با ما همراه باشید

اخبار

راه‌اندازی 60 دپارتمان مهارت در کشور

منتشر شده

در


راه‌اندازی 60 دپارتمان مهارت در کشور

  رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: در چند سال اخیر بیش از 60 دپارتمان مهارتی در کشور راه‌اندازی شده تا به شکل تخصصی آموزش و مهارت‌های مورد نیاز به بیکاران ارائه شود.

علی اوسط هاشمی روز شنبه 16 مرداد ماه در نشست با مدیران و معاونین فنی و حرفه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: پیش از این 17 دپارتمان مهارتی در کشور فعال بود که این تعداد با جلوگیری از تمرکزگرایی گسترش یافته که نمونه موفق آن دپارتمان ملی مهارت گاز در عسلویه و مهارت‌های مرزی در ارومیه است.

وی با بیان اینکه نقشه راه برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور ترسیم شده تا به تناسب نیاز بازار آموزش‌های نوین مهارتی مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در دهه 50 و 60 نرخ سواد در کشور و افزایش آن یکی از دغدغه‌ها بوده اما امروز با گسترش سواد و ارتقای آگاهی مردم ضرورت دارد آموزش‌های مهارتی در یک جهت‌گیری مناسب در کشور توسعه یابد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای افزود: با توجه به کثرت و تنوع شغلی موجود و بالا رفتن تعداد بیکاران در این تنوع بازار کار به سمتی حرک کنیم تا بهترین شرایط را برای اشغال جوانان با وجود تحریم‌ها و انسداد بسیاری از راه‌های صحیح و درست و همچنین نادیده گرفتن شرایط عرضه و تقاضا و بازار کار فراهم آوریم.

هاشمی ادامه داد: باید گفتمان مهارت به عنوان یک گفتمان برتر در کشور مورد توجه قرار گیرد تا سهم مهارت در نظام برنامه‌ریزی و نگاه شرکا به این بخش افزایش یابد.

وی ضرورت خروج مهارت را از غربت نیازمند مهارت با صلاحیت دانست و بیان کرد: به دور از عناوین و القاب مختلف ضرورت دارد در برنامه‌ریزی‌ها تفکر اصلی بر ارتقای مهارت باشد تا متناسب با تقاضای بازار آموزش‌های مهارت‌محور ارتقا یابد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: در گذشه 35 درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با تقاضای بازار بوده که این ساختار به 65 درصد ارتقا یافته و 45 درصد نرخ بیکاری کشور نیز مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

هاشمی افزود: ترغیب جامعه به کسب مدارج دانشگاهی یک خطای استراتژیک است چرا که بالاتر از عناوین دکتر، مهندس و تکنسین ما امروز به افراد دارای مهارت نیاز داریم و این فقر توسعه است که بخواهیم افراد جامعه را با القاب کذایی و ساختگی معرفی کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضرورت توجه به شایستگی‌ها و قابلیت‌های افراد را یادآور شد و گفت: ما حتی در نهادهایی که مردمی هستند شاهد فشار گروه‌ها و احزابی هستیم که می‌خواهند با نادیده گرفتن مهارت‌ها افراد را در پست‌های مختلف بکارگیری کنند.

هاشمی افزود: دانایی به مدرک دانشگاهی و تحصیلات داخلی و خارجی نیست بلکه مبنای دانایی خودانتقادی و کنار گذاشتن عادت‌های غلط است و ما در این مسیر چاره‌ای جز پذیرفتن تغییرات و انجام ماموریت‌های جدید بر مبنای مهارت نداریم.

وی اظهار کرد: هدفگذاری سازمان فنی و حرفه‌ای خروج از آموزش‌محوری است و ضرورت دارد با جلب نظر شرکای اجتماعی به سمتی حرکت کنیم تا دیدمان را وسیع و براساس مهارت و شایستگی‌ها قیمت پیدا کرده و جایگاه به دست آورد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای متولی مسابقات ملی مهارت است ما در کشور کمترین اطلاعات در این زمینه وجود دارد در حالی که با شکل‌گیری دبیرخانه ملی مهارت تلاش می‌کنیم تا در گروه سنی 13 تا 21 سال بهترین استعدادهای مهارتی کشور را شناسایی و به مسابقات جهانی اعزام کنیم که ایران در سال آینده از 56 رشته مهارتی جهانی در 42 رشته شرکت کننده خواهد داشت.

هاشمی با اشاره به اعتبارات اندک سازمان فنی و حرفه‌ای و پرداختی منابع عمده این سازمان به عنوان حقوق و مزایا اشاره کرد و گفت: اعتبارات سازمان فنی و حرفه‌ای را با رایزنی‌های مختلف به بیش از یک هزار و 560 میلیارد تومان رساندیم و از طرفی از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه 9 رشته جدید استفاده می‌کنیم.

وی از امضای تفاهمنامه با 70 سازمان و نهاد برای تقویت آموزش‌های تقاضامحور و کیفی‌سازی این برنامه‌های آموزشی خبر داد و بیان کرد: از ظرفیت اتاق بازرگانی، صنعت و معدن، تعاونی‌ها، نظام مهندسی و امور صنفی دیگر در این زمینه استفاده می‌کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی مراکز مهارتی جوار صنایع تصریح کرد: از ظرفیت مالیات بر ارزش افزوده استفاده می‌کنیم تا در مراکز جوار صنایع که به 631 مرکز افزایش یافته در راستای توسعه مهارت‌های کارگران و نیروهای شاغل در بخش صنعت استفاده کنیم.

هاشمی راه‌اندازی مراکز کارآفرینی در کسب و کار در 27 استان کشور را یادآور شد و بیان کرد: تلاش ما بر تدوین استانداردهای آموزشی است که در اکثر رشته‌های مهارتی این استانداردها تعریف شده و با راه‌اندازی 60 دپارتمان مهارتی سعی می‌کنیم به دور از نگاه جزیره‌ای آموزش‌های مهارتی را در بخش‌های گردشگری، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر توسعه دهیم.

وی افزود: بدون مهارت امکان مهار بیکاری وجود ندارد و پایه اشتغال پایدار مهارت است و تلاش کردیم تا از ظرفیت کشور در توسعه این بخش استفاده کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای سازمان فنی و حرفه‌ای را تنها دارنده مجوز برای صدور گواهینامه‌های مهارتی اعلام کرد و گفت: طرح ملی سنجش مهارت که یک عیار واقعی در این حوزه است تهیه و تدوین شده است.

هاشمی به فعالیت‌های گسترده دولت تدبیر و امید در حوزه ارتقای آموزش‌های مهارتی اشاره کرد و افزود: هرچند بنده منتقد دولت روحانی بودم اما مرز انتقاد با تخریب متفاوت است چرا که خروجی انتقاد اصلاح و بهبود امور است و ما در سخت‌ترین شرایط کرونایی از ستاد کرون مجوز گرفتیم تا تسهیلات کم بهره به آموزشگاه‌ها و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای پرداخت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها