با ما همراه باشید

اخبار 4

دانشمندان «چوب فلز» ساختند

منتشر شده

در

دانشمندان «چوب فلز» ساختند

ایسنا/خراسان رضوی طی سه سال گذشته، مهندسان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه پنسیلوانیا، آمریکا در حال تولید نوعی ماده هستند که آن را «چوب فلز» نامیده‌اند. این ماده خواص مفید و نام خود را از ویژگی اصلی ساختاری (تخلخل) همتای طبیعی خود یعنی درختان کسب کرده است. «چوب فلز» همانند شبکه‌ای از ستون‌های نیکل در مقیاس نانو، پر از منافذی به اندازه سلول است که به‌طور منظم با هم فاصله دارند و چگالی آن را بدون از بین بردن مقاومت مواد، به‌طور کامل کاهش می‌دهند.

به نقل از یورکالرت، فاصله دقیق این شکاف‌ها نه‌تنها  به «چوب فلز»، قدرت تیتانیوم را با وزن کمی می‌دهد بلکه به آن خصوصیات بصری بی‌نظیری نیز می‌بخشد. از آنجا که فاصله بین شکاف‌ها به اندازه طول موج‌های نور مرئی است، نوری که از «چوب فلز» منعکس می‌شود، در افزایش رنگ‌های خاص تداخل ایجاد می‌کند. تغییرات افزایش یافته رنگ بر اساس زاویه‌ای است که نور از سطح منعکس می‌شود و به آن ظاهری خیره‌کننده می‌دهد و این پتانسیل را به «چوب فلز» می‌دهد که از آن به‌عنوان حسگر استفاده شود. لازم به ذکر است، چوب طبیعی به‌دلیل نسبت مقاومت به چگالی بالا، یک ماده ساختمانی منحصربه‌فرد است و به اندازه کافی قوی بوده که بتواند تا صدها فوت رشد کند، البته سبک است و بعد از قطع شدن در رودخانه شناور می‌شود.

اکنون مهندسان دانشگاه پنسیلوانیا یک مشکل اساسی که از تولید «چوب فلز» در اندازه‌های لازم یعنی از بین بردن ترک‌های معکوس که از رشد مواد در میلیون‌ها ذره در مقیاس نانو در غشاهای فلزی به‌اندازه کافی بزرگ جلوگیری می‌کرد را برطرف کردند. جلوگیری از این نقص‌ها که برای دهه‌ها گریبانگیر مواد مشابهی بوده است، اجازه می‌دهد نوارهایی از «چوب فلز» در مناطقی ۲۰ هزار برابر بیشتر از گذشته جمع شوند.

هنگامی‌که شکافی در داخل یک ماده معمولی ایجاد می‌شود، پیوندهای بین اتم‌های آن شکسته می‌شود و درنهایت مواد از هم جدا می‌شوند. در مقابل، یک شکاف معکوس پر از اتم‌های زیاد ایجاد می‌شود. در مورد «چوب فلز»، ترک‌های معکوس از نیکل اضافی تشکیل شده‌اند که منافذ نانو را که برای ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن حیاتی است، پر می‌کنند.

جیمز پیکول، استادیار گروه مهندسی مکانیک و مکانیک کاربردی و ژیمین جیانگ، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاه روی این پروژه کار می‌کنند. جیانگ می‌گوید: «ترک‌های معکوس از زمان ترکیب اولین مواد مشابه در اواخر دهه ۱۹۹۰ مشکل‌ساز شدند و کشف یک روش ساده برای از بین بردن آنها مانعی طولانی‌مدت در این زمینه بوده است.»

این ترک‌های معکوس ریشه در نحوه ساخت «چوب فلز» دارد. این کار به‌عنوان الگویی از کره‌هایی در مقیاس نانو شروع می‌شود که روی هم چیده شده‌اند. هنگامی که نیکل درون  قالب رسوب می‌کند، ساختار شبکه‌ای چوب فلزی را در اطراف کره‌ها تشکیل می‌دهد، سپس می‌توان آن را حل کند تا منافذ ویژه آن باقی بماند.

با این حال، اگر جاهایی وجود داشته باشند که الگوی انباشته منظم کره‌ها به هم بخورد، نیکل شکاف‌ها را پر می‌کند و هنگام برداشته شدن الگو، یک ترک وارونه ایجاد می‌کند.

روش استاندارد ساخت این مواد، شروع با محلول ذرات نانو  و تبخیر آب تا زمان خشک شدن ذرات و به‌طور مرتب انباشته شدن آنهاست. چالش این است که نیروهای سطحی آب به‌قدری قوی هستند که ذرات را از هم جدا کرده و شکاف ایجاد می‌کنند، درست مثل شکاف‌هایی که در خشک شدن شن ایجاد می‌شوند. پیشگیری از این شکاف‌ها در سازه‌هایی که در تلاش هستیم بسازیم، بسیار دشوار است، بنابراین ما یک راهبرد جدید ایجاد کردیم که به ما امکان می‌دهد ذرات را در حالی که قالب را مرطوب نگه می‌داریم، جمع کنیم. این روش از ترک خوردن غشاها جلوگیری می‌کند اما به‌دلیل مرطوب بودن ذرات، ما باید آنها را در جای خود با استفاده از نیروهای الکترواستاتیک محکم کنیم تا بتوانیم آنها را با فلز پر کنیم.

با وجود نوارهای بزرگتر و سازگارتر از «چوب فلز» که حالا میسر شده، محققان علاقه ویژه‌ای به استفاده از این مواد برای ساخت دستگاه‌های بهتر دارند.

پیکول می‌گوید: «رویکرد جدید تولید به ما این امکان را می‌دهد که فلزات پر منفذی را بسازیم که سه برابر قوی‌تر از فلزات متخلخل قبلی با چگالی نسبی مشابه و ۱۰۰۰ برابر بزرگتر از سایر شبکه‌های نانو باشند. ما قصد داریم از این مواد برای ساختن تعدادی دستگاه که ساخت آنها غیرممکن بود استفاده کنیم. پیش از این نیز از آنها به‌عنوان غشایی برای جداسازی مواد زیستی در تشخیص سرطان، پوشش‌های محافظ و حسگرهای انعطاف‌پذیر استفاده کردیم.»

نتایج این تحقیق در مجله Nature Materials منتشر شده است

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 4

انتخاب یک لرستانی به‌عنوان مربی تیم ملی بوکس نوجوانان و جوانان

منتشر شده

در

توسط

انتخاب یک لرستانی به‌عنوان مربی تیم ملی بوکس نوجوانان و جوانان

ایسنا/لرستان یک لرستانی مربی تیم ملی بوکس نوجوانان و جوانان شد.

به پیشنهاد مرتضی سپهوند مربی تیم ملی جوانان و موافقت رضا مهدی‌پور سرمربی این تیم و با تایید رئیس فدراسیون بوکس، شهاب خاکی به‌عنوان مربی تیم ملی جوانان و نوجوانان این رشته انتخاب شد.

خاکی از مربیان جوان این رشته است و سال گذشته به همراه تیم پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد عنوان نخست لیگ برتر را به دست آورد.

وی سال‌ها دبیر هیئت بوکس لرستان بوده و در حال حاضر نیز سرپرست این هیئت است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 4

محرومیت یک‌ساله بهمن عسگری به علت دوپینگ/ یک سهمیه کاراته در المپیک از دست رفت

منتشر شده

در

توسط

محرومیت یک‌ساله بهمن عسگری به علت دوپینگ/ یک سهمیه کاراته در المپیک از دست رفت

ملی‌پوش المپیکی کاراته ایران به علت ارتکاب دوپینگ به مدت یک سال از حضور در میادین ورزشی محروم شد تا ایران یک سهمیه خود در المپیک توکیو را از دست بدهد.

به گزارش ایسنا، جلسه ویژه برای بررسی پرونده دوپینگ بهمن عسگری، ملی‌پوش کاراته ایران، و نفر نخست رنکینگ جهان در وزن منفی ۷۵ کیلوگرم، امروز (چهارشنبه) برگزار شد و پس از استماع صحبت‌های عسگری، داوران رای به محرومیت یک ساله ملی‌پوش کاراته ایران دادند.

این رای امشب (چهارشنبه) به ایران ابلاغ شده و با تایید وادا رسما به اجرا درخواهد آمد.

به این ترتیب عسگری تا ۱۰ ماه دیگر حق شرکت در هیچ مسابقه‌ای از جمله المپیک توکیو را ندارد.

محرومیت بهمن عسگری از مسابقات کاراته وان لیسبون آغاز شده است.

با توجه به قانون محرومیت ۴ ساله ورزشکاران دوپینگی از حضور در میادین، فدراسیون جهانی کاراته با صدور رای نهایی ۱۲ ماه محرومیت، سهوی‌بودن دوپینگ ملی‌پوش کاراته ایران را قبول کرده و تخفیف بسیار خوبی نیز در مدت زمان محرومیت وی ارائه داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 4

تولید انیمیشن در قم قوت می‌گیرد

منتشر شده

در

توسط

تولید انیمیشن در قم قوت می‌گیرد

ایسنا/قم مسئول تیم ایده نامیرا از تیم ایده های مستقر در مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، از طراحی خط صنعتی تولید انیمیشن خبر داد.

امین لادن از طراحی خط صنعتی تولید انیمیشن خبر داد و عنوان کرد: از طریق آشنایی با مسأله خط صنعتی انیمیشن که به تولید انبوه انیمیشن منجر خواهد شد، و پس از بررسی های مختلف، به مزیت های این طرح دست پیدا کردیم که از جمله آنها «کاهش هزینه تولید» و «افزایش سرعت در تولید» است که تولید انیمیشن را توجیه پذیر می کند.

مسئول تیم ایده نامیرا ضمن انتقاد از دولتی بودن ساختار تولید انیمیشن در کشور گفت: در ایران مشکلی تحت عنوان دولتی بودن ساختار تولید انیمیشن وجود دارد، یعنی سفارش دهنده صرفاً دولت است، البته در دو سال اخیر این مشکل در حال رفع بوده و سفارشات به بخش خصوصی منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت محتوایی موجود در قم و پتانسیل های این شهر، در صدد راه اندازی خط تولید انیمیشن درآمدیم و وارد بحث تولید صنعتی انیمیشن شدیم که ان شاءالله بتوانیم در سال جاری به بالای ۱۰۰ یا ۲۰۰ دقیقه تولید انیمیشن در ماه برسیم و این طرح در رویکردهای بلند مدت، به ۶۰۰ دقیقه خواهد رسید که پویایی تیم در تولید انیمیشن بالا می رود.

وی در خصوص پذیرش این ایده در مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق بیان کرد: تیم ایده نامیرا با پذیرش در مرکز مذکور، ایده خط صنعتی تولید انیمیشن را در دستور کار خود قرار داد که خروجی این طرح، تولید انبوه انیمیشن در بازه زمانی کوتاه خواهد بود.

لادن با بیان این که ایده مذکور منجر به کاهش هزینه های تولید انیمیشن می شود، اظهارکرد: اگر بتوانیم یک سال و نیم ابتدایی فعالیت خود را با مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق همراه باشیم و مرکز ما را یاری کند، کار به پویایی خواهد رسید و می تواند کاملاً مستقل عمل کند.

وی افزود: با توجه به سبک موجود در مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق، شرایط رایزنی برای تیم ایده ها فراهم تر شده و باید از طریق ارتباط گیری، جذب نیرو داشته باشیم؛ دفتر تبلیغات اسلامی در حوزه معرفی تیم ایده نامیرا بسیار ما را یاری و راه بازاریابی و جذب نیروی این تیم را به شدت تسهیل کرد.

مسئول تیم ایده نامیرا در خصوص راه اندازی مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق تصریح کرد: برای اولین بار بود که در حوزه علمیه چنین مرکزی شکل گرفت و این مرکز برای تیم های حوزوی و طلبه هایی که در عرصه کارهای فرهنگی فعالیت می کنند، شتاب دهنده فرهنگی فوق العاده ای است و برکات زیادی خواهد داشت.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها