با ما همراه باشید

استانها

روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود

منتشر شده

در

روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود
بحران کم آبی در خوزستان در تیرماه امسال

 مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: اگر ۷۵ مترمکعب بر ثانیه آب به آبادان و خرمشهر نرسد، آب مورد نیاز نخیلات و پس زدن شوری در بهمنشیر تامین نمی‌شود و EC به شدت بالا می‌رود. با توجه به وضعیت کشت شلتوک، در ماه‌های آینده روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود.

فرهاد ایزدجو در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان با موضوع بررسی مشکلات تامین آب استان خوزستان که جمعه (۲۵ تیرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: میزان ورودی آب به مخازن خوزستان در سال آبی ۱۴۰۰ – ۹۹ حدود ۱۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به متوسط درازمدت که ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بود، حدود ۴۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: براساس مصوبه‌ای که در اردیبهشت‌ماه امسال داشتیم، کل آب قابل برنامه‌ریزی ۵ میلیارد و ۱۹۳ میلیون مترمکعب بود که در پایان شهریورماه ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب باید در مخازن باقی می‌ماند اما با توجه به اینکه حوضه‌های آبی خوزستان به ویژه حوضه دز در شرایط بسیار حادی قرار گرفتند، این برنامه مجددا بازنگری شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: بر این اساس حجم مفید در پایان شهریورماه به یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب می‌رسد که این میزان نسبت به  خشکسالی سال ۹۷ حدود ۳۹۰ میلیون مترمکعب کمتر است. این ریسک پذیرفته‌شده، در خصوص تامین آب کشت پاییزه است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به تعیین آب کشت فصلی و همچنین ممنوعیت کشت فصلی، گفت: برای کسانی که کشت شلتوک نداشته باشند مشوق‌هایی در نظر گرفته شد به گونه‌ای که در آب‌های کشت فصل بعدی ۲۰ درصد تخفیف اعمال می‌شود. برای کسانی که کشت شلتوک داشته باشند نیز پروانه بهره‌برداری آب و اشتراک برق و تحویل نهاده و وام کشاورزی به مدت سه سال، تعلیق خواهد شد.

ایزدجو بیان کرد: موجودی مخازن خوزستان در ۲۴ تیرماه امسال ۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون مترمکعب بوده است در حالی که در سال گذشته در مدت مشابه ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب بود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه متوسط کشت شلتوک در خوزستان ۶۰ هزار هکتار بوده است، گفت: در حال حاضر  کشت شلتوک در خوزستان به ۹۰ هزار هکتار رسیده است. از ابتدای کشت در سال جاری تاکنون از ۳۲ هزار هکتار کشت شلتوک ممانعت شد. ۹ هزار و ۷۸۰ هکتار کشت شلتوکی که آبگیری شده را نیز از طریق قطع برق، خشک کرده‌ایم.

ایزدجو بیان کرد: میزان کشت شلتوک در سال ۹۸ در استان خوزستان حدود ۲۰۰ هزار هکتار و در سال ۹۹ حدود ۱۸۰ هزار هکتار بود.

وی افزود: امسال به دلیل یک سری موج‌های بلند در خلیج فارس، شوری آب آبادان و خرمشهر بالا رفت اما در دهه اول تیرماه بند خاکی مارد احداث شد و اکنون شوری آب حدود ۳ هزار میکروموس است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: باید حدود ۷۵ مترمکعب آب بر ثانیه به آبادان و خرمشهر برسد. با توجه به گسترش کشت شلتوک، در صورت برداشت آب و ورود زهاب این کشت‌ها به کارون، قطعا از مردادماه کیفیت آب به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

وی افزود: اگر ۷۵ مترمکعب بر ثانیه آب به آبادان و خرمشهر نرسد، آب مورد نیاز نخیلات و پس زدن شوری در بهمنشیر تامین نمی‌شود و EC به شدت بالا می‌رود. با توجه به وضعیت کشت شلتوک، در ماه‌های آینده روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: در حال حاضر روستای یزد نو و روستای امام علی(ع) مشکل آب شرب دارند که خط آب غدیر به روستای امام علی(ع) رسیده و تا یک هفته آینده این روستا آبرسانی می‌شود. شرکت آب و فاضلاب نیز برای روستای یزد نو در حال انجام اقداماتی است تا مشکل این روستا نیز برطرف شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

منتشر شده

در

توسط

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

ارومیه- فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال کالای قاچاق در مرزهای شهرستان‌های خوی و سردشت در این استان شناسایی و کشف شد.

به نقل از مرزبانی آذربایجان غربی سردار یحیی حسین خانی در این زمینه اظهار کرد: مرزبانان هنگ‌های مرزی سردشت و خوی طی شب گذشته با انجام کار اطلاعاتی و طرح ریزی و اجرای عملیات مرزی در حوزه استحفاظی خود موفق شدند انواع کالای قاچاق را کشف و ضبط کنند.

وی ادامه داد: مرزبانان در این عملیات‌ها توانستند تعداد ۷۶ هزار نخ سیگار خارجی و ۲۷۵ متر انواع پارچه قاچاق و سه هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف و ضبط کنند.

فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: در این عملیات‌ها پنج نفر قاچاقچی دستگیر و سه دستگاه خودرو که در کار قاچاق کالا مورد بهره برداری قرار می‌گرفت توقیف شد.

سردار حسین خانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پدیده شوم قاچاق اظهار داشت: مرزبانان این استان با لبیک به فرامین مقام معظم رهبری با تمام وجود از مرزها دفاع کرده و اجازه کوچک‌ترین عمل مجرمانه را به هیچ اخلالگری نخواهند داد.

آذربایجان‌غربی بیش از ۹۶۰ کیلومتر مرز دارد و سالانه دهها میلیارد ریال کالای قاچاق توسط مرزبانان این استان کشف و ضبط می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

منتشر شده

در

توسط

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

رشت- معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در استان، گفت: هم اکنون ۸۹۴ بیمار کرونایی در گیلان بستری هستند.

 آبتین حیدرزاده امروز (یکشنبه) در گفتگویی با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: در مقایسه با دو هفته گذشته تعداد بیماران کرونایی بستری چند برابر شده است.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران کرونایی استان گیلان کم کم به مرز ۱۰۰۰ بیمار نزدیک می‌شود، گفت: در حال حاضر ۸۹۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تنها در شبانه روز گذشته ۲۵۰ بیمار کرونایی نیازمند بستری در مراکز درمانی استان شناسایی و بستری شدند، افزود: این نشان دهنده گردش کرونا در استان است که حضور تعداد زیاد مسافر و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین دلایل آن است.

حیدرزاده در ادامه با تأکید بر اینکه ادامه عادی انگاری‌ها، حضور مسافران و عدم استفاده از ماسک و رعایت نکردن پروتکل‌ها می‌تواند شرایط را برای گیلان سخت‌تر کند، ادامه داد: هم اکنون ۱۶۶ بیمار کرونایی بد حال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۱۵ نفر در شبانه روز گذشته بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه این تعداد نیز نشان دهنده روند صعودی بستری بیماران بد حال در بیمارستان‌های گیلان است، گفت: متأسفانه در همین مدت ما هفت نفر از شهروندان خود را نیز به دلیل کرونا از دست داده‌ایم.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و استفاده از ماسک از شهروندان خواست برای حفظ سلامت خود و اطرافیانشان از هرگونه دور همی پرهیز کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

منتشر شده

در

توسط

 بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

رشت- نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با تأکید بر لزوم بهره مندی از پتانسیل بخش خصوصی، گفت: بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد.

 ابراهیم نجفی عصر یکشنبه در دیدار با رئیس سازمان صمت استان گیلان بر توجه بیشتر به فعال سازی بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های این بخش تاکید کرد و گفت: بادام و برنج آستانه قابلیت توسعه و تجاری سازی بسیاری دارد.

وی افزود: با ورود بخش خصوصی و همچنین برنامه ریزی و حمایت و نظارت دقیق، می‌توان در مسیر پیشرفت گام برداشت.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از مأموریت‌های بخش دولتی باید به بخش خصوصی دارای تعهد و تخصص تفویض شود، تأکید کرد: در این صورت می‌توانیم از پتانسیل‌های متخصصان بیشتر بهره مند شویم.

نجفی با اشاره به اینکه آستانه اشرفیه ظرفیت بسیار مطلوب در حوزه بادام زمینی، برنج و چای دارد، ادامه داد: توسعه تولیدات کشاورزی می‌تواند اقتصاد و اشتغال آستانه اشرفیه و شهرها و روستاهای این منطقه را متحول کند.

وی اضافه کرد: در این زمینه مسئولان جهاد کشاورزی باید بیشتر از وزارت صمت پیشگام باشند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها