با ما همراه باشید

اخبار 18

راهکار جهش تولید در صنعت قطعه‌سازی

منتشر شده

در

راهکار جهش تولید در صنعت قطعه‌سازی

به اعتقاد دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو، باتوجه به عملکرد قطعه سازان و خودروسازان در ماه های پایانی سال و تحقق رونق تولید، چنانچه مشکلات از جانب تامین و کنترل قیمت مواد اولیه و ارز برطرف شود، نقدینگی از محل سوددهی ها تامین و جهش تولید محقق خواهد شد.

مازیار بیگلو، در رابطه با ملزومات شعار سال در صنعت قطعه و میزان تحقق رونق تولید در سالی که گذشت، در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: صنعت قطعه سازی سال ۱۳۹۸ را  در شرایط نامناسبی آغاز کرد. در ابتدای سال سردگمی از بابت افزایش قیمت نهاده‌های تولید، ارز، مواد اولیه و امثال آن ایجاد شده بود؛ ضمن اینکه  روند تولید خودروسازان کم و بیش به کمتر از هزار دستگاه در روز رسیده بود که بسیار پایین بود، اما با اقداماتی که وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پیش گرفت و اتفاقاتی که در هردو خودروساز رخ داد، خوشبختانه مجددا در اواخر سال شاهد رشد تیراژ تولید ۱۵۰ درصدی بودیم.

دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو افزود: درست است که سال را با تولید حدود هزار دستگاه در روز برای هریک از دو خودروساز بزرگ آغاز کردیم اما همانطور که شاهد بودیم با بیش از ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ دستگاه در روز سال ۱۳۹۸ به پایان رسید و حتی یکی از این خودروسازان رکورد ۲۵۰۰ دستگاه را هم ثبت کرد؛ لذا تصور می کنیم که طبق شواهد، در سال ۱۳۹۸ شعار رونق تولید را حداقل در صنعت قطعه سازی و خودروسازی به خوبی اجرا کردیم و کارنامه خوبی را از خود به جای گذاشتیم.

وی در رابطه با نامگذاری سال ۱۳۹۹ به “جهش تولید” تاکید کرد: جهش تولید را در پارامترها و جوانب مختلفی از جمله تیراژ تولید، کیفیت محصولات، مدیریت بازار و نحوه توزیع خودروها در سطح بازار و … می توان تحت بررسی قرار داد. اما اولین اتفاقی که به نظر بنده باید  بیفتد این است که ما بتوانیم در بحث تیراژ تولید، این تولید بیش از ۲۰۰۰ دستگاه در روز را تثبیت کنیم و هر خودروساز ما به جایی برسد که افت زیر ۲۰۰۰ دستگاهی نداشته باشد و سپس به سمت افزایش تیراژ تولید ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ دستگاه در روز برای هریک از خودروسازان حرکت کنیم.

این کارشناس صنعت قطعه سازی با بیان اینکه برنامه درنظر گرفته شده توسط وزارت صمت برای تولید بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه در سال، واقع بیانه است، گفت: این برنامه اکنون نیز قابل تحقق است. صنعت قطعه سازی نشان داده است که ظرفیت تولید بیش از دو میلیون دستگاه را هم در خود ایجاد کرده اما یک سری مشکلات همچون تامین مواد اولیه به ویژه مواد اولیه داخلی، فراتر از اختیار صنعت قطعه سازی و خودروسازی است.

بیگلو تصریح کرد: طی دو – سه ماه گذشته ( دوماه پایانی سال ۱۳۹۸)، مواد اولیه داخلی علاوه براینکه افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصدی داشته، به راحتی هم در بازار پیدا نمی شد؛ بنابراین یکی از اولین قدم هایی که باید توسط وزارت صمت برداشته شود، این است که این دست مشکلات حل شوند. این مواد اولیه، موادی هستند که داخلی بوده و معادن، چاه های نفت، پتروشیمی ها و تولیدکنندگان معدنی آن ها همگی داخلی هستند؛ لذا قاعدتا در تامین و مسائل مالی آن نباید مشکلی وجود داشته باشد. وزارت صمت  علاوه براینکه قیمت این موارد را تلاطم های عجیب و غریب نجات دهد، دسترسی به این مواد در بازار را هم باید تسریع و مواد اولیه مورد نیاز بازار را تامین کند.

دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو، ادامه داد: بحث دوم، بحث تامین مواداولیه و قطعاتی است که منشاء خارجی دارند که اگر بخواهیم صرحتا بگوییم، در حقیقت بحث تامین ارز است. چالش بسیار سختی در سال جاری در پیش داریم. علاوه بر موضوع تحریم ها که از پیش وجود داشته، مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدهای ارزی کشور هم اضافه شده است که کار را سخت تر خواهد کرد؛ بنابراین ضمن اینکه باید نهضت خودکفایی که وزارت صمت به راه انداخت و مبالغ بسیار خوبی هم توانست صرفه جویی ارزی داشته باشد، ادامه دار پیش برود، بایستی به طور موازی بانک مرکزی راهکارهای تامین ارز را هم ارائه دهد تا بتواند ارز مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.

به اعتقاد وی، چنانچه این دو مشکل عمده حل شود، ثبات تولید رخ خواهد داد که با تامین نقدینگی های مورد نیاز، جهش تولید را هم محقق کرد. این تامین نقدینگی نیز راهکارهای مختلفی دارد. همین ابتدای سال قصد نداریم که بگوییم تسهیلات ارائه دهند. در حقیقت چنانچه قیمت خودرو اصلاح شود و بتوان قیمت خودرو و مواد اولیه را مدیریت کرد، نقدینگی از محل سوددهی خودروسازان و قطعه سازان قابل تامین است اما متاسفانه در حال حاضر شرایط به جایی رسیده است که به دلیل افزایش قیمتها، سودی حاصل نمی شود؛ لذا با مدیریت قیمت مواد اولیه، تامین مواد اولیه و همچنین قیمت ارز و تامین آن برای قطعه سازی و خودروسازی، حجم بسیار زیادی از مشکلات برطرف خواهد شد و جهش تولید قابل دستیابی خواهد بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها