با ما همراه باشید

اخبار 10

ربات‌ها نیاز به کمک را تشخیص خواهند داد

منتشر شده

در

ربات‌ها نیاز به کمک را تشخیص خواهند داد

ایسنا/خراسان رضوی از آنجایی که ربات‌ها در شمار فزاینده‌ای از موقعیت‌های دنیای واقعی کاربردی می‌شوند مهم است که بتوانند به‌طور موثر با کاربران انسانی همکاری کنند. علاوه بر برقراری ارتباط با انسان‌ها و کمک به آنان در کارهای روزمره، ممکن است برای ربات‌ها مفید باشد که به‌طور مستقل تعیین کنند که آیا کمک آنها لازم است یا خیر.

به نقل از تک اکسپلور، محققان کالج فرانکلین و مارشال آمریکا به‌تازگی در تلاش برای توسعه ابزارهای محاسباتی هستند که می‌تواند عملکرد ربات‌های کمک‌کننده اجتماعی را با امکان پردازش نشانه‌های اجتماعی ارائه‌شده توسط انسان‌ها و پاسخ‌دهی متناسب به آن‌ها بهبود بخشد. آنان تکنیک جدیدی را معرفی کردند که به ربات‌ها اجازه می‌دهد به‌طور مستقل تشخیص دهند چه زمانی مناسب است که وارد عمل شوند و به کاربران کمک کنند.

جیسون آر. ویلسون، محقق این تحقیق گفت: «من علاقه‌مند به طراحی ربات‌هایی هستم که به افراد در کارهای روزمره مانند پختن شام، یادگیری ریاضی یا سرهم کردن مبلمان کمک می‌کنند. البته به دنبال جایگزینی افراد با ربات‌ها نیستم و می‌خواهم ربات‌ها بتوانند کمک‌های انسانی را تکمیل کنند به خصوص در مواردی که افراد کافی برای کمک نداریم.»

ویلسون معتقد است که وقتی یک ربات به انسان کمک می‌کند تا یک کار مشخص را انجام دهد، باید این کار را به‌روشی «محترمانه» انجام دهد. به عبارت دیگر وی فکر می‌کند که ربات‌ها در حالت ایده‌آل باید نسبت به انسانیت کاربران خود حساس باشند و به کرامت و استقلال آنان احترام بگذارند.

روش‌های مختلفی وجود دارد که متخصصان رباتیک می‌توانند کرامت و استقلال کاربران را در طراحی‌های خود در نظر بگیرند. ویلسون و شاگردان وی فیو توتا آنگ و ایزابل بوچر در کار اخیر خود به‌طور خاص بر حفظ استقلال کاربر تمرکز کردند.

ویلسون توضیح داد: یکی از روش‌ها برای حمایت از خودمختاری این است که اطمینان حاصل شود که ربات تعادلی بین کمک زیاد و کم پیدا می‌کند. در تحقیق قبلی الگوریتم‌هایی را برای تنظیم میزان کمک ربات بر اساس میزان کمک مورد نیاز کاربر بررسی کردیم و تحقیق اخیر ما بر تخمین میزان کمک مورد نیاز کاربر متمرکز شده است.

هنگامی‌که انسان‌ها برای انجام یک کار معین به کمک نیاز دارند می‌توانند به‌طور شفاف درخواست کمک کنند یا به روش‌های ضمنی بیان کنند که در حال تلاش هستند. به‌عنوان‌مثال، آنان می‌توانند نظراتی مانند «هوم، مطمئن نیستم» را بیان کنند یا از طریق حالات صورت یا زبان بدن خود ابراز ناراحتی کنند. راهبردهای ضمنی دیگری که توسط انسان‌ها برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود که بیان می‌کند نیاز به کمک دارند، نگاه است.

ویلسون گفت: «به‌عنوان مثال، یک فرد ممکن است به امر مهمی نگاه سپس فردی را که می‌تواند به او کمک کند بنگرد و دوباره کاری که در دست انجام دارد را مشاهده کند. این الگوی نگاه، که نگاه تاییدی نامیده می‌شود، برای درخواست از طرف مقابل برای آنچه که به آن نگاه می‌کند استفاده می‌شود، شاید به این دلیل که مطمئن نیست که درست است یا خیر.

هدف اصلی تحقیق اخیر انجام شده توسط ویلسون، آنگ و بوچر این بود که به ربات‌ها اجازه دهند تا به‌طور خودکار نشانه‌های مربوط به نگاه چشم را به روش‌های مفید پردازش کنند. تکنیکی که آنان ایجاد کرده‌اند می‌تواند انواع مختلف نشانه‌ها ازجمله الگوهای گفتار و نگاه چشم کاربر را تحلیل کند.

ویلسون توضیح داد: «معماری که ما در حال توسعه آن هستیم، به‌طور خودکار گفتار کاربر را تشخیص می‌دهد و آن را تجزیه و تحلیل می‌کند تا تعیین کند آیا کاربران نیاز به کمک دارند یا خیر. در عین حال، این سیستم الگوهای نگاه کاربران را شناسایی و تعیین می‌کند که آیا آنان الگوی نگاه مرتبط با نیاز به کمک را نشان می‌دهند یا خیر.

برخلاف سایر تکنیک‌ها برای تقویت تعاملات انسان و ربات این رویکرد به اطلاعاتی در مورد کار خاصی که کاربران در حال انجام آن هستند نیاز ندارد. این بدان معنی است که می‌توان آن را به‌راحتی برای ربات‌هایی که در زمینه‌های مختلف در دنیای واقعی کار می‌کنند اعمال کرد و برای به عهده گرفتن وظایف مختلف آموزش داد.

در حالی که مدل ایجاد شده توسط ویلسون و همکاران وی می‌تواند تجربیات کاربر را بدون نیاز به جزئیات خاص کار افزایش دهد، توسعه‌دهندگان همچنان می‌توانند این جزئیات را برای افزایش دقت و عملکرد آن ارائه دهند. در آزمایش‌های اولیه، این چارچوب به نتایج بسیار امیدوارکننده‌ای دست یافت بنابراین به‌زودی می‌توان از آن برای بهبود عملکرد ربات‌های اجتماعی موجود و پیشرفته جدید استفاده کرد.

ویلسون افزود: «ما اکنون به بررسی این موضوع ادامه می‌دهیم که چه نشانه‌های اجتماعی به بهترین وجه به یک ربات امکان تشخیص می‌دهد که کاربر چه زمانی به کمک نیاز دارد و چقدر کمک می‌خواهد. یکی از اشکال مهم ارتباط غیرکلامی که ما هنوز از آن استفاده نمی‌کنیم بیان عاطفی است. به‌طور خاص، ما در حال تجزیه و تحلیل حالات چهره هستیم تا ببینیم کاربر چه زمانی احساس ناامیدی، بی‌حوصلگی، مشغولیت یا ناتوانی می‌کند».

نتایج این تحقیق در مجله arXiv منتشر  و در سمپوزیوم AI-HRI ۲۰۲۱ در هفته گذشته ارائه شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 10

دستگیری ۸ نفر از عاملان نزاع مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۸ نفر از عاملان نزاع مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد جانشین فرمانده انتظامی استان از وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه خبر داد و گفت: ۸ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در آن شهرستان دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “سهام صالحی” در بیان جزئیات این خبر اظهارکرد: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در شهر دهدشت بلافاصله ماموران انتظامی آن فرماندهی به محل وقوع درگیری اعزام شدند.

وی افزود: پس از بررسی صحنه مشخص شد که ۷ نفر از طرفین نزاع مجروح و به بیمارستان منتقل که یک نفر از آنها به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

صالحی با اشاره به اینکه مقتول به وسیله اسلحه ساچمه زنی به قتل رسیده است، بیان کرد: ماموران با انجام اقدامات پلیسی گسترده ۸ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی را که یک نفر از آنها مظنون به قتل می باشد شناسایی و دستگیر کردند.

وی با اشاره به اینکه متهمان انگیزه خود از نزاع را اختلافات قبلی بیان داشتند، تصریح کرد: تلاش برای دستگیری سایر عاملان نزاع در دستور کار پلیس قرار دارد و در حال حاضر امنیت در شهرستان برقرار است.

جانشین فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان خاطرنشان کرد: پلیس با همکاری دستگاه قضائی با کسانی که بخواهند امنیت مردم را به مخاطره بیندازند، بصورت قاطع و قانونی برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 10

حذف احسان قائمی مقامی از جام جهانی شطرنج

منتشر شده

در

توسط

حذف احسان قائمی مقامی از جام جهانی شطرنج

احسان قائمی مقامی از رقابت های جام جهانی شطرنج کنار رفت.

به گزارش ایسنا، در ادامه مسابقات جام جهانی شطرنج سوچی روسیه محمد امین طباطبایی و احسان قائم مقامی نمایندگان ایران جهت راهیابی به مرحله بعد در بازی‌های تکمیلی مقابل حریفانشان به میدان رفتند که در نهایت محمد امین طباطبایی توانست با یک پیروزی و یک تساوی به مرحله بعد صعود کند اما احسان قائم مقامی با یک تساوی و یک شکست از صعود به دور بعد بازماند.

سارا سادات خادم الشریعه و پرهام مقصودلو به دلیل داشتن سید بالا در دور دوم با حریفان به رقابت خواهند پرداخت.

بدین ترتیب با صعود دو استاد بزرگ ایران به مرحله بعد، تیم ملی ایران با ۴ نماینده به مصاف حریفانشان خواهند رفت. پویا ایدنی، محمد امین طباطبایی و پرهام مقصودلو در بخش آزاد و سارا خادم الشریعه در بخش بانوان چهار نماینده ایران در دور دوم مسابقات جام جهانی خواهند بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 10

بیتکوین و اتریوم صعود کردند، دوج کوین ریزش

منتشر شده

در

توسط

بیتکوین و اتریوم صعود کردند، دوج کوین ریزش

بیتکوین جایگاه خود را در کانال ۳۲ هزار دلاری مستحکم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بانک های مرکزی در جهان به دنبال تسریع در صدور ارزهای دیجیتالی خود هستند. در منطقه یورو، بانک مرکزی اروپا از ورود یورو دیجیتالی به فاز آزمایشی اولیه خبر داده است. بانک مرکزی امارات هم اعلام کرد که تا پنج سال آینده از نخستین ارز دیجیتالی رسمی این کشور رونمایی خواهد شد. پیش از این نیز این کشور یک پروژه مشترک پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی را با عربستان تعریف کرده بود.

مدیر بخش ارزهای دیجیتالی در موسسه آوانتی تراست معتقد است بانک مرکزی آمریکا بررسی اعمال محدودیت روی تراکنش های ارزهای دیجیتالی را آغاز کرده است. به گفته کتلین لانگ، فدرال رزرو مستقیما بیتکوین و اتریوم را هدف نخواهد گرفت بلکه ورود و خروج دلار به صرافی ها یا بسترهای انتقال رمزارزها را محدود خواهد کرد. پیش از این نیز بانک مرکزی و دولت چین کلیه فعالیت های مرتبط با ارزهای دیجیتالی را ممنوع اعلام کردند.

جریان کم رمق ورودی سرمایه به بازار که نسبت به ماه های قبلی کاهش کاملا قابل توجهی را داشته، از جمله موانع اصلی ازسرگیری رشد رمزارزها بوده است. در این بین و به دلیل کاهش تقاضا، کارمزد شبکه اتریوم که یکی از گران ترین بسترها در حوزه رمزارزها محسوب می شود به کمترین سطح خود از دسامبر سال ۲۰۲۰ تاکنون رسیده است. قرار است ورژن جدید شبکه اتریوم با هدف بهبود کارایی و کاهش هزینه های انتقال به زودی رونمایی شود.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۳۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۶۷ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۲ هزار و ۷۷۲.۴۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۰۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۱۱ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۹۸۷.۸۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۴۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۷۶ درصد کاهش

۳- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۴- بایننس کوین

قیمت: ۳۰۸.۵۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۲۴ درصد کاهش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۲۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۴۶ درصد کاهش

۶- ریپل

قیمت: ۰.۶۱۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۵۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۰۳ درصد کاهش

۷- دوج کوین

قیمت: ۰.۱۹۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۷۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۴.۸۸ درصد کاهش

۸ – یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۱۳.۷۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۵۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۰.۲۰ درصد کاهش

۱۰- یونی سواپ

قیمت: ۱۷.۸۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۷ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۷.۱۲ درصد کاهش

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها