با ما همراه باشید

اخبار 12

رهایی “آنوبانی‌نی” از بند!

منتشر شده

در

رهایی "آنوبانی‌نی" از بند!

ایسنا/کرمانشاه آنوبانی‌نی یکی از قدیمی ترین سنگ نگاره های باستانی در جهان است که با بیش از چهار هزار سال قدمت در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه واقع شده است.

این سنگ نگاره باستانی، طی دهه های اخیر روزگار ناخوشی را پشت سر گذاشته، چرا که در حصار مدرسه ای دخترانه گم شده بود و راهی برای خودنمایی عظمتش نداشت.

زلزله بزرگ سال 1396 علیرغم همه خسارات جانی و مالی که به همراه داشت، اما به آنوبانی نی فرصت رهایی داد، چرا که مدرسه ای که این سنگ نگاره باستانی در حیاط آن قرار گرفته بود، در زلزله تخریب شد و مسئولان میراث فرهنگی از این فرصت استفاده کردند و برای نجات آنوبانی نی رایزنی هایی کردند.

هرچند مسئولان آموزش و پرورش در ابتدا مخالفت هایی داشتند، اما باتوجه به اینکه این مدرسه در عرصه این اثر باستانی قرار گرفته بود، مجوزی برای ساخت مجددش داده نمی شد و در نهایت موافقت کردند طی تفاهم نامه‌ای این مدرسه تخریب شده را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند.

میراث فرهنگی هم با اختصاص حدود نیم میلیارد تومان اقدامات لازم را انجام داد و آنوبانی نی را دارای محوطه کرد و حالا آنوبانی نی پس از چند دهه از بند رهایی یافته و راه برای بیشتر دیده شدن بخشی از تاریخ چهارهزار ساله این دیار فراهم شده است.

امین قهرمانی مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به آزادسازی بخشی از محوطه آنوبانی نی، اظهارکرد: باتوجه به اهمیت اثر باستانی آنوبانی نی، دفتر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه را نیز در مجاورت آن راه اندازی کردیم.

وی گفت: تاکنون برای این اثر تاریخی محوطه سازی و مستند نگاری انجام گرفته و در برنامه بعدی به دنبال مطالعات، مرمت و آسیب شناسی روی آن هستیم  و از محل اعتبارات امسال هم به آن اعتباراتی اختصاص داده شده، اما هنوز تخصیص نیافته است.

مدیر پایگاه محور ساسانی کرمانشاه با بیان اینکه با راه اندازی دفتر این پایگاه در مجاورت آنوبانی نی، مطالعات روی این اثر و سایر بناهای شاخص این محوز انجام می گیرد، گفت: در محور ساسانی کرمانشاه که در فهرست موقت برای ثبت جهانی قرار داشته و از کرمانشاه تا قصرشیرین امتداد دارد، حدود 18 بنای شاخص قرار گرفته است.

وی ادامه داد: براساس تکلیف و وظیفه پایگاه هرساله براساس اعتباراتی که داریم اقدامات مطالعاتی، مرمتی، کاوش و … را در بناهای دارای اولویت انجام می دهیم.

قهرمانی با اشاره به کاوش هایی که در سالهای اخیر در زیج انزل، زیج پاتاق، کانال ساسانی و عمارت خسرو انجام گرفته، عنوان کرد: تلاش داریم که با اختصاص اعتبار بتوانیم ادامه این برنامه را داشته باشیم.

وی درخصوص چرایی عدم انجام مطالعات و کاوش در برخی از بناهای شاخص این محور همچون قلعه فیروزآباد اسلام آبادغرب، گفت: با توجه به اینکه چنین آثاری اعتبارات کلانی می خواهند، برای همین فعلا حفاظت آنها در اولویت قرار دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها