با ما همراه باشید

سیاسی

رونمایی از تابلوفرش پارالمپیک در توکیو و گشایش نمایشگاه فرش‌های ورزشی

منتشر شده

در

رونمایی از تابلوفرش پارالمپیک در توکیو و گشایش نمایشگاه فرش‌های ورزشی

نمایشگاه فرش‌های ورزشی با حضور سفیر کشورمان در ژاپن و محمود خسروی وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک در محل سفارت ایران در توکیو افتتاح شد.

 در این مراسم ابتدا رحمانی موحد سفیر کشورمان در توکیو، در خصوص برنامه‌های فرهنگی جانبی در المپیک و پارا المپیک توضیحاتی داد. سپس “ماتسونامی” رئیس دانشگاه علوم ورزش نیپون که سابقه سفر ورزشی به ایران را دارد برای حاضران درباره خاطراتش از ایران و اهمیت ورزش رزمی نزد ایرانیان و مردم ژاپن و علاقه اش به کشتی زورخانه ای سخن گفت.

سپس نمایشگاه فرش‌های ورزشی توسط رحمانی موحد و خسروی وفا افتتاح شد. این نمایشگاه شامل تابلو فرش‌های مربوط به جام جهانی ٢٠١٨ روسیه، جام‌جهانی ٢٠١٤ برزیل، جام جهانی ٢٠٠٢ کره جنوبی و ژاپن و … است.

ورزشکاران ایرانی مقیم توکیو به همراه چند ورزشکار ژاپنی به میانداری حمید وصالی با مرشدی مسعود روزبهانی، گوشه هایی از این ورزش اصیل ایرانی را به نمایش گذاشتند.

فرهاد طلوع کیان رییس پیشین فدراسیون پهلوانی توضیحاتی همراه با مترجم ژاپنی از ثبت یونسکو، فرهنگ پهلوانی، فلسفه ادوات و آیین‌ها و سابقه فعالیت معلولان و جانبازان در ورزش زورخانه‌ای ارائه نمود.

مرتضی رحمانی موحد در حاشیه رونمایی از تابلو فرش پارالمپیک در سفارت ژاپن اظهار داشت: مأموریت‌هایی که برای ارائه خدمات، تسهیلات و ارائه حمایت از هیئت‌ها و ماموریت‌هایی که از داخل کشور اعزام می‌شوند در مورد خاص المپیک به دلیل بازتاب و اهمیت جهانی این رویداد از سال ۹۸ طبق هماهنگی‌هایی با کمیته‌های ملی المپیک و پارالمپیک شروع کردیم. هم در جهت ارائه خدماتی که برای ارتباطات شان با کمیته اجرایی نیاز دارند و هم اینکه در کنار آن بتوانیم برنامه‌هایی را در کنار المپیک و پارالمپیک برای شناساندن فرهنگ و تمدن ایران اسلامی ارائه کنیم که در اولویت برنانه‌های سفارت بوده است.

وی افزود: قبل از المپیک برنامه‌های خاصی پیش‌بینی شده بود و در سطح گسترده‌ای در داخل شهر با همکاری شهرداری توکیو و کمیته اجرایی صورت گرفت، متاسفانه با شیوع کرونا تمام برنامه‌ها و شرایط اضطراری در توکیو لغو شد. نهایتا در دوره المپیک توانستیم یک نمایشگاهی را با معرفی آثار باستانی، طبیعی و مستندهای ایران به مدت ۱۵ روز برگزار کنیم. رونمایی از تابلو فرش ویژه در سفارت داشتیم و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی را برای مخاطبان ایرانی و ژاپنی به دو زبان ایجاد کردیم.

سفیر ایران در ژاپن خاطر نشان کرد: آنچه که مورد نیاز کاروان در ارائه خدمات بود در اختیارشان گذاشتیم و در حال حاضر که کاروان پارالمپیک در توکیو هستند ارتباط نزدیکی با سرپرست کاروان داریم و امروز هم به مناسبت حضور کاروان ورزشی‌مان مجموعه تابلوفرش‌های ورزشی که یکی از ایرانیان مقیم در ژاپن طی سال‌های گذشته طراحی کرده و بافته، به نمایش گذاشته و به مدت ۵ روز علاقه‌مندان ایرانی و ژاپنی می‌توانند تماشا کنند و با بخشی از هنر فرش ایران که در عرصه ورزش تجلی کرده آشنا می‌شوند.

وی ادامه داد: نمایشگاه ایران زیبا هم علی‌رغم محدودیت‌های کرونایی که حاکم بود و تبلیغات گسترده‌ای هم برای آن انجام نشد، ولی در سطح دیپلماتیک، نمایندگان مجلس و رسانه‌ها به خوبی آمدند و بازدید کردند و دفترچه یادبودی داشتیم و نظرات‌شان را نوشتند. بعضی از آن‌ها علاقه‌مند شدند که زبان فارسی را یاد بگیرند و بعضی هم علاقه‌مند شدند که به ایران سفر کنند. در هر صورت این زمینه‌سازی‌ها کمک می‌کند که جامعه ژاپن، ایران را بهتر بشناسد و تعاملات بهتری ایجاد شود.

رحمانی موحد تصریح کرد: در ابتدا و روزهای اول پارالمپیک به خاطر اینکه استانداردها و دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای برگزاری مسابقات داشت کاملا با تمام دوره‌های گذشته متفاوت بود و لذا ممکن است برخی از نابسامانی‌ها در ورود اولین کاروان‌مان دیدیم، ولی به سرعت ژاپنی‌ها برطرف کردند و به خوبی سرویس دادند و بازی‌ها هم در محیط‌های امن برگزار شد و منتها بخشی از جامعه ژاپن موافق برگزاری مسابقات نبود به دلیل اینکه احساس می‌کنند این بازی‌ها به شیوع بیشتر کرونا کمک می‌کند، ولی از طرف دولت ژاپن مدیریت خوبی شد و علی‌رغم اینکه در شهر وضعیت اضطراری حاکم است، ولی در محیط‌های ورزشی و دهکده به خوبی کنترل کردند و المپیک برگزار شد و امروز هم که پارالمپیک شروع شده است به خوبی کنترل می‌کنند و بازی‌های ما هم از فردا شروع می‌شود. ان‌شاالله که ورزشکاران ما هم با مدال‌های رنگین و دست پر به کشورمان برگردند.
مرتضی رحمانی موحد سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو، محمود خسروی وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک، ژاله فرامرزیان معاون وزارت ورزش و جوانان، هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو۲۰۲۰، تابع دبیر اجرایی پارالمپیک، لیموچی نایب رییس پارالمپیک، مظلومی رییس فدراسیون نابینایان، شعبانی بهار رییس فدراسیون تیراندازی با کمان، قاسمی مشاور وزیر ورزش و جوانان، امیر ماندگارفر و فرهاد طلوع کیان مشاوران رییس پارالمپیک، حمیدی دبیر فدراسیون جانبازان و معلولین، سرلک مسوول فرهنگی کاروان، دیوسالار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، یامامورا مادر شهید بابایی و سرپرست معنوی کاروان، ماتسونامی رییس دانشگاه علوم ورزش نیپون و تنی چند از سفرای کشورها در توکیو و برخی فعالان اقتصادی ایرانی و ژاپنی حوزه فرش در این مراسم حضور داشتند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

سوئیس نقش خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند

منتشر شده

در

توسط

سوئیس نقش خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند

رئیس جمهور پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید سوئیس در تهران گفت: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه پس از دریافت استوارنامه «کریستین دوسی» سفیر جدید سوئیس در تهران با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، گفت: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند.

کریستین دوسی سفیر جدید سوئیس در تهران نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری برخوردار از تمدنی کهن و درخشان است، گفت: ایران و سوئیس بیش از صد سال است که روابط خوبی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی دارند.

وی اظهار امیدواری کرد فعالیت‌ شرکت‌ها و فعالان اقتصادی سوئیس در ایران فراهم شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

مسکو: احتمالا لاوروف در نشست همسایگان افغانستان در تهران سخنرانی کند

منتشر شده

در

توسط

مسکو: احتمالا لاوروف در نشست همسایگان افغانستان در تهران سخنرانی کند

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان تایید کرد در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان شرکت خواهد کرد.

 به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در افغانستان به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است این کشور احتمالا در سطح وزیران در نشست همسایگان افغانستان که روز چهارشنبه در تهران برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند.

کابلوف گفت: ما [ در این نشست] شرکت خواهیم کرد.

به گفته او، احتمال دارد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این نشست سخنرانی کند.

دومین نشست وزرای خارجه چین، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان کشورهای همسایه افغانستان  روز چهارشنبه به میزبانی تهران برگزار می‌شود.

اولین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی پاکستان و به صورت مجازی برگزار شده بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

منتشر شده

در

توسط

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره محورهای سفر اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی پاسخ داد.

 به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا به منطقه خاورمیانه و اروپا و رایزنی‌های او پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران گفت: رابرت مالی در حال حاضر در فرانسه است. این پایان سفری است که او در آن به امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی هم سفر کرد. او ظرف چند روز به آمریکا باز خواهد گشت. مالی در منطقه با شرکایمان دیدار و درباره طیفی از نگرانی‌هایی که درباره ایران وجود دارد، از جمله فعالیت‌های آن در منطقه و تلاشمان برای مذاکره درباره بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای] گفت‌وگو کرد.

پرایس ادامه داد: پس از این رایزنی‌ها، نماینده ویژه ایران به پاریس سفر کرد. او در آن‌جا با همکارانمان در گروه E۳ [سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس] دیدار کرد. مالی همچنین با همکارانمان در گروه شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته است. به جزئیات مباحثات دیپلماتیک ورود نمی‌کنم و به همین بسنده می‌کنم که آمریکا، این سه کشور اروپایی و گروه ۵+۱ همگی بر این باور هستند که دیپلماسی موثرترین مسیر را برای بازداشتن دائمی و قابل راستی‌آزمایی ایران از دستیابی به یک سلاح اتمی میسر می‌سازد و همگی بر این باور هستیم که مذاکرات وین باید در اسرع وقت و دقیقاً از همان نقطه پایان دور ششم شروع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با توجه به دیدار رابرت مالی با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به یافتن راهکاری برای عمل به درخواست ایران در زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی یافته است یا نه، توضیح داد: همان طور که می‌دانید با توجه به این که ما به دنبال طرحی هستیم تا بتوانیم بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام را عملی کنیم، نماینده ویژه ما با متحدان و شرکایمان در سراسر جهان[در این زمینه] دیدارهایی دارد. به عنوان بخشی از این روند، او دیدارهایی با همکار کره‌ای‌ خود داشته است. متحدان ما در کره جنوبی در طیفی از موضوعات مهم از جمله موضوعات مرتبط با ایران دخیل هستند. این شامل اجرای مقررات تحریمی می‌شود که هنوز پابرجاست و پابرجا خواهد بود،‌ مگر بازگشت توافق شده‌ای درباره پایبندی به برجام در کار باشد. بنابراین، رایزنی مالی با همکار کره‌ای‌اش صرفا آخرین مورد از همکاری‌هایی بوده است که او در زمینه ایران با متحدان کره‌ای‌مان دارد.

ایران و قدرت های جهانی طرف برجام در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان برای بررسی های بیشتر به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

ایران ابراز آمادگی کرده است که با تمام شدن بررسی‌ نتایج مذاکرات قبلی،  زمان مقرر آغاز دور هفتم این مذاکرات با هماهنگی طرف‌های مقابل تعیین خواهد شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها