با ما همراه باشید

اخبار 12

دولت سد سازی را متوقف کند/ تالاب شادگان را احیا کنید

منتشر شده

در

دولت سد سازی را متوقف کند/ تالاب شادگان را احیا کنید

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان خوزستان سدسازی بی رویه در این استان، عدم تامین آب تالاب بین المللی شادگان، تخلیه زباله های شهری،  تخلیه پساب های پتروشیمی و پساب های نیشکر در این تالاب و به طور کل اعمال سیاست های غیرکارشناسی و نادرست توسط وزارت نیرو را دلیل اصلی بروز مشکلات در بخش کشاورزی و دامداری این استان دانست.

هوشنگ مقامسی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه چندین سال است با بحران تنش آبی مواجه هستیم که این بحران بر تمام بخش های کشاورزی و دامداری استان های کشور اثر گذاشته است، گفت: به علت عدم تامین آب برای نخیلات توسط وزارت نیرو روز به روز ازتعداد نخل های موجود در شهرستان شادگان کاسته می شود؛ به طوری که براساس آمارها در سال ۱۳۶۳ در این شهرستان ۶.۵میلیون اصله نخل داشتیم ولی در حال حاضر این تعداد به ۲میلیون اصله نخل رسیده است.

وی ادامه داد: زراعت نیز در این شهرستان به مشکلات بسیاری مواجه شده است. آب زمین های زراعی درتابستان و پاییز تامین نمی شود. ۵۰ هزار هکتار زمین قابل کشت در این شهرستان وجود دارد که در حال حاضر بر روی ۲۰ هزار هکتار آن کشت می شود. این ۲۰ هزارهکتار هم در تابستان آب ندارند و در پاییز هم در صورت بارش باران کشت صورت می گیرد.

زمین های زراعی به زمین های بایر تبدیل شده اند

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شادگان  اضافه کرد: شهرستان شادگان در انتهای رودخانه جراحی قرار گرفته است که آب این رودخانه از سد مارون تامین می شود. عمده فعالیت در شهرستان شادگان باغات نخیلات، زراعت و دامداری است. وزارت نیرو موظف است آب نخیلات و زمین های زراعی این شهرستان را تامین کند ولی متاسفانه به دلیل سیاست های غلط و غیرکارشناسی وزارت نیرو، زمین های قابل کشت به زمین های بایر تبدیل شده اند.

تلفات گاومیش ها به دلیل شوری آب

وی در ادامه به وضعیت دامداری در این شهرستان اشاره کرد و گفت: شهرستان شادگان از جمله شهرستان هایی است که به پرورش گاومیش روی آورده است اما به علت شوری زیاد آب تالاب شادگان، عدم تامین آب تالاب و عدم رشد علوفه مناسب متاسفانه گاومیش ها در این شهرستان در حال تلف شدن هستند و هنوز هیچ تمهیداتی برای خروج از این وضعیت توسط دولت اندیشیده نشده است. اگر این شرایط ادامه دار باشد تمام دام ها در این شهرستان تلف می شوند.

 تالاب شادگان در حال نابودی است

مقامسی در ادامه با اشاره به اینکه تالاب بین المللی شادگان جزو یکی از ۵ تالاب بزرگ در جهان  و عضو کنوانسیون ملی رامسر است، اظهار کرد: این تالاب براثر تخلیه زباله های شهری،  تخلیه پساب های پتروشیمی و پساب های نیشکر و سد سازی بی رویه درحال از بین رفتن و خروج از این کنوانسیون است  و دولت و وزارت نیرو باید هرچه سریعتر تمهیداتی برای احیای این تالاب انجام دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به احداث سد بر روی رودخانه مارون اشاره کرد و گفت: آب تالاب شادگان از  رودخانه های کارون و مارون تامین می شود. بر روی رودخانه مارون در بهبهان سد مارون افتتاح شده است که با این احداث شهرستان های پایین دست شدیدا متضرر شدند. اما در حال حاضر قرار است بالاتر از سد مارون بهبهان،  سد مارون ۲ را افتتاح کنند و اگر این سد به بهره برداری برسد شهرستان های رامهرمز،  رامشیر، ماهشهر و شادگان زراعتشان از بین می رود و روستاییان مجبور به مهاجرت خواهند شد و فاجعه زیست محیطی نیز به وجود می آید.

به گفته دبیر نظام صنفی کشاورزی شادگان دولت باید احداث سد را متوقف کند و اجازه ندهد جریان طبیعت با دستکاری به هم بریزد.

احداث صنایع عظیم در کویر، کشاورزی کل کشور را با مشکل مواجه کرده

وی در پایان گفت: تالاب ها به عنوان ریه های تنفسی استان ها هستند. این ریه ها از کار افتاده اند. باید این تالاب ها احیا شوند و دولت به جای سد سازی و احداث صنایع عظیم پتروشیمی در مرکز کویر، اقدام به احداث آنها در حاشیه خلیج فارس کند و از آب خلیج برای صنایع استفاده شود.  متاسفانه با سیاست های نادرست در مراکز کویر  صنایع احداث شدند و همین امر برای کشاورزی کل کشور مشکل ایجاد کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها