با ما همراه باشید

اخبار 2

دانش‌آموزان آسیب‌دیده‌ترین قشر از کرونا

منتشر شده

در

دانش‌آموزان آسیب‌دیده‌ترین قشر از کرونا

ایسنا/آذربایجان شرقی دانش‌آموزان به عنوان سرمایه‌های علمی کشور از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما با شیوع کرونا و جایگزین شدن آموزش مجازی به جای حضوری، وضعیت آنها تغییر کرد لذا می‌توان گفت که شاید بزرگترین و مهمترین قشر آسیب‌دیده از کرونا، دانش‌آموزان هستند.

وقتی حرف از دوران دانش‌آموزی و مدرسه به میان می‌آید، بلافاصله ذهن ما به سمت تخته، بوی گچ، ناظم، مدیر و شور و هیاهو کلاس‌های درس می‌رود، اما دو سال است که به دلیل شیوع کرونا آموزش حضوری تعطیل شده و آموزش مجازی جایگزین آن شده است.

آموزش مجازی و اینترنتی نیز مزایا و معایب خاص خود را داشت؛ از طرفی دانش‌آموزان زمان بیشتری برای تحصیل داشتند و از طرفی بی‌تجربگی در استفاده از فضای اینترنت ‌و شبکه شاد، قطع و وصل اینترنت، نابلدی معلمان و هزاران مشکل دیگر آنها را درگیر کرد که شاید بتوان گفت، معایب آموزش مجازی اگر از مزایای آن بیشتر نباشد، کمتر هم نیست و این را تنها کسی می‌تواند به درستی درک کند که واقعا با این موضوع سر و کله زده و درگیر بوده است لذا در رابطه با این موضوع مهم و مشکلات و معایب آموزش مجازی با کارشناسان این حوزه گفت‌وگو می‌کنیم؛

یک کارشناس و مشاور تحصیلی در رابطه با آموزش مجازی به ایسنا می‌گوید: در عصری که ما زندگی می‌کنیم، فضای مجازی در زندگی افراد تاثیر زیادی را دارد و دانش آموزان از آن مستثنی نیستند؛ اگر سواد رسانه‌ای آن را داشته باشند، نه تنها باعث ایجاد مشکل نمی‌شود بلکه سواد آنها را افزایش داده و درس خواندن را تسهیل می‌کند چرا که دسترسی و امکان مرور دروس به طور مداوم افزایش می‌یابد.

دکتر فائزه ابراهیمی صدر در ارتباط با معایب یادگیری دروس در فضای مجازی ادامه می‌دهد: یکی از بزرگترین مشکلات آن، اینترنت است، علاوه بر اینکه تاثیرات نامناسبی بر روی کودکان دارد، نبودن اینترنت مناسب و حتی شبکه شاد در اختیار برخی از آنها و بلد نبودن روش استفاده از فضای مجازی از مشکلات دیگری است که دانش‌آموزان در این مدت با آن دست و پنجه نرم کردند و بر روی روح و روان آنها تاثیرات نامناسبی گذاشت.

یادگیری مجازی، دانش‌آموزان را بی‌انگیزه کرد

او اضافه می‌کند: خود معلم‌ها نیز چندان در بحث تولید محتوا جاافتاده نیستند و به علت اینکه دانش‌آموزان در کلاس درس حضور ندارند، ارتباط اجتماعی آنها تضعیف شده و انگیزه تحصیلی آنها پایین آمده است؛ از طرفی نشستن مداوم در خانه و شنیدن صدای معلم باعث خستگی دانش‌آموزان شده و انگیزه و انرژی درس خواندن را از آنها گرفته است که اکثر انها اصلا در کلاس حضور ندارند.

او بیان می‌کند: مناسب نبودن محیط خانه برای آموزش آنلاین نیز یکی‌دیگر از مشکلات این دوران است؛ تعدادی از دانش‌آموزان مکان و شرایط مناسبی را برای یادگیری آموزش مجازی و ارتباط تصویری با کلاس را ندارند چراکه شاید محیط خانه‌ی آنها چندان هم آرام و بی‌تنش نیست.

ابراهیمی صدر خاطرنشان می‌کند: مشکل دوم این بود که اکثر خانواده‌ها سواد یا وقت کافی برای رفع اشکالات دانش آموزان را نداشتند که این مورد سبب افزایش تنش روانی و اضطراب در آنها شد، اما در کنار آن نباید از مزایای آموزش در فضای مجازی را هم نادیده گرفت چراکه دانش‌آموزان می‌توانستند فایل‌ها را برای چندین بار استفاده کرده و دروس را مرور کنند و علاوه بر آن با تکنولوژی جدید نیز آشنا شدند.

سطرح استرس و وسواس دانش‌آموزان افزایش یافته است

او اظهار می‌کند: اکثر دانش‌آموزان و به ویژه نوجوانان که نیاز بیشتری به ارتباطات اجتماعی دارند، دچار انزوا و کم رویی شده و بیشتر احساس افسردگی می‌کنند؛ ناامیدی، بی‌انگیزگی و افت تحصیلی از تبعات دیگر آموزش مجازی است و ما بیشتر با مشکل افزایش استرس و همچنین وسواس دانش‌آموزان مواجه هستیم، گاها به حدی رسیده است که به سمت ایجاد وسواس فکری پیش می‌رود؛ بدبین شدن خانواده نسبت به درس خواندن آنها ‌و یاد نگرفتن مناسب مطالب نیز در افزایش سطح استرس و اضطراب آنها دخیل بود.

او یادآور می‌شود: علاوه بر مشکلات درسی، مشکلات خانوادگی نیز در این امر دخیل بوده است لذا تحت فشار قرار گرفتن از سوی خانواده، کاهش مهارت اجتماعی و دوستیابی از مهمترین مشکلات دانش‌آموزان است که تاثیرات بسیار بدی روی آنها گذاشته است.

این روانشناس و مشاور تحصیلی تاکید می‌کند: اگر بعد از دوسال مدارس حضوری شوند، ما با دو نوع دانش‌آموز روبه‌رو خواهیم بود؛ نوع اول که اصلا با مدرسه آشنا نبوده و بی‌تحربه هستند و عادت کردن آنها به مدرسه زمان می‌برد لذا معلم باید به جای اینکه با این موارد در سال اول ابتدایی مواجه می‌شد، اکنون به دانش‌آموزان سال دوم و سوم باید یاد دهد که خود کار سختی است و نیازمند همکاری تیمی و صبر و بردباری زیاد است؛ نوع دوم که تجربه‌ی قبلی از مدرسه دارند، با خستگی، خواب‌آلودگی و بی‌انگیزگی مواجه خواهند شد چرا که در خانه با آسایش خاطر چندین بار یک درس را مطالعه می‌کردند لذا معلم و تیم ‌مدرسه باید با همکاری یکدیگر در جهت رفع این مشکلات تلاش بکنند و با صبر و بردباری و ایجاد فضای شاد در مدرسه، میزان مشکلات را کاهش دهند.

اثر پژوهی تاثیرات آموزش مجازی در دانش‌آموزان نیازمند زمان زیادی است

یک جامعه‌شناس نیز در این خصوص به ایسنا می‌گوید: اثر پژوهی آموزش غیر حضوری در دانش آموزان نیازمند سطح وسیعی از مطالعات و زمان زیادی است، اما به چند نکته می‌پردازیم؛ نکته اول اینکه انتقال نقش نهادی از یک نهاد اجتماعی به نهاد دیگر چندان کار آسانی نیست، در حال حاضر نقش آموزشی از مدرسه به خانواده انتقال یافته است که هیچ شباهت و نزدیکی کارکردی در حوزه آموزش جدی و آکادمیک باهم ندارند، کودک نمی‌تواند خانه را به عنوان فضای آموزشی ببیند و باور کند چرا که در خانه کارکردهای دیگری را دیده است، افراد خانه، افراد آموزشی مدرسه نیستند؛ این انتقال، خانواده را که فضای صمیمی با رابطه غیر رسمی و عاطفی شناخته شده است، با مشکل مواجه می‌کند.

موسی نیرومند ادامه می‌دهد: والدین در دراز مدت به دلیل آمیختگی و در هم‌تنیدگی  دو نقش متفاوت که هم باید کارکردهای غیر رسمی و خانواده حفظ شود و هم از نظر آموزشی پیشرفت بکنند، دچار تعارض شده‌ است که سبب ایجاد اختلاف در بین دانش آموز و خانواده می‌شود.

او اضافه می‌کند: از جهتی پیشبرد طولانی مدت ارتباطات آموزشی با سبک مجازی، اعتیاد اینترنتی، انزوای اجتماعی، افت تحصیلی و… را ایجاد کرده است و باید در نظر داشت که ارتباط والدین و اطرافیان با جریان آموزشی، ارتباط حساسی بوده و نمی‌توان به عنوان اصول و قوانین آموزش جدی دنبال شود.

نیازمند نگاه تفکیکی در حوزه آموزش مجازی هستیم

او بیان می‌کند: اگر قرار است تا آموزش مجازی به صورت طولانی مدت دنبال شود، نیازمند نگاه تفکیکی هستیم، نمی‌توان کودک را که هیچ ارتباط آموزش کلاسیکی ندیده، از همان کودکی از فضای مجازی وارد آموزش کرد و نیاز پرورشی در فضای مستقیم و ورود او به فضای مدرسه را در فضای مجازی جلو برد و اجتماعی کرد و در مسیر هنجارهای اجتماعی ارتقا داد.

نیرومند تاکید می‌کند: خانواده، مدارس و معلمان برای مواجه با آموزش مجازی نیازمند یادگیری هستند؛ مفاهیم هنجارها و روش‌های آموزشی باید به دانش‌آموزان و معلمین انتقال یابد لذا توصیه می‌شود در چنین فضایی، اجتماعی را ایجاد کرده و در این فصل با والدین ارتباط کرد تا در هم تنیدگی نقش دو نهاد باعث ایجاد کارکردهای نهادینگی در دانش‌آموزان نشود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 2

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

منتشر شده

در

توسط

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

با اتکا به افزایش ۲.۵ برابری برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال 1392 تاکنون و نیز مجموعه اقدام‌های انجام شده در زمینه توسعه شبکه انتقال و گاز طبیعی، تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی از ۱۴ هزار روستا در سال 1392 به نزدیک ۳۵ هزار روستا در سال گذشته یعنی بیش از ۲.۵ برابر رسیده که به این ترتیب، پوشش گازرسانی به کل کشور هم‌اکنون از مرز ۹۵ درصد گذشته است.

به گزارش ایسنا،  در سال 1392، به منظور تأمین بهینه انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز، یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به صورت شبکه، CNG محلی و LNG محلی مورد بررسی قرار گرفت.

خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲۰۰۰ دلار برای هر مشترک، گازرسانی از دیگر عرصه‌های صنعتی، اقتصادی‌تر است، از این رو، گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها به عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، ضمن آن که همه این گزینه‌ها در سال ۹۲ و پیش از این که هیچ اقدامی در این زمینه، صورت گرفته باشد، بررسی شده است.

تاکنون به بیش از ۲۰ هزار روستا با بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با نزدیک ۶۵۰ هزار خانوار گازرسانی شده، هم‌اکنون ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری و ۸۴.۶ جمعیت روستایی و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، این در حالی است که سال 1392، جمعیت شهری ۹۵ درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و در مجموع ۸۵ درصد تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار داشتند.

برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ تعریف شده است

غلامرضا مشایخی -مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز به تازگی اعلام کرد که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال نیز گازرسانی به دیگر روستاهای کشور با شتاب تداوم دارد، طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد برای حمایت از بخش تولید و کاهش آلودگی هوا، یارانه ویژه‌ای برای گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور اختصاص یافته و طبق آن، این واحدها تا سقفی مشخص از پرداخت هزینه گازرسانی معاف خواهند بود.

به گفته وی امسال همچنین برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ نیز تعریف شده است تا شرکت‌های گاز استانی بتوانند با دورنمای مناسب بهتر به مردم خدمات‌رسانی کنند.

آنطور که وزارت نفت اعلام کرده مجموعه طرح‌های گازرسانی و انتقال گاز با استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر انجام شده که هیچ تحمیل بار مالی به بودجه دولت نداشته و تنها از محل ایجاد درآمد جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی، اجرایی شده است.

تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده که به قیمت امروز معادل ۱۳ میلیارد دلار است، از این رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی و شهرهای کوچک و ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه انتقال گاز هزینه شده است.

افزایش ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی به مدد توسعه گازرسانی

به تازگی بیژن زنگنه – وزیر نفت اعلام کرد که یکی از دلایل بالا رفتن صادرات فرآروده‌های مایع در سال‌های اخیر نیز، همین توسعه گازرسانی بوده که با استفاده از جایگزینی گازطبیعی با سوخت مایع، توانستیم حجم زیادی از فرآورده‌ها را صرفه‌جویی و صادر کنیم.

به گفته وی از ابتدای سال 1393 تاکنون، بیش از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار آزاد شده، ضمن آن که صادرات فرآورده‌های نفتی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲، بیش از چهار برابر شده است.

صرف سالانه ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی در کشور

با وجود بعضی انتقادها، کاری که در حوزه گازرسانی انجام‌شده منطبق بر منطق اقتصادی است و محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد استفاده از برق ارزان‌تر از این توسعه گازرسانی‌ها نبوده است. طبق گفته های محمدرضا صدیقی- مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران از محل این توسعه گازرسانی و اجرای بند ق، از سال ۹۳ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار فرآورده جایگزین و صادر شده است. هم‌اکنون سالانه ۴۵ میلیارد دلار برابر با ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی کشور است که باید برای آن فکری کرد و راه‌حلی اندیشید.

آخرین آمار مصرف گاز چقدر است؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده درباره میزان مصرف گاز در کشور نیز باید گفت که در نخستین روز تابستان امسال ۵۷۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۱۹۲ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

مصرف صنایع عمده هم ۱۴۲ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۲۳۸ میلیون مترمکعب بوده است. در نخستین روز تابستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۶۵۲ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۲۲ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولید کشاورزی در صحن مجلس به دلیل طرح پیشنهاد از سوی یکی از نمایندگان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس حفظ شأن و حقوق نمایندگان را یاداور شد و گفت: کمیسیون کشاورزی طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی را از ماه‌ها قبل با حضور کارشناسان بند به بند بررسی کرد و کلیات آن تصویب شد اما یک باره امروز یک همکار پیشنهاد حذف یک ماده آن را می‌دهد که منجر به از دست رفتن کل طرح می‌شود، به آرای نمایندگان احترام می‌گذارم اما از یک سال قبل قرار بود با تصویب این طرح مشکل کشاورزان حل و آنها را نجات دهیم، اما امروز در حالی این طرح از دست رفت که وزارت صمت گفته است که مکلف به حل مشکلات تجاری کشاورزان نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید این کار را انجام دهد که نیاز به قانون دارد، ما قانون آوردیم اما در صحن به کما رفت.

علی نیکزاد نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر ذاکر بیان کرد: از دغدغه شما در رابطه با مسائل کشاورزان سپاسگزارم و از اینکه بین وزرای دولت دوازدهم هماهنگی نیست، خبر دارم اما تقصیر هیات رئیسه مجلس چیست؟ پیشنهادی مطرح شد و موافقان و مخالفان آن صحبت کردند و نمایندگان به آن رأی دادند، ما خلاف آیین‌نامه عمل نکردیم و اگر پیشنهاد نماینده را مطرح نمی کردیم خلاف آیین‌نامه بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

نشست سه جانبه رئیس‌جمهوری مصر، پادشاه اردن و نخست‌وزیر عراق با محوریت بررسی پرونده‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی برگزار شد. رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن امروز، یکشنبه وارد بغداد شده و مورد استقبال رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، امروز اجلاس سه جانبه سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و مصطفی الکاظمی در بغداد برگزار شد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از تلاش برای ایجاد دبیرخانه دائمی جهت هماهنگی تلاش‌ها بین سه کشور خبر داد.

او در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت: به هماهنگی در پرونده‌های منطقه‌ای اصلی نظیر، لیبی، سوریه، فلسطین، یمن ادامه می‌دهیم و تصور مشترکی را در قبال این مسائل با همکاری و هماهنگی متجلی می‌سازیم تا به برادران‌مان در این کشورها برای عبور از چالش‌ها و مشکلات کمک کنیم.

نخست‌وزیر عراق افزود: ما در نشست قبلی بر سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی و نیز روی دیدگاه مشترک توافق کردیم و موفق شدیم به تصوراتی برسیم. اکنون در مرحله دستیابی به اجرای این طرح‌ها در زمینه انتقال برق، کشاورزی، حمل و نقل و نیز امنیت غذایی هستیم که ملک عبدالله دوم در نشست قبلی مطرح کرد. در زمینه روابط آبی و بانکی و توسعه زیرساخت‌ها نیز تلاش می‌کنیم.

الکاظمی اشاره کرد: تعداد زیادی یادداشت تفاهم قبلا بین سه کشور امضا شد و در آینده نزدیک نیز یادداشت تفاهم‌ها و توافقاتی دیگر امضا خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: برای ایجاد دبیرخانه دائمی به منظور هماهنگی بین سه کشور و توسعه آن تلاش می‌کنیم و به دنبال هماهنگی بین سه کشور در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی به خصوص در زمینه تروریسم و منابع مالی آن و نیز هماهنگی در زمینه آموزش، فرهنگ، جوانان، ورزش، تکنولوژی و بهداشت هستیم.

او در پایان گفت: امیدورام ملت‌های برادر ما در مصر و اردن در امنیت و ثبات و آرامش باشند و بار دیگر به شما در عراق خوش‌آمد می‌گویم.

در این راستا بسام راضی، سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهوری مصر در عراق در قالب سفری رسمی تاکیدی بر حمایت از روابط بین دو کشور است.

سیسی مقابل اجلاس سران دو کشور گفت: حضورم در بغداد تجلی قدرت روابط بین کشورها و ملت‌های‌ ماست. این روابط دلیلی بر تقویت وحدت هدف و سرنوشت و در راستای پاسخ‌گویی منافع مشترک است.

رئیس‌جمهوری مصر اظهار کرد: اهمیت این نشست به تاریخی بودن و برگزاری آن در بغداد بوده و این نشست تکمیل کننده اجلاس قاهره و امان است.

سیسی افزود: امیدواریم اجلاس سران بغداد آغاز مرحله جدید مشارکت استراتژیک و همکاری مستحکم بین دو کشور است که سعی می‌کنیم برای سال‌های آینده ادامه یابد و به مرحله پیشرفت پایدار و راحتی ملت‌هایمان برسیم.

سفر مقامات مصر و اردن در چارچوب چهارمین دور از مکانیزم همکاری سه جانبه میان کشورهای مذکور قرار دارد که مارس ۲۰۱۹ در قاهره کلید خورد.

در پی ورود رهبران مصر و اردن نخست وزیر عراق اعلام کرده بود، بغداد، مصر و اردن آینده‌ای می‌سازند که مطابق با منطق همکاری و ادغام شایسته ملت‌های این کشورها باشد.

الکاظمی در توییتی خطاب به پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مصر نوشت: به عراق خود خوش آمدید، با هم مطابق با منطق همکاری و ادغام میان همسایگان، دوستان و برادران آینده‌ای شایسته برای ملت‌های خود را می‌سازیم.

وی افزود: بغداد صلح پذیر و با هویت عربی امروز با نهایت دوستی و استقبال، میزبان دو مهمان بزرگوار خود عبدالله دوم و رئیس جمهور عبدالفتاح سیسی برای برگزاری نشست سه جانبه مصر، اردن و عراق است.

الکاظمی داخل مقر دولتی در منطقه سبز از سیسی استقبال کرد و کمی پیش از آغاز نشست با یکدیگر دیدار کردند.

همچنین دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح ضمن استقبال از سیسی با وی دیدار کرد و گفت، این سفر اقدامی مهم و بزرگ در حمایت از عراق و تقویت روابط دوجانبه مشترک است.

وی از عمق و توسعه روابط دوستانه میان دو کشور که روابط تاریخی دارند و از قدیمی‌ترین تمدن برخوردار هستند، قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است که در دیدار صالح و سیسی همکاری سه جانبه بررسی و بر اهمیت تقویت سطح هماهنگی میان سه کشور، بهره مندی از ارتباطات جغرافیایی در توسعه چشم انداز همکاری گسترده در زمینه‌های اقتصادی، تجارت و توسعه، تاسیس پروژه‌هایی در زمینه زیرساخت، انتقال انرژی و لوله کشی نفت، ادامه تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های موجود در مبارزه با تروریسم و افراطی گری و تبعات کرونا، تغییرات آب و هوا و حفظ محیط زیست، تداوم نشست دوره‌ای برای هماهنگی مواضع و تقویت همکاری سه جانبه تاکید شد.

همچنین در این دیدار تحولات اوضاع منطقه، نقش محوری مصر در منطقه عربی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این بیانیه بر این امر تاکید شد که عراق ایمن و باثبات و دارای حاکمیت و با احیای نقش عربی و منطقه‌ای آن در تحکیم امنیت و ثبات و توسعه منطقه بسیار مهم است و هماهنگی سه جانبه مشترک در کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای، دستیابی به راه حل‌ها برای بحران‌های سوریه، یمن و لیبی حائز اهمیت است.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز وارد بغداد شد و مورد استقبال صالح و دیگر مسؤولان عراق قرار گرفت.

دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد، برهم صالح در دیدار با پادشاه اردن بر اهمیت تقویت همکاری سه جانبه مشترک از طریق ارتباطات جغرافیایی و نیز ادغام اقتصادی و تجاری از طریق سرمایه‌گذاری، شهرهای صنعتی مشترک، همکاری در زمینه انرژی، برق تاکید کرد.

پادشاه اردن نیز بلافاصله پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی بغداد با رئیس جمهوری عراق دیداری کرد و دو طرف بابت سطح روابط ممتاز میان دو کشور و تمایل دو طرف برای توسعه این روابط در همه زمینه ها ابراز خوشوقتی کردند.

پادشاه اردن در این دیدار بر حمایت کشورش از عراق و ملت آن در تحکیم امنیت و ثبات آن تاکید کرد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن مساله فلسطین از دیگر مباحث مورد بررسی دیدار دو طرف بود.

رئیس جمهور عراق و پادشاه اردن بر تداوم هماهنگی و رایزنی میان دو کشور پیرامون مسائل مختلف مهم مشترک در راستای منافع دو طرف و مسائل عربی تاکید کردند.

همچنین در این دیدار نخست وزیر، معاون وی، وزیر خارجه، مدیر دفتر پادشاه اردن، رئیس سرویس اطلاعات، سفیر اردن در بغداد و تعدادی از مسوولان ارشد عراق حضور داشتند.

براساس بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق، الکاظمی نیز با پادشاه اردن در کاخ دولتی بغداد دیدار کرد.

در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه و همکاری مشترک در راستای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و تبادلات دوجانبه بررسی شد.

دو طرف پرونده‌های همکاری مشترک در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، کنار گذاشتن افراطی گری، کمک به تحکیم ثبات منطقه در مسیر توسعه پایدار و رعایت منافع ملت‌های دوست و برادر را بررسی کردند.

مقامات عراق اقدامات امنیتی شدیدی به ویژه در خیابان‌هایی که هیئت‌های مهمان از طریق آنها از فرودگاه بغداد به سمت مکان نشست حرکت کردند، برقرار کردند.

در خیابان‌های عراق پرچم‌های کشور مصر و اردن جهت استقبال از مهمانان برافراشته شده است و رسانه‌های عراق هم بخشی از برنامه خود را به پوشش این نشست اختصاص داده‌اند.

بسام راضی، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری مصر در بیانیه رسمی اعلام کرد، سفر تاریخی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور به بغداد نخستین سفر وی در ۳۰ سال اخیر است.

براساس این بیانیه، برهم صالح در فرودگاه بین‌المللی بغداد به استقبال سیسی رفت.

راضی گفت، این سفر بیانگر قدرت روابط تاریخی میان مصر و عراق است و تمایل مصر را در حمایت از این روابط و توسعه آن در راستای اتحاد سرنوشت و چالش‌ها و برآورده کردن منافع مشترک دو کشور نشان می‌دهد.

راضی گفت، همچنین قرار است سیسی در این سفر با پادشاه اردن جهت ادامه رایزنی‌ها پیرامون مسائل مهم مشترک، بررسی راه‌های تقویت روابط دوجانبه میان مصر و اردن در سطوح مختلف نیز دیدار کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها