با ما همراه باشید

اخبار 20

دوربین «مستند ایران» با مرگ حمید مجتهدی خاموش نماند

منتشر شده

در

دوربین «مستند ایران» با مرگ حمید مجتهدی خاموش نماند
زنده یاد حمید مجتهدی در پشت صحنه مستند ایران

حمید مجتهدی، سازنده «مستند ایران» سال ها دوربین خود را در زمین و آسمان ایران گرداند تا تصاویر بکرش را برای همیشه ثبت کند. او که همیشه آرزو داشت ایران را مستند کند، سرانجام تیرماه ۱۴۰۰ پس از تحمل بیماری از دنیا رفت. اما «مستند ایران» را به فرزندش سپرد. امیرحسین مجتهدی که پیش از این در ساخت مستند ایران با پدرش همکاری داشت، ادامه ساخت آن را مدتی است از استان آذربایجان غربی از سرگرفته است.

امیرحسین مجتهدی ـ کارگردان و فیلمبردار «مستند ایران» ـ در گفت و گویی با ایسنا درباره ی روند ساخت «مستند ایران» پس از درگذشت حمید مجتهدی اظهار کرد: ما از یکم شهریور ۱۴۰۰، دو ماه پس از درگذشت پدر، کار «مستند ایران» را دوباره از استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل آغاز کردیم.

وی ادامه داد: «مستند ایران» قرار است همانند کاتالوگ و دفترچه راهنمایی باشد برای گردشگرانی که به مناطق مختلف سفر می کنند. نویسنده مستند ایران همچون گذشته برعهده آقای فرهاد توحیدی از دوستان قدیمی پدر است. موسیقی کار توسط آقای صادق چراغی و گویندگی کار را آقای بهروز رضوی برعهده دارند. همه این عزیزان اساتید من و از دوستان قدیمی پدر و تیم «مستند ایران» بوده و هستند و ما همان راه را ادامه خواهیم داد.

فرزند حمید مجتهدی درباره «مستند ایران» که آیا با تغییراتی در نحوه تولید همراه خواهد بود؟ اظهار کرد: من از کودکی در کنار پدر سرکار «مستند ایران» بودم، دیدمان یکی است، سوژه ها و علاقه مندی مان به ایران یکی است اما طبیعتا فیلم های حالا با فیلم های ۲۰ یا حتی ۱۰ سال پیش متفاوت است. همزمان با گذشت زمان تکنولوژی پیشرفت می کرد، علم پیشرفت می کرد؛ ماهم به روز می شدیم و نسبت به قبل به روزتر هم می شویم. بنابراین تغییرات ما مثبت و همگام با تکنولوزی روز است. همانگونه که پدر هم از تکنولوژی روز استفاده می کردند. اما کار با همان تیم و روال گذشته ادامه دارد. قطعا این مستند با مستند دو سال قبل تفاوت هایی دارد چرا که تکنولوژی ها به روز تر شدند.

امیرحسین مجتهدی درباره آخرین حضور حمید مجتهدی در صحنه «مستند ایران» نیز گفت و توضیح داد که سال گذشته(۹۹)بخش هایی از مناطق ایران را برای ادامه ساخت مستند ایران انتخاب کرده بودند.

وی در همین زمینه یادآور شد: بهمن ماه ۹۹ بود که من و پدر سر پروژه مشترک بودیم که ایشان تهیه کننده بودند و من کارگردان و فیلمبردار پروژه خلیج فارس که همیشه آرزو داشتند خلیج فارس را بسازند. این کار در شبکه مستند بود و کار آن پس از این پروژه ادامه خواهد داشت. بهمن ماه درباره ی مستند ایران گفت و گو کردیم و ۱۵ استان را انتخاب کردیم که کار را شروع کنیم. پدر همان موقع گفتند که به هیچ کدام از کارها نمی رسند و متاسفانه ایشان را از دست دادیم. استان های آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان و بازهم اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان را بعد از دو سال و نیم تحقیق به جمع بندی رساندیم. با دوستان تلویزیون گفت و گو هم کردیم و قرار شد که خرداد ما استان آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل را به کارگردانی و فیلمبرداری من و تهیه کنندگی مشترک پدر و برادرم در خرداد ماه ۱۴۰۰ استارت بزنیم ولی متاسفانه نشد و یکم تیر ماه پدر فوت شدند. دوماه پس از درگذشت پدر، با همراهی تلویزیون و طبق برنامه ریزی ادامه کار را شروع کردیم.

دوربین «مستند ایران» با مرگ حمید مجتهدی خاموش نماند
امیرحسین مجتهدی

این کارگردان که در حال حاضر برای ثبت صحنه های هوایی و زمینی مربوط به ارومیه در استان آذربایجان غربی حضور دارد، از پخش نوروزی مستند ایران خبر داد و با ابراز تاسف از نبود حمید مجتهدی، گفت: مستند ایران نوروز پخش خواهد شد با این تفاوت که دیگر حمید مجتهدی نیست.

مجتهدی با بیان اینکه سخت است بدون حضور حمید مجتهدی دوربین را روشن کنیم، درباره ی همکاری با پدرش یادآور شد: من با پدرم زندگی کردم اما نه زندگی پدر و پسری. ما استاد شاگردی بودیم و بعد همکار و حالا سخت است بدون حضور ایشان دوربین را روشن کنیم.

«مستند ایران» به تهیه کنندگی مشترک حامد رحمانی و امیرحسین مجتهدی برای شبکه یک سیما تولید می شود.

حمید مجتهدی ـ سازنده مستند «ایران» ـ پس از ۲۰ سال ثبت آثار تاریخی، ملی و مذهبی کشورمان که چند سالی به بیماری مبتلا بود، اول تیر ماه1400 در سن ۸۰ سالگی درگذشت. تصویربرداری هوایی این مجموعه در این سال ها، آن را از مستندهای مشابه خود متمایز کرده بود.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها