با ما همراه باشید

اخبار 41

درد «بیماران سوختگی» و پانسمانی که نداریم

منتشر شده

در

درد «بیماران سوختگی» و پانسمانی که نداریم

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی (ققنوس)، با بیان اینکه بستری شدن هر بیمار سوختگی به طور متوسط برای وزارت بهداشت حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، گفت: این وضعیت در حالی است که سوختگی در کشور ما فراموش شده و در عین حال درمان سوختگی ما اصلا استاندارد نیست و به روش قدیمی انجام می‌شود؛ حتی بیمارستان استاندارد در این راستا نداریم.

به گزارش ایسنا، محمد فاطمی در نشست خبری که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی (اول دی) در بیمارستان حضرت فاطمه (س) برگزار شد، با اشاره به استاندارد نبودن درمان سوختگی در کشور، اظهار کرد: ما هیچ پانسمان لازم برای بیماران سوختگی نداریم. از سوی دیگر تحریم هستیم. تکنولوژی‌های لازم را نداریم و این تجهیزات خیلی گران هستند. درمان ما برای سوختگی روش قدیمی است و حتی تعداد تخت کافی، پانسمان و تجهیزات کافی در این راستا نداریم.

 

هیچ بیمارستان خصوصی در تهران بخش سوختگی ندارد

 

وی با بیان اینکه هیچ بیمارستان خصوصی در تهران بخش سوختگی ندارد، ادامه داد: طبق برآورد وزارت بهداشت قرار بود تا انتهای سال ۱۳۹۴، دو هزار و ۴۰۰ تخت سوختگی داشته باشیم اما اکنون نصف این تعداد یعنی ۱۳۵۰ تخت داریم. در ۲۸۰ بیمارستان تامین اجتماعی حتی یک تخت سوختگی وجود ندارد. از سوی دیگر فقط دانشگاه ایران در تهران بخش سوختگی دارد. بیش از ۲۰ سال است پروژه ناتمام بیمارستان سوختگی شروع و ساختمان آن هنوز تمام نشده است چراکه در بحث سوختگی پول نیست.

فاطمی افزود: هیچ بیمارستان خصوصی در تهران بخش سوختگی ندارد چراکه پولی در سوختگی وجود ندارد. بُر اجتماعی سوختگی بسیار پایین است. همگی ما فکر می‌کنیم سوختگی مشکل ما نیست در حالی که می‌تواند مشکل همه ما باشد و همه ما در این خطرهستیم  که بسوزیم.

 

سالانه ۳۰ هزار نفر در کشور می‌سوزند

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی، با اشاره به بیمارستان سوختگی تهران، تصریح کرد: بیمارستان اصلی سوختگی تهران سال ۱۳۴۱ ساخته و بعد از آن در تهران هیچ بیمارستان سوختگی ساخته نشده است حال آنکه جمعیت آن زمان تهران با جمعیت حال حاضر قابل قیاس نیست. سالی ۳۰ هزار نفر در کشور می‌سوزند و  این در حالی است که سوختگی قابل پیشگیری است.

به گفته وی، در سال حدود ۲ هزار نفر در کشور دچار سوختگی الکتریکی می‌شوند که از این تعداد ۱۳۰۰ نفر با معلولیت دست و پا وارد جامعه می‌شوند.

فاطمی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری از سوختگی، درباره نام گذاری روز ملی پیشگیری از سوختگی یادآور شد: انجمن ققنوس برای شناخته شدن لزوم پیشگیری از سوختگی در جامعه روز اول دی ماه را روز ملی پیشگیری از سوختگی عنوان کرد اما چون این روز هنوز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نرسیده است می‌توان گفت اول دی ماه روز ملی مردمی پیشگیری سوختگی است.

 

سوختگی؛ مشکل فقرا

 

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی، سوختگی را مشکلی برای “فقرا” دانست و تصریح کرد: وضعیت پیشگیری از سوختگی در کشور بد است، چراکه  سوختگی مشکل فقراست و اگر فردی از تمکن مالی برخوردار باشد معمولا محل زندگی‌اش استاندارد لازم برای پیشگیری از سوختگی را دارد.

فاطمی افزود: سوختگی در کشور ما فراموش شده است، درمان ما غیر استاندارد است و بیمار سوختگی در جامعه ما رها شده‌اند و شغل ندارد و دوست داشته نمی‌شود. لازم است در این راستا اطلاع رسانی انجام دهیم.

 

کارگران ساختمانی، افرادی که بیشتر از سایر اصناف در معرض سوختگی هستند

 

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی، از کارگران ساختمانی که داربست‌های نما را نصب می‌کنند به عنوان شایع‌ترین افرادی که دچار سوختگی با برق می‌شوند، نام برد و تصریح کرد: اینها اکثرا جوان هستند و در خطوط انتقال نیروی ناایمن اجسام فلزی را بلند می‌کنند و تعدادی از اینها سر صحنه فوت می‌کنند. برخی از این افراد اتباع کشورهای دیگر هستند. طبق گفته خود پزشکی قانونی، اجساد تعدادی از اتباع که در این حین فوت می‌کنند در بیابان های اطراف تهران رها می‌شود تا به پزشکی قانونی گزارش نشده و برای کارفرما دردسری ایجاد نشود. ۶۵ درصد از افرادی هم که زنده به بیمارستان رسانده می‌شوند، اندام هایشان قطع شده و بعضا بیمارانی هستند که هر دو دست و پای خود را با هم از دست داده و قطع عضو شده اند.

وی همچنین این را هم گفت که پاندمی کووید ۱۹ منجر به پسرفت بودجه‌های سوختگی شد.

فاطمی با بیان اینکه سوختگی الکتریکال منجر به سوخت عضلات اطراف استخوان‌ها می‌شود، با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو و شهرداری در راستای ایمنی خطوط انتقال نیرو در اطراف برج‌های ساختمانی، گفت: وزارت نیرو و شهرداری در مجوز به ایمنی خطوط انتقال نیرو در اطراف برج های ساختمانی نقش دارند. نمی‌توان ایمنی مردم را رها کرد. سازمان‌های زیادی در وضعیت موجود مقصر اند. در این بین اما تنها وزارت بهداشت و آتش نشانی باید تبعات سوختگی را قبول کنند، در حالی که سازمان آتش نشانی ضابط قضایی نیست و نمی‌تواند جایی را پلمب کند و تنها می‌تواند تذکر دهد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری پولی که از مردم می‌گیرد مهم تر از ایمنی مردم است، تصریح کرد: مدارس، مساجد و… باید شناسنامه ایمنی داشته و موظف به تمدید آن باشند. توجه صرف به درمان اشتباه است بلکه ما باید از اتفاق جلوگیری کنیم.

فاطمی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده برای افزایش بودجه تخصیصی به پیشگیری از سوختگی در کشور نیز، یادآور شد: بنده بارها با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس صحبت کردم اما این مسائل به مرور زمان فراموش می‌شود. ما در دو دوره پیش شورای شهر تهران هم با آقای چمران صحبت‌هایی در این راستا کردیم اما این مسائل فراموش می‌شوند.

 

پوشش افراد با سوختگی شدید به عنوان معلول توسط بهزیستی 

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوختگی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مکاتبه این انجمن با بهزیستی طی یک سال گذشته از تحت پوشش قرار گرفتن افراد دارای سوختگی شدید به عنوان افراد دارای معلولیت خبر داد و تصریح کرد: قرار شد افراد دارای سوختگی شدید را به عنوان معلول در نظر بگیرند و خدمات معلولین را به اینها ارائه دهند.

 

بیماران دوست ندارند داستان سوختگی خود را تعریف کنند

بیماران برای انجام اعمال جراحی پلاستیک به انجمن ققنوس مراجعه کنند

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه این انجمن جراحی پلاستیک افراد دچار سوختگی را کاملا رایگان انجام می‌دهد، نسبت به رفتار مردم جامعه با بیماران دچار سوختگی، خاطر نشان کرد: نگاه خیره و پرسش درباره چرایی سوختگی، افراد دچار سوختگی را به شدت اذیت می‌کند. بیمار سوخته دوست ندارد داستان سوختگی خود را تعریف کند، از ین رو لازم است از این رفتارها پرهیز شود. هر بیمار دچار سوختگی می‌تواند با مراجعه به انجمن ققنوس جراحی پلاستیک خود را کاملا رایگان انجام دهد.

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها