با ما همراه باشید

سیاسی

رئیسی برای زندانیان چه کرد؟ از تحقق ۵۴ درصدی اشتغال تا عفو و مرخصی گسترده به زندانیان

منتشر شده

در

دوره جدید قوه قضائیه که از اسفند 1397 و با انتصاب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی از سوی رهبر معظم انقلاب آغاز شد، تحول و مردمی‌ شدن را در رأس کار خود قرار داد. یکی از اقدامات تحولی در جهت اصلاح امور زندان و زندانیان، کاهش جمعیت کیفری و کوچک‌سازی زندان به لحاظ میزبانی از مددجویان در بند و محکومان به حبس بود.

تاکنون 15 دوره عفو اجرا شده است اما چندین دوره عفو اخیر زندانیان که با موافقت رهبری اجرا شد ویژگی‌های منحصر به فردی داشته است. از جمله اینکه تعداد عفوها و افرادی که هربار شامل آن می‌شوند در دوره اخیر افزایش یافته است. همچنین برخی زندانی ها مثل محکومین امنیتی که در دوره های قبل شامل عفو قرار نمی‌گرفتند در دوره تحول برای چندمین بار از این امتیاز بهره مند شده و اسامی آنها نیز در لیست زندانیان عفو شده قرار گرفته است.

1849 عفو در نیمه شعبان سال 1400، 3552 عفو در 23 آبان 98، 10 هزار عفو در اسفند 98 (بیش از نیمی از محکومان امنیتی در چارچوب همین عفو از زندان آزاد شدند)، 3721 عفو در خرداد 99، 2135 عفو در مرداد 99 و 3780 عفو در ابان 99 تنها بخش‌هایی از این عفو گسترده در دوران تحول است.

در حالت کلی عفوشدگان را می‌توان به دسته‌های مختلف امنیتی، فعالان سیاسی، فعالان دانشجویی، فعالان صنفی و معترضان خیابانی تقسیم کرد.

نگاه تحول خواهانه در موضوعات دیگر نیز تسری پیدا کرده است.

بر اساس دستور اخیر رئیس قوه قضائیه در راستای حمایت از تولید، طرحی با نام «پایش» بنگاه‌های تولیدی را دگرگون کرد. رئیسی اواسط اردیبهشت با صدور دستور ویژه برای حمایت از تولید، خواستار اجرای طرح «پایش» کلیه بنگاه‌های تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در سراسر کشور، شد. طرحی که در ادامه طرح موفق «پایش» در زندان‌ها بود که موجب عفو و تخفیف و آزادی هزاران زندانی در سراسر کشور شد.

از دیگر اقدامات رئیس قوه قضاییه انتصاب یک سکان‌دار جوان برای سازمان زندان‌ها بود. محمد مهدی حاج محمدی که به عنوان رئیس سازمان زندان ها جایگزین اصغر جهانگیر شد از قضات جوان و خوشنامی است که در مسئولیت‌های قبلی پیشتاز اجرای مجازات‌های جایگزین حبس بوده است.

نادیده نباید نگرفت به دنبال این انتصاب برای اولین بار سازمان زندان‌ها موفق شد آمار 54 درصدی اشتغال زندانیان در زندان‌ها را محقق کند که بر این اساس افراد در ازای فعالیت خود در زندان‌ها مزد دریافت کرده و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.

در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، از همان روزهای نخست قوه قضائیه در کنار قوای دیگر و همگام با جامعه پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا، اقدامات ویژه‌ای را در دستور کارخود قرار داد و تدابیر ویژه بهداشتی و پیشگیرانه در زندان‌ها اتخاذ کرد. اقدامات و تدابیری که تحسین مراکز و مراجع جهانی همچون کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل را برانگیخت.

در همین راستا، از زمان شیوع کرونا در ایران، در چند مقطع با دستور رئیس قوه قضاییه، به زندانیان مرخصی اعطاء شد. نخست در همان روزهای ابتدایی اسفند 98، بیش از 54 هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند. در 27 اسفندماه سال گذشته نیز سخنگوی دستگاه قضا از اعطای مرخصی به حدود 85 هزار نفر از زندانیان در راستای بخشنامه ریاست قوه قضائیه خبر داد. در دهم فروردین ماه سال جاری نیز اعلام شد که متعاقب مرخصی اعطایی از ناحیه ریاست قوه قضاییه به زندانیان کشور، قریب به 100 هزار نفر از زندانیان از این مرخصی اعطایی بهره‌مند شده‌اند.

اما این پایان ماجرای اعطای مرخصی، عفو و آزادی زندانیان نبود و موج دوم اعطای مرخصی به زندانیان از 18 تیر 99 آغاز شد و در این مرحله نیز حدود 87 هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند و علاوه بر این افراد که به مرخصی رفتند، عده‌ای از زندانیان با استفاده از شرایط بخشنامه مرخصی زندانیان، مرخصی پایان حبس گرفتند یا اینکه در مرخصی بودند و مرخصی آن‌ها تمدید شد. مجموعاً طبق گفته سخنگوی دستگاه قضا در موج دوم کرونا بالغ بر 95 هزار نفر از زندانیان از مرخصی استفاده کردند.

طبق گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، 18 اقدام پیشگیرانه در زندان‌های سراسر کشور انجام شده است.

«کاهش جمعیت کیفری زندانیان از طریق اعطای مرخصی بر اساس بخشنامه رئیس دستگاه قضا» ، «تجهیز گسترده واحد دادرسی الکترونیکی در زندان‌ها» ، «لغو مرخصی کارکنان وظیفه» ، «تجهیز قرنطینه زندان‌ها به مواد ضدعفونی‌کننده» ، «تست مستمر وضعیت سلامت کادر زندان و زندانیان و توزیع دائمی اقلام بهداشتی بین آنها» ، «ایجاد اتاق ایزوله در زندان‌ها»، «تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی‌محور»، «رعایت تناسب جمعیتی در بندها» و «رعایت فاصله اجتماعی در ملاقات زندانیان با خانواده‌ها» اهم اقدامات صورت گرفته در زندان‌های کشور در دوران کرونا است.

سرکشی مستمر مسئولان قضائی و قضات به زندان‌ها، از جمله تاکیدات همیشگی آیت‌الله رئیسی در راستای رویکرد جدید دستگاه قضایی در رسیدگی بیش از پیش به امور زندانیان است. در این دوره بیش از 50 بازدید از سوی دادستان کل کشور، معاون اول قضاییه و رئیس سازمان زندان‌ها صورت گرفته است. تنها در کمتر از یکسال رئیس جوان و تازه نفس سازمان زندان‌های کشور، در 30 استان حضور پیدا کردن و نزدیک 315 بازدید از زندان داشت. همچنین معاونین و مدیران ستاد هم 1778 بازدید از زندان‌های سراسر کشور، کانون اصلاح تربیت و بازداشتگاه‌ها داشتند.

در کنار بازدیدها و سرکشی‌های مسئولان سازمان زندان‌ها، رئیس قوه قضائیه نیز در برخی از سفرهای استانی خود به بازدید از زندان‌ها و دیدار با زندانیان از جمله زندان مرکزی کرج، زندان مرکزی سنندج، زندان مرکزی اصفهان، زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد، ندامتگاه زنان در استان تهران و همچنین کانون اصلاح و تربیت استان تهران بازدید داشته است.

منبع :تسنیم

سیاسی

در مسجد دانشگاه شریف منتظر شما هستیم

منتشر شده

در

توسط

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۷صبح روز جمعه ٢٨ خرداد ١۴٠٠ برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان از ابتدای آغاز فرآیند‌های مربوط به هر چهار انتخابات ١۴٠٠ همواره تلاش داشته تا تمامی اخبار، اطلاعات و نقطه نظرات نامزد‌های انتخابات را به اطلاع شما مردم ایران برساند.

تیم خبری باشگاه خبرنگاران جوان فردا از ساعت ۷ صبح تا پایان زمان رای‌گیری در مسجد دانشگاه صنعتی شریف حضور دارد تا به صورت زنده حضور سبز شما پای صندوق‌های رای را ماندگار کند.

همچنین شما می‌توانید آخرین اخبار مربوط به انتخابات‌های ١۴٠٠ را در صفحه انتخابات سایت باشگاه خبرنگاران جوان و کانال‌های خبری ما در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

گاف‌های لفظی دنباله‌دار بایدن/ این بار استفاده از اسم لیبی به جای سوریه!

منتشر شده

در

توسط

به نقل از روزنامه المرصد، روز یکشنبه «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی بعد از اختتامیه نشست گروه هفت که در انگلیس برگزار شد، قصد داشت در خصوص تعامل با روسیه در خصوص کشور آسیایی سوریه صحبت کند، ولی به جای نام این کشور به اشتباه به طور مکرر از نام کشور آفریقایی لیبی استفاده کرد.

او سخنرانی حود گفت: در مسائل زیادی می‌توانیم با روسیه تعامل کنیم و اتفاقات زیادی در پی این تعاملات خواهد بود، به عنوان مثال «لیبی» (سوریه) جایی که آمریکا سعی دارد با باز کردن راه‌های اقتصادی و غذایی، به کمک مردم این منطقه برود و از رنج آن‌ها بکاهد.

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مقصود رئیس‌جمهور آمریکا از همکاری با روسیه در لیبی، کشور سوریه بود؟ گفت: بله، رئیس جمهور اشتبا‌ها از اسم لیبی استفاده کرد و منظور او کشور سوریه بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

مذاکرات کمیسیون برجام فردا از سر گرفته می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پایگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد فردا (شنبه) مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «مذاکرات کمیسیون مشترک برجام به صورت حضوری فردا (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد) در وین اتریش از سر گرفته خواهد شد.»

این بیانیه در ادامه اعلام کرد: «همانند گذشته، در نشست فردا نیز “انریکه مورا” به معاونت از “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست این نشست را برعهده خواهد داشت. همچنین نمایندگان چین،فرانسه،آلمان، انگلیس،روسیه و ایران نیز در این نشست حضور خواهند داشت.»

براساس این بیانیه، در نشست فردا «بازگشت کامل آمریکا به برجام» و «اجرایی کردن کامل این توافق» از محورهای اصلی خواهد بود.

هفته گذشته پنجمین دور مذاکرات وین درباره برجام در گراند هتل برگزار شد. اما پس از آن، در حالیکه منابع خبری از برگزاری دور ششم مذاکرات در پایان هفته جاری خبر می‌دادند، «لارنس نورمن» خبرنگار وال استریت ژورنال در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرده بود: «دور ششم مذاکرات وین با هدف احیای برجام بعید است پیش از روز شنبه برگزار شود.»

ساعاتی پیش «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد و در پیامی نوشت: «دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام به زودی برگزار می‌شود. این شروع ششمین دور مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته‌ای خواهد بود؛ آیا این آخرین دور خواهد بود؟ کسی نمی‌داند، اما همه مذاکره‌کنندگان امیدوارند اینطور باشد.»

به‌تازگی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی مدعی شده بود: «چنانچه احیای برجام صورت گیرد و آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردند، همچنان تحریم‌های واشنگتن علیه تهران رفع نخواهد شد.»

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها