود که مختص محیط زیست است. در تهیه این مجله از کاغذ خاصی  استفاده می‌شود که برای آن درخت‌ها قطع نمی‌شوند. 9 شماره از این فصلنامه تاکنون منتشر شده است. آخرین شماره آن زمستان سال گذشته  و درباره کودک، طبیعت و محیط زیست بوده است.

علی کشمیری، فعال محیط زیست نیز یک کتاب و یک مستند را به ما معرفی کرده است که در ادامه می‌آید.

جعبه ابزار سبز: این کتاب آموزش اصول محیط زیست به بیان ساده است و از طریق آن یاد می‌گیریم که درخانه، محیط‌کار،گردش‌ها، خرید و… سبز زندگی کنیم. موضوع این کتاب پایداری (سبز بودن) است و یک ترکیب و تاثیر متقابلِ عدالت اجتماعی، سلامت محیط زیستی و شادابی اقتصادی را نشان می‌دهد. این کتاب به علاقه رو به رشد در زمینه مصرف پایدار پاسخ می‌دهد، به مسائل ضروری جهانی اشاره می‌کند و درباره ضرورت کنشگری بحث می‌کند.

مترجمان این کتاب مهدی کلاهی، عاطفه صارمی، امین رحمت‌علی خزاعی، هاله روحی و احسان محبوب هستند.

 در قلمرو تندوره: این مستند پارک ملی تندوره در خراسان رضوی را به تصویر می‌کشد.  این مستند زندگی پلنگ، حیات وحش و طبیعت را  در 28 دقیقه نشان می‌دهد. امیررضا چهاراهی این مستند را کارگردانی کرده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها