با ما همراه باشید

سلامت

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای تزریق واکسن کرونا

منتشر شده

در

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای تزریق واکسن کرونا

متخصصان و پزشکان به بهترین وجه می توانند افراد را در مورد نیاز یا عدم نیاز به تزریق واکسن و زمان مناسب واکسیناسیون آگاه سازند و در عین حال شرایط بسیار اندکی وجود دارد که فرد را از واکسیناسیون منع می کند.

 بر اساس شواهد موجود افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید به هر یک از اجزای تشکیل دهنده واکسن کووید-۱۹ را دارند، به طور کلی باید از برنامه واکسیناسیون حذف شوند تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود.

همچنین بنابر دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، اگر در حال حاضر بیمار هستید یا علائم بیماری کووید-۱۹ را در خود مشاهده می کنید، می توانید پس از برطرف شدن علائم اولیه، واکسینه شوید.

متخصصان همچنین تاکید دارند که در زمان مراجعه برای تزریق واکسن، مسئول واکسیناسیون از فرد دریافت کننده درخواست می کند ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در محل منتظر بماند و سپس مرکز واکسیناسیون را ترک کند. این امر به این دلیل است که کارکنان مراکز بهداشت می توانند هر گونه واکنش احتمالی و غیرمنتظره پس از واکسیناسیون را تحت کنترل داشته باشند.

واکسن کووید-۱۹ مانند هر واکسن دیگری می تواند عوارض جانبی خفیف تا متوسط  در بدن ایجاد کند. عوارض جانبی شایع پس از واکسیناسیون نشان می دهد که بدن در حال ایمن سازی در برابر کروناویروس است.

تب درجه پایین یا احساس درد یا قرمزی در محل تزریق، خستگی، سردرد و درد مفاصل ​​از جمله عوارض جانبی واکسن است. این موارد معمولا پس از گذشت چند روز برطرف می شود. در صورتیکه قرمزی یا حساسیت (درد) در محل تزریق بعد از ۲۴ ساعت افزایش می یابد یا اگر عوارض جانبی بعد از چند روز برطرف نشود لازم است با پزشک مشورت شود.

بنابر گزارش این سازمان، برخی از واکسن های کروناویروس به صورت دو دُز هستند و ضرورت دارد دُز دوم حتما تزریق شود. واکسن هایی که به صورت دو دُز هستند، در اولین دُز آنتی ژن ها – پروتئین هایی که تولید آنتی بادی ها را تحریک می کنند – برای اولین بار به سیستم ایمنی ارائه می شود. دُز دوم همچون یک تقویت کننده عمل کرده و تضمین می کند که سیستم ایمنی بدن در صورت مواجهه مجدد با ویروس، واکنش نشان دهد.

در صورت بروز واکنش آلرژیک شدید به اولین دُز واکسن کووید-۱۹، نباید دُزهای دیگر واکسن تزریق شود. با این حال این موضوع که واکنشهای شدید به واکسن به طور مستقیم ناشی از آن باشد، بسیار نادر است.

همچنین در رابطه با این پرسش که آیا نوع مواد غذایی و نوشیدنی مصرفی یک تا دو روز پس از واکسیناسیون تفاوتی در روند مصون سازی دارد؟ کارشناسان معتقدند که اثربخشی واکسن به هیچ نوع غذا یا نوشیدنی قبل یا بعد از تزریق واکسن بستگی ندارد.

نکته دیگر اینکه مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن قبل از دریافت واکسن برای جلوگیری از عوارض جانبی توصیه نمی شود زیرا مشخص نیست چگونه مسکن ها می توانند بر عملکرد واکسن تاثیر بگذارند. با این حال، در صورت بروز عوارض جانبی مانند درد، تب، سردرد یا درد عضلانی پس از واکسیناسیون می توان از استامینوفن یا سایر مسکن ها مصرف کرد.

همچنین در واکنش به تردیدهای برخی از مردم که به دلیل شنیدن گزارش هایی مبنی بر لختگی خون پس از تزریق واکسن در معدودی از دریافت کنندگان، تصور می کنند پیش از واکسیناسیون مصرف داروهای رقیق کننده خون ضروریست، متخصصان تاکید دارند که این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک متخصص به منظور بیماری فعلی فرد، مصرف این نوع از قرص ها را تجویز کرده باشد. متخصصان تاکید دارند که واکسن کووید-۱۹ برای افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند بی خطر است اما باید قبل از تزریق واکسن موضوع را به مسئول واکسیناسیون اطلاع داده و او را نسبت به نوع داروهای مصرفی آگاه سازید.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، کارشناسان همچنین توصیه می کنند حتی اگر پیش از این به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اید، باید در برابر بیماری واکسینه شوید. مصونیتی که شخص از ابتلا به این بیماری کسب می کند در افراد مختلف متفاوت است و در عین حال مشخص نیست مصونیت طبیعی چقدر می تواند دوام بیاورد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

منتشر شده

در

توسط

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

پژوهشگران “کالج دانشگاهی دوبلین” با همکاری متخصصان حوزه موسیقی موفق شده‌اند یک قطعه موسیقی ارائه دهند که می‌تواند به کاهش دردهای گوناگون از جمله سردردهای شدید کمک کند.

 به نقل از دیلی‌میل، شاید گوش دادن به یک قطعه موسیقی بتواند به کاهش شدت سردرد کمک کند. دکتر “کلر هاولین” (Claire Howlin)، پژوهشگر “کالج دانشگاهی دوبلین” (UCD) گفت: در این قطعه، از عناصر سازنده، ارکستر و آواز برای ایجاد حس شگفتی استفاده شده است.

این قطعه موسیقی که “همه ما” (All of US) نام دارد، روی ۲۸۶ شرکت‌کننده آزمایش شد که از دردهای مزمن سر، کمر و عضله رنج می‌بردند. شرکت‌کنندگان گزارش دادند که درد آنها طی این آزمایش و هنگام گوش دادن به قطعه “همه ما” کاهش یافته است.

هدف پژوهشگران این است که با این قطعه موسیقی، به مردم کمک کنند تا احساس قدرت داشته باشند و از درد خود جدا شوند.

این آزمایش که بودجه آن توسط شرکت “نوروفن” (Nurofen) تامین شده است، نشان داد که قطعه “همه ما” می‌تواند احساس مربوط به شدت درد را به گونه‌ای کاهش دهد که از نظر بالینی و آماری، قابل توجه باشد.

این قطعه هم به واسطه حواس‌پرتی از درد و هم به واسطه متقاعد کردن مغز برای آزاد کردن دوپامین، کار خود را انجام می‌دهد. ابداع این قطعه موسیقی، متخصصان را از جهان‌ علم و موسیقی گرد هم آورده است تا درد را مدیریت کنند. پژوهشگران تلاش کرده‌اند که این موسیقی تا حد ممکن جذاب، جالب و لذت‌بخش باشد تا مردم بر درد خود تمرکز نکنند.

سازندگان این قطعه معتقد هستند که ساخت موسیقی با راهنمایی علم، یک چالش هیجان‌انگیز برای یک موسیقی‌دان به شمار می‌رود. به گفته آنها، “همه ما” یک قطعه ویژه است زیرا هر نت از آن براساس بینش‌های دکتر هاولین و به گونه‌ای طراحی شده تا تاثیر ویژه‌ای بر شنونده داشته باشد. موسیقی و درد، چیزهایی هستند که همه ما تجربه می‌کنیم. این پروژه نشان می‌دهد که موسیقی چقدر قدرتمند است و چه مزایایی برای سلامتی ما دارد.

هاولین ادامه داد: این قطعه توانست هم شدت درد و هم حس ناخوشایند شرکت‌کنندگان را کاهش دهد تا بدین ترتیب، یک موسیقی ناآشنا به چنین تاثیر خوبی برسد و به مدیریت درد کمک کند.

هدف از این پژوهش، کمک کردن به درک علمی بیشتر در مورد این موضوع است که چگونه روش‌های جامع مدیریت درد مانند گوش دادن به موسیقی می‌توانند به افراد مبتلا به درد مزمن کمک کنند.

پژوهشگران، گوش دادن به این قطعه را با نتایج به دست آمده از سایر روش‌ها مانند ورزش منظم، خواب خوب شبانه و روش‌های تنفس مقایسه کردند.

“سزی اونلوتورک” (Sezi Unluturk)، از مدیران شرکت نوروفن گفت: ما باور داریم که درد هرگز نباید یک عامل بازدارنده در زندگی باشد. به همین دلیل، همیشه در جستجوی روش‌های جدیدی برای مدیریت درد هستیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

افزایش پایگاه‌های شبانه‌روزی واکسیناسیون اورژانس تهران / اعلام ساعت فعالیت پایگاه‌های شبانه

منتشر شده

در

توسط

افزایش پایگاه‌های شبانه‌روزی واکسیناسیون اورژانس تهران / اعلام ساعت فعالیت پایگاه‌های شبانه

رئیس سازمان اورژانس کشور از افزایش تعداد پایگاه‌های شبانه‌روزی واکسیناسیون خبر داد.

  پیمان صابریان گفت: ۱۹ پایگاه ثابت و سیار اورژانس با بیش از ۴۲۰ تکنسین به صورت خودرویی و فردی آمادگی تزریق واکسن به گروه‌های سنی اعلام‌شده را دارند.

وی با بیان اینکه این پایگاه‌ها از ساعت ۸ صبح الی ۲۰ در تمامی ایام هفته در خدمت شهروندان هستند، افزود: شهروندان فقط در صورت دریافت پیامک به این مراکز مراجعه کنند.

صابریان با اشاره به شبانه‌روزی‌شدن دو پایگاه واکسیناسیون در پایتخت نیز گفت: پایگاه اورژانس واقع در اتوبان شهیدستاری بلوار خلیل‌آبادی و پایگاه اورژانس واقع در اتوبان صیاد شیرازی خیابان مرودشت از ساعت ۸ صبح الی ۳ بامداد به همشهریان خدمت ارائه می‌کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

منتشر شده

در

توسط

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا امروز سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ اعلام شد.

  بنابر اعلام وبدا، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

– اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۵۵۹۹

– اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۷۷۱۳

– سینوفارم نوبت اول:  ۱۸۰۷۱۶۰۲

– سینو فارم نوبت دوم: ۹۵۵۶۱۳۷

– بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

– بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

– آسترازنکا نوبت اول: ۳۸۷۹۱۲۳

– آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۴۰۹۰۰

– برکت نوبت اول: ۲۶۲۸۰۷۱

– برکت نوبت دوم: ۱۲۵۳۷۹۹

– مجموع نوبت اول: ۲۵۰۹۳۷۸۴

– مجموع نوبت دوم: ۱۲۷۷۲۷۶۷

بر این اساس کل واکسن تزریق شده ۳۷۸۶۶۵۵۱ دز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها