با ما همراه باشید

سلامت

روایتی کوتاه از مطب یک روانپزشک

منتشر شده

در

روایتی کوتاه از مطب یک روانپزشک

صندلی‌ها پر از بیمارند و ۱۸ بیمار در فضای کوچک مطب نشسته‌اند. یکی از پنجره‌ها تا انتها باز است و تلویزیون روی موج «رادیو آوا» تنظیم است. سر بیماران در تلفن همراهشان فرو رفته است و گاهی گردن خم‌شده را بلند می‌کنند و به نوشته تابلویی که روی دیوار است خیره می‌شوند: «گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک. راه در جان یکی است و آن راه راستی است».

به جز سه نفر از مراجعه‌کنندگان مابقی همه جوان هستند و هر کدام حداقل یک ساعتی می‌شود در نوبت نشسته‌اند. یکی از مراجعه‌کنندگان از جایش بلند می‌شود و با یک قدم خودش را به میز منشی می‌رساند: «یک ساعت و نیمه که نشستم. کی نوبتم میشه؟» منشی او را به صبر دعوت می‌کند و مراجعه‌کننده دوباره روی صندلیش جاگیر می‌شود.

طبق گفته برخی متخصصان، میزان مراجعه جوانان در دوران کرونا به روانپزشکان و روانشناسان بالا رفته و بخشی از آنها نیاز به استفاده از داروهای ضدافسردگی دارند. آنان معتقدند حتی با تمام‌شدن دوران کرونا، همچنان عوارض آن مثل افسردگی، گوشه‌گیری، استرس و اضطراب باقی خواهند ماند.

بدون آنکه بیماران قبلی از مطب بیرون بروند مراجعه‌کنندگان جدید وارد می‌شوند. دختر جوان مشکی‌پوشی همراه مادرش داخل می‌شود. انبوهی از تتو روی پوستش کوبیده شده‌ است. نصف یکی از ابروهایش را تیغ زده است. پارگی‌های شلوارش خالکوبی‌های روی زانوهایش را هم بیرون انداخته‌اند. نمادی از اسکلت روی کیف، شال و کفش‌هایش حک شده‌اند. منشی اسم و فامیلش را می‌پرسد تا برایش پرونده تشکیل دهد. صدایش را بالا می‌برد: «خودم می‌خوام فرمو پر کنم». منشی ورق A۴ سفیدی را که جلویش است، نشان می‌دهد: «دقیقا چی رو میخوای پر کنی؟» و شروع می‌کند به سوال و جواب: «اسم، فامیل، سن». دختر، ۱۹ ساله است. کیف کله‌اسکلتی‌اش را روی چادر مادرش می‌گذارد و از در مطب بیرون می‌زند.

دوباره سرها و چشم‌ها روی تلفن‌های همراه‌ می‌رود. سکوت فضای کوچک مطب با صدای گرومبی می‌شکند. پسر ۲۰ ساله جوانی که جلوی اتاق دکتر ایستاده بود تا نوبتش شود با سر سقوط می‌کند. منشی خودش را بالای سر پسر می‌رساند. در اتاق دکتر باز می‌شود و زوج جوانی که داخل اتاق در حال ویزیت بودند با چشمانی گشاد به جسم پسر خیره می‌شوند. طولی نمی‌کشد که تکان‌های شدید شروع می‌شود و سر پسر جوان چندین بار محکم به سرامیک‌ها کوبیده می‌شود. دسته عینکش می‌شکند و به گوشه‌ای پرتاب می‌شود. موبایلش روی زمین سُر می‌خورد و زیر دست و پا گم می‌شود. چند جوان سعی می‌کنند پسر را از روی زمین بلند کنند اما زورشان نمی‌رسد. پسر، سرش را با صدای دکتر بلند می‌کند و گوشه‌ای می‌نشیند. درِ اتاق دکتر دوباره بسته می‌شود. زوج جوان بعد از چند دقیقه بیرون می‌آیند و پسر جوان خودش را به داخل اتاق دکتر می‌کشد. صدای خشمش از پشت درِ بسته هم بیرون می‌زند.

درِ آسانسور باز می‌شود و دو دختر جوان مادربزرگ پیرشان را آرام آرام به زورِ واکر داخل می‌آورند. یکی از دخترها صندلی را که برای مادربزرگش خالی شده ضدعفونی می‌کند و زن را به سختی می‌نشاند و شروع می‌کند قربان‌صدقه رفتنش.

ویزیت بیماران کمی سرعت می‌گیرد. موسیقی کردی از تلویزیون پخش می‌شود و یکی از مراجعه‌کنندگانی که سن و سالی دارد پایش را با ریتم موسیقی هماهنگ می‌کند و به زمین می‌کوبد.

چند صندلی آنورتر پدری با دختر نوجوانش مرتب صحبت می‌کند و کار درست و غلط را برایش توضیح می‌دهد. چهره دختر بیشتر در هم فرو می‌رود و پایش را مرتب تکان می‌دهد و به محض اینکه پدرش سکوت می‌کند از جایش بلند می‌شود. مرد نگاهی به دخترش می‌کند: «چرا بلند شدی؟ کجا میخوای بری؟» دختر چند صندلی فاصله می‌گیرد و با بی‌حوصلگی جواب می‌دهد: «این طوری راحت‌ترم».

نوبت به زنی سالخورده می‌رسد. بلندشدن و رفتنش به اتاق دکتر چند دقیقه‌ای طول می‌کشد و همه سعی می‌کنند به نحوی کمکش کنند تا زمان زودتر بگذرد.

منشی از مراجعه‌کننده‌ای که تازه بیرون آمده می‌خواهد پول ویزیت را با همراه‌بانکش پرداخت کند یا نقد بپردازد. بیمار به این درخواست واکنش نشان می‌دهد: «دکتر به خاطر فرار مالیاتی یه دستگاه پُز نمیذاره؟» منشی سرش را به زیر می‌اندازد: «نه، این مدت که برق مرتب می‌رفت دستگاه پُزمون سوخت».

هر چه زمان می‌گذرد تعداد مراجعه‌کنندگان هم بیشتر می‌شود و اغلب آنان جوان هستند و دو مادر باردار هم به تعداد بیماران منتظر اضافه می‌شود.

تا کنون آماری مبنی بر تعداد مراجعه‌کنندگان به روانشناسان و روانپزشکان از سوی مسئولان وزارت بهداشت منتشر نشده است. همان طور که معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز سال گذشته اعلام کرد «آمار مستندی نداریم اما اصلا دور از انتظار نیست که پس از شیوع کرونا افزایش اختلالات روانپزشکی اتفاق افتاده باشد.»

پدر دختر نوجوان که داروهای دخترش را گرفته دوباره داخل مطب می‌شود و آنها را به منشی نشان می‌دهد. همه داروها ضداسترس و اضطراب هستند و باید نصف‌نصف مصرف شوند. منشی بعد از آنکه توضیحات لازم را می‌دهد روانه‌شان می‌کند.

از درِ مطب بیرون می‌زنم. پسری که یک ساعت قبل روی زمین افتاد با دختر ۱۹ ساله‌ای که با مادرش آمده بود در حیاط ساختمان پزشکان نشسته‌اند و سیگار می‌کشند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

منتشر شده

در

توسط

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا امروز سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ اعلام شد.

  بنابر اعلام وبدا، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

– اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۵۵۹۹

– اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۷۷۱۳

– سینوفارم نوبت اول:  ۱۸۰۷۱۶۰۲

– سینو فارم نوبت دوم: ۹۵۵۶۱۳۷

– بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

– بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

– آسترازنکا نوبت اول: ۳۸۷۹۱۲۳

– آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۴۰۹۰۰

– برکت نوبت اول: ۲۶۲۸۰۷۱

– برکت نوبت دوم: ۱۲۵۳۷۹۹

– مجموع نوبت اول: ۲۵۰۹۳۷۸۴

– مجموع نوبت دوم: ۱۲۷۷۲۷۶۷

بر این اساس کل واکسن تزریق شده ۳۷۸۶۶۵۵۱ دز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

منتشر شده

در

توسط

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد که رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد.

  مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از پنجشنبه شب که سامانه salamat.gov.ir برای دانشجویان و طلاب سراسر کشور باز شد تا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه جمعه (۱۹ شهریور) بیش از ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام و بلافاصله نوبت دریافت کرده‌اند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت رکورد قبلی، ۱۳۰ هزار ثبت‌نام در یک شبانه روز بود. هم‌اکنون ظرفیت تعریف شده در بسیاری از شهرها پر شده‌ است. در حال هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت افزایش ظرفیت ثبت‌نام هستیم. با توجه به حجم واکسن وارد شده به کشور قطعاً هیچ مشکلی برای نوبت‌دهی به کل دانشجویان و طلاب طی روزهای آینده نخواهد بود.

به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: از تمامی عزیزانی که هنوز موفق به دریافت نوبت واکسیناسیون نشده‌اند، تقاضا می‌کنیم حتما طی دو تا سه روز آینده مجدداً برای ثبت‌نام و دریافت نوبت تلاش کنند و از مراجعه بدون نوبت یا در خارج از زمان به پایگاه‌های تزریق واکسن جدا خودداری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

منتشر شده

در

توسط

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در ۱۸ ماه گذشته بدون استراحت و مرخصی، شبانه روز در خدمت بیماران کرونا بوده اند، سختی کار و فشار کاری مضاعف، مشاهده مرگ بیماران و کمبود نیرو آنان را خسته کرده است و به شدت به مرخصی و استراحت نیاز دارند.

  یوسف رحیمی، گفت: تبعیض در هر جایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری است با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرستاران نزدیک به ۲ سال با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و مبارزه با این بیماری یک نبرد فرسایشی برای آنها است، برای جلوگیری از خستگی و فرسایشی شدن پرستاران نیاز به جذب نیرو در سیستم درمان کشور داریم. به خصوص در این شرایط که بخش‌های غیر فعال بیمارستان نیز به دلیل افزایش کرونا فعال شده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: افزایش بیماران و نبود پرستار کافی به کار و زحمت بیشتر پرستاران منجر می‌شود و همین امر باعث آسیب و فرسایش پرستاران و کاهش خدمات با کیفیت درمانی برای بیماران است.

رحیمی ادامه داد: اولین معضل در گروه پرستاری، کمبود نیرو است و لازم است به صورت کارشناسی و سازمان یافته در این خصوص تصمیم گرفته شود تا به استانداردهای جهانی نسبت پرستار به جمعیت نزدیک شوم. وجود نیروی کافی کیفیت خدمات پرستاران افزایش می دهد و از فرسودگی پرستاران جلو گیری می کند.

وی افزود: فوت بیمار فشار روحی و روانی زیادی را برای پرستاران ایجاد می کند، شایسته است مرخصی هایی در نظر گرفته شود تا التیام بخش روحی برای پرستاران باشد. متاسفانه در بحران کرونا نه تنها پرستاران مرخصی نداشتند، بلکه در شیفت های طولانی مدت در حال ارائه خدمات به بیمار هستند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری در خصوص تبعیض میان نیروی شرکتی و رسمی در گروه پرستاری، تصریح کرد: تبعیض در هرجایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری هست با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد. از مسئولان می خواهیم به این موضوع به طور جدی بپردازند.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان نظام پرستاری، رحیمی خاطر نشان کرد: در بحران کرونا و تعطیلات، مشاغل دیگر تعطیل و دور کار بوده اند، در حالی که پرستاران شبانه روز مشغول ارائه خدمت هستند، بنابراین مناسب است امتیازاتی برای این عزیزان در نظر گرفته شود که کمکی برای معیشت و التیام سختی آنها باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها