با ما همراه باشید

اخباز 3

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بوستان‌ها و مراکزی تفریحی زنجان چگونه است؟

منتشر شده

در

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بوستان‌ها و مراکزی تفریحی زنجان چگونه است؟

ایسنا/زنجان معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز تفریحی و بوستان‌ها ۳۵ درصد است.

محمدرضا صائینی عصر امروز (۸ تیرماه) در جلسه ستاد کرونا استان زنجان، با اشاره به وضعیت رهگیری بیماری کرونا در استان و کشور، اظهار کرد: میزان متوسط رهگیری به ازای هر فرد مثبت در استان، ۹ نفر است که در این‌ حوزه نسبت به متوسط کشوری، زنجان از وضعیت خوبی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت واکسیناسیون بیش از ۱۳ هزار نفر به‌صورت روزانه در استان وجود دارد که قابلیت افزایش تا ۲۰ هزار نفر را نیز داراست، تصریح کرد: در استان زنجان ۸۰۰ هزار نفر باید واکسن دریافت کنند که در صورت موجود بودن واکسن، ظرف ۴۰ روز می‌توان این کار را انجام داد.

این مسئول، با اشاره به آخرین وضعیت میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان‌های استان، عنوان کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌طور متوسط در شهرستان زنجان ۶۵ درصد، ابهر ۶۸ درصد، خرم‌دره ۶۷ درصد، خدابنده ۷۰ درصد، سلطانیه ۷۲ درصد، طارم ۶۷، ماهنشان ۶۲ درصد و ایجرود ۶۵ درصد است که این میزان به طور متوسط در کل استان ۶۲ درصد است.

صائنی با یادآوری اینکه براساس آخرین دستورالعمل ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا، مراکز تفریحی و بوستان‌ها در گروه دو جدول فعالیت مشاغل قرار گرفته‌اند، گفت: در وضعیت زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این مراکز می‌توانند فعالیت کنند، اما متاسفانه رعایت پروتکل‌ها در مراکز تفریحی و بوستان‌ها ۳۵ درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با یادآور شدن این موضوع که رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۹۰ درصد در کنترل بیماری کرونا موثر است، ادامه داد: ۹ درصد نیز بحث غربالگری و رهگیری بیماران در مراکز سلامت و یک درصد نیز بیمارستان‌ها در کنترل این بیماری موثر است و اگر رعایت پروتکل‌ها کم شود، قطعاً فشار به سایر حوزه‌ها افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به آمار مجموعه مراجعات هم‌استانی‌ها به مراکز درمانی در ۴ هفته اخیر، تصریح کرد: در هفته دوم خردادماه، ۶۹۸۵ نفر، هفته سوم خرداد ۵۱۳۱ نفر، در هفته چهارم خرداد ۶۳۳۲ نفر و در هفته اول تیر ماه نیز ۶۵۰۳ نفر به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کرده‌اند که ظرف دو هفته اخیر شاهد افزایش مراجعات به مراکز ۱۶ ساعته هستیم و اگر متوسط pcr استان بیش از ۳۵ درصد شود، قطعاً بیمارستان‌ها تحمل مراجعات مردم را نخواهد داشت.

این مسئول با اشاره به افزایش آمار تست‌های مثبت pcr در برخی از شهرستان‌ها مانند ابهر و خرم‌دره، یادآور شد: شهرستان سلطانیه و طارم وضعیت نسبتا خوبی دارند، اما در ماهنشان آمارها رو به بالاست.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با بیان این مطلب که افزایش موارد سرپایی در مراکز ۱۶ ساعته مشاهده می‌شود اما افزایش تعداد بستری‌ها در بیمارستان محسوس نیست، گفت: در صورت تداوم روند کنونی افزایش موارد بستری محتمل است.

این مسئول با اشاره به چالش‌های قابل طرح در ستاد مدیریت ویروس کرونا استان، افزود: تامین خودرو به ازای هر مرکز تزریق واکسن، تامین وسایل سرمایشی، تامین ژنراتور مورد نیاز در پایگاه‌های تجمیع واکسیناسیون جهت تامین زنجیره سرما، تقویت و پشتیبانی پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون از لحاظ تامین امکان پذیرایی و رفاهی، تامین نیروی انسانی مورد نیاز در پایگاه‌ها، در اختیار بودن پایگاه‌های تجمعی تا پایان واکسیناسیون همگانی و حل مشکلات پیش روی پایگاه تجمعی واکسیناسیون در ماهنشان از جمله مواردی است که باید نسبت به حل آنها توجه شود.

وی با بیان اینکه تعداد مراکز ۱۶ ساعته از ۱۱ به ۳۲ مرکز رسیده است، یادآور شد: تعداد نمونه تهیه شده در مراکز ۱۶ ساعته تامین اجتماعی کمتر از حد انتظار است.

صائنی با اشاره به افزایش تعداد شهرهای قرمز کشور به ۶۶ شهر، خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال وقوع پیک جدید بیماری، باید از هم‌اکنون نسبت به تهیه اقلام لازم به ویژه کیت‌های تست سریع اقدام شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها