با ما همراه باشید

اخبار 9

رونمایی از محصولات دانش‌بنیان حوزه سلامت در شیراز

منتشر شده

در

رونمایی از محصولات دانش‌بنیان حوزه سلامت در شیراز

ایسنا/فارس طی مراسمی با حضور معاون علمی رئیس جمهوری، استاندار فارس، نماینده مردم شیراز در مجلس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از ۱۹ محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت رونمایی شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری سه‌شنبه ۲۲ تیر در سفر به شیراز و بازدید از مراکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: خوشحالم از اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز به سمت دانش بنیان شدن در حرکت است و تلاش در این مسیر همچنان ادامه دارد.

سورنا ستاری با مهم برشمردن بهره مندی از دانش مهندسان پزشکی در این حوزه، افزود: ایجاد و پیشبرد پروژه های مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی و اساتید و متخصصان مهندسی پزشکی بسیار مهم است.

ستاری گفت: اینکه مهندسان الکترونیک، ICT، حوزه های مهندسی و مکانیک بتوانند در عرصه های مختلف با دانشگاه علوم پزشکی همکاری کنند اتفاق بزرگی است و امیدوارم این مسیر و اقدامات تداوم موفقی داشته باشد.

بهره مندی از توان جامعه علمی فارس در ایجاد و توسعه شرکت های نوآور و زیست بومی

استاندار فارس نیز گفت: در سفر معاون رئیس جمهوری، از مراکز مختلف رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان بازدید و توانمندی‌ها و نیازهای استان فارس در این حوزه بررسی شد.

عنایت‌الله رحیمی گفت: یکی از مراکز بازدید شده، کارخانه نوآوری استان فارس بود؛ که حدود ۶۰ شرکت دانش بنیان در آن فعال شده و اقدامات خوبی در زمینه های IT، اینترنت و مجموعه های شیمایی، نفت، برق و الکترونیک و مباحث جدید دیجیتال و الکترونیک در حال انجام است.

استاندار فارس، گفت: از سال ۹۲ تاکنون، استان فارس رشد بسیار خوبی در  زمینه علم و فناوری داشته به نحوی که هم اکنون از مجموع بیش از ۱۱۰۰ شرکت فعال در این زمینه، بیش از ۲۰۰ شرکت از آنها مربوط به شرکت های دانش بنیان و سایر شرکت ها فناور است؛ با توجه به اینکه شیراز قطب علمی جنوب کشور محسوب می شود جایگاه بسیار خوبی را در زمینه توسعه علم و فناوری در کشور داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این مراسم، حمایت جدی تقویت پیوند فناوری و سلامت در مسیر پیشبرد اهداف جامعه سالم را از اولویت های ویژه این دانشگاه خواند.

مهرزاد لطفی توسعه حوزه علوم و فناوری های سلامت را از افق های روشن سلامت هر جامعه خواند که لازم است با نگاه مسوولانه جامعه علمی در مسیر کاهش مشکلات جامعه، تحقق یابد.

او، توجه به این اولویت را از راهکارهای ایجاد خودکفایی و توسعه اقتصادی جوامع دانست که می تواند در ایجاد چشم اندازهای موفق تاثیرگذار باشد و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز تلاش بر این است که این امر به عنوان یک اولویت عملیاتی شود.

لطفی حمایت از اقدامات علمی، پژوهشی و فناورانه در شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد را سازنده ارزیابی و اضافه کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری سال ۱۴۰۰ با عنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»، با تحقق بخشی از اهداف تعیین شده، امروز شاهد رونمایی از ۱۹ محصول شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستیم که با رویکرد توسعه سلامت و همچنین رشد اقتصاد و اشتغال زایی در استان، از گذرگاه دانش و فناوری، طرح و تولید شده است.

وی با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ۶ مرکز رشد فعالیت دارند، اضافه کرد: همچنین ۱۲۵ شرکت دانش بنیان و فناور به این مراکز رشد متصل هستند و بیش از ۴۰۰ محصول نیز در این شرکت های زیرمجموعه دانشگاه تولید شده است که امیدواریم این مسیر تداوم داشته باشد.

لطفی ابراز امیدواری کرد که جامعه علمی فارس با وجود توانمندی و دانش بالا، بتوانند در حوزه های مختلف بین بخشی با یکدیگر تعامل سازنده برقرار کرده و فارس بتواند جایگاه خود را در زمینه فناوری در کشور و منطقه، ارتقا بخشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: اگرچه در طی ماه های اخیر، حوزه سلامت با روزهای بحرانی مواجه بوده است، اما تلاش مجموعه بر این است که رسالت های تعیین شده همچون توسعه امر پژوهش و فناوری، در این مجموعه متوقف نشود و رونمایی از این محصولات جدید نیز نمودی از این تلاش و پویایی است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز وظیفه مرکز نوآوری و شتاب دهنده این دانشگاه را حمایت از شرکت های نوآور، جوانان فعال و جوانانی که ایده های نو داشته اند و اختراعی را به ثبت رسانده اند، اعلام کرد.

عباس رضائیان‌زاده گفت: معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز از این اقدامات حمایت کرده و در زمینه های مختلف مانند تامین منابع مالی، تامین فضا و آزمایشگاه ها و کارگاه های موردنیاز برای ساخت قطعات، می کوشد این جوانان بتوانند محصولات را هر چه زودتر به تولید برسانند، استانداردهای موردنظر را کسب کنند و محصولات به مرحله فروش و تجاری سازی برسد.

او گفت: مرکز شتاب دهنده از ابتدای ارایه ایده، به افراد کمک می کند تا ایده به محصول تبدیل شود، اختراع ثبت شود و پس از ثبت، این محصولات به مراکز رشد معرفی می شوند.

رضائیان‌زاده با اعلام  اینکه مجموعه سلامت فارس در چند سال گذشته ۴۱۲ محصول فناورانه داشته است، اظهار کرد: ۱۹ محصولی که امروز رونمایی می شود نیز در حوزه های مختلف مانند پاندمی کرونا، کیت های تشخیصی و دستگاه های تشخیص دهنده کرونا، تولید سلول، ابزار و لوازم جراحی جدید کاربرد دارد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه قیمت نوع خارجی برخی از این محصولات را حدود بیست برابر عنوان کرد که در داخل با قیمت کمتر تولید شده و از سوی اساتید با تجربه و نامدار فارس و سایر استان ها استفاده شده و نظر مثبت این افراد را به همراه داشته است.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه دانشگاه های تیپ یک کشور دارای مراکز رشد، مراکز نوآور و شرکت های دانش بنیان هستند، تفاوت جایگاه ها را مرتبط با میزان فعالیت مراکز رشد دانشگاه ها برشمرد و اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز پس از دو دانشگاه بزرگ پایتخت، رتبه سوم کشور در بخش فناوری را دارد و در قطب جنوب کشور در این زمینه پیشرو است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 9

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

منتشر شده

در

توسط

پوتین: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود/ مردم تصمیم می‌گیرند

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، دیوار کنونی در روابط میان مردم روسیه و اوکراین یک “تراژدی و بدشانسی مشترک بزرگ” است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مقاله‌ای تحت عنوان “به مناسبت وحدت تاریخی روس‌ها و اوکراینی‌ها” که روز دوشنبه در وب‌سایت رسمی ریاست جمهوری منتشر شد، غرب را به مداخله مستقیم در امور داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی متهم کرد و گفت: از آن زمان به بعد روسیه هراسی شدید که توسط ناسیونالیست‌های تندرو ترویج شده، شروع به شکل گرفتن در سیاست‌های دولتی اوکراین کرد.

وی افزود: اخیرا هنگامی که در جلسه سالانه پرسش و پاسخ با خبرنگاران به سوالی درباره روابط میان روسیه و اوکراین پاسخ می‌دادم گفتم که روس‌ها و اوکراینی‌ها یک ملت و یک کلیت مشترک هستند. این حرفها صرفا بابت مقتضیات سیاسی کنونی مطرح نشده‌اند. من قبلا هم چندین بار در این خصوص صحبت کرده‌ام. این عقیده من است.

پوتین اظهار داشت: اجازه دهید در همین ابتدا تاکید کنم که من این دیوار در روابط میان روسیه و اوکراین و در میان بخش‌هایی از آنچه که در اصل یک فضای تاریخی و معنوی واحد است را به عنوان یک تراژدی و یک بدشانسی مشترک بزرگ تلقی می‌کنم.

وی تاکید کرد: وضعیت کنونی امور مهم‌تر از هر چیزی پیامدهای اشتباهات روسیه در دوران‌های مختلف تاریخ است. اما این اوضاع همچنین نتیجه تلاش تعمدی نیروهایی است که همیشه تلاش کرده‌اند اتحاد ما را متزلزل کنند. فرمول استفاده شده “تفرقه بنداز و حکومت کن” از زمانهای بسیار قدیم شناخته شده است و چیز جدیدی در اینجا وجود ندارد.

پوتین گفت: استفاده از این فرمول است که منجر به تلاش‌هایی برای به بازی گرفتن مسائل ملی، برای ایجاد تفرقه میان مردم و به عنوان یک وظیفه اصلی برای دو دسته کردن آنها و به بازی گرفتن بخش‌های مختلف علیه یکدیگر شده است.

وی یادآور شد: مردمان اسلاوی شرقی یعنی روس‌ها، اوکراینی‌ها و بلاروس‌ها همگی وارثان روس باستان، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپا هستند که با یک زبان مشترک، روابط اقتصادی، حکومت شاهزادگان سلسله روریک و نهایتا مذهب ارتدوکس متحد بود. کی‌یف پایتخت کشور روس باستان بود اما نهایتا این کشور به خاطر تضعیف قدرت مرکزی و حملات خارجی فروپاشید. بعدها مسکو مرکز تاریخی اتحاد مجدد شد و موظف بود تا سنت روس باستان را ادامه دهد، به همین خاطر شاهزادگان مسکو که از نوادگان شاهزاده الکساندر نوسکی بودند، یوغ خارجی را برانداختند و شروع به جمع‌آوری اراضی تاریخی روسی کردند.

پوتین تاریخ اوکراین در دوران حکومت “بوگدان خملنیتسکی” را که قیام علیه اتحادیه مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی را رهبری کرد و در سال ۱۶۵۴ میلادی پیمانی را با تزار مسکو امضا کرد و منجر به اتحاد مجدد اوکراین و روسیه شد، یک نقطه عطف دانست.

وی خاطرنشان کرد: اوکراینی‌ها به اوج مشاغل سیاسی، دیپلماتیک و نظامی می‌رسیدند در حالی که فارغ‌التحصیلان از دانشگاه سراسری کی‌یف-موهیلا نقش اساسی در زندگی کلیسا ایفا می‌کردند. اوکراینی‌ها به شیوه‌های مختلف به ساخت یک کشور بزرگ جامع، وضعیت، فرهنگ و علوم آن کمک کردند. آنها در اکتشاف و توسعه اورال، سیبری، قفقاز و خاور دور مشارکت کردند. اتباع اوکراین در دوران جماهیر شوروی مسئولیت مهم‌ترین پست‌ها در رهبری را برعهده داشتند. حزب کمونیست جماهیر شوروی به مدت ۳۰ سال توسط اوکراینی‌هایی چون نیکیتا خروشچف و لئونید برژنف رهبری شد.

پوتین گفت: اوکراین مدرن کاملا زاییده افکار دوران شوروی و برگرفته از روسیه تاریخی است. پس از سال ۱۹۹۱ میلادی، روسیه نه تنها این واقعیت‌های ژئوپلیتیکی جدید را به رسمیت شناخت بلکه به طور فعالانه به کشور جدید اوکراین کمک کرد.

وی افزود: روسیه و اوکراین طی قرن‌ها به عنوان یک سیستم اقتصادی واحد رشد کردند و عمق همکاری که از ۳۰ سال پیش بین این دو کشور وجود داشت، چیزی است که اتحادیه اروپا امروز به آن حسادت می‌کند. ما شرکای اقتصادی طبیعی و مکمل یکدیگر هستیم. چنین روابط نزدیکی می‌تواند مزایای رقابتی را تقویت و پتانسیل هر دو کشور را افزایش دهد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: این روابط برای اوکراین نیز حائز اهمیت بوده چرا که به آن اجازه می‌دهد تا از زیرساخت‌های توسعه‌یافته، یک سیستم انتقال گاز، کشتی‌سازی پیشرفته، صنعت هواپیمایی، موشک سازی، علوم در سطح جهانی، طراحی و مدارس مهندسی برخوردار باشد.

وی گفت: رهبران اوکراین با وجود چنین وراثتی، استقلال خود را اعلام کرده و متعهد شدند تا اوکراین را به یک کشور پیشتاز تبدیل کنند و استانداردهای زندگی مردم را به یکی از بالاترین استانداردها در اروپا برسانند. امروز، صنعت غول‌های فناوری صنعتی که زمانی افتخار اوکراین و کل جماهیر شوروی سابق بود، نابود شده است. در ۱۰ سال گذشته، تولید محصولات مهندسی مکانیک ۴۲ درصد کاهش یافته است. میزان تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال ۲۰۱۹ میلادی حتی پیش از پاندمی کرونا کمتر از ۴۰۰۰ دلار بود. این مقدار پایین‌تر از آلبانی، مولداوی و کوزووی به رسمیت شناخته نشده، محسوب می‌شود. اوکراین در حال حاضر فقیرترین کشور در اروپاست.

پوتین افزود: چه کسی مقصر این شرایط است؟ مردم اوکراین؟ بدون شک نه. این مقامات اوکراینی بودند که دستاوردهای نسل‌های گذشته را کنار گذاشتند. ما می‌دانیم که مردم اوکراین چقدر سخت‌کوش و با استعداد هستند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: تا سال ۲۰۱۴ میلادی روسیه و اوکراین صدها توافق در زمینه اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، اجتماعی و موضوعات محیط زیستی داشتند و حتی پس از رویدادهای آن سال در کی‌یف، من به دولت مسکو دستور دادم تا از هر فرصتی برای حفظ روابط اقتصادی با اوکراین استفاده کنند. اما چنین علاقه‌ای در طرف مقابل وجود نداشت. اگرچه روسیه همچنان یکی از سه شریک تجاری اصلی اوکراین است و صدها هزار اوکراینی در روسیه مشغول به کار هستند اما این موضوع امروز نیز است.

وی افزود: تلاش‌های نظام‌مند و مداوم آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار گذاشتن اوکراین به منظور محدود کردن همکاری اقتصادی‌اش با روسیه مدت‌ها پیش از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده بود و اوکراین را قدم به قدم در یک بازی ژئوپلتیکی خطرناک فرو برد که هدف نهایی آن تبدیل کردن اوکراین به مانعی میان اروپا و روسیه بود. طبیعتا زمانی فرا رسید که دیگر عبارت “اوکراین روسیه نیست” مناسب نبود. اوکراین به عنوان یک کشور ضد روسیه ضروری شد و این چیزی است که ما هرگز آن را قبول نخواهیم کرد.

توتین تصریح کرد: در فوریه ۲۰۱۴ میلادی نیز منافع مردم اوکراین مد نظر قرار نگرفت. نارضایتی‌های عمومی از مشکلات حاد اجتماعی-اقتصادی و اقدامات نامناسب مقامات مورد سوء استفاده قرار گرفت و غرب در حمایت از کودتایی که توسط ناسیونالیستهای افراطی به راه افتاده بود، مستقیما مداخله کرد.

پوتین در نهایت نسبت به اوضاع موجود در اوکراین امروز از جمله درگیری‌ها در دونباس و درگیری‌ها میان جوامع ارتدوکس اوکراینی و روسی ابراز نگرانی کرد و گفت: این اتفاقات در یک فضای کنترل خارجی مستقیم از جمله سلطه مشاوران خارجی بر مقامات، سرویس‌های ویژه و نیروهای مسلح اوکراین و استقرار زیرساخت‌های ناتو در اوکراین رخ می‌دهند.

وی افزود: در همین حال سیستم سیاسی اوکراین به گونه‌ای طراحی شده که هر کسی که درباره سازش جامعه و درباره گفت‌وگو صحبت می‌کند، به او برچسب ماموران “حامی روسیه” می‌خورد. در چنین شرایطی و در این پروژه ضد روسیه، هیچ جایی برای یک اوکراین مستقل یا برای نیروهای سیاسی که برای دفاع از استقلال واقعی‌شان تلاش می‌کنند، وجود ندارد.

پوتین تاکید کرد: روسیه برای گفت‌وگو با اوکراین آماده است و حاضر است درباره موضوعات مختلف مذاکره کند. اما برای ما مهم است که درک کنید یک شریک از منافع ملی دفاع می‌کند و برای دیگران خدمت نمی‌کند و بازیچه کشورهای دیگر برای مبارزه با ما نمی‌شود.

پوتین در پایان تصریح کرد: روسیه هرگز ضد اوکراین نبوده و نخواهد بود. و این مردم اوکراین هستند که باید تصمیم بگیرند کشورشان چگونه باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

منتشر شده

در

توسط

معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات

ایسنا/سمنان معاون ‌هماهنگی ‌امور اقتصادی استاندار سمنان از معرفی ۶۸ طرح کشاورزی و صنعتی به بانک‌های استان سمنان برای دریافت تسهیلات رفع موانع در جلسه امروز کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، خبر داد.

علیرضا شریفی نژاد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در دویست نود و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، اظهار کرد: بانک‌ها باید همچون گذشته توجه جدی به بحث رفع موانع تولید داشته باشند و تا یک ماه پس از ارسال مصوبات فرصت دارند تا نتیجه اجرا و یا عدم اجرای مصوبات را به دبیرخانه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ارائه کنند.

معاون استاندار سمنان افزود: بانک‌های عامل در استان تاکنون عملکرد مطلوبی داشتند، اما نیاز است تا اقدامات تقویت شود تا بتوانیم به کیفیت و نقطه مطلوب نهایی در بحث حمایت از تولید و تقویت صنعت در استان گام برداریم.

وی ادامه داد: امروز حمایت از تولید و ایجاد شتاب در روند تولید داخلی، از اصول اصلی و مهم شرایط فعلی کشور است که همه ما باید در این راستا پای کار باشیم.

شریفی‌نژاد با بیان اینکه مسائل بین دستگاهی باید با تقویت ارتباطات برطرف شود، اظهار کرد: برای یک تولیدکننده و سرمایه گذار، زمان بسیار حائز اهمیت است و هر ثانیه در امر تولید و اقتصاد، می توان تاثیر شایانی داشته باشد؛ لذا نیاز است تا توسط دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها، در سامانه ثبت اطلاعات طرح های پرداختی، بروز رسانی شود.

معاون‌ هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در پایان با بیان اینکه فلسفه وجودی ما حمایت،‌ پشتیبانی و مانع زدایی در بحث تولید است تا بنگاه‌های اقتصادی بتوانند فعال بوده و با قدرت به کار خود ادامه دهند، تصریح کرد: در این جلسه ۳۷ طرح در بخش صنعت برای ایجاد ۴۵ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۴۱۴ میلیارد تومان و ۳۱ طرح در بخش کشاورزی برای ایجاد ۴۰ فرصت شغلی جدید و دریافت تسهیلات با اعتباری حدود ۳۰ میلیارد تومان با موافقت اعضا، به بانکهای عامل معرفی شدند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 9

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

منتشر شده

در

توسط

تزریق بیش از ۱۱۰ هزار دوز واکسن در استان یزد/ واکسینه شدن ۸۱ هزار یزدی

ایسنا/یزد معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد اعلام کرد: تاکنون ۸۱ هزار یزدی نوبت اول واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند.

دکتر «محمدرضا شریفی» در یان باره گفت: با جمع بندی واکسن های تزریق شده در نوبت اول و دوم به گروه های هدف در استان یزد، تاکنون ۱۱۶ هزار و ۷۹۰  دوز واکسن در استان یزد تزریق شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انجام واکسیناسیون در استان، ۸۱ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن در نوبت اول و ۳۴ هزار و  ۹۹۰ دوز واکسن در نوبت دوم تزریق شده است.

وی افزود: براساس بخشنامه سازمان جهانی بهداشت، افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کرده اند به عنوان جمعیت واکسینه شده معرفی می شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به این که واکسن های کرونا دو مرحله ای است و تزریق دوز دوم صرفا به دریافت کنندگان دوز اول تزریق می شود اظهار داشت: تاکنون در استان یزد ۸۱ هزار و  ۸۰۰ نفر در برابر کرونا ویروس واکسینه شده اند.

وی افزود: از اغاز واکسیناسیون گروه های سنی ، بیش از ۴۸ هزار سالمند بالای ۶۵ سال در استان یزد واکسینه شده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وبدا یزد، معاون فنی مرکز بهداشت استان با اشاره به درصد پوشش واکسیناسیون گروه های هدف در استان تصریح کرد: ۹۶ درصد از کادر درمان، ۹۲ درصد از کارکنان بهداشتی،  ۱۱۵ درصد از بیماران خاص،۸۰ درصد از سالمندان سرای سالمندان، ۸۲ درصد از جانبازان بالای ۵۰ درصد، ۴۲ درصد از پاکبانان و ۱۱۹ درصد از بیماران سرطانی واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها