با ما همراه باشید

اخبار 12

رشد ۴۰ درصدی خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه‌های علوم پزشکی طی دو سال گذشته

منتشر شده

در

رشد ۴۰ درصدی خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه‌های علوم پزشکی طی دو سال گذشته

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در این مدت دو سال تلاش زیادی کردیم تا شاخص خوابگاه‌های متاهلی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش دهیم که در نهایت اگرچه این شاخص حدود ۴۰ درصد افزایش یافت اما در مجموع این وضعیت در کل کشور از نظر کمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در شرایط خوبی نیست.

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) با بیان این‌که طی دو سال گذشته، تمام تلاش ما در حوزه خوابگاهی استفاده از پتانسیل و ظرفیت، وام‌های بانکی جهت ساخت و خرید خوابگاه‌های دانشجویی بوده است، بیان داشت: در این خصوص از مدیران عامل بانک‌های ملت، رفاه و صادرات که به ما کمک کردند تا دانشگاه‌های بسیاری از این طریق بتوانند خوابگاه خود را ساخته و یا خوابگاهی را بخرند تشکر می‌کنم.

وی افزود: در این مسیر طی این مدت، ۱۵ خوابگاه افتتاح شده است که تعدادی از این خوابگاه‌ها به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به مرحله افتتاح رسیده است و ۱۳ خوابگاه را در طرح ملی برنامه و بودجه در دست ساخت داریم، همچنین ساخت ۱۳ خوابگاه نیز با بنیاد ۱۵ خرداد طی تفاهم‌نامه‌ای در دستور کار است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال حاضر حدود ۶۰ واحد خوابگاه متاهلی دارد، که تلاش دارند بلوک‌های بیشتری به این تعداد افزوده شود.

۵ خوابگاه دانشجویی‏، اسکان دانشجویان علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) را عهده‌دار هستند

دکتر حسین شمس کوشکی در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو بامفدا، بیان داشت: خوابگاه در دست احداث بصیر با ۱۰ طبقه مسکونی، با ظرفیت ۹۸۰ دانشجو، ویژه پسران، نیمه دوم امسال افتتاح خواهد شد. این خوابگاه هم اکنون با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و ساخت است و تلاش می‌کنیم این خوابگاه دانشجویی را پاییز امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک با راه‌اندازی و بهره‌برداری از خوابگاه دانشجویی، خیلی از دانشجویان پسر ساکن خوابگاه‌های ما، در این محل متمرکز خواهند شد و به نوعی مشکل پراکندگی خوابگاه‌های دانشگاه مرتفع می‌شود. خوشبختانه به لحاظ بعد مسافت، این خوابگاه در نزدیکی پردیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله قرار دارد و مشکلی به لحاظ ایاب و ذهاب و بعد مسافت وجود ندارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) در خصوص امکانات رفاهی و جانبی این خوابگاه در دست احداث گفت: هزینه اعتبار این خوابگاه دانشجویی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد مشترک و  دانشگاه  تامین شده است و تاکنون برای احداث این پروژه بزرگ عمرانی، حدود ۸۵۰ میلیارد هزینه شده است. این خوابگاه دانشجویی دارای امکاناتی چون، اتاق اینترنت، شوتینگ، روف‌گاردن، باشگاه ورزشی، نمازخانه، سالن غذاخوری، سلف سرویس، اتاق استراحت، اتاق مشاوره، کتابخانه، فضاهای فرهنگی و… می‌باشد.

وی در ادامه در خصوص ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان دستیاری طی سال‌های گذشته در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: ابلاغ ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شده است و این مهم در کنار بیمه سلامت، بیمه تکمیلی و وام دستیاری می‌تواند به دستیاران و دانشجویان فعال در فضای بالین بیماران کمک کننده باشد.

معاون وزیر بهداشت در خصوص ارایه وام به دانشجویان خصوصا دانشجویان دستیاری به استفاده از ظرفیت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اشاره و خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ازای دانشجویان خود، سرمایه‌ای را در صندوق رفاه دانشجویان قرار داده است، که این پول در طول زمان علاوه بر این‌که رشد خواهد کرد، دست دانشگاه را در ارایه تسهیلات به دانشجویان خود بازتر می‌کند.

لاری افزود: اگر برای ساخت خوابگاه متاهلی دارای مشکل هستید، با این سرمایه‌گذاری می‌توان وام بیشتری را در اختیار دانشجویان متاهل قرار داد و می‌توان از طریق قانونی از حمایت‌های این صندوق بهره‌مند شد. از طرفی می‌توان از ظرفیت خیران نیز استفاده کرد که در این خصوص نیز، صندوق رفاه دانشجویان جلساتی را با خیران داشته است، اما همچنان فرهنگ‌سازی در خصوص حضور خیران در حوزه فرهنگی، رفاهی و دانشجویی مانند ساخت خوابگاه دانشجویی، مجموعه‌های ورزشی و … آنگونه که باید دیده نمی‌شود.

به گزارش مفدا، لاری تاکید کرد: خوابگاه در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله با ظرفیت هزار دانشجو تقریبا مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر می‌گذارد و دارای امکانات رفاهی خوبی برای دانشجویان است، ما نیز تلاش داریم برای ایجاد فضاهای مناسب محوطه سازی و ساخت فضاهای فرهنگی در این خوابگاه کمک لازم را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: تلاش داریم تا این دانشگاه را از امکانات رفاهی از جمله وام‌ها و تخصیص‌هایی که برای همه دانشگاه‌ها دیده‌ایم بهره‌مند کنیم، زیرا بیمارستان بقیه الله در دوره مبارزه با کرونا، یکی از بزرگترین بیمارستان‌های مبارزه با کرونا در کشور بوده است و این وظیفه ما را در حمایت از این دانشگاه سنگین‌تر می‌کند. در این دانشگاه، دانشجویان فعال خوبی داریم که در مجمع‌های کانون‌های فرهنگی در حال فعالیت هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال حاضر حدود ۶۰ واحد خوابگاه متاهلی دارد، که تلاش می شود بلوک‌های بیشتری به این تعداد افزوده شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها