با ما همراه باشید

ورزشی

راز چهار قهرمانی پیاپی ایران چه بود؟

منتشر شده

در

حمیدرضا صدر به کالبد شکافی چهار قهرمانی متوالی جوانان ایران در آسیا دهه پنجاه پرداخته است. دورانی که تیمهای پایه فوتبال ایران اهمیتی در سطح تیم ملی داشتند؛ چیزی که از بینش اداره کنندگان فوتبال در آن دوران سرچشمه گرفته بود.آقای دیده‌بان،دبیر فدراسیون  و تیم فکری و فنی اش.

آن موفقیتها هرگز تصادفی نبود.

 

رقابت های قهرمانی جوانان آسیا از سال 1959 برگزار شده و هنوز هیچ تیمی از غرب آسیا تا 1973 عنوان قهرمانی را کسب نکرده بود. قهرمانی به شرقی ها تعلق داشتند، به کره جنوبی، تایلند، برمه و همین طور به اسرائیل. جوانان ایران پس از سپری کردن چهار دوره آمیخته به ناکامی در خانه به میدان می رفت، در تهران. رهبری تیم ملی جوانان در 1352 پس از زدراکف رایکف و پرویز ابوطالب که هر روی آن نیمکت ناکام مانده بودند به حشمت مهاجرانی سی و چهار ساله و محمود یاوری سپرده شده بود. دو بازیکنی که در باشگاه پاس همبازی بودند و به سنت باشگاه پاس به نظم و اجرای بی عیب و نقص بی مماشات اعتقاد داشتند. جرج اسکینر انگلیسی نقش مشاور آنها را بر عهده داشت، مربی کهنه کار سپیدموی افتاده ای با چشمان تیزبین و تحلیل های عمیق که اصراری برای قرار گرفتن در صف اول نشان نمی داد.

 

 

برنامه آهنین

 

مهاجرانی و یارانش به برنامه ریزی زنجیره ای برای برپایی تیم های جوانان روی آوردند، برنامه ای بی سابقه در ایران. بازیکن یابی اش بر مبنای طرح دقیقی صورت گرفت. با دستیارانش به استان ها سفر کرد. مسابقات استانی برگزار می شدند. برای هر استان یک مربی محلی از سوی خود تعیین کرده بود تا مسابقات را زیر نظر بگیرند. میان آنها حمید برمکی در آبادان، نعمت پور در اهواز، حریری در اصفهان، اکبر کیا در شیراز، خانلو در تبریز، اکبری و نجاران در مشهد و صالح نیا در گیلان شاخص بودند. تیم های منتخب استان ها پا به مسابقات قهرمانی کشوری می گذاشتند. دو تیم الف و ب تشکیل شدند. تورنمنت های بین المللی برپا می شدند تا تیم منتخب جوانان با تیم های خارجی مصاف دهد (در تیم جوانان آرسنال که در بهمن 1353 به ایران آمد و در شیراز با یک گل پسران مهاجرانی را شکست داد نام دیوید اولری و فرانک استیپلتن هم خودنمایی می کرد).

مهاجرانی به یاری عباس رضوی، ایرج قلیچ خانی، جمشید وطندوست، رسول مدد نوعی و مصطفی الهی تیم ملی جوانان را بدل به تیمی ایرانی کرد و انحصار تهرانی ها را شکست. در تیم های او بازیکنان آبادانی، اهوازی، تبریزی، شیرازی و اصفهانی پرشماری شکوفا شدند. او و همکارانش تدارکات نخستین تیم را از نیمه دوم سال 1352 آغاز کردند و بیش از صد بازیکن جوان را به آزمون کشیدند. آنها بازیکنان انتخاب شده برگزیده را طی سه دیدار تدارکاتی برابر تیم هایی از چکسلواکی، رومانی و برزیل زیر ذره بین بردند و تیم شان نقطه ضعفی نداشت. تیمی با دو سنگربان فوق العاده برای ایستادن درون دروازه، یک خط دفاعی باصلابت، مردان میانی خلاق و سرانجام مهاجمانی شاداب. تیمی که با روش 3-3-4 بازی می کرد و هر دو مدافع کناری اجازه نفوذ داشتند و تعداد مهاجمان را افزایش می دادند… برای اولین بار مسیر جابجایی بازیکنان نه از تیم های بزرگ به تیم جوانان بلکه از تیم جوانان به باشگاه های بزرگ شد.

 

 

نخستین درخشش

 

نخستین باری که نگاه ها به سوی تیم جوانان مهاجرانی برگشت بهمن 1351 بود. برابر اسپارتا پراگ در زمین لگد خورده و بدون چمن امجدیه. در میدانی دفن شده زیر باران سیل آسا. دیداری که داور در دقیقه 78 آن را زمانی که اسپارتا با یک گل جلو بود به دلیل شرایط نامناسب زمین تعطیل کرد. کوچولوهای مهاجرانی برغم اندام ریزشان برابر چک های درشت جثه و خشن جانانه جنگیدند. بازی شان چشمگیر بود. برابر تیمی که پرسپولیس دو روز بعد با چندین ملی پوش صاحبنام برابرش به تساوی 2-2 تن داد. کوچولوهای مهاجرانی هفته بعد برابر استوا بخارست فقط با یک گل شکست خوردند و نمایش جانانه شان نشان داد جرقه نیستند و می توانند  به شعله بدل شوند.

 

 

جوانان طلایی

 

پیش از آن در ادوار گذشته تیم های ایرانی با بازیکنانی بیشتر از سن خود راهی مسابقات می شدند و بارها جنجال ها و آبروی ریزی های پرشمار بر جای گذاشته بودند، ولی تیم مهاجرانی و یارانش پاک شده بودند. تیمی با فقط هفت بازیکن از سیاهه بازیکنان تیم ملی جوانان ایران متولد 1331 یعنی بیست ساله و سایرین کمتر از بیست سال داشتند… مردان کلیدی نخستین  تیم ملی جوانان به رهبری مهاجرانی در جام 1973 (1352) اینها بودند که همه شان در در باشگاه های بزرگ به پرواز درآمدند:

حسین راغفر دروازه بان راه آهن، تنها بازیکن بازمانده تیم سال پیش و دانشجوی مدرسه علوم بانکی… حافظ طاحونی دروازه بان ذخیره راه آهن… مسیح مسیح نیا کاپیتان و مدافع میانی با سابقه بازی در بانک ملی و پرسپولیس… کریم غیاثی مدافع ورامینی چپ راه آهن… اسماعیل نوربخش: مدافع راست قصر یخ که برای گارد، پرسپولیس و پیام هم به میدان رفته بود… مهدی دینورزاده: مدافع چپ باشگاه شهریار… محمد نعیما مدافع راست راه آهن… سعید باغوردانی: مدافع میانی تاج اهواز… علی شجاعی: مدافع میانی سپاهان… محسن مصباح ذاکری هافبک راه آهن… محسن یوسفی هافبک راه آهن… حسن نگارش:  هافبک تاج آبادان… حمید ناجی هافبک بانک ملی… مائیس میناسیان هافبک آرارات… محمد دستجردی: گوش چپ پاس اهواز… پرویز مظلومی مهاجم تاج آبادان… حسن روشن: گوش راست تاج…هادی نراقی: مهاجم برق تهران….

تیم های جوانان طی سال های بعد چشمه جوشان معرفی بازیکنان لبالب از استعداد شدند: حسین فرکی، عبدالرضا خادم پور، مجید بشکار، احمد سنجری، محمد دستجردی، حسین فداکار، نوری خدایاری، نادر فریاد شیران، غلامحسین پیروانی، حسن نظری، حبیب خبیری، الیاس عبدالهی، محمد دادکان، سعید مراغه چیان، حمید مجد تیموری، علی قشقایی، هادی آهنگران، احمد اسپندار، مسلم خانی، حبیب شریفی،باغدیک عابدیان، اصغر صدری و علیرضا حیدری… سیاهه ای تمام نشدنی و غنی.

پسران مهاجرانی چهار دوره متوالی قهرمانی شدند که سه قهرمانی شان مشترک بودند. توفیقی برآمده از برنامه ریزی دقیق و اجرایی آهنینی که به چشمه استعداد جوشان جوانان این مرز و بوم چنگ زد و عصر طلایی را برجای گذاشت..

 

حمیدرضا صدر

منبع: ورزش سه

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

منتشر شده

در

توسط

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

شاه محمود نورزهی توانست رکورد دو ۱۰۰ متر افغانستان را به نام خود ثبت کند ولی از صعود به مرحله بعد بازماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استار، شاه محمود نورزهی در دو ۱۰۰ متر المپیک مرحله مقدماتی با ثبت بهترین زمان ممکن برای افغانستان، رکورد شکنی کرد ولی نتوانست به مرحله بعد راه یابد.

او توانست با ثبت ۱۱ ثانیه و ۴ صدم ثانیه رکورد جدیدی برای کشورش در این ماده ثبت کند ولی این برای صعود او به مرحله بعد و رقابت با بزرگان کافی نبود تا کار او در این بخش به پایان برسد و او بین ۹ دونده در رده هفتم قرار گیرد.

دیروز نیز در صد متر زنان کامیا یوسفی دیگر دونده افغان در رده هفتم مقدماتی قرار گرفت و از صعود به مرحله بعد بازماند.

ادامه مطلب

ورزشی

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

منتشر شده

در

توسط

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

حسن تفتیان موفق نشد به نیمه نهایی مسابقات دوی ۱۰۰ متر المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های دوومیدانی المپیک توکیو امروز (شنبه) مسابقات دوی ۱۰۰ متر مردان برگزار شد و حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران هم در گروه ششم به رقابت با ۸ دونده دیگر پرداخت.

تفتیان در پایان رکورد ۱۰.۱۹ ثانیه را ثبت کرد و در گروه خود چهارم شد. اختلاف او با نفر سوم گروهش که به نیمه نهایی راه یافت تنها دو صدم ثانیه بود.

تفتیان بین ۵۹ نفر که مسابقه دادند و برایشان رکورد ثبت شد، در جایگاه بیست و هشتم قرار گرفت. ۶۲ نفر در این رقابت حضور داشتند که از این تعداد، یک نفر مسابقه‌اش را شروع نکرد و دو نفر دیگر هم با رای داوران حذف شدند.

از هر گروه سه نفر برتر و سه نفر از دونده‌های چهارمی که بهترین رکورد را ثبت کرده‌اند راهی نیمه نهایی می‌شوند. نفرات چهارم گروه‌های اول، دوم، سوم و پنجم با ثبت رکورد بهتر نسبت به تفتیان، از بخت صعود به نیمه‌نهایی برخوردارند و به این ترتیب نماینده ایران از راه‌یابی به مرحله بعد بازماند.

در جریان رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر گروه‌های پنجم و ششم دو دونده به دلیل آنکه زودتر از فرمان شروع داور، حرکت خود را آغاز کرده بودند، با دریافت کارت قرمز از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

تفتیان دومین المپیک خود را تجربه می‌کند. او در بازی‌های ریو به نیمه نهایی رسید.

احسان حدادی و فرزانه فصیحی دیگر نمانیدگان دوومیدانی ایران در توکیو بودند که روز گذشته مسابقه خود را به پایان رساندند. حدادی با پرتابی به طول ۵۸.۹۸ متر بین ۳۲ پرتابگر در جایگاه بیست و ششم ایستاد. فصیحی نیز ابتدا از مرحله پیش مقدماتی صعود کرد اما در مرحله مقدماتی در گروه خود آخر شد که در نهایت بین ۵۴ شرکت کننده در رده ۵۰ قرار گرفت.

ادامه مطلب

ورزشی

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

منتشر شده

در

توسط

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

مرد شماره یک جهان در دیدار مقابل پابلو کارنیو بوستا شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.

به گزارش ایسنا، در دیدار رده‌بندی تنیس انفرادی مردان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نواک جوکوویچ با شکست مقابل پابلو کارنیو بوستا چهارم شد تا بخت نخست قهرمانی و نفر اول تنیس جهان با دو شکست پیاپی نتواند مدال المپیک کسب کند.

کارنیو در این دیدار ۲ بر یک مرد شماره یک تنیس جهان را برد به این ترتیب مدال برنز این بخش به اسپانیا رسید.

جوکوویچ گفت: من دیروز و امروز خودم نبودم. سطح تنیس من این نبود. همچنین به دلیل خستگی از نظر روحی و جسمی خودم نبودم.

سرخوردگی جوکوویچ در رفتار او در زمین بازی در حالی که مسابقه ادامه داشت مشهود بود. جوکوویچ یک بار راکت خود را  روی پنج ردیف صندلی پرتاب کرد.

همچنین در این بازی زمانی که کارنو بوستا سرویس خود را زد و امتیاز گرفت جوکوویچ دوباره خونسردی خود را از دست داد و راکت خود را محکم به زمین زد تا نشان دهد اصلا شرایط روحی مناسبی ندارد سپس راکت خراب شده را برداشت و به سمت دیگر پرتاب کرد.

ادامه مطلب

برترین ها