با ما همراه باشید

اخبار 10

روند سودآوری ذوب آهن اصفهان تسریع شد

منتشر شده

در

روند سودآوری ذوب آهن اصفهان تسریع شد

ایسنا/اصفهان مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه روند سودآوری ذوب آهن تسریع شده است، گفت: اگر امسال ذوب آهن محدویت های آبی را نداشت، دست کم ۵۰ هزار تن تولید محصولاتش بیشتر بود.

منصور یزدی زاده در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سهامی عام ذوب‌آهن اصفهان برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۱۳۹۹ که با حضور ۷۳.۴۰۳ درصد سهامداران برگزار شد، اظهار کرد: سال ۹۹ سالی خاص و ویژه به لحاظ شیوع ویروس کرونا و محدودیت صادرات و واردات مواد اولیه برای تمام کشورها بود که این محدودیت ها اثر وضعی خود را بر همه شرکت ها گذاشت و بیشترین آسیب را فولاد خراسان و سپس فولاد خوزستان و ذوب آهن با وضعیتی مشابه هم داشته اند.

وی افزود: با توجه به اینکه ذوب آهن باید بخشی از انرژی خود را وارد کند، در این خصوص به مدت دو ماه مشکل اساسی در واردات انرژی خود داشتیم که این ناشی از محدودیت های صادراتی کشورهای واردکننده بود، همچنین مربوط به توقف فعالیت برخی شرکت های داخلی در این ایام و توقف سیستم حمل و نقل داخلی بود.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با مقایسه عملکرد تولید ذوب آهن در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۸، گفت: سال گذشته تولید کک مرطوب نسبت به سال ۹۸، یک درصد کاهش داشت، همچنین تولید چدن مذاب ۰.۲ درصد با افزایش تولید و تولید شمش آماده یک درصد و محصولات اصلی ۲ درصد کاهش داشت.

وی یادآور شد: طی سال های ۹۸ و ۹۹ با رشد های ۴ و ۵ درصدی و در مجموع دو سال، با رشد ۹ درصدی تولید داشتیم.

یزدی زاده با اشاره به دستاوردهای مهم شرکت ذوب آهن اصفهان، تاکید کرد: رسیدن به تولید انبوه ریل ملی با رشد ۱۸۲ درصدی تولید و ۴۰۴ درصد فروش ریل، دریافت گواهینامه ریل استاندارد، پذیرش ریل ملی در بورس کالا و انعقاد نخستین قرارداد صادرات ریل و به کارگیری ریل در شش محور راه آهن کشور از جمله دستاوردهای ریلی ذب آهن در سال ۹۹ بوده است.

وی به تولیدات مربوط به ریل در ذوب آهن اشاره کرد و افزود: تولیدات مربوط به ریل های معدنیR۱۸، تولید ریل مترو S۴۹، تولید ریل راه آهن و تحویل بیش از ۵۰ هزار تن ریل به شرکت زیرساخت و راه آهن، تولید ریل زبانه سوزن، تولید شمش ریخته گری با گرید R۲۶۰ از جمله تولیدات ریلی ذوب آهن است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه ریل‌های مترو در سراسر کشور مشابه هم نیست و متفاوت و حدود دارای چهار نوع تنوع مصرف است، تاکید کرد: تاکنون دو نوع ریل مترو در ذوب آهن تولید شده است و دو نوع دیگر نیز هنوز تقاضا نداشته است، البته طی سال گذشته ۵۸ هزار تن ریل در ذوب آهن اصفهان تولید شده است.

یزدی زاده با بیان اینکه ذوب آهن ۱۰ درصد تولید فولاد کشور را دارد که تولید آن مشابه ۷۵ درصد سایر فولادسازان دنیاست، افزود: روش سایر تولیدکنندگان فولاد کشور مشابه معادل ۵ درصد تولیدکنندگان فولادی دنیا با گاز است، بنابراین ذوب آهن برای ماندن در گوی رقابت، استراتژی تنوع بخشی به تولیدات خود را در پیش گرفته است که تولید ریل آغاز تولید محصولات با ارزش افزوده بالا بود و به دنبال آن محصولات دیگر همچون کلاف های صنعتی، تکمیل سبد ورق سازه های فولادی، طراحی و تولید تیرآهن نیمه سبک و …. در دست تولید قرار گرفت.

وی به تنوع بخشی محصولات در نورد۶۵۰ اشاره کرد و گفت: همواره ذوب آهن در نورد۶۵۰ با ظرفیت مازاد مواجه بود که با ورود ریل به این کارگاه، توانستیم ظرفیت خالی را پر کردیم که این موجب تکمیل ظرفیت تنوع بخشی محصولات، کاهش ضایعات تولیدات شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه کمبود مواد اولیه و لزوم تولید محصولات با ارزش افزوده بالا یکی از چالش های ذوب آهن است، تصریح کرد: امروز توسعه تیرآهن بال پهن در ذوب آهن ضرورت دارد، البته باید توجه داشت که بیشترین حاشیه سود برای این شرکت مربوط به تولید ریل، سپس کلاف، آرک، تیرآهن و میلگرد ساده است.

وی در ادامه با اشاره به بازسازی کوره بلند شماره یک بعد از پنج سال توقف با اتکا به توان داخلی شرکت و بومی سازی، گفت: این اتفاق موجب افزایش ظرفیت تولید شرکت به میزان ۸۰۰ هزار تن در سال و کاهش ریسک تولید ذوب آهن شده است.

یزدی زاده البته یادآور شد: انتظار می رفت کوره بلند شماره ۱ در تیرماه ۹۹ دوباره وارد مدار شود که به دلیل خلف وعده صادرکنندگان بلوک های کربنی ناشی از تحریم، بهره برداری آن به دی ماه موکول شد.

وی ادامه داد: سال گذشته رکورد سرانه تولید شمش به میزان ۱۸۰ تن به ازای هر نفر در سال ۹۹ ثبت شد، البته پیش بینی تولید ۱۹۹ تن شمش شده بود که به دلیل دیر در مدار قرار گرفتن کوره بلند شماره ۱، این عدد محقق نشد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به بهبود وضعیت نقدینگی شرکت نسبت به ۱۰ سال گذشته، اظهار کرد: طی سال گذشته سود شرکت به میزان ۱۵ هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال رسید که دلایل افزایش میزان درآمد و سود شرکت ناشی از تمرکز بر تولید و فروش محصولات صنعتی و محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تمرکز شرکت بر صادرات به دلیل ارزش افزوده بالاتر، افزایش تورم و افزایش سطحی عمومی قیمت‌ها است.

وی یادآور شد: ذوب آهن، شاهد رشد ۲۴۵ درصدی سودآوری شرکت های تابعه داخلی نسبت به سال ۹۸ بوده است.

یزدی زاده با بیان اینکه با همت تلاشگران ذوب آهن برای نخستین بار خروج از زیان انباشته پس از یک دهه در این شرکت اتفاق افتاده است، گفت: ذوب آهن طی یک دهه برای نخستین بار در سال ۹۹ به این نقطه رسید تا بتواند سود را بین سهامداران توزیع کند و سال گذشته میزان سود ۵۰۰ میلیارد تومان را پیش بینی کرده بودیم، اما به ۹۷۴ میلیارد تومان به سود قابل توزیع دست یافتیم.

وی درباره اینکه چرا تمرکز ذوب آهن بر صادرات شمش است، توضیح داد: محدودیت در صادرات محصولات نهایی به دلیل تحریم ها، وضع تعرفه های سنگین بر واردات محصولات نهایی فولادی با عنوان حمایت از صنایع داخلی توسط سایر کشورها، تعدد کارخانه های نورد در کشور و رقابت منفی قیمتی آنها در بازارهای هدف صادراتی، فروش برخی محصولات نهایی به ویژه میلگرد با قیمت های کمتر از قیمت شمش صادراتی از جمله دلایل تمرکز ذوب آهن بر صادرات شمش است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به برخی دستاوردهای مهم ذوب آهن، گفت: تملک معادن زغال‌سنگ سوادکوه، برون سپاری کارگاه آهن‌اسفنجی، تکمیل فاز نخست پروژه انتقال پساب فولادشهر، طراحی، ساخت و نصب درهای فلکسیبل باطری ۳ کک‌سازی در مسیر صنعت سبز، دستیابی به دانش فنی طراحی نسوز بدنه کوره بلند برای نخستین بار در کشور، افزایش ۴۰ هزار میلیارد ریالی حد اعتباری شرکت در بانک‌ها، دریافت لوح تقدیر از بانک مرکزی و … از جمله این دستاوردها بوده است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل تاثیرگذار بر تولید ذوب آهن، عدم تامین یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن سنگ‌آهن کمی بوده که تغییرات پیاپی در وزارت صمت در سال قبل یکی از عوامل اصلی آن بوده است.

یزدی زاده درباره پروژه تزریق پودر زغال در کاهش مصرف کک، گفت: کاهش هزینه های ارز ناشی از واردات کک، کاهش وابستگی به کک با توجه به محدود بودن ذخایر زغال، افزایش بهره وری کوره بلند از جمله دلایل تاکید بر اجرای این پروژه است.

وی درباره دلایل تاخیر در اجرای این پروژه، گفت: عدم استفاده از کارشناسان و شرکت های خارجی به دلیل تحریم، عدم امکان بازدید و طی دوره های آموزشی پرسنل مربوط در کشورهای دارای این تجهیزات، نبود تجربه بهره برداری از این پروژه در کشور، عدم امکان تثبیت شرایط کاری در کوره بلندها به دلیل برخی مشکلات در تامین مواد اولیه باکیفیت، کم آبی و توقف های مکرر کوره بلند از جمله دلایل تاخیر است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در ادامه به برخی چالش های ذوب آهن اشاره کرد و افزود: خشکسالی، کمبود آب، عدم پایداری تامین مواد آهن‌دار، قرار گرفتن ذوب آهن لیست تحریم، پایین بودن سرمایه در گردش، شیوع کرونا، ظرفیت تولید زغال کشور، تغییرات مداوم قیمت نهاده‌های تولید، عدم بهره‌مندی نیروگاه‌های شرکت از گاز از جمله اصلی‌ترین چالش‌های این شرکت است.

به گفته یزدی زاده، تغییر رژیم کوره بلند به سمت سایر مواد آهن دار، خرید برق از بورس انرژی،  افزایش تولید، کاهش مصرف کک، تملک معادن سنگ‌آهن، تکمیل پروژه‌های تامین آب، تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر، اصلاح قراردادهای خرید، افزایش موجودی مواد اولیه، تداوم صادرات محصولات به ۲۲ کشور با وجود قرار گرفتن در لیست تحریم، انتقال نماد ذوب از فرابورس به بورس، مدیریت هزینه‌های شرکت با اصلاح نرم‌های مصرف و … از جمله برنامه‌های ذوب آهن در سال ۱۴۰۰ است.

وی ادامه داد: تداوم پروژه های تصفیه پساب، تعیین تکلیف قطعی مطالبات سازمان تامین اجتماعی، تسکیل کنسرسیویم و کلنگ زنی واحد تولید ورق های الکتریکی به ارزش ۴۱۵ میلیوون یورو از دیگر برنامه های این شرکت در سال جاری است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان همچنین اظهار کرد: طی سه ماهه نخست امسال تولید محصولات ذوب آهن شامل چدن ۱۲ درصد، شمش ۳ درصد و محصول اصلی یک درصد رشد داشته است.

وی گفت: به طور قطع اگر امسال ذوب آهن محدویت های آبی را نداشت، دست کم ۵۰ هزار تن تولید محصولاتش بیشتر بود.

یزدی زاده در ادامه پس از تصویب صورت های مالی در مجمع ذوب آهن اصفهان، پیشنهاد هیات مدیره در خصوص تقسیم سود را مطرح کرد و با تاکید بر همراهی سهامداران در خصوص توزیع سود هستیم، گفت: از آنجا که انباشت سرمایه برای نخستین بار در این شرکت صورت گرفته، با توجه به طرح ها و برنامه های تدوین شده برای پیشبرد اهداف توسعه ای شرکت، به توزیع ۱۰ درصدی سود اکتفا شود.

به گزارش ایسنا، در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، سهامداران روزنامه های  صمت و دنیای اقتصاد را به عنوان روزنامه رسمی شرکت جهت نشر اطلاعیه های شرکت انتخاب کردند.

همچنین در ادامه این مجمع در خصوص تقسیم سود بین سهامداران تصمیم گیری شد. در ارتباط با بحث تقسیم سود، سیاست تقسیم سود در هلدینگ صدر تامین و شستا، تقسیم ۹۰ درصدی سود است، اما نظر براینکه ذوب آهن اصفهان نخستین سال ورود به سود انباشته را دارد و برای انجام پروژه های توسعه ای در پیشبرد اهداف این شرکت نیاز به سرمایه در گردش است که در نهایت با تقسیم سود بهینه موافقت شد که ۶۵ درصد از ۹۷۳۸ میلیارد ریال سود انباشته در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان باقی ماند.

همچنین در ارتباط با باشگاه با توجه به وضعیت تورم و طرح های توسعه کارخانه و … مقرر شد، مسئولان باشگاه برنامه ای برای خوداتکایی و تامین هزینه های باشگاه تهیه و طبق زمان بندی مشخص آن را به اعضای هیات مدیره و سهامداران ارائه کنند و در نهایت مقرر شد با احتساب این موارد، عدد ۵۰ میلیارد تومان برای باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن تصویب شد که پرداخت این رقم مستلزم ارائه آن برنامه است. (این عدد در سال گذشته ۳۵ میلیارد تومان بود).

همچنین در ارتباط با برنامه های مسئولیت های اجتماعی ذوب آهن و رفع نیازهای بازنشستگان عدد ۴۰ میلیارد تومان تصویب شد. (این عدد در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان بود).

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 10

دستگیری ۸ نفر از عاملان نزاع مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه

منتشر شده

در

توسط

دستگیری ۸ نفر از عاملان نزاع مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد جانشین فرمانده انتظامی استان از وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در شهرستان کهگیلویه خبر داد و گفت: ۸ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در آن شهرستان دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ “سهام صالحی” در بیان جزئیات این خبر اظهارکرد: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی مسلحانه منجر به قتل در شهر دهدشت بلافاصله ماموران انتظامی آن فرماندهی به محل وقوع درگیری اعزام شدند.

وی افزود: پس از بررسی صحنه مشخص شد که ۷ نفر از طرفین نزاع مجروح و به بیمارستان منتقل که یک نفر از آنها به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

صالحی با اشاره به اینکه مقتول به وسیله اسلحه ساچمه زنی به قتل رسیده است، بیان کرد: ماموران با انجام اقدامات پلیسی گسترده ۸ نفر از عاملان اصلی نزاع دسته جمعی را که یک نفر از آنها مظنون به قتل می باشد شناسایی و دستگیر کردند.

وی با اشاره به اینکه متهمان انگیزه خود از نزاع را اختلافات قبلی بیان داشتند، تصریح کرد: تلاش برای دستگیری سایر عاملان نزاع در دستور کار پلیس قرار دارد و در حال حاضر امنیت در شهرستان برقرار است.

جانشین فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان خاطرنشان کرد: پلیس با همکاری دستگاه قضائی با کسانی که بخواهند امنیت مردم را به مخاطره بیندازند، بصورت قاطع و قانونی برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 10

حذف احسان قائمی مقامی از جام جهانی شطرنج

منتشر شده

در

توسط

حذف احسان قائمی مقامی از جام جهانی شطرنج

احسان قائمی مقامی از رقابت های جام جهانی شطرنج کنار رفت.

به گزارش ایسنا، در ادامه مسابقات جام جهانی شطرنج سوچی روسیه محمد امین طباطبایی و احسان قائم مقامی نمایندگان ایران جهت راهیابی به مرحله بعد در بازی‌های تکمیلی مقابل حریفانشان به میدان رفتند که در نهایت محمد امین طباطبایی توانست با یک پیروزی و یک تساوی به مرحله بعد صعود کند اما احسان قائم مقامی با یک تساوی و یک شکست از صعود به دور بعد بازماند.

سارا سادات خادم الشریعه و پرهام مقصودلو به دلیل داشتن سید بالا در دور دوم با حریفان به رقابت خواهند پرداخت.

بدین ترتیب با صعود دو استاد بزرگ ایران به مرحله بعد، تیم ملی ایران با ۴ نماینده به مصاف حریفانشان خواهند رفت. پویا ایدنی، محمد امین طباطبایی و پرهام مقصودلو در بخش آزاد و سارا خادم الشریعه در بخش بانوان چهار نماینده ایران در دور دوم مسابقات جام جهانی خواهند بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 10

بیتکوین و اتریوم صعود کردند، دوج کوین ریزش

منتشر شده

در

توسط

بیتکوین و اتریوم صعود کردند، دوج کوین ریزش

بیتکوین جایگاه خود را در کانال ۳۲ هزار دلاری مستحکم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بانک های مرکزی در جهان به دنبال تسریع در صدور ارزهای دیجیتالی خود هستند. در منطقه یورو، بانک مرکزی اروپا از ورود یورو دیجیتالی به فاز آزمایشی اولیه خبر داده است. بانک مرکزی امارات هم اعلام کرد که تا پنج سال آینده از نخستین ارز دیجیتالی رسمی این کشور رونمایی خواهد شد. پیش از این نیز این کشور یک پروژه مشترک پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی را با عربستان تعریف کرده بود.

مدیر بخش ارزهای دیجیتالی در موسسه آوانتی تراست معتقد است بانک مرکزی آمریکا بررسی اعمال محدودیت روی تراکنش های ارزهای دیجیتالی را آغاز کرده است. به گفته کتلین لانگ، فدرال رزرو مستقیما بیتکوین و اتریوم را هدف نخواهد گرفت بلکه ورود و خروج دلار به صرافی ها یا بسترهای انتقال رمزارزها را محدود خواهد کرد. پیش از این نیز بانک مرکزی و دولت چین کلیه فعالیت های مرتبط با ارزهای دیجیتالی را ممنوع اعلام کردند.

جریان کم رمق ورودی سرمایه به بازار که نسبت به ماه های قبلی کاهش کاملا قابل توجهی را داشته، از جمله موانع اصلی ازسرگیری رشد رمزارزها بوده است. در این بین و به دلیل کاهش تقاضا، کارمزد شبکه اتریوم که یکی از گران ترین بسترها در حوزه رمزارزها محسوب می شود به کمترین سطح خود از دسامبر سال ۲۰۲۰ تاکنون رسیده است. قرار است ورژن جدید شبکه اتریوم با هدف بهبود کارایی و کاهش هزینه های انتقال به زودی رونمایی شود.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۳۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۶۷ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۳۲ هزار و ۷۷۲.۴۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۰۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۱۱ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۹۸۷.۸۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۴۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۷۶ درصد کاهش

۳- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۴- بایننس کوین

قیمت: ۳۰۸.۵۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۲۴ درصد کاهش

۵- کاردانو

قیمت: ۱.۲۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۴۶ درصد کاهش

۶- ریپل

قیمت: ۰.۶۱۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۵۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۰۳ درصد کاهش

۷- دوج کوین

قیمت: ۰.۱۹۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۷۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۴.۸۸ درصد کاهش

۸ – یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۱۳.۷۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۵۵ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۰.۲۰ درصد کاهش

۱۰- یونی سواپ

قیمت: ۱۷.۸۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۷ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۷.۱۲ درصد کاهش

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها