با ما همراه باشید

اخبار 16

دولت برای رفع گرانی‌های بی‌رویه تدابیر فوری اتخاذ کند

منتشر شده

در

دولت برای رفع گرانی‌های بی‌رویه تدابیر فوری اتخاذ کند

ایسنا/خراسان شمالی نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه مرکز استان گفت: از دولت سیزدهم به خاطر روحیه و عملکرد موفق انتظار می‌رود که برای رفع گرانی‌های بی‌رویه و بی‌منطق تدابیر فوری و قابل تحقق اتخاذ کند؛ زیرا مردم از این گرانی‌ها رنج می‌برند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته مرکز استان که در مصلی امام خمینی (ره) بجنورد برگزار شد، با اشاره به اقدامات دولت در سه‌ماهه گذشته از عمر دولت سیزدهم، اظهار کرد: یکی از امتیازات مهم دولت کنونی نگاه‌های انقلابی و رویکردهای صحیح رئیس‌جمهور و اعضای دولت در عرصه سیاست خارجی است.

وی ادامه داد: برخلاف دولت قبل که از همان ابتدا نگاه او تعامل افراطی با غرب خصوصاً آمریکا بود و دیدیم که این نگاه چگونه بر عملکرد دولت سایه افکنده بود؛ دولت فعلی همه دنیا را به چند کشور غربی خلاصه نکرده و در پی تقویت ارتباطات خود با سایر دولت‌های جهان و منطقه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: دولت سیزدهم در همین سه ماه نشان داده که دولت در میدان بوده و از روحیه و مدیریت جهادی برخوردار است؛ به‌گونه‌ای که شخص رئیس‌جمهور و وزرای کابینه بدون وقفه از روز اول در میان مردم و در صحنه حاضر بوده‌اند.

وی افزود: وقتی مردم دیدارهای صمیمی رئیس‌جمهور و وزرا با مردم، سفرهای استانی، حضور فوری در میدان و صحنه‌های حادثه، پاسخگویی به مردم، ساده‌زیستی، روحیه همگرایی با دیگر قوا و دستگاه‌ها و سایر اقدامات را از سوی دولتمردان می‌بینند به نظام و آینده آن امیدوارتر می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: ما مردم بسیار خوبی داریم که قریب ۴۳ سال پای آرمان‌های این انقلاب مانده و در این راه از بذل جان و مال دریغ نکرده‌اند، این مردم زمانی که ببینند مسئولان آن‌ها در صحنه حاضر هستند امیدوارتر شده و با تمام توان برای رفع مشکلات و کاستی‌های موجود کوشش می‌کنند.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی در ادامه با اشاره به توقعات و انتظارات از دولت سیزدهم، اظهار کرد: با این همه از دولت سیزدهم به خاطر همین نگاه و روحیه و عملکرد موفق انتظار می‌رود که برای رفع گرانی‌های بی‌رویه و بی‌منطق تدابیر فوری و قابل تحقق اتخاذ کند؛ زیرا مردم از این گرانی‌ها رنج می‌برند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه دولت باید مبارزه با فساد و اخلال گران اقتصادی را به‌صورت جدی پیگیری کند، تصریح کرد: شعار دولت مبارزه با فساد اقتصادی و اخلالگران بود و اکنون هم باید این مسیر سخت را ادامه دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری افزود: مبارزه با فساد با یک ماه و دو ماه به سرانجام نمی‌رسد؛ ولی باید تلاش بیشتری شده و قوه قضاییه و مجلس و سایر ارکان نظام به دولت کمک کنند تا مفسدین و اخلال‌گران اقتصادی عرصه‌ای برای عرض‌اندام نداشته باشند.

شرایط برزخی انتخاب استاندار خراسان شمالی پایان یابد

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعویق انتخاب استاندار جدید برای خراسان شمالی، از دولت سیزدهم خواست تا هر چه سریع‌تر به وضعیت نامشخص فعلی پایان دهد.

وی افزود: در بحث استانداری به این مسئله که چه کسی استاندار باشد ورود نمی‌کنم؛ اما این‌که هنوز پس از گذشت بیش از سه ماه از عمر دولت، قضیه انتخاب استاندار جدید برای خراسان شمالی معلق مانده و تکلیف استان را مشخص نکرده‌اند باعث نگرانی مردم شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: اکنون به دلیل این تعویق، بسیاری از کارها در استان بر زمین مانده و انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر این وضعیت به پایان برسد.

امام‌جمعه بجنورد گفت: این موضوع که مردم و استان را در حالت برزخ نگاه داشته و هر روز هم اسم فردی به‌عنوان گزینه احتمالی استانداری خراسان شمالی مطرح شود؛ مایه نگرانی بوده و برای استان مشکل ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: استان‌های خراسان شمالی و جنوبی به نسبت جمعیت بیشترین رأی را به رئیس‌جمهور دادند؛ اما ظاهراً جزو آخرین استان‌هایی هستند که باید تکلیف استانداری آن‌ها مشخص شود که این موضوع پسندیده نیست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب پیرامون نخبگان و رسالت آن‌ها، اظهار کرد: هر نعمتی که خداوند ارزانی می‌کند شکر ویژه خود را دارد و شکر نعمت هوش و استعداد و نخبگی نیز به فعلیت رساندن این نخبگی و توانایی علمی و بهره‌مند ساختن جامعه از ثمره این استعداد و علم و دانش است.

وی افزود: نخبه‌ای که چندین سال برای به فعلیت رسیدن استعداد او تلاش و هزینه شده، نباید از کشور فراری داده شده و او را به جاهای دیگر آدرس داد؛ زیرا جامعه به گردن این نخبگان حق دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: مردم این کشور حق دارند از توانمندی و استعداد نخبگان بهره‌مند شوند؛ زیرا تا زمانی که استعداد و توان این نخبه به فعلیت رسیده، هزینه زیادی برای او شده است، البته در مقابل مسئولان هم باید حمایت بیشتری از نخبگان داشته باشند.

وی با بیان اینکه فرد نخبه نباید تا در جایی نامهربانی می‌بیند بلافاصله از کشور قهر کرده و بیرون برود، افزود: شهید طهرانی مقدم نخبه‌ای بود که تمام عمر خود را برای به نتیجه رساندن دانش موشکی ایران تلاش کرد، او نیز بسیاری از نامهربانی‌ها را دید؛ ولی نظام و کشور را رها نکرد.

امام‌جمعه بجنورد گفت: ایران اسلامی با این همه استعداد انسانی و طبیعی می‌تواند جزو برترین کشورها باشد؛ اما کسانی که خواسته یا ناخواسته با نظام استکباری همراه شده و ضمن سیاه نمایی و تضعیف توان داخلی، می‌خواهند نخبه‌ها را از کشور فراری دهند به معنای واقعی به کشور و مردم خیانت می‌کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 16

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

منتشر شده

در

توسط

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

ایسنا/اصفهان مرکز نوآوری لجستیک هوشمند و تجارت الکترونیک پست استان اصفهان به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی و نوآوری پست استان فعالیت خود را آغاز کرد.

مرکز نوآوری پست استان اصفهان در حال حاضر دارای بخش‌های کلینیک کسب و کار با هدف ارائه مشاوره کسب و کار و ارائه آموزش های تخصصی در حوزه پست و تجارت الکترونیک و همچنین مرکز جذب و پرورش ایده‌ها با همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و شتاب‌ دهندهای فعال استان شروع به فعالیت کرده است.

مدیرکل پست استان اصفهان با اشاره به سهم ۸ درصدی استان اصفهان در واحدهای پستی کشور و انتخاب استان به عنوان پایلوت، در راه اندازی مرکز نوآوری افزود: سیاست گذاری این مرکز زیر نظر وزارت ارتباطات و پارک علم و فناوری کشور انجام شده و در راستای تسریع در ارائه خدمات نوین پستی فعالیت خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی پست استان اصفهان، حمید باقری با اشاره به اهمیت توسعه اقتصاد دیجیتال در دنیا، اضافه کرد: برای اینکه از دنیا و کسب و کارها در این زمینه عقب نباشیم ناگزیر به ایجاد فعالیت های نوآوری هستیم.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات بسته بندی در حوزه پست، طراحی اپلیکیشن‌های پیگیری مرسولات پستی، طراحی تمبر دیجیتال از جمله اقدامات اولیه در دستور کار این مرکز است گفت: ارائه پست هوشمند، لجستیک یکپارچه، سیستم‌های پرداخت، حمل و نقل پاک و برقی، سکوی تجارت الکترونیک و استفاده از فناوری‌های حمل و نقل پیشرفته هوشمند از جمله ویژگی‌ها و کارکردهای این مرکز در استان است.

به گفته مدیرکل پست استان اصفهان، بخش‌های خصوصی در طرح ستاپ(سکوی تجارت الکترونیک پست) و این طرح، به عنوان بازوی توانمند پست قرار می‌گیرند و به تحقق تجارت الکترونیک کمک می‌کنند و امیدواریم همه فعالان نفش آفرین حضور پیدا کنند.

وی افزود: پست استان با ۹۹۷ واحد پستی سهم هشت درصدی از واحدهای پستی کشور را به خود اختصاص داده است و در زمان حاضر یکی از استان های شاخص در امر ارتباطات و شبکه پستی کشور محسوب می‌شود.

باقری گفت: لجستیک هوشمند و توسعه تجارت الکترونیک موجب افزایش سرانه مرسولات و توسعه محصول(ترافیک پستی) را به دنبال خواهد داشت که در این زمینه هم از ورود و همکاری شتاب دهنده‌ها و کسب و کارها استقبال می‌کنیم.

به گفته این مسئول، در حال حاضر جهت استقرار شتابده‌ها و دفاتر مشاوره و آموزشگاه‌های تخصصی در این مرکز فراخوان عمومی اعلام شده است که تاکنون استقرار یک شتاب دهنده تصویب شده است و یک مرکز آموزشی و یک مرکز مشاوره نیز تقاضای خود را جهت استقرار به مرکز نوآوری اعلام کرده اند که روند استقرار آنها نیز در حال پیگیری است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

منتشر شده

در

توسط

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

ایسنا/هرمزگان فرمانده انتظامی استان با اشاره به قاطعیت پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از کلیه مسافران نوروزی خواست با پایان دادن به سفر خود، هرچه سریعتر برنامه بازگشت به شهر محل سکونت خود را تنظیم کنند.

سردار غلامرضا جعفری ظهر امروز(هشتم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران، گفت: با توجه به آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی و اجرای تشدید محدودیت های تردد، از شهروندانی که به مسافرت رفته اند، خواست ضمن لغو کردن سفر خود به خانه بازگردند.

وی افزود: باتوجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور، پلیس هرمزگان همراه با دستگاه‌های مرتبط، طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری را با قاطعیت اجرا می کند و از هم استانی های عزیز و مسافرانی که به هرمزگان مسافرت کرده اند می خواهیم در این خصوص با پلیس خدمتگزار خود، همکاری کنند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: شهروندان برای حفظ سلامتی خود و سایر هموطنان و قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا، در خانه بمانند و مسافران نوروزی که در استان حضور دارند هرچه سریعتر به استان محل سکونت خود بازگردند.

وی با تاکید بر همکاری شهروندان با پلیس در ریشه کنی ویروس کرونا، افزود: توجه به شعار “ما در خانه می مانیم” و “به خانه برگردیم” در این ایام برای پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم و ضروری است و این امر با تلاش شبانه روزی کارکنان پلیس و تلاش و همراهی شهروندان محقق خواهد شد.

سردار جعفری با بیان اینکه کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی بسته خواهد شد و خودروهای غیر بومی نیز از کنار گذرشهرها استفاده و از استان خارج و از ورود به داخل شهرها خودداری کنند تصریح کرد: پلیس بدون اغماض با خودروهای متخلف برخورد و برابر قانون مشمول ۵ میلیون ریال جریمه نقدی و خودرو متخلف به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان در پایان اجرای این طرح را مطالبه عمومی دانست و عنوان کرد: نیروی انتظامی با قاطعیت کامل این طرح را اجرا می کند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات با اشاره به نمایش بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان ایران در بیش از ۶۰۰ تابلو شهری و عرشه پل در سطح شهر تهران گفت: این شروع اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا، فرهنگی و مفتخر به نویسندگان حوزه‌های مختلف تبدیل شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، علی‌ رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران) در نشست معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه کتاب که در روز ۲۷ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد، با اعلام خبر آغاز طرح «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» از ۲۹ آبان، گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۷۰ کتابفروشی در سراسر کشور عضو این طرح شده‌اند. به کتابفروشی‌هایی که در خارج از مراکز استان‌ها قرار دارند، اعتبار بیشتری اختصاص داده‌ایم و علاوه بر این تلاش کردیم در ۱۰۰ شهر از مناطق کمتر برخوردار کتاب‌فروشی‌هایی را فعال کنیم و اعتبار بیشتری برای آن‌ها درنظر بگیریم.

او افزود: مجموع اعتبار طرح «پاییزه» کمتر از طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ نیست اما نحوه توزیع آن متفاوت است. نحوه توزیع یارانه‌ها تغییر کرده است و تلاش کردیم یارانه‌ها به سمت مناطقی برود که تاکنون کمتر از این یارانه‌ها استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برپایی نمایشگاه کتاب در استان‌ها نیز اظهار کرد: بنا داریم بخش فروش و عرضه این نمایشگاه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این اقدام، ایجاد عدالت در دسترسی به همه ناشران و توزیع یارانه‌های کتاب به همه اقشار  مردم است. زمانی که نمایشگاه‌های استانی را در مرکز استان (به ویژه در استان‎های بزرگ) برگزار می‌کنیم، در شهرستان‌ها امکان مراجعه افراد به این نمایشگاه‌ها بسیار کم است. بنابراین بخش فروشگاهی نمایشگاه‌های مجازی را به منظور استفاده همه مردم آن استان در تمام مناطق فعال می‌کنیم.

او افزود: با همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و خانه کتاب و ادبیات ایران، موضوع نشست‌ها و شور و شعف فرهنگی در استان‌ها و دیگر مواردی که تا به الان بخش جنبی بوده است‌، تبدیل به بخش اصلی ‌می‌شود. به این صورت به جای درگیرشدن در یک فعالیت اجرایی طاقت‌فرسا، بخش‌های جنبی را به بخش‌های اصلی تبدیل می‌کنیم. مانند نشست رونمایی، بحث و بررسی در مورد کتاب،  تبلیغات محیطی و …. نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان در نیمه دوم آذرماه برگزار می‌شود و تا پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نمایشگاه‌های استانی دیگری نیز در یکی از استان‎ها برگزار خواهد شد و به تدریج در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های تمام رسانه‌ها و سازمان صداوسیما در هفته کتاب گفت: در این هفته اقدام بی‌نظیری در سطح شهر تهران انجام شد و بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان کشورمان در بیش از ۶۰۰  تابلو شهری و عرشه پل  به نمایش عمومی گذاشته شد. تاکنون چنین اقدامی برای معرفی مفاخر اهل قلم و نویسندگان کشور انجام نگرفته بود. این اقدام نتیجه همگرایی چند دستگاه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. این آغاز اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا و فرهنگی تبدیل شود. امیدواریم با توجه به الگودهی تهران، در سایر شهرها نیز شاهد چنین اتفاق عظیمی باشیم و نویسندگان و مفاخر ادبی معرفی شوند.

او افزود: این اقدام برای به نمایش گذاشتن کتاب است تا در مقابل چشمان مخاطبان قرار بگیرد. همان‌طور که معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کردند ما باید در زمینه در دسترس بودن و در  برابر چشم بودن کتاب تلاش کنیم. کتاب مانند کالاهای دیگر نیست که فقط لازم باشد، بگوییم: کتاب بخوان؛ بلکه نیاز است کتاب خوب به مردم معارفه و ترویج شود تا به سمت آن بروند.

رمضانی سپس مهم‌ترین حلقه مفقوده کتاب در کشور را مساله ترویج دانست و گفت: حوزه‌های دیگر در این سال‌ها حمایت‌هایی داشته‌اند اما به ترویج، توجه کمتری شده است. بال پرواز کتاب رسانه‌ها هستند و رسانه‌ها باید کمک کنند کتاب از ذهن نویسنده، دفتر و انبار ناشر، قفسه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها به خانه‌های مردم  برود و خوانده شود.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، این اقدامات را موجب اهمیت پیداکردن کتاب دانست و افزود: پیش از این در تبلیغات شهری و صداوسیما محصولات تجاری تبلیغ می‌شد و تبلیغات حوزه فرهنگی بیشتر به  فیلم‌های سینمایی یا در حوزه کتاب به پوستر «هفته کتاب» محدود می‌شد. اما الان چهره نویسندگان، کتاب‌ها و آثارشان به نمایش گذاشته شده است و امکان خرید این کتاب‌ها در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ از کتابفروشی‎ها فراهم شده است. این اقدام بزرگ مقدمه کارهای بزرگ دیگری از همین گونه خواهد بود.

بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» در سراسر کشور ادامه دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها