با ما همراه باشید

تکنولوژی

دور زدن تحریم‌ها با دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی/کاهش زمان اینتوبه کردن بیماران کرونایی

منتشر شده

در

دور زدن تحریم‌ها با دستگاه لارنگوسکوپی ایرانی/کاهش زمان اینتوبه کردن بیماران کرونایی

با شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور، بخش‌های ICU به دستگاه پزشکی برای مشاهده حلق به منظور قرار دادن لوله در بیماران مبتلا نیاز مبرم داشتند که تامین آن به دلیل تحریم‌ها، هزینه بر بود؛ از این رو محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران اقدام به ساخت آن کردند و به گفته آنها در صورت سفارش این دستگاه طی مدت ۲ هفته با یک پنجم قیمت خارجی قابل عرضه است.

 “ویدئولارنگوسکوپ” دستاورد دکتر محمدرضا خواجوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با تجهیز آن به دوربین و لامپ، برای پزشک امکان مشاهده حلق و حنجره بیماران را در اتاق‌های عمل و بخش‌های ICU فراهم می‌کند.

تصاویر این ویدئولارنگوسکوپ از طریق وای فای و نرم افزار به موبایل منتقل می‌شود و از طریق اپلیکشن نصب شده بر موبایل می‌توان به راحتی در عرض ۱۵ ثانیه بیماران را اینتوبه کرد(اینتوبه کردن به معنای قرار دادن یک لوله قابل انعطاف در داخل نای است تا فرد نیازمند تنفس مکانیکی، اکسیژن لازم را دریافت کند). این وسیله همچنین قابلیت تهیه ثبت فیلم و عکس جهت کار آموزش و درمان را دارد. این دستگاه در شرایط شیوع کووید-۱۹ به شدت مورد نیاز است.

دکتر محمدرضا خواجوی، استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا لارنگوسکوپی را وسیله‌ای برای دیدن حنجره و قرار دادن لوله در داخل تراشه به هنگام شروع بیهوشی و یا بیماران بد حالِ نیازمند به حمایت تنفسی و دستگاه‌های تنفسی مانند بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی و کووید-۱۹ توصیف کرد.

وی لارنگوسکوپی را معمولا به دو صورت مستقیم و ویدئو لارنگوسکوپ دانست و اظهار کرد: در دستگاه لارنگوسکوپی مستقیم پزشک با نزدیک کردن صورت خود به چشم و دهان بیمار اقدام به لوله گذاری داخل تراشه می کند، ولی با نوع ویدئولارنگوسکوپ دیگر نیاز نیست که پزشک صورت خود را نزدیک صورت بیمار قرار دهد.

خواجوی خاطر نشان کرد: در سر ویدئولارنگوسکوپ یک دوربین با کیفیت و رزولوشن بالا و نور LED نصب شد که مشاهده حلق و حنجره را از طریق مانیتور برای پزشک امکان پذیر کرده است.

مجری طرح با اشاره به تفاوت نمونه ایرانی دستگاه لارنگوسکوپی با نمونه خارجی، یادآور شد: در دستگاه ایرانی انتقال تصاویر به کمک یک برد الکترونیکی که در داخل کشور تهیه شده است و همچنین به کمک امواج وای فای صورت می‌گیرد و تصاویر تهیه شده در اختیار پزشکان قرار می‌گیرد.

وی بی نیازی به مانیتورینگ‌های اضافه و ذخیره سازی تصاویر و فیلم‌ها را از دیگر مزایای این محصول نام برد و گفت: علاوه بر آن امکان ارسال تصاویر و فیلم‌های تهیه شده به دیگران در این دستگاه پیش بینی شده است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه این دستگاه همچنین دارای اهداف آموزشی است، یادآور شد: کاربرانی که به تازگی شروع به استفاده از این دستگاه کردند، می‌توانند از طریق موبایل خود نمای حلق و حنجره را مشاهده کنند تا بتوانند نحوه لوله گذاری را فرا بگیرند.

خواجوی اضافه کرد: در نمونه‌های خارجی یک مانیتور ICD وجود دارد که توسط سیم و یا کابلی به دستگاه لارنگوسکوپ متصل می‌شود، ولی در نمونه ایرانی سیم و کابل حذف شده و نیازی به اتصال برق نیست.

به گفته این استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دستگاه انرژی خود را از طریق باتری‌های قابل شارژ تامین می‌کند، ضمن آنکه این دستگاه سبک و قابل حمل و نقل است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور اقدام به طراحی و ساخت این دستگاه کردیم، افزود: در زمان شیوع این بیماری، کشور به دلیل اعمال تحریم‌ها با کمبود چنین ابزارهایی مواجه بود و واردات چنین دستگاه‌هایی بسیار گزاف و در حد ۸ تا ۱۰ هزار دلار است؛ از این رو به فکر بومی سازی این ابزار پزشکی در کشور افتادیم.

وی با تاکید بر اینکه در این پروژه به دنبال ابداع و نوآوری جدید بودیم تا بتوانیم ایرادات این دستگاه را مرتفع کنیم، ادامه داد: در نهایت موفق به طراحی و ساخت این دستگاه شدیم و تست‌های آن در سال گذشته در بیمارستان‌های مختلف انجام و نظرات اساتید و جراحان درباره این دستگاه دریافت شد.

خواجوی از اخذ مجورها و استانداردهای تولید از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: علاوه بر آن این اختراع به ثبت داخل نیز رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت طراحی و ساخت دستگاه لارنگوسکوپی در کشور، گفت: کلیه بخش‌های بیمارستانی به ویژه بخش‌های ICU و اتاق‌های عمل به این ابزار نیاز دارند، حتی آمبولانس‌ها نیز نیاز دارند تا به این دستگاه پزشکی مجهز شوند. هر جایی که خدمات پزشکی ارائه می‌شود، در برخی مواقع نیاز دارند تا به بعضی از بیماران تنفس مصنوعی دهند و وجود چنین دستگاه‌هایی در این زمینه ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه اگر بخواهیم نمونه خارجی این دستگاه را وارد کنیم، هزینه بالایی را می‌طلبد، یادآور شد: نمونه‌های خارجی در دسترس نیستند و در صورتی که در دسترس باشند استفاده از آن ها در مواقع ضروری زمان‌بر است؛ چرا که ابتدا باید به برق متصل شوند، ولی در فرآیند لوله گذاری با نمونه ایرانی مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ ثانیه نیاز است تا بیمار انتوبه شود.

به گفته مجری طرح برای تولید انبوه این ابزار پزشکی با یکی از شرکت‌های دانش بنیان قراردادی منعقد شده است تا بردهای الکترونیکی و بدنه استیل این دستگاه را تولید کند.

خواجوی خاطر نشان کرد: از آنجایی که این فناوری بومی کشور است، امکان تولید انبوه آن وجود دارد، ولی مهمترین چالش ما تامین هزینه‌های تولید است و کلیه هزینه‌های آن شخصی است. ولی ما قادر به تامین نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای این دستگاه در مدت ۲ هفته با قیمت یک پنجم نمونه خارجی هستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

ابداع نانوماده‌ای که سوخت پاک را از دریا برداشت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

ابداع نانوماده‌ای که سوخت پاک را از دریا برداشت می‌کند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ماده‌ای در مقیاس نانو ارائه داده‌اند که می‌تواند به برداشت سوخت پاک از دریا کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، سوخت هیدروژنی که از دریا به دست می‌آید، می‌تواند یک جایگزین فراوان و پایدار برای سوخت‌های فسیلی باشد اما منبع احتمالی انرژی به خاطر چالش‌های فنی از جمله نحوه برداشت آن محدود شده است.

پژوهشگران “دانشگاه مرکز فلوریدا”(UCF) برای نخستین بار، ماده‌ای در مقیاس نانو طراحی کرده‌اند که می‌تواند آب دریا را به صورت کارآمد، به اکسیژن و سوخت پاک هیدروژن تجزیه کند. این روند تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن، “الکترولیز”(Electrolysis) نام دارد و انجام دادن آن به صورت کارآمد، تاکنون یک چالش بوده است.

“یانگ یانگ”(Yang Yang)، استادیار علوم نانو در دانشگاه مرکز فلوریدا و از پژوهشگران این پروژه گفت: این پیشرفت، دریچه جدیدی را برای تولید کارآمد سوخت پاک هیدروژن از آب دریا خواهد گشود.
براساس آنچه که “وزارت انرژی آمریکا”(DOE) اعلام کرده، هیدروژن نوعی انرژی تجدیدپذیر است که اگر تولید آن ارزان‌تر و آسان‌تر باشد، نقش مهمی در مقابله با تغییرات آب و هوا ایفا خواهد کرد.

یانگ ادامه داد: هیدروژن را می‌توان به الکتریسیته تبدیل کرد تا در فناوری پیل سوختی به کار رود و یک چرخه کلی انرژی پایدار به وجود بیاورد.
این فناوری چگونه کار می‌کند؟
پژوهشگران، ماده‌ای به شکل یک نوار نازک ابداع کردند که نانوساختارهایی از جنس “نیکل سلنید”(Nickel Selenide) روی آن قرار داشت و آهن و فسفر به آن اضافه شده بود. این ترکیب، عملکرد و پایداری بالایی را که برای الکترولیز در مقیاس صنعتی مورد نیاز است، ارائه می‌دهد اما دستیابی به آن به خاطر مشکلاتی مانند واکنش‌های جانبی، دشوار است.

یانگ گفت: این ماده جدید، واکنش‌های جانبی را طوری متعادل می‌کند که هزینه کم و عملکرد بالایی داشته باشد.

پژوهشگران با استفاده از این طراحی، به بازدهی بالا و پایداری بلندمدت برای بیش از ۲۰۰ ساعت دست یافتند. آنها قصد دارند کار خود را ادامه دهند تا بازدهی الکتریکی موادی را که ابداع کرده‌اند، بهبود ببخشند. همچنین پژوهشگران به دنبال فرصت و بودجه هستند تا نسبت به بهبود و تجاری‌سازی کار خود اقدام کنند.

این پژوهش، در مجله “Advanced Materials” به چاپ رسید.

ادامه مطلب

بین الملل

شکوه سحابی سر اسب

منتشر شده

در

توسط

شکوه سحابی سر اسب

ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه از یک سحابی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، ⁣در این تصویر زیبا سحابی سر اسب(Horsehead Nebula) قابل مشاهده است. این سحابی که در صورت فلکی شکارچی قرار دارد، یکی از ابرهای گرد و غبار میان ستاره‌ای شناخته شده در آسمان است.

ابر میان‌ستاره‌ای به توده‌ای از گاز، غبار و پلاسما در کهکشان‌ها گفته می‌شود. ابر میان‌ستاره‌ای یک ناحیه چگال‌تر از محیط میان‌ستاره‌ای است.

این سحابی واقع در صورت فلکی شکارچی، دارای ستاره‌های درخشان و جوان است و از طرفی میدان مغناطیسی آن نیز بسیار قوی است به طوری که جریان‌های گازی را بسیار تند و سریع به بیرون می‌راند. سحابی سر اسب بسیار دور است و حدود ۱۵۰۰ سال طول می‌کشد تا نور آن به چشم ما برسد. این تصویر فروسرخ در سال ۲۰۱۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.

“هابل” قوی‌ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های کیهانی ناسا تاکنون بوده که به مدت ۳۱ سال در حال فعالیت است و ناسا امیدوار است سال‌های بیشتری نیز فعالیت کند.

ادامه مطلب

بین الملل

درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن با یک ابزار کوچک بی‌سیم

منتشر شده

در

توسط

درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن با یک ابزار کوچک بی‌سیم

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ابزار بی‌سیم کوچکی ارائه داده‌اند که می‌تواند به پژوهشگران در درک بهتر فعالیت نورون‌های مغز و درمان دقیق‌تر بیماری‌های مزمن کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، هرچه که در مغز روی می‌دهد، ناشی از ارسال و دریافت سیگنال‌ها در شبکه‌های پیچیده‌ای است که دانشمندان آنها را به طور کامل درک نکرده‌اند. این شبکه‌ها به ما اجازه می‌دهند که یک فنجان قهوه را برداریم، به یک شوخی بخندیم یا از روی صندلی بلند شویم. هنگامی که برخی از نورون‌ها، سیگنال‌ها را به طور کامل ارسال و دریافت نمی‌کنند، مشکلاتی مانند صرع، افسردگی، اعتیاد و درد مزمن پدید می‌آیند.

پژوهشگران مهندسی “دانشگاه آریزونا”(University of Arizona)، در حال ابداع ابزارهای جدیدی برای روشی موسوم به “اپتوژنتیک”(Optogenetics) هستند که نور را به نورون‌های خاصی در مغز می‌تاباند تا فعالیت آنها را تحریک یا سرکوب کند. آزمایش‌های اپتوژنتیک، با هدف افزایش درک در مورد نحوه عملکرد مغز انجام می‌شوند و به دانشمندان امکان می‌دهند تا درمان‌های احتمالی بیماری‌هایی مانند بیماری‌های عصبی را آزمایش کنند.
“جوکوباس آسرا”(Jokubas Ausra)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این روش بدین معناست که ما می‌توانیم بدون نیاز به نفوذ به جمجمه یا بافت مغز، از اپتوژنتیک استفاده کنیم و تهاجم را کاهش دهیم.

ابزار کوچک، نتایج بزرگ!
آزمایش‌های کنونی اپتوژنتیک که روی مدل‌های حیوانی انجام می‌گیرند، با معرفی یک پروتئین حساس به نور همراه هستند که به نورون‌های خاصی در مغز متصل می‌شود.

سپس دانشمندان از یک ابزار کوچک استفاده می‌کنند تا پالس‌های نور را تنها به این نورون‌ها بفرستند و فعالیت آنها را تعدیل کنند. نحوه کاربرد این ابزار، به استفاده از یک چراغ‌ قوه کوچک و پیشرفته شباهت دارد.

پژوهشگران در این پروژه، نخستین ابزار بی‌سیم شبیه‌سازی اپتوژنتیک را معرفی کرده‌اند که می‌تواند به جای نفوذ فیزیکی به سد خونی مغز، نور را از میان جمجمه ارسال کند. این کار با استفاده از یک ابزار بی‌سیم و بدون باتری انجام می‌شود که به نازکی یک ورقه کاغذ است و درست زیر پوست قرار می‌گیرد.

این پژوهش، بسیار مهم است زیرا هنگامی که اپتوژنتیک در دسترس انسان قرار می‌گیرد، ما نوعی فناوری در اختیار داریم که امکان ارسال نور به نورون‌های مغز یا نخاع را فراهم می‌کنند. “فیلیپ گوتروف”(Philipp Gutruf)، سرپرست این پژوهش گفت: این بدان معناست که ما نوعی فناوری در اختیار داریم که شاید روزی بتواند به مدیریت بیماری‌هایی مانند صرع یا درد مزمن بدون جراحی تهاجمی و استفاده زیاد از داروها کمک کند.
سرعت بخشیدن به پیشرفت‌های آینده
هنوز راه بسیاری وجود دارد تا این فناوری در دسترس انسان قرار بگیرد. روش‌های معرفی پروتئین‌های حساس به نور به مغز انسان باید به صورت ویژه پیشرفت کنند.

در این میان، دستیابی به موفقیت در روش ارسال نور، توانایی پژوهشگران را برای بررسی بیماری‌ها بهبود می‌بخشد زیرا این روش، به کاوشگرهای تهاجمی نیازی ندارد و موجب می‌شود تا پژوهش‌های اپتوژنتیک، بیشتر در دسترس باشند. در حال حاضر حتی آزمایشگاه‌هایی که تجهیزات پیچیده جراحی ندارند هم می‌توانند به پیشرفت در این زمینه کمک کنند.

گوتروف گفت: این ابزار به دانشمندان امکان می‌دهد تا طیف وسیعی از آزمایش‌ها را که پیشتر امکان‌پذیر نبود، انجام دهند. این امکانات کمک می‌کند تا جامعه علمی، پیشرفت سریع‌تری در کشف اصول کار مغز و توسعه و آزمایش‌ درمان در محیط‌های دقیق داشته باشد.

این پژوهش، در مجله “PNAS” به چاپ رسید.

ادامه مطلب

برترین ها