با ما همراه باشید

اخبار 18

دستاوردهای حکومت کیم جونگ اون در زمینه توانمندی‌های موشکی و هسته‌ای

منتشر شده

در

دستاوردهای حکومت کیم جونگ اون در زمینه توانمندی‌های موشکی و هسته‌ای

“کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، یک دهه پس از به دست گرفتن قدرت، به گفته تحلیلگران می‌تواند به رقم زدن پیشرفتی قابل توجه در برنامه‌های هسته‌ای و موشکی تهدیدآمیز خود – که عنصر اساسی امنیت حکومت او در مواجهه با ائتلافی نزدیک بین کره جنوبی و آمریکا است، ببالد.”

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از زمانی که درست پس از مرگ پدرش کیم جونگ ایل در اواخر سال 2011 به قدرت رسید، یک برنامه امنیتی تمام عیار را که با تقویت توانمندی‌های هسته‌ای و توسعه موشک‌های دوربرد و سایر سلاح‌های رده بالا مانند موشکهای بالستیک پرتابی از زیردریایی و یک موشک مافوق صوت، به اوج خود رسیده، به پیش برده است.

با این حال، تمرکز او بر جبهه نظامی ممکن است منجر به یک اخطار شود. تحلیلگران خاطرنشان کردند که پیگیری امنیت در برابر تهدیدهای خارجی – به بهای معیشت مردم در کره شمالی می‌تواند نارضایتی عمومی و بی ثباتی داخلی را دامن بزند.

سئول و واشنگتن در حالی که برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی به اوج رسیده، در تلاش برای تدارک یک مسیر دیپلماتیک برای پایان دادن به این برنامه‌ها بوده‌اند. اما این هجوم صلح طلبانه این کشورهای همپیمان در بحبوحه بی اعتمادی عمیق کره شمالی نسبت به آنها، پیشرفت ملموس کمی حاصل کرده است.

کیم یئول سو، کارشناس ارشد انستیتوی امور نظامی کره، گفت: در دهه گذشته، رهبر کره شمالی دستاوردهای بزرگی داشته و بیشتر بر سلاح‌های استراتژیک مانند موشک‌های هسته‌ای و دوربرد تمرکز کرده است.

وی افزود: “کره شمالی عادت داشت که از حمله احتمالی آمریکا بترسد. اما با داشتن این سلاح‌های استراتژیک، ممکن است کره شمالی فکر کند که دست کم به یک سطح حداقلی بازدارندگی در برابر آنچه به عنوان تهدید علیه خود تلقی کرده، دست یافته است.”

زمانی که این رهبر کره شمالی در نوامبر 2017 تکمیل “نیروی هسته‌ای کشور” را بعد از تست یک موشک بالستیک قاره پیمای مدل Hwasong-15 با قابلیت حمله به آمریکا اعلام کرد، یکی از تحولات کلیدی در این برنامه امنیتی کیم جونگ اون رقم خورد.

همچنین پرسشهایی درباره تکنولوژی ورود مجدد به اتمسفر در موشکهای بالستیک قاره پیمای کره شمالی مطرح است. اما توسعه برنامه موشکی کره شمالی به نگرانی‌های کره جنوبی درخصوص عدم کمک آمریکا به آن به سبب نگرانی از بابت وقوع حمله‌ای به خاک خودش دامن زده است. کیم جونگ اون همچنین با رفتن به سراغ یک پروژه “سبک، استاندارد و مینیاتوری کردن” کلاهکهای هسته‌ای تکاپوی جدیدی را رقم زده است. تحت رهبری کیم جونگ اون کره شمالی چهار آزمایش هسته‌ای را در فاصله 2013 تا 2017 انجام داد.

آزمایش سال 2017 که طبق ادعای کره شمالی مربوط به یک بمب هیدروژنی بوده، باعث تحیر سئول و واشنگتن شد چرا که نشانه‌ای از یک پیشرفت قابل توجه در برنامه هسته‌ای کره شمالی بود. دو آزمایش نخست هسته‌ای کره شمالی مربوط به سالهای 2006 و 2009 یعنی زمانی که پدر او در قدرت قرار داشت، بودند.

کارشناسان شروع کرده‌اند به اینکه کره شمالی را توجه به اینکه گمان برده می‌شود کشورهایی مانند هند و پاکستان پس از پنج یا شش آزمایش عمده هسته‌ای ساخت بمب‌های هسته ای را تکمیل کرده باشند، یک قدرت”دوفاکتوی” هسته‌ای بخوانند.

دلمشغولی کیم جونگ اون به برنامه‌های تسلیحاتی ظاهراً ناشی از دائما احساس تهدید داشتن از سوی آمریکا همانطور که درخواست‌های پیونگ یانگ از واشنگتن برای کنار گذاشتن “سیاست خصمانه” گواه آن است، بوده است.

یک کارشناس امنیتی مستقر در سئول که نامش را فاش نکرد، گفت: کیم کمپین امنیتی خود را با تمرکز اولیه و فوری بر سلاح‌های استراتژیک مانند سلاح‌های هسته‌ای با هدف کسب بازدارندگی در برابر آمریکا مورد تاکید قرار داده است.

وی افزود: او بعدا شروع به تمرکز کردن روی سلاح‌های سطح تاکتیکی مانند موشک‌های با برد کم‌تر اما قدرتمند کرد تا به برتری نظامی در شبه جزیره دست یابد.

زمانی که ابتکار سیاسی دولت مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی برای برقراری صلح پایدار در شبه جزیره کره پس از دو اجلاس بین رهبران دو کره و اولین نشست بین رهبران آمریکا و کره شمالی در سال 2018 سرعت گرفت، به نظر ‌رسید که برنامه هسته‌ای کره شمالی سرعتش کند شده است.

اما مذاکرات هسته‌ای واشنگتن و پیونگ یانگ از زمانی که نشست رهبرانشان در هانوی پایتخت ویتنام در فوریه 2019 – در نتیجه سختگیری دو طرف و تمایل کم آنها به دادن امتیاز، بدون توافقی پایان یافت، به بن بست رسیده است.

پیونگ یانگ بعداً رویکرد تحریک آمیزتری اتخاذ کرد.

این کشور مجموعه‌ای از موشک‌های کوتاه‌برد شامل موشکهای بالستیک پرتابی از زیردریایی را آزمایش کرد. این نوع موشک وسیله‌ای قدرتمند برای حمل کلاهک هسته‌ای است که می‌تواند حتی پس از جان سالم به در بردن از یک حمله پیشگیرانه، یک حمله تلافی جویانه مخفیانه را عملی کند.

جدیدترین آزمایش یک موشک بالستیک پرتابی از زیردریایی توسط کره شمالی در ماه اکتبر حاکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی این کشور بود، زیرا این بار کره شمالی ادعا کرد که آن را از یک زیردریایی شلیک کرده است نه از یک کشتی حمل و نقل شناور یا یک سازه ابتدایی زیر آب.

بر اساس گمانه زنی‌ها، مقامات نظامی کره جنوبی هم تصور می‌کنند که کره شمالی در آخرین آزمایشش از یک زیردریایی به عنوان سکوی پرتاب استفاده کرده است، در حالی که قبلاً ارزیابی کرده بودند که کره شمالی هنوز به فناوری موشکهای بالستیک پرتابی از زیردریایی که به طور گسترده به عنوان یک عامل دیگر «تغییردهنده بازی» در امنیت منطقه‌ای در نظر گرفته می‌شود، تسلط پیدا نکرده است.

پرتاب‌های موشکی کره‌شمالی در سال‌های گذشته، برنامه این کشور برای پیگیری پلتفرمهای پرتاب متنوع، از جمله سازه‌های زیر آبی، پرتابگرهای متحرک و حتی قطارها را برجسته کرده است. این نشانه‌ای است مبنی بر این که این کشور بقای موشک‌هایش را افزایش داده است.

کره شمالی در جریان یک جلسه کلیدی حزب حاکم کارگر این کشور در ژانویه، همچنین از برنامه خود برای توسعه موشک‌های “چند کلاهکی”، تجهیزات تهاجمی بدون سرنشین و سایر سیستم‌های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته رونمایی کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها