با ما همراه باشید

اخبار 18

در سیاست خارجی آمریکا «ایران ستیزی» بر «کرونا ستیزی» برتری دارد

منتشر شده

در

 در سیاست خارجی آمریکا «ایران ستیزی» بر «کرونا ستیزی» برتری دارد

سفیر ایران در روسیه، با بیان این‌که «نباید اجازه داد که خصومت‌های سیاسی مانع از تلاش کشورها جهت مقابله با کرونا شود»، تصریح کرد: مایه تعجب است که ایران ستیزی در سیاست خارجی آمریکا بر کرونا ستیزی‌برتری دارد.

به گزارش ایسنا ، کاظم جلالی، در مصاحبه  با  مجله«حیات بین الملل»  ارگان رسمی وزارت امور خارجه روسیه  که ترجمه متن فارسی  آن  از سوی سفارت کشورمان در روسیه  منتشر شده است ، اظهار کرد  :  آرزوی من گسترش روابط و توسعه همکاریها بین دو کشور ایران و روسیه است .

جناب آقای سفیر به روسیه خوش آمدید. برای شما آرزوی موفقیت در فعالیت خود داریم. در همین راستا اولین سوال ما عبارت است از: شما تا چه حد کشور ما را خوب می شناسید؟ آیا پیشتر نیز به روسیه سفر کرده بودید؟

بنده رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور بودم و سفرهایی نیز به کشور شما داشته ام. شناخت کلی از روسیه و روابط دو کشور داشتم که در مدت سه ماه که در اینجا مستقر هستم تلاش کرده ام اطلاعاتم را گسترش دهم.

نظر شما در خصوص سطح امروزی روابط ایران و روسیه با احتساب این امر که این روابط حدود 25-30 سال قبل خیلی هم دوستانه نبودند، چیست؟

مروز روابط ایران و روسیه در نتیجه اعتمادی که بین دو کشور ایحاد شده، به یک رابطه پایدار و مستحکم تبدیل شده است منافع مشترک و تهدیدات مشترک ما را به یکدیگر نزدیک کرده است. ما در سوریه شرکای استراتژیک هستیم و موضوعات زیادی از جمله مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، موضوع خزر، مقابله با یکجانبه گرایی، مقابله با مداخله آمریکا در منطقه، حفظ ثبات در آسیای مرکزی و قفقاز و صلح در افغانستان و موارد متعدد دیگر مستلزم همکاری و هماهنگی ایران و روسیه است.

 وظایف اصلی سیاست خارجی ایران در مرحله کنونی با احتساب چالشها و تهدید های معاصر، چیست؟

ایجاد ثبات در منطقه و مقابله با تهدید ناشی از حضور نیروهای نظامی غربی در کشورهای منطقه که مهمترین عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه هستند، اهمیت بالایی دارد. ما معتقدیم امنیت منطقه تنها در صورتی قابل دستیابی است که با حضور همه کشورهای منطقه بصورت بومی شکل بگیرد و برون سپاری امنیت یکی از مشکلات منطقه ماست.

سووال:  در حول خلیج فارس چهار مرکز قدرت تشکیل شده است. آنها هم تمدنی و هم ملی می باشند. آنها عبارتند از: ایران، عربستان سعودی، ترکیه و اسرائیل. از دیدگاه شما ویژگی های تقابلات امروز آنها به چه شکل می باشند؟

خلیج فارس یکی از زیرمجموعه های امنیتی خاورمیانه می باشد و ایران و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، نیازمند یک چهارچوب فراگیر برای شکل دادن به دیالوگ امنیتی هستند. طرح ایران با نام هرمز و طرح روسیه با همین هدف ارائه شده است. متاسفاته تا زمانی که منطقه توسط غرب و برخی از کشورها در مسیر تبدیل شدن به انبار تسلیحات پیش برود و کشورهای منطقه در مسیر گفتگو قرار نگیرند، نمی توان امیدی به بهبود شرایط داشت. ایران همواره آمادگی خود جهت گفتگو با کشورهای حاشیه خلیج فارس را اعلام داشته و برقراری هژمونی را در این منطقه غیر ممکن و غیر معقول می داند و این چیزی است که هنوز برخی به آن باور پیدا نکرده اند.

 اپیدمی ویروس کرونا متاسفانه ایران را نیز درگیر نموده است. آیا اطلاعاتی در خصوص اینکه این ویروس از کجا وارد کشور شما شده، دارید و لطفا بفرمایید سرعت شیوع آن در حال حاضر در ایران به چه میزان می باشد؟

ویروس کرونا با چنان سرعتی مرزها را در نوردید که جهان را غافلگیر کرد. مهمتر از منشا کرونا که موضوعی قابل بررسی است، اکنون مهمترین مسئله، مهار آن است و اینکه همه جهان بصورت متحد برای مقابله با آن یکپارجه شوند زیرا کرونا بشریت را تهدید می کند و نه کشورها را. بر همین اساس نباید اجازه داد که خصومت های سیاسی مانع از تلاش کشورها جهت مقابله با کرونا شود. مایه تعجب است که ایران ستیزی در سیاست خارجی آمریکا بر کرونا ستیزی برتری دارد.

موضاعاتی همچون یکجانبه گرایی ، اول امریکا ، ملی گرایی و اعمال تبعیض پاسخگوی زندگی جمعی مسالمت آمیز نیست و  باید  همکاری جهانی برای مقابله با مشکلاتی که بهداشت جامعه جهانی را هدف قرار داده  شکل بگیرد.

از آنجایی که کشور شما در حال حاضر درگیر با بیماری کرونا می باشد و از سوی دیگر شما با تحریم های یک جانبه آمریکا هم روبرو هستید چه اقداماتی را به نظر شما جامعه بین الملل می تواند در مقابله با این موضوع انجام دهد . به تعبیر ی ایران چه درخواستی از جامعه بین الملل و سایر کشورها و از جمله روسیه در این خصوص دارد؟

درخواست ما کاملا روشن است. تحریم های یکجانبه آمریکا مانع جدی در برابر ایران برای مقابله با کرونا ایجاد کرده است ، از یک طرف حتی دسترسی به اقلام دارویی و بهداشتی را با محدودیت بسیار مواجه ساخته و از طرف دیگر با تحریم نفتی، دسترسی به منابع مالی کشور جهت مهار این بیماری را بشدت محدود ساخته و امکان دسترسی به منابع مالی ما در سایر کشورها را نیز از بین برده است. ما از جامعه جهانی می خواهیم که صدای بلندی در رفع تحریم داشته و  این تحریم های ظالمانه را نادیده بگیرد. تبلیغات ضد ایرانی همزمان با بحران کرونا بحدی شدت یافته که می توان گفت ایران ستیزی برای آمریکایی ها مهمتر از کرونا ستیزی است.

جالب است بدانیم امروزه جامعه ایرانی با چه مشکلاتی روبرو می باشد؟ مردم با چه چیز شاد می شوند و در مقابل چه چیز مخالفت می کنند؟ پنهان نیست که در ایران در این اواخر تظاهرات اعتراضی صورت پذیرفته بود- علت آنها چه بوده است؟

آمریکا برای دستیابی به اهداف و تامین منافع خود تحریم ها را وضع کرد و به فشار حداکثری خود بر علیه ایران ادامه می دهد. از جامعه بین المللی انتظار می رود با تحریم های یک جانبه که یک عمل غیر قانونی از نظر حقوق بین الملل و حقوق بشر می باشد، مقابله نماید. روسیه به عنوان یکی از اعضای کلیدی جامعه بین المللی می تواند نقش برجسته ای برای لغو تحریم ها ایفاء نماید.

تحریم ها شرایط افتصادی ایران را تحت تاثیر قرار داده و تجارت را کاهش داده و آن را با معضلات زیادی مواجه ساخته است. هر چند ما با الگوی اقتصاد مقاومتی با این فشارها مقابله کردیم ولی این فشارها تاثیراتی بر اقتصاد و تورم داشته که نتیجه آن فشار بر مردم است. در واقع هدف اصلی تحریم ها فشار بر مردم و فروپاشی اقتصاد کشور است. در عین حال آمریکایی ها از همه ابزارها برای سخت کردن شرایط کشور سوء استفاده می کنند که این وضعیت برای روسیه که تحت تحریم آمریکایی هستند و انواع فشارها و تشدید روس هراسی را لمس می کنند، نا آشنا نیست.

ترور  سردار سلیمانی بدون شک شرایط را در منطقه تغییر می دهد. شما این تغییرات را به چه شکل می توانید تبیین کنید؟

شهادت سردار سلیمانی و موج عظیم احساسات در ایران و سایر کشورهای مسلمان، در گام اول باعث نا امیدی آمریکا و هم پیمانانش شد زیرا آنها انتظار این چنین محبوبیت و ابراز احساساتی را نداشتند. حمله به پایگاه آمریکایی عین الاسد هم واکنشی بود که توازن را به نوعی تغییر داد و نشان داد که پایگاه های آمریکایی در منطقه و پیرامون  ایران مصون نیستند و در صورت ارتکاب اشتباه، هدف حمله قرار می گیرند. پذیرش این واقعیت بحدی برای آمریکایی ها سخت بود که خسارات انسانی آن را ابتدا منکر شده و سپس بتدریج اعلام کردند. متحدان آمریکا نیز با مشاهده واکنش ایران محاسبات خود را تغییر دادند و مطمئن شدند در صورت ارتکاب به اشتباه از واکنش شدید ایران مصون نیستند. محور مقاومت نیز در منطقه همچنان مستحکم در مسیر خود پیش می رود.

برداشت های رهبران سیاسی شما در خصوص شرایط شکل گرفته حول دریای خزر، جذاب می باشند. آیا به نظر شما اینگونه نیست که امریکایی ها خیلی خواستار نفوذ به سواحل دریا از طریق هر کدام از کشورهای ساحلی، می باشند؟

این یکی از نگرانی های ما و روسیه است. طرح های انقلاب های رنگی و نفوذ مخرب آمریکا در منطقه و حاشیه دریای خزر همیشه وجود داشته و طبیعتا افزایش نفوذ امریکا در این منطقه به معنای بی ثباتی بیشتر است. بر همین اساس نباید اجازه داد زمینه ای برای حضور و نفوذ آمریکا فراهم شود و همه کشورهای منطقه با همکاری و ایجاد دیالوگ چندجانبه منطقه ای و تعمیق آن، زمینه ای برای حضور مخرب آمریکا ایجاد نکنند.

 آقای سفیر؟ شما خودتان برای خودتان برای دوره مسئولیت بعنوان سفیر در کشور روسیه، چه آرزویی کرده اید؟

آرزوی من گسترش بیش از پیش روابط و توسعه همکاری های دو کشور است که این امر خواسته مقام معظم رهبری ، رییس جمهور و همه مسئولان کشور است. شعار ما روسیه قدرتمند و ایران مستقل است. روسیه همسایه ماست و ما علامندیم که بهترین و بالاترین سطح روابط را در همه حوزه ها با روسیه داشته باشیم. در حوزه سیاسی این اتفاق تا حد زیادی افتاده ولی در حوزه اقتصادی و فرهنگی نیاز به کار زیادی وجود دارد.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها