کد خبر : 189838
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

رونمایی از نخستین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی

رونمایی از نخستین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی

آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با عنوان «بهار خاموش» برگزار و تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و اپلیکیشن نوار امضا شد. به گزارش ایسنا،  آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با عنوان «بهار خاموش»، با حضور دکترجمال رحیمیان معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، حمیدرضا شربتیان مدیرعامل اپلیکیشن

رونمایی از نخستین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی

آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با عنوان «بهار خاموش» برگزار و تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و اپلیکیشن نوار امضا شد.

به گزارش ایسنا،  آئین رونمایی از اولین کتاب صوتی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با عنوان «بهار خاموش»، با حضور دکترجمال رحیمیان معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، حمیدرضا شربتیان مدیرعامل اپلیکیشن نوار و دکترحامد علی‌اکبرزاده رییس سازمان انتشارات برگزار و تفاهم‌نامه همکاری بین این سازمان و اپلیکیشن «نوار» امضا شد.

در این مراسم که امروز دوشنبه ۲۰ دی‌ برگزار شد، دکترجمال رحیمیان معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به سرعت بالای تغییرات در عصر تکنولوژی عنوان کرد: امروز عصر شتاب و سرعت در همه عرصه‌ها است و دنیا در همه زمینه‌ها با سرعت غیرقابل انکاری در حال پیشرفت است که این مسئله زندگی بشر امروز را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: به برکت تکنولوژی و فناوری‌های جدید تبادل اطلاعاتی که امروزه در یک دقیقه صورت می‌گیرد، معادل تبادل اطلاعاتی است که پیش از این در چند سال اتفاق می‌افتاد و این سرعت و تغییرات خواسته یا ناخواسته به بشر امروز تحمیل شده است.

نسل جدید به کتب الکترونیک تمایل دارند/ تلاش کنیم در عرصه فرهنگ عقب نمانیم

دکتررحیمیان ضمن بیان این که خیلی‌ها در زمان «مک‌لوهان» نظریه دهکده جهانی او را باور نمی‌کردند، گفت: امروز این دهکده جهانی کاملا ملموس است و پیشرفت در عرصه تکنولوژی و فناوری همه زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. طبیعتا عرصه فرهنگ هم از این قاعده مستثنی نیست و تحت تاثیر همه این شتاب و فناوری است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به ظهور اینترنت به‌ عنوان گل سرسبد فناوری‌ و تکنولوژی امروز عنوان کرد: هابرماس می‌گوید اینترنت اولین انقلاب در عرصه رسانه است که بیش و پیش از اینکه مقاصد فرهنگی داشته باشد، مقاصد مالی و اقتصادی دارد و با همین رویکرد همه عرصه‌ها، به‌ویژه فرهنگ را تحت تاثیر قرار داده ‌است.

دکتر رحیمیان با بیان این که کتاب از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مقوله‌های فرهنگ است، اضافه کرد: عرصه نوشتن و کتابت، عرصه بسیار مهمی در حوزه فرهنگ است و بعد از کتاب سایر اختراعات بشر در حوزه فرهنگ و نشر شکل گرفت. امروز ظهور انواع و اقسام پدیده‌ها و ابزارهایی را شاهد هستیم که عرصه را بر کتاب تنگ کرده‌اند.

وی با تاکید بر این که لذت خواندن کتاب جایگزینی ندارد، عنوان کرد: متاسفانه آمار سرانه مطالعه نشان می‌دهد که پدیده‌های مختلفی جای کتاب را گرفته‌اند و دیگر خبری از شمارگان چند هزاری یا چند ده‌هزاری کتاب نیست.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در ادامه با اشاره به ظهور کتاب‌های الکترونیک و صوتی گفت: امروزه انتشار کتب الکترونی و صوتی امری بدیهی شده است و با اینکه این قالب‌ها با تاخیر به کشور ما وارد شد آمار نشان می‌دهد که نسل جدید و جوان کشور به کتاب‌های الکترونیک و صوتی اقبال خوبی نشان داده‌اند و این اقبال روزبه‌روز بیشتر می‌شود؛ بنابراین ما باید تلاش کنیم در عرصه فرهنگ عقب نمانیم.

دکتر رحیمیان با اشاره به تولید اولین کتاب صوتی در جهاددانشگاهی گفت: این نوع از فعالیت با کمی تاخیر شروع شده است و امیدواریم با کمک همکارانمان در سازمان انتشارات جهاددانشگاهی این عقب‌افتادگی را جبران کنیم. البته باید آثار ویژه را انتخاب و در این قالب به مخاطب ارائه کنیم؛ که برای این کار لازم است شاخص‌های ویژه‌ای برای کتاب‌های این حوزه تعریف شود.

کتاب‌صوتی به‌هیچ وجه جایگزین کتاب چاپی نیست

حمیدرضا شربتیان مدیر اپلیکیشن نوار هم ضمن ابراز خوشحالی از همکاری با مجموعه جهاددانشگاهی عنوان کرد: به‌طور کلی تولید اثر هنری کار سختی است و اگر کتاب صوتی هم بخواهد درست انجام شود، کار بسیار سختی است. خیلی جای خوشحال‌ی دارد که کتاب صوتی «بهار خاموش» با این کیفیت بالا تولید شده است. ما در مجموعه نوار با افتخار در کنار سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در ادامه مسیر خواهیم بود.

مدیر اپلیکیشن نوار در ادامه گفت: بر اساس آمار بازار کتاب‌های چاپی در ایران روبه‌افول است؛ البته در بازارهای بزرگ دنیا هم شاهد این افول هستیم اما نه به سرعتی که در ایران است و این زنگ خطری مهم برای بازار نشر و کتاب و حوزه فرهنگ محسوب می‌شود.

شربتیان با بیان ای نکه هفت سال از زندگی‌ام را در کنار همکاران اپلیکیشن نوار برای کتاب صوتی گذاشتم، اضافه کرد: اصلا قائل به این نیستم که کتاب صوتی جایگزین کتاب چاپی است بلکه یک قالب محتوایی و راه‌حلی برای زندگی مدرن ما انسان‌ها است که در آن گرفتار شدیم.

وی با تاکید بر اینکه کتاب‌صوتی به‌هیچ وجه جایگزین کتاب چاپی نیست اضافه کرد: این دو قالب در کنار و مکمل هم هستند و هرکدام یک بخش از زندگی ما را پوشش می‌دهند.

مدیر اپلیکشن نواردر ادامه گفت: خیلی خوب است که مجموعه جهاد دانشگاهی و انتشارات آن که یک مجموعه عملگرا و نتیجه‌گرا است، تلاش می‌کند وارد حوزه کتاب صوتی شود و با یک اثر خوب هم این کار را شروع کرده است. امیدوارم این مسیر طوری ادامه پیدا کند که سال آینده جشن تولید صدمین کتاب صوتی انتشارات جهاد دانشگاهی را برگزار کنید و حیف است گنجینه غنی جهاددانشگاهی در قالب‌های دیگر در دسترس نباشد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در پایان ضمن رونمایی از نسخه صوتی کتاب «بهار خاموش»، تفاهم‌نامه همکاری بین مدیر اپلیکیشن نوار و رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی امضا شد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها