با ما همراه باشید

بین الملل

دوترته توافق کلیدی نظامی با آمریکا را احیا کرد

منتشر شده

در

دوترته توافق کلیدی نظامی با آمریکا را احیا کرد

وزرای دفاع آمریکا و فیلیپین امروز (جمعه) اعلام کردند رئیس جمهوری فیلیپین بسته مربوط به حضور نیروهای آمریکایی در کشورش را احیا کرده و به نگرانی‌هایی از سوی سیاست‌گذاران در دو کشور خاتمه داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بسته توافق حضور نیروهای آمریکایی در فیلیپین موسوم به “توافق نیروهای بازدیدکننده” قوانینی برای جابجایی هزاران سربازان آمریکایی در داخل و خارج فیلیپین برای مانورها و رزمایش‌های نظامی فراهم می‌کند. این توافق از آن جهت مهم است که آمریکا و متحدانش به دنبال مقابله با افزایش حضور نظامی چین در منطقه به ویژه در دریای مورد مناقشه چین جنوبی هستند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری مشترک با دلفین لورنزا، همتای فیلیپنی‌اش گفت: اجازه دهید از رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین بابت این تصمیم در احیای کامل این توافق تشکر کنم.

وی با اشاره به نقش آمریکا در اقدامات ضد شبه نظامی‌گری در میندانائو، جنوب فیلیپین گفت: تصمیم رئیس جمهوری فیلیپین یک اطمینان برای واشنگتن به منظور ادامه کارش است. ما می‌توانیم برای آینده و برای یک اقدام بلندمدت برنامه‌ریزی کنیم و بیش از گذشته رزمایش‌های جامعی داشته باشیم.

سفارت آمریکا در مانیل نیز از این خبر استقبال کرد و گفت: این توافق نه تنها باعث تقویت امنیت دو کشور می‌شود بلکه به برقراری نظم مبتنی بر قانون در منطقه می‌انجامد.

دوترته سال گذشته میلادی گفته بود که به دنبال لغو این توافق است اما تا دسامبر آن را تمدید کرد.

پس از آنکه آمریکا از صدور ویزا به یک سناتور فیلیپینی که متحد دوترته بود امتناع کرد، رئیس جمهوری فیلیپین وعده داد که این توافق را لغو می‌کند.

وزیر دفاع فیلیپین نیز گفت، اینکه چرا دوترته نظرش را تغییر داد، اصلا خبری ندارد اما این تصمیم پس از آن گرفته شد که وی پنجشنبه شب با ژنرال آستین در مانیل دیدار کرد.

وزیر دفاع فیلیپین همچنین گفت:‌ دو کشور با چالش‌های زیادی از بحران آب و هوایی تا پاندمی کرونا روبرو هستند. ائتلاف دو کشور برای امنیت، ثبات و شکوه منطقه هند-پاسیفیک بسیار ضروری و حیاتی است. احیای کامل این توافق به ما در دستیابی به هدفی مشترک کمک می‌کند.

سخنگوی دوترته نیز امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم رئیس جمهوری بر اساس حمایت از منافع اصلی و کلیدی استراتژیک کشور گرفته شده است. فیلیپین به دنبال ادامه حضور و همکاری با سایر کشورها برای فعالیت بر اساس منافع مشترک و کلیدی است.

دفتر دوترته همچنین در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد: رئیس جمهوری فیلیپین و ژنرال آستین گفتگوی صادقانه و خوبی درباره وضعیت و مسیر آینده روابط دو کشور داشتند. آنها توافق کردند که ائتلاف بین دو کشور می‌تواند از طریق  ارتباط پیشرفته و همکاری بیشتر، تقویت شود.

دوترته از زمان انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور در ۲۰۱۶، بارها رویکردی مخالف در برابر آمریکا و در عوض نزدیکتر شدن به چین داشته است.

برای آمریکا، داشتن این توانایی در جابجایی نیروهایش در منطقه نه تنها برای دفاع از فیلیپین بلکه برای مقابله با رویکرد تهاجمی چین مهم است.

بین چین و فیلیپین تنش‌هایی مداوم بر سر آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی وجود دارد.

آمریکا همچنین دست کم سه میلیون دوز واکسن کرونا برای کمک به مقابله با کرونا به فیلیپین ارسال کرده است.

مانیل سومین و آخرین توقف در جریان سفر ژنرال آستین به آسیا با هدف تقویت روابط امنیتی آمریکا در منطقه است. وی همچنین به سنگاپور و ویتنام هم سفر کرد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

گروسی: امیدوارم فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران ازسرگرفته شود

منتشر شده

در

توسط

گروسی: امیدوارم فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران ازسرگرفته شود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه سفر خود به تهران، ابراز امیدواری کرد که آژانس بتواند آنچه را که وی “فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری در ایران” خواند، از سربگیرد.

 رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که قرار است امروز (دوشنبه) وارد تهران شود.

 

وی در پیام خود نوشت: امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال موثر و بر مبنای مشارکت از گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس اتمی بتواند فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری خود را در این کشور از سربگیرد.

 

پیش از این سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز از سفر امروز رافائل گروسی به ایران به منظور دیدار با مقامات کشورمان خبر داده بود.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

رفع تحریمها حضور قویتر ایران در همکاری‌های منطقه را بدنبال دارد

منتشر شده

در

توسط

رفع تحریمها حضور قویتر ایران در همکاری‌های منطقه را بدنبال دارد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رفع تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد.

 حسین امیر عبداللهیان روز چهارشنبه در بخشی از سخنرانی که به صورت مجازی در  بیست و دومین نشست شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) داشت، خطاب به حاضران در این نشست اظهار کرد: جهان با چالش  کووید-19 و پیامدهای مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیتهای ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: رفع تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

به گزارش ایسنا، متن کامل سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن،

وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش

افتخار دارم با جناب عالی و سایر همکاران عزیزم در شورای وزیران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) سخن می گویم. سپاسگزارِ دولت جمهوری خلق بنگلادش بخاطر ریاست دوره ای بر آیورا و میزبانی این نشست هستم و از دبیرخانه آیورا به جهت آماده سازی این اجلاس قدردانی می نمایم.

همکاران عزیز، عالیجنابان، خانمها و آقایان،

در بیش از دو دهه فعالیت و همکاری در قالب آیورا، بطور روزافزونی ظرفیتهای بالقوه این اتحادیه در همکاریهای اقتصادی نمایان شده است. به همان اندازه که اقیانوس هند سرشار از نعمت و موهبت برای کشورهای ساحلیست، به همان اندازه چشم انداز همکاریها در آیورا روشن و گسترده می باشد. جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت عظیمِ همکاری منطقه ای واقف است و مصمم هستیم روابط خود با این اتحادیه را گسترش دهیم.

اخیرا سازوکار هماهنگی ملی آیورا را فعالتر کرده ایم و دستگاههای مختلف ایرانی، مرحله جدیدی از مشارکت موثر در ترتیبات همکاری هشتگانه آیورا را در دستورکار دارند. جدیدترین تحول، داوطلبی مرکز زنان جمهوری اسلامی ایران برای ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده “برنامه توانمندسازی اقتصادی زنان آیورا” می باشد. همچنین “مرکز منطقه ای علوم و انتقال فنآوری آیورا” مستقر در تهران نیز از حمایت قوی دولت جمهوری اسلامی ایران کماکان برخوردار است.

عالیجنابان،

جهان با چالش  کووید-19 و پیامدهای مخرب آن روبروست. مردمانِ شریف منطقه آیورا نیز از این بلیه در امان نبوده اند. مردم شریف ایران در شرایطی با کرونا و آثار آن دست و پنجه نرم کرده اند که توان عظیم اقتصادی و مالی کشور با محدودیتهای ناشی از تحریم های نامشروع و ناجوانمردانه آمریکا مواجه بوده است. رفع تحریمها و استیفای حقوق ایران علاوه بر آثار مثبت اقتصادی و انسانی، بی تردید به حضور قویتر و موثرتر جمهوری اسلامی ایران در ترتیبات همکاری منطقه ای از جمله آیورا نیز منجر خواهد شد. ان شاالله.

در پایان لازم می دانم انتخاب دبیرکل جدید آیورا را به ایشان تبریک گفته از تلاشهای کفیل محترم دبیرکل در یک سال گذشته قدردانی نمایم.

از توجه شما متشکرم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

جمهوری آذربایجان، ارمنستان را مقصر افزایش تنش‌ها دانست

منتشر شده

در

توسط

جمهوری آذربایجان، ارمنستان را مقصر افزایش تنش‌ها دانست

دولت باکو، ایروان را به دلیل آنچه افزایش تنش‌های اخیر در مرز جمهوری آذربایجان-ارمنستان خواند، محکوم کرد.

 به نقل پایگاه آذرنیوز، براساس بیانیه رسمی که در پایگاه خبری وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان منتشر شد، لیلا عبدالله‌اوا،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: تمام مسئولیت‌های تنش‌های اخیر به عهده مدیریت سیاسی و نظامی ارمنستان است.

وی گفت که در تاریخ نهم نوامبر، ۶۰ تن از نظامیان ارتش ارمنستان در گذرگاه لاچین جمع شدند و به سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان پیشروی کردند و در تاریخ ۱۳ نوامبر، نظامیان ارمنستان به سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در «کلبجر» آتش گشودند. عبدالله‌اوا افزود که در تاریخ ۱۴ نوامبر، نیروهای ارتش ارمنستان، تحریکات و تنش‌های بعدی را با تمرکز بر منطقه مرزی آذربایجان-ارمنستان در «لاچین» آماده کردند.

عبدالله‌اوا افزود: ما قصد داریم یادآور شویم که در پاسخ به تحریکات و تنش‌های اخیر ارمنستان، جمهوری آذربایجان نیز اقدامات مناسبی را انجام می‌دهد.

افزایش تنش‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۲۱ مشاهد شده است؛ زمانی که نظامیان جمهوری آذربایجان در حمله‌ای که به نظامیان ارمنستان در نزدیکی شهر شوشا نسبت داده می‌شود، زخمی شدند.

در تاریخ ۱۵ نوامبر، آرمن سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان، آرشاک کاراپتیان، وزیر دفاع را برکنار کرد و به پیشنهاد نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، سورن پاپیکیان را به عنوان وزیر جدید منصوب کرده است. پس از روی کار آمدن پاشینیان، این چهارمین وزیر دفاع ارمنستان است.

پیشتر، وزیر دفاع و خارجه جمهوری آذربایجان، از سفر کاراپتیان، وزیر دفاع ارمنستان به منطقه ناگورنو-قره‌باغ به عنوان حرکتی «تحریک‌آمیز» انتقاد کرد.

نزدیک به ۲۰۰۰ تن از حافظان صلح روسی در منطقه قره‌باغ تحت پیمان سه‌جانبه آتش‌بس که توسط باکو، مسکو و ایروان در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ امضا شد، مستقر شدند. این توافقنامه به جنگ شش هفته‌ای بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد.

روابط بین این جمهوری‌های شوروی سابق از سال ۱۹۹۱، درست زمانی که ارتش ارمنستان وارد ناگورنو-قره‌باغ شد، پرتنش بوده است. درگیری‌های جدید در ۲۷ سپتامبر رخ داد که ادعا می‌شود ارتش ارمنستان به غیرنظامیان و نیروهای طرف مقابل حمله و چند توافقنامه آتش‌بس بشردوستانه را نقض کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها