با ما همراه باشید

اخبار 16

دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است

منتشر شده

در

 دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است

ایسنا/کردستان معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق، دیپلماسی شهری و فرهنگی است، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آن چە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم.

سه‌رکوت نجفی امروز(۸ فروردین)در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته پس از تهیه و تدوین پروپوزال‌های مختلف و همچنین معرفی ظرفیت‌های شهر سنندج در عرصه موسیقی یونسکو این شهر  را در ردیف شهرهای خلاق حوزه موسیقی به ثبت جهانی رساند.

وی افزود: شهرخلاق در حقیقت ایجاد فرصت برای همه‌کسانی است که توانایی‌هایی دارند اما تاکنون دیده نشده‌اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، بیان کرد: آن‌ها فرهنگ و داشته‌های ما را بررسی و تائید کردند که این فرهنگ و داشته‌ها می‌تواند برای دیگران نیز خروجی داشته باشد.

نجفی عنوان کرد: وقتی به شهرهای خلاق نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که فرهنگ‌های مختلفی در آن‌ها وجود دارد، فرهنگ‌های متعدد از چهارگوشه دنیا در کنار هم قرارگرفته و به‌صورت شبکه‌ای کار می‌کنند، نگاه در شهرهای عضو شبکه‌های خلاق نگاه محلی نیست نگاهی دیپلماسی است و در این نگاه سعی می‌شود که شهرهای مختلف که در این شبکه قرارگرفته‌اند از ظرفیت‌های هم استفاده و داشته‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

وی ذکر کرد: در قالب قراردادها و دادوستدهای مختلف سعی بر این است که شهرهای که در این شبکه قرار دارند همدیگر را تقویت و ارتقا ببخشند.

اشتراک داشته‌های هنری و فرهنگی رسالت اصلی شبکه خلاق

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آن چه داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم چراکه میراثمان امروز جز میراث جهانی است و برای دیگران نیز بە همین صورت خواهد بود.

نجفی افزود: وقتی شهری به‌عنوان شهر خلاق انتخاب و معرفی می‌شود به این معنی است کە هر آنچه در این حوزه دارند فقط میراث خودشان نیست، چون اگر غیرازاین بود نباید هیچ شهری به‌غیراز شهرهای آمریکای بە شبکە شهرهای جهان ملحق می‌شودند چراکه خالق تئوری شهرهای خلاق، ریچادفلوریدا، فردی آمریکای است.

به گفته وی، یکی از ویژگی‌های این شبکە، دیپلماسی شهری و دیپلماسی فرهنگی است، همان گونە کە هنرمندان ما همچون استاد کابرات با دهول، استاد ناظری با تنبور، استاد کامکار با دف، استاد کلهر با کمانچە و غیره از غرب نشان‌ها و درجەهای دکترای افتخاری می‌گیرند و ما به آن افتخار می‌کنیم پس باید بپذیریم سازهای آن‌ها نیز قابل‌احترام است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، بیان کرد: اگر امروز ما جشنوارە معروفی نداریم تا از آن‌ها تقدیر کنیم حداقل با نصب یک بنر و یک المان و سایر اقدامات به‌نوعی این مهم را انجام دهیم.

نجفی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود تم جشنوارهای نوروزی امسال در سنندج موسیقی باشد کە با توجە بە شیوع بیماری کرونا تمامی برنامە‌های پیش‌بینی شدە لغو شد و فقط در قالب عناصر حجمی و بصری، المان‌ها و بنرها سعی شد این برندنیگ حفظ شود.

وی گفت: مردم ما در گام نخست و کسانی که قرار است جزء طبقه خلاق باشند باید بتوانند درگیری آن فضا شوند و به خاطر اینکه گرد زمان روی این برندینگ ننشیند و وجود مشکلات کم‌کم به فراموشی سپرده نشود این اقدام را انجام داده‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، افزود: در فضای روانی امروز حاکم بر جامعه که کرونا مدام ذهنیت مردم را به چالش می‌کشد، نصب چند المان و بنر به‌نوعی می‌تواند تأثیر مثبتی به لحاظ روانی در جامعه داشته باشد.

نجفی ذکر کرد: سعی کردیم در کنار سازهای ازجمله دهول، سرنا، تار، کمانچە و دیگرسازها که سنتی خودمان است از ظرفیت ویلون نیز استفادە و در این راستا المان‌هایی در سطح شهر نصب شد.

وی به برخی انتقادهایی که در این زمینه در برخی کانال‌های تلگرامی انجام‌گرفته اشاره کرد و گفت:  کاش این دوستان قبل از هرنقدی بە جایگاە این ساز در موسیقی معاصر کردها نگاهی داشتند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، تصریح کرد: خیلی از بزرگان ما همچون مرحوم حسن کامکار، پدر خانوادە کامکار، مرحوم یوسف زمانی، مرحوم میرزادە و … که امروز به‌عنوان افتخارات موسیقی از آن‌ها یاد می‌کنیم، نوازندە این ساز بودەاند.

نجفی بابیان اینکه ویلون در موسیقی دوران معاصر ما نقش ایفا کردە است، اذعان کرد: مگر می‌شود از آهنگ استاد حسن زیرک لذت برد و اما مدعی شد چرا ویلون!

وی گفت: مرز گذاشتن در گام نخست آسیب است و این ذهنیت را ایجاد می‌کند که ما هنوز در پیله خود مانده‌ایم؛ نگاه ما باید یک نگاه شبکه‌ای باشد آنچه آن‌ها دارند را مورداحترام قرار دهیم و داشته‌های خودمان را نیز به اشتراک بگذاریم.

نصب المان‌ موسیقی در سطح شهر

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، عنوان کرد: برنامه در بحث نصب این المان‌ها این است تا جایی که در توان داریم الان به‌صورت مقطعی یعنی در ایام مختلف و یا به‌صورت حرفه‌ای در سطح شهر داشته باشیم.

نجفی با اشاره به اینکه در همین راستا فراخوان المان دف داده‌شده گفت: این کار با این هدف صورت گرفته که یک المان واقعا درخورشان این الت موسیقی را نصب شود.

وی افزود: در این پروسه چهارساله که تعدادی المان را نصب می‌کنیم و در کنار این موضوع نام‌گذاری کوچه و خیابان‌ها به نام هنرمندان استان به‌ویژه فعالین حوزه موسیقی در دستور کار قرارگرفته است.

گفتنی است؛در گزارشی که یونسکو روز چهارشنبه ۸ آبان ماه، به مناسبت روز جهانی شهرها منتشر کرد، نام شهر سنندج به‌عنوان یکی از ۶۶ شهر خلاق جهان‌دیده می‌شود، در این گزارش آمده است: به مناسبت روز جهانی شهرها که در تاریخ ۳۱ اکتبر برگزار می‌شود، یونسکو ۶۶ شهر را برای پیوستن به شبکه سازمان‌های شهرهای خلاق که هم‌اکنون تعداد ۲۴۶ عضو دارند در نظر گرفته است.

این شبکه شهرهایی را ایجاد می‌کند که پایه و اساس توسعه آن‌ها چه در موسیقی، هنر و صنایع‌دستی، طراحی، سینما، ادبیات، هنرهای دیجیتال یا غذا بر خلاقیت استوار است.

شهرهای خلاق یونسکو متعهد شده‌اند که فرهنگ را در مرکز استراتژی‌های توسعه خود قرار دهند و بهترین اقدامات خود را به اشتراک بگذارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 16

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

منتشر شده

در

توسط

آغاز فعالیت مرکز نوآوری لجستیک هوشمند پست اصفهان

ایسنا/اصفهان مرکز نوآوری لجستیک هوشمند و تجارت الکترونیک پست استان اصفهان به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی و نوآوری پست استان فعالیت خود را آغاز کرد.

مرکز نوآوری پست استان اصفهان در حال حاضر دارای بخش‌های کلینیک کسب و کار با هدف ارائه مشاوره کسب و کار و ارائه آموزش های تخصصی در حوزه پست و تجارت الکترونیک و همچنین مرکز جذب و پرورش ایده‌ها با همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و شتاب‌ دهندهای فعال استان شروع به فعالیت کرده است.

مدیرکل پست استان اصفهان با اشاره به سهم ۸ درصدی استان اصفهان در واحدهای پستی کشور و انتخاب استان به عنوان پایلوت، در راه اندازی مرکز نوآوری افزود: سیاست گذاری این مرکز زیر نظر وزارت ارتباطات و پارک علم و فناوری کشور انجام شده و در راستای تسریع در ارائه خدمات نوین پستی فعالیت خواهد کرد.

به نقل از روابط عمومی پست استان اصفهان، حمید باقری با اشاره به اهمیت توسعه اقتصاد دیجیتال در دنیا، اضافه کرد: برای اینکه از دنیا و کسب و کارها در این زمینه عقب نباشیم ناگزیر به ایجاد فعالیت های نوآوری هستیم.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات بسته بندی در حوزه پست، طراحی اپلیکیشن‌های پیگیری مرسولات پستی، طراحی تمبر دیجیتال از جمله اقدامات اولیه در دستور کار این مرکز است گفت: ارائه پست هوشمند، لجستیک یکپارچه، سیستم‌های پرداخت، حمل و نقل پاک و برقی، سکوی تجارت الکترونیک و استفاده از فناوری‌های حمل و نقل پیشرفته هوشمند از جمله ویژگی‌ها و کارکردهای این مرکز در استان است.

به گفته مدیرکل پست استان اصفهان، بخش‌های خصوصی در طرح ستاپ(سکوی تجارت الکترونیک پست) و این طرح، به عنوان بازوی توانمند پست قرار می‌گیرند و به تحقق تجارت الکترونیک کمک می‌کنند و امیدواریم همه فعالان نفش آفرین حضور پیدا کنند.

وی افزود: پست استان با ۹۹۷ واحد پستی سهم هشت درصدی از واحدهای پستی کشور را به خود اختصاص داده است و در زمان حاضر یکی از استان های شاخص در امر ارتباطات و شبکه پستی کشور محسوب می‌شود.

باقری گفت: لجستیک هوشمند و توسعه تجارت الکترونیک موجب افزایش سرانه مرسولات و توسعه محصول(ترافیک پستی) را به دنبال خواهد داشت که در این زمینه هم از ورود و همکاری شتاب دهنده‌ها و کسب و کارها استقبال می‌کنیم.

به گفته این مسئول، در حال حاضر جهت استقرار شتابده‌ها و دفاتر مشاوره و آموزشگاه‌های تخصصی در این مرکز فراخوان عمومی اعلام شده است که تاکنون استقرار یک شتاب دهنده تصویب شده است و یک مرکز آموزشی و یک مرکز مشاوره نیز تقاضای خود را جهت استقرار به مرکز نوآوری اعلام کرده اند که روند استقرار آنها نیز در حال پیگیری است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

منتشر شده

در

توسط

کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی هرمزگان بسته خواهد شد

ایسنا/هرمزگان فرمانده انتظامی استان با اشاره به قاطعیت پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از کلیه مسافران نوروزی خواست با پایان دادن به سفر خود، هرچه سریعتر برنامه بازگشت به شهر محل سکونت خود را تنظیم کنند.

سردار غلامرضا جعفری ظهر امروز(هشتم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران، گفت: با توجه به آغاز طرح فاصله گذاری اجتماعی و اجرای تشدید محدودیت های تردد، از شهروندانی که به مسافرت رفته اند، خواست ضمن لغو کردن سفر خود به خانه بازگردند.

وی افزود: باتوجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور، پلیس هرمزگان همراه با دستگاه‌های مرتبط، طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری را با قاطعیت اجرا می کند و از هم استانی های عزیز و مسافرانی که به هرمزگان مسافرت کرده اند می خواهیم در این خصوص با پلیس خدمتگزار خود، همکاری کنند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: شهروندان برای حفظ سلامتی خود و سایر هموطنان و قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا، در خانه بمانند و مسافران نوروزی که در استان حضور دارند هرچه سریعتر به استان محل سکونت خود بازگردند.

وی با تاکید بر همکاری شهروندان با پلیس در ریشه کنی ویروس کرونا، افزود: توجه به شعار “ما در خانه می مانیم” و “به خانه برگردیم” در این ایام برای پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم و ضروری است و این امر با تلاش شبانه روزی کارکنان پلیس و تلاش و همراهی شهروندان محقق خواهد شد.

سردار جعفری با بیان اینکه کلیه مبادی ورودی و خروجی فرعی بسته خواهد شد و خودروهای غیر بومی نیز از کنار گذرشهرها استفاده و از استان خارج و از ورود به داخل شهرها خودداری کنند تصریح کرد: پلیس بدون اغماض با خودروهای متخلف برخورد و برابر قانون مشمول ۵ میلیون ریال جریمه نقدی و خودرو متخلف به مدت یک ماه توقیف خواهد شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان در پایان اجرای این طرح را مطالبه عمومی دانست و عنوان کرد: نیروی انتظامی با قاطعیت کامل این طرح را اجرا می کند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 16

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۱۰۰ نویسنده در شهر تهران

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات با اشاره به نمایش بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان ایران در بیش از ۶۰۰ تابلو شهری و عرشه پل در سطح شهر تهران گفت: این شروع اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا، فرهنگی و مفتخر به نویسندگان حوزه‌های مختلف تبدیل شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران، علی‌ رمضانی (مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران) در نشست معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه کتاب که در روز ۲۷ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد، با اعلام خبر آغاز طرح «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» از ۲۹ آبان، گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۷۰ کتابفروشی در سراسر کشور عضو این طرح شده‌اند. به کتابفروشی‌هایی که در خارج از مراکز استان‌ها قرار دارند، اعتبار بیشتری اختصاص داده‌ایم و علاوه بر این تلاش کردیم در ۱۰۰ شهر از مناطق کمتر برخوردار کتاب‌فروشی‌هایی را فعال کنیم و اعتبار بیشتری برای آن‌ها درنظر بگیریم.

او افزود: مجموع اعتبار طرح «پاییزه» کمتر از طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ نیست اما نحوه توزیع آن متفاوت است. نحوه توزیع یارانه‌ها تغییر کرده است و تلاش کردیم یارانه‌ها به سمت مناطقی برود که تاکنون کمتر از این یارانه‌ها استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برپایی نمایشگاه کتاب در استان‌ها نیز اظهار کرد: بنا داریم بخش فروش و عرضه این نمایشگاه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل این اقدام، ایجاد عدالت در دسترسی به همه ناشران و توزیع یارانه‌های کتاب به همه اقشار  مردم است. زمانی که نمایشگاه‌های استانی را در مرکز استان (به ویژه در استان‎های بزرگ) برگزار می‌کنیم، در شهرستان‌ها امکان مراجعه افراد به این نمایشگاه‌ها بسیار کم است. بنابراین بخش فروشگاهی نمایشگاه‌های مجازی را به منظور استفاده همه مردم آن استان در تمام مناطق فعال می‌کنیم.

او افزود: با همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و خانه کتاب و ادبیات ایران، موضوع نشست‌ها و شور و شعف فرهنگی در استان‌ها و دیگر مواردی که تا به الان بخش جنبی بوده است‌، تبدیل به بخش اصلی ‌می‌شود. به این صورت به جای درگیرشدن در یک فعالیت اجرایی طاقت‌فرسا، بخش‌های جنبی را به بخش‌های اصلی تبدیل می‌کنیم. مانند نشست رونمایی، بحث و بررسی در مورد کتاب،  تبلیغات محیطی و …. نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان در نیمه دوم آذرماه برگزار می‌شود و تا پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، نمایشگاه‌های استانی دیگری نیز در یکی از استان‎ها برگزار خواهد شد و به تدریج در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

دبیر بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های تمام رسانه‌ها و سازمان صداوسیما در هفته کتاب گفت: در این هفته اقدام بی‌نظیری در سطح شهر تهران انجام شد و بیش از دوهزار کتاب از ۱۰۰ نفر از نویسندگان کشورمان در بیش از ۶۰۰  تابلو شهری و عرشه پل  به نمایش عمومی گذاشته شد. تاکنون چنین اقدامی برای معرفی مفاخر اهل قلم و نویسندگان کشور انجام نگرفته بود. این اقدام نتیجه همگرایی چند دستگاه از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سازمان زیباسازی شهرداری تهران است. این آغاز اقداماتی است تا شهر به فضایی زیبا و فرهنگی تبدیل شود. امیدواریم با توجه به الگودهی تهران، در سایر شهرها نیز شاهد چنین اتفاق عظیمی باشیم و نویسندگان و مفاخر ادبی معرفی شوند.

او افزود: این اقدام برای به نمایش گذاشتن کتاب است تا در مقابل چشمان مخاطبان قرار بگیرد. همان‌طور که معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کردند ما باید در زمینه در دسترس بودن و در  برابر چشم بودن کتاب تلاش کنیم. کتاب مانند کالاهای دیگر نیست که فقط لازم باشد، بگوییم: کتاب بخوان؛ بلکه نیاز است کتاب خوب به مردم معارفه و ترویج شود تا به سمت آن بروند.

رمضانی سپس مهم‌ترین حلقه مفقوده کتاب در کشور را مساله ترویج دانست و گفت: حوزه‌های دیگر در این سال‌ها حمایت‌هایی داشته‌اند اما به ترویج، توجه کمتری شده است. بال پرواز کتاب رسانه‌ها هستند و رسانه‌ها باید کمک کنند کتاب از ذهن نویسنده، دفتر و انبار ناشر، قفسه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها به خانه‌های مردم  برود و خوانده شود.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، این اقدامات را موجب اهمیت پیداکردن کتاب دانست و افزود: پیش از این در تبلیغات شهری و صداوسیما محصولات تجاری تبلیغ می‌شد و تبلیغات حوزه فرهنگی بیشتر به  فیلم‌های سینمایی یا در حوزه کتاب به پوستر «هفته کتاب» محدود می‌شد. اما الان چهره نویسندگان، کتاب‌ها و آثارشان به نمایش گذاشته شده است و امکان خرید این کتاب‌ها در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ از کتابفروشی‎ها فراهم شده است. این اقدام بزرگ مقدمه کارهای بزرگ دیگری از همین گونه خواهد بود.

بیست‌ونهمین دوره «هفته کتاب» جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» در سراسر کشور ادامه دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها