با ما همراه باشید

استانها

رنج مضاعف بیماران مبتلا به سرطان در مازندران

منتشر شده

در

رنج مضاعف بیماران مبتلا به سرطان در مازندران
عکس تزیینی است

 دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، فوق تخصص فوق تخصص خون و سرطان بالغین و رییس انجمن علمی هماتولوژی و انکولوژی ایران در یادداشتی به ایسنا، از برخی تصمیم‌های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انتقاد کرد.

در این یادداشت آمده است:

حدود ۱۷ ماه از شیوع کووید۱۹ می‌گذرد و سیستم بهداشت و درمان، همچون روز اول که اطلاعات بسیار کمی راجع به این پاندمی داشتیم، رفتار می کند. در ابتدا بیماران مبتلا به سرطان زیادی را از دست دادیم، چون برآوردی از گستردگی بیماری، درمان‌های لازم و تختهای بیمارستانی نداشتیم.

اولین اقدام آن روزها تخلیه مرکز جامع سرطان مازندران و اختصاص آن به کووید۱۹ بود. به نقل از وزیر محترم بهداشت، هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ بدون تخت نماند، ولی در این میان، بیماران مبتلا به سرطان زیادی بی تخت ماندند یا به بخشی منتقل شدند که فاقد حداقل استانداردهای لازم برای مراقبت از این بیماران و درنتیجه، آمار بالای مرگ و میر در این گروه بود.

هنوز در پیک پنجم بیماری، علیرغم همه توصیه ها، مذاکرات و مکاتبه گروه انکولوژی با مسئولین مربوطه، باز هم اولین اقدام،  تخلیه مرکز جامع سرطان و انتقال بیماران به سایر بخش ها است.

شاید از دید بعضی از متولیان سلامت همچنان ابتلای به سرطان، معادل پایان زندگی است یا شاید اکنون که کووید۱۹ در مرکز توجه رسانه ها می باشد، بی تخت ماندن بیمار مبتلا به سرطان اهمیت کمتری داشته باشد.

حال که به مرحله ای رسیدیم که سایرکشورهای دنیا باید از ما درس راهکار کنترل کووید۱۹ را بیاموزند، با افتخار به دنیا اعلام کنیم که ما به قیمت سرگردانی بیماران مبتلا به سرطان، آنقدر جا فراهم کردیم که هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ معطل تخت بیمارستانی نمی ماند تا آنها هم بیاموزند که نیازی به جدا کردن و حفظ بخش های سرطان با قوانین قرنطینه سخت گیرانه در طی همه گیری کووید۱۹ نیست و به راحتی می توان این بیماران را تحت هر شرایطی و در هر بخشی درمان کرد.

مرکز جامع سرطان، با زحمت و پیگیری رییس محترم وقت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و معاون فعلی درمان وزارت بهداشت جناب آقای دکتر جان بابایی به منظور بهبود کیفیت ارایه خدمات درمانی سرطان ساخته و تجهیز شد. با تبدیل این مرکز که تنها بخش بستری درمان سرطان در سطح دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد، به بخش کرونا، بیماران مبتلا به سرطان یا باید در این شرایط راه پایتخت را برای پیدا کردن تخت در پیش بگیرند و یا منتظر بمانند تا شاید تخت بستری در هر بخشی با هر شرایطی پیدا شود و البته باید شبی هم دست برآرند و دعایی بکنند که این تاخیر تاثیری بر روند درمان نخواهد گذاشت و یا در طی بستری مبتلا به کووید۱۹  نخواهند شد.

دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها