با ما همراه باشید

ورزشی

دفاع قاطعانه بازیکن محبوب آلکنو از آقای سرمربی

منتشر شده

در

در شرایطی تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های والیبال جام ملت‌های جهان شرکت کرد که ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی ایران تغییرات پرشماری در فهرست تیم ملی داده بود و یکی از مهم‌ترین تغییرات، اضافه شدن نام آرمان صالحی لیبروی جوان و اهل استان گلستان بود که نمایش قابل‌قبولی را از خود در اولین تجربه بین‌المللی‌اش نشان داد.

 

او در گفتگو با خبرنگار “ورزش سه” درباره چگونگی شرایط مسابقات و کادرفنی جدید تیم ملی صحبت کرده است که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

 

تغییرات پرشماری در ترکیب تیم ملی در جریان بازی‌ها داشتیم

نظر شخصی من درباره عملکرد تیم ملی این است که چون سرمربی‌مان هدفش این بود که ترکیب المپیک خود را پیدا کند، بارها ترکیب خود را در جریان مسابقات تغییر می‌داد؛ از سوی دیگر، بازیکن مصدوم هم داشتم که به طور مثال از ابتدای مسابقات همگان دیدند که سعید معروف کاپیتان تیم ملی دچار بیماری شد و سه بازی را از دست داد. تغییرات پرشمار آقای آلکنو و استفاده از ترکیب‌های جوان و باتجربه، همگی در نتیجه‌گیری تیم تاثیرگذار بود.

 

 

آلکنو به دنبال نتیجه در جام ملت‌های جهان نبود

این تغییرات در ترکیب تیم ملی نشان می‌دهد که آقای آلکنو به دنبال نتیجه نبوده، نه این‌که پیروزی برای او اهمیت نداشته باشد اما اولویت اصلی، رسیدن به ترکیب دلخواه و ایده‌آل برای رقابت‌های المپیک بود؛ برای این‌که بدانند مثلا پاسور دوم چه کسی باید باشد یا قدرت‌زنی سوم تیم ملی چه کسی خواهد بود و دیگر پست‌ها.

 

آلکنو با ترفندی قهرمان المپیک شد که به ذهن هیچکس نمی‌رسید!

مربی ایرانی بازیکنان را می‌شناسد و در لیگ می‌داند که آن بازیکن کجا بلد است بازی کند و کجا بلد نیست، اما آلکنو فقط 6 ماه وقت دارد؛ چند سال که زمان ندارد که بخواهد بازیکنان را خودش گلچین کند. آقای آلکنو با ترفندی قهرمان المپیک شد که به ذهن هیچکس نمی‌رسید، خودش گفته بوده که من قبلا کسی جز موزرسکی را در پشت خط بگذارم! شما ببینید چقدر تمرکز داشته که در دیدار فینال چنین کاری را انجام داده است. این کار را هر کسی نمی‌تواند انجام بدهد.

 

 

تلاش زیادی برای اثبات خودم به کادرفنی کردم

آقای آلکنو دنبال بازیکنی بود که زحمت بکشد و من هم با خصوصیات اخلاقی و فنی ایشان آشنایی پیدا کردم، نمی‌خواهم بگویم که محمدرضا حضرت‌پور زحمت نمی‌کشد اما من خیلی تلاش کردم تا بتوانم علی‌رغم رفاقت نزدیکی که به حضرت‌پور دارم، رقابتی خوبی را هم با او داشته باشم؛ همه سعی خودم را کردم تا همه توانم را در تمرینات بگذارم تا بتوانم نظر کادرفنی را جلب کنم. وقتی اولین بازی مقابل روسیه بازی کردم، آلکنو از من خوشش آمد و خواست بیشتر از من در ترکیب استفاده کند.

 

اولین تجربه‌ام بود و باعث شد کمی تمرکز کمتری داشته باشم

من اولین دوره حضورم در تیم ملی بود و بازیکنی وقتی اولین دوره خود را در تیم ملی حضور پیدا می‌کند، دوست ندارد که هیچ اشتباهی را انجام بدهد و این مسئله باعث می‌شود تا در داخل زمین، کمی تمرکزت را از دست بدهی؛ والیبال هم رشته‌ای است که تمرکز و اعتماد به نفس می‌خواهد، وقتی تمرکز به هم می‌خورد سرویس سرعتی و قوی را دریافت می‌کنی و در مقابل سرویس ضعیف در دریافت ناکام می‌مانی. این‌ها همگی دلیل بی‌تمرکزی است اما مطمئن هستم اگر خدا بخواهد و به المپیک بروم، آن اشتباهات کوچک را هم تکرار نمی‌کنم. اشتباهاتی که از روی بی‌تجربگی انجام دادم، انجام نمی‌دهم.

 

 

مطمئن باشید ایران در المپیک عملکرد متفاوتی خواهد داشت

من به جرأت می‌توانم بگویم که در المپیک ایرانی متفاوت نسبت به لیگ ملت‌ها خواهیم دید؛ همگی دیدند که بازیکنان اصلا روحیه و انگیزه نداشتند. تیم‌های مثل برزیل یا لهستان برای نتیجه گرفتن آمده بودند، اختلاف زیادی بین تیم اول و دوم برزیل یا لهستان نیست و چندین سال در کنار هم بوده‌اند. اما بازیکنان ما مانند امیرحسین اسفندیار، میثم صالحی، خود من یا صابر کاظمی و طاهر وادی در کدام تورنمنت حضور داشتند؟ جز بازیکنانی مثل معروف و عبادی‌پور که کامل هم بای نکردند و حضور نداشتند، کدامیک از ما تجربه بالای بین‌المللی داشتیم؟

 

میلاد عبادی‌پور همه تلاش خود برای موفقیت تیم را انجام می‌دهد

 

این تیم برای اولین‌بار بود که کنار هم بازی می‌کردند؛ تیم اسلوونی که می‌گویند خوب است چرا که 5 سال است در کنار هم بازی می‌کنند. فرق تیم‌ها در این مسائل است، آن‌هایی که نقد می‌کنند به این مسائل نگاه نمی‌کنند. مشکل ما این است که متاسفانه تا پارسال میلاد عبادی‌پور بهترین بازیکن تیم ما بود اما حالا که به دلیل کرونا و مشکلات دیگر به لحاظ بدنی آماده نیست، شد بدترین بازیکن تیم؟ او تمام تلاش خود را می‌کند که به اوج آمادگی برسد اما اگر یک بازی بد بازی کنید، همگی شروع به نقد می‌کنند به جای این‌که روحیه بدهند و حمایت کنند.

 

هدف‌گذاری‌مان روی المپیک است

از همان اول گفته شد که تیم ما دارد برای المپیک آماده می‌شود و نتیجه در تورنمنت لیگ ملت‌ها اولویت نیست، این یعنی کمی صبر نیاز است تا تیم ملی به شرایط خوب برسد؛ اگر المپیک تمام شود و چنین صحبت‌هایی باشد، منطقی و درست است اما هدف‌گذاری ما روی المپیک و نمایش موفق در این تورنمنت است.

 

 

باید با ذهنیت پیروزی مقابل همه تیم‌ها وارد المپیک شویم

چرا فکر می‌کنید ما به لهستان و دیگر تیم‌های قوی در المپیک می‌بازیم؟ مگر ما آن‌ها را قبلا شکست نداده‌ایم؟ ما اگر ایران قوی باشیم و بتوانیم جنگندگی خودمان را داشته باشیم، پیروز می‌شویم و به راحتی هم می‌توانیم رقبا را شکست دهیم. ما باید با این ذهنیت برویم و اگر بخواهیم با ذهنیت این برویم که پیش از شروع مسابقات به ایتالیا و لهستان باخته‌ایم، ما همان ونزوئلا را نمی‌توانیم ببریم. وقتی یک مربی می‌آید به طور مثال می‌گوید شما بازیکنان آن کار را انجام بده اما می‌بیند بازیکن نمی‌تواند آن کار را انجام بدهد، مجبور می‌شود بگوید که من حرفی برای گفتن ندارم و خودتان کاری کنید که خیال‌تان راحت شود.

 

چند بازیکن جدید هم به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند

بازی با آلمان یا استرالیا همه چیز دست به دست هم دادند که اتفاق عجیب رخ بدهد و شکست بخوریم؛ تیم ملی ایران پتانسیلش بسیار بالاتر از این حرف‌هاست و شک نکنید که در المپیک متفاوت خواهیم بود. از شنبه وارد اردو خواهیم شد و تمرینات برای المپیک آغاز می‌شود، اما نمی‌دانم لیست نهایی را کی خواهد داد. فکر می‌کنم از چند بازیکن دیگر هم دعوت کرده‌اند تا عملکرد آن‌ها را هم ببیند و پس از آن، لیست نهایی را خواهند داد.

 

نمی‌توانم قطعی بگویم در المپیک هستم یا خیر

نمی‌توانم تا زمانی که لیست بیاید بگویم قطعا در لیست تیم ملی هستم. مهدی مرندی هم به اردوی تیم ملی دعوت شده، گفته‌اند که دو لیبرو می‌برند اما مثلا شاید در لیست نفرات دریافت‌کننده چهره‌های مانند میرزاجانپور و قائمی اضافه شوند. درباره معنوی‌نژاد نمی‌دانم که او در چه وضعیتی است، چرا که آخرین‌بار به دلیل مصدومیت در اردوی ملی حضور نداشت و در حال حاضر از وضعیت وی اطلاعی ندارم.

منبع: ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها