با ما همراه باشید

اخبار 2

رویکرد دریایی ایران جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی است

منتشر شده

در

رویکرد دریایی ایران جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان با بیان اینکه حضور ناوگروه ایران در اقیانوس اطلس بزرگ‌ترین دریانوردی تاریخ ایران است، گفت: معتقدم مرکز ثقل سازه قدرت دریایی جهانی به نفع قدرت‌های منطقه‌ای در حال جابجا شدن است و این خیزش تمدنی اسلامی ایرانی است که به سمت دریا برداشته شده است و قطعاً فرصت‌های بسیار بزرگی را برای ایران ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا،  امیر دریادار حسین خانزادی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، سابقه دریانوردی و حضور ایران در دریاها را دیرینه توصیف کرد و اظهار داشت: پیش از اینکه بسیاری از کشورها مانند آمریکا که امروز دریانوردی می‌کنند و به‌نوعی به‌عنوان قدرت دریایی مطرح می‌شوند، تأسیس شده باشند، ایران کشوری دریانورد بوده است. زمانی که ما در اقیانوس‌ها دریانوردی می‌کردیم، این کشورها وجود خارجی نداشتند.

وی با بیان اینکه بر اساس اسناد موجود، ایرانی‌ها یک‌صد سال پیش از میلاد مسیح دریانورد بوده‌اند، یادآور شد: حفر کانال سوئز اولین بار به دست ایرانی‌ها اتفاق افتاده است، بنابراین پیشینه دریانوردی ما غنی است؛ اما به دلایل مختلف ازجمله ضعف سلاطین گذشته، مقداری از دریا فاصله گرفتیم و این فاصله به‌واسطه دسیسه‌های استعمارگران انگلیسی و آن‌ها که تمایل نداشتند ایران به‌عنوان قدرت دریایی ظاهر شود، تشدید شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: بعد از انقلاب به‌نوعی در گام اول، انقلاب مسیر ساخت درونی خود را دنبال و خود را تقویت کرد. انباشتی از ظرفیت‌ها، دانش و فناوری را پای‌کار آورد تا امروز این اتفاقات بیفتد. در گام دوم انقلاب اسلامی که به فرموده مقام معظم رهبری، گام تمدن سازی است، ما به فکر تمدن نوین اسلامی هستیم و تمدن دریایی، بخشی از هویت تمدنی یک کشور دریایی است.

دریادار خانزادی با بیان اینکه بخش زیادی از تجارت ما، از طریق دریا انجام می‌شود و با وجود 15 کشور همسایه، با 80 درصد از همسایگانمان مرز دریایی داریم، تأکید کرد: فرصت‌ها برای ما در دریا قرار دارد و اتفاقاً تهدیدهایی هم که پیرامون‌مان قرار گرفته، عمدتاً در دریا است؛ بنابراین باید با توجه به منافعی که در دریا داریم، خود را مهیا می‌کردیم که تا جایی که منافع ما تعریف می‌شود، حضور امنیت آفرین‌مان وجود داشته باشد.

وی به رویکردهای مختلف موجود برای حضور در دوردست‌ها و فراتر از سواحل یک کشور ساحلی اشاره کرد و افزود: یک نگاه، استکباری است که امروز آمریکا و متحدانش به‌واسطه آن به دنبال اعمال قدرت در مناطق دور از سواحل اصلی خود هستند. آن‌ها می‌خواهند با اعمال قدرت ترتیبات امنیتی منطقه را به هم بزنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر اینکه حضور ما در دریا در جهت منافع ملی و برقراری امنیت‌مان است، توضیح داد: عصر امروز «عصر اقتصاد آبی» و اقتصاد مبتنی بر آب‌های عمیق و اقیانوسی است. تجارت ما از طریق دریا با اقصی نقاط جهان از طریق آب‌های اقیانوسی انجام می‌شود. پیش‌ازاین ناوگان‌مان در خلیج‌فارس که 306 هزار کیلومترمربع وسعت دارد، حضور داشت؛ اما امروز به برکت انقلاب و فرصتی که مقام معظم رهبری برای نیروی دریایی ایجاد کردند تا به شرق گسترش پیدا کند و وارد اقیانوس شود، امتداد حضورمان را تا دریای سرخ شاهدیم. کشتی‌های تجاری و نفتکش‌مان را تا دهانه کانال سوئز اسکورت و از همان نقطه آن‌ها را به دریاهای امن در اقیانوس هند و نزدیک سواحل خودمان منتقل می‌کنیم.

امیر خانزادی با بیان اینکه نیروی دریایی در یک سال گذشته بالغ بر 47 فروند کشتی تجاری و نفتکش را اسکورت کرده است، گفت: اگر هر نفتکش را 37 هزار تنی در نظر بگیریم، 10 میلیون بشکه نفت را اسکورت کردیم و اگر هر نفتکش را 100 هزار تنی محاسبه کنیم، 30 میلیون بشکه نفت اسکورت شده و به‌سلامت به مقصد رسیده است. این ثمره ارزشمند حضور قدرتمند ناوگان نظامی نیروی دریایی ارتش در دریا است که به نفع انقلاب بوده و به برکت ظرفیت‌هایی است که در بستر انقلاب شکل گرفته‌اند.

وی ضمن برشمردن پیام‌های حضور ناوهای ایران در اقیانوس اطلس، تصریح کرد: ما را تحریم کردند و از فشار حداکثری سخن گفتند، اما باوجوداین فشارها، ناوشکن‌ها و شناورهای جنگی ایرانی ساخته شد، همان‌طور که در روزهای گذشته شاهد رونمایی «دنا» بودیم. ناوشکن «سهند» که اکنون وارد اقیانوس اطلس شمالی شده، سال 97 به ناوگان نیروی دریایی ملحق شد. از آن زمان تا امروز این ناوگان 400 روز دریانوردی داشته و درواقع نیمی از این زمان را در دریاها بوده است.

خانزادی اضافه کرد: این دستاوردها، توانایی ایران را نشان می‌دهد که هیچ وابستگی به خارج ندارد و تحریم‌ها بر آن بی‌اثر است. امروز ما در تولید توان دفاعی بومی استقلال کامل داریم. این دستاورد ارزشمندی است که ثمره‌اش را در اقیانوس اطلس می‌بینیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش برخی مواضع کشورهای غربی در خصوص حضور ناو ایران در اقیانوس اطلس را ناشی از دستپاچگی و نگرانی آن‌ها عنوان کرد و گفت: درواقع در میان کشورهای منطقه اقیانوس اطلس و دریای کارائیب هیچ کشوری وجود ندارد که توانایی دریانوردی اقیانوسی داشته باشد و این امر برای آمریکا به‌عنوان یک قدرت معنا پیدا کند. کشورها در این مناطق تحت تمکین آمریکا هستند. آمریکای جنوبی و آفریقا هم‌چنین شرایطی دارند. در این شرایط وقتی ناوگان نیروی دریایی با پرچم ایران اسلامی وارد اقیانوس اطلس شد، بعد از 500 سال آمریکایی ها دیدند قدرتی از شرق، نزدیک مرزهای آن‌ها پرچم جمهوری اسلامی ایران را برافراشته است.

وی ادامه داد: این مسئله برای آن‌ها احساس نگرانی ایجاد می‌کند، چراکه آغاز حرکتی بزرگ برای حضور پایدار در اقیانوس اطلس است. امروز دیگر دروازه‌های اقیانوس اطلس برای ما باز شده و این مسیر برای ما شناخته‌شده است. استکبار باید توجه کند اگر کنار مرزهای ما رژه رود، این توانایی امروز در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که اقدامی متقابل انجام دهد.

خانزادی تأکید کرد: قطعاً این حضور در آینده با قدرت بیشتری تکرار می‌شود و ان‌شاءالله زیردریایی به آن منطقه می‌فرستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش پیام سوم این اقدام ایران را الهام بخشی برای ملت‌های آزاده جهان دانست و ادامه داد: ایران انقلاب کرده و بیش از 40 سال روی پای خود ایستاده است، این مسئله برای ملت‌های آزاده جهان که زیر یوغ استکبار قرار دارند، الهام‌بخش است. آن‌ها نگاه می‌کنند کشوری که از زیر یوغ استکبار خارج شد، روی پای خود ایستاد و امروز بااقتدار، جوانانش در اقیانوس اطلس دریانوردی می‌کنند.

وی اضافه کرد: آن‌ها اکنون حدود 8600 مایل از مرزهای ایران دور هستند، بدون اینکه در هیچ بندری پهلو بگیرند. در کمال خوداتکایی در دریا حضور دارند و می‌توانند از دریاهای طوفانی با امکانات کاملی که دارند عبور کنند. استکبار اصلاً چنین حضور قدرتمندی را انتظار نداشت و برایشان رعب و وحشت ایجاد کرده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه استکبار در منطقه ما دو استراتژی را دنبال می‌کند، ادامه داد: از یک‌سو با ایجاد فضای امنیتی و برشمردن توانمندی‌های ایران، در کشورهای کوچک منطقه نگرانی ایجاد می‌کند و از سوی دیگر با توجیه حضورشان در کنار این حکومت‌ها، به حکومتی که مشروعیت ملی ندارد، مشروعیت فرا منطقه‌ای می‌دهد. این استراتژی «مکمل قدرت» است. همان‌طور که ترامپ خطاب به آن‌ها گفته بود اگر ما ازاینجا خارج شویم، ظرف یک هفته شما فارسی صحبت می‌کنید! متأسفانه کشورهای کوچک منطقه در دام این دو استراتژی افتاده‌اند.

وی تأکید کرد: یکی از اقدامات مهمی که ایران باید انجام دهد و البته در دستور کارش قرار داده، این است که باوجود همه واگرایی‌هایی که به منطقه تحمیل‌شده که ناشی از ترتیبات امنیتی است که آمریکا و ایادی آن ایجاد کرده‌اند، تلاش کند همگرایی منطقه‌ای به وجود آورد. قطعاً این پتانسیل و ظرفیت وجود دارد. اگر کشورهای منطقه کنار هم قرار گیرند، ظرفیت‌های بزرگ گذرگاهی، نفت و انرژی و دریاها و تنگه‌های راهبردی که پیرامون این منطقه وجود دارد، می‌تواند برای منطقه تولید قدرت و منزلت کند.

امیر خانزادی افزود: ما اقدامی انجام دادیم که آمریکا را به تکاپو انداخت تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا با فشار به کشورهای دریای کارائیب، ناوگان نیروی دریایی ایران را از سواحل آن‌ها دور کنند.

وی با بیان اینکه امروز قدرت دریایی معناداری را در منطقه خلیج‌فارس شاهد نیستیم، گفت: ماهیت این کشورها و شبه‌جزیره عربستان زمینی است. در تاریخ اسلام هم حتی زمانی که می‌خواستند به اروپا لشکرکشی کنند، از دریا وارد نشدند، خود را به تنگه جبل‌الطارق نزدیک کردند که کوتاه‌ترین عرصه دریا در مقابلشان باشد. دریانورد نیستند و دریا خالی است. در این شرایط ایران یک‌تنه در مقابل همه نوع تهدیدات ایستاده است. درحالی‌که ما معتقد به همکاری جمعی برای امنیتی دریایی هستیم؛ همکاری که لازمه آن همگرایی منطقه‌ای است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن تأکید بر اینکه سیاست دفاعی ایران مبتنی بر بازدارندگی است، یادآور شد: اگر کسی بخواهد حمله‌ای صورت دهد، باید بداند باوجود این قدرت، آنچه به دست می‌آورد بسیار کمتر از چیزی است که از دست می‌دهد. حضور قدرتمند در دریا مبنای این سیاست بازدارندگی است. هم‌زمان که یک ناوگروه ما در اقیانوس اطلس قرار دارد، ناوگروه دیگری در دریای سرخ و ناوگروه بعدی پشت آن در حال آماده شدن است. این اوج آمادگی و توان دفاعی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

دریادار خانزادی با یادآوری اینکه رویکرد ما مبتنی بر مقابله با تهدید، امنیت آفرین و در جهت جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های ناامنی در دریا است، در خصوص برخی تلاش‌ها برای ایجاد فضای روانی علیه ایران در آب‌های بین‌المللی، خاطرنشان کرد: حرکت این ناوگروه حساب شده و با برنامه است و این برنامه هم نزد ما است و آن‌ها از این برنامه بی‌اطلاع هستند. این بی‌اطلاعی برای آن‌ها فضای ابهام بزرگی ایجاد کرده که به‌شدت از آن نگران‌اند. به همین دلیل جنگ رسانه‌ای را آغاز کرده‌اند و تلاش می‌کنند موضع جمهوری اسلامی را بدانند و از برنامه بعدی باخبر شوند.

وی ادامه داد: چاره دیگری ندارند جز اینکه عنوان کنند که حرکت ما را پایش و مراقبت می‌کنند. ما هم به‌شدت پایش و مراقبت می‌کنیم. هواپیماهایی را که حتی در ارتفاعات بسیار بالا و بیش از 30 هزار پا به پرواز در می‌آیند، لحظه‌به‌لحظه بر روی عرشه این ناوها رصد می‌کنیم و از موقعیت آن‌ها با خبریم که کدام هواپیما از فرودگاه آمریکا پرواز می‌کند و بر روی عرشه کدام ناو فرود می‌آید. ما بر روی عرشه این ناو، در هر نقطه از جهان هواپیمایی به پرواز در آید، رصد می‌کنیم. آن‌چنان شبکه اطلاعاتی‌مان در ارتباط با این ناوگروه غنی است که جای هیچ تهدیدی وجود ندارد. با قدرت کار خود را انجام می‌دهیم، چرا که پشتوانه این ناوگروه قدرت ملی ایران اسلامی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همکاری‌ها و پیمان‌های استراتژیک با کشورهای منطقه یا قدرت‌های بین‌المللی در حوزه دریانوردی اقیانوسی را از دیگر موضوعات مورد توجه ایران برشمرد و گفت: این ناوگروه توانایی این را دارد که چند بار دور زمین بچرخد بدون اینکه نیاز باشد برای سوخت‌گیری در جایی توقف کند.

خانزادی تأکید کرد: ممکن است آمریکایی‌ها سروصدایی داشته باشند، اما بر اراده فرزندان این کشور که بر روی عرشه ناو هستند و فرزندان این کشور که نیروی دریایی را هدایت و در ارتش سیاست‌گذاری می‌کنند، کوچک‌ترین تأثیری نداشته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این اولین حضور دریایی تاریخ تمدنی ایران در اقیانوس اطلس است، اضافه کرد: یکی از مسائلی که آمریکا را نگران کرده، توانمندی‌های ایران هم در حوزه فنی و هم در زمینه اراده و خودباوری است. این ارزشی است که به برکت انقلاب به وجود آمد. جوانانی از نسل انقلاب تربیت شدند که می‌توانند ناوگان خود را در دریاهایی که تاکنون به آن پا نگذاشته‌اند، هدایت کنند. این دریانوردی ساده‌ای نیست و تهدیدات نظامی و فنی در آن وجود دارد. این مسئله بیش از هر چیزی آمریکایی‌ها را نگران کرده است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه این بزرگ‌ترین دریانوردی تاریخ ایران است، گفت: معتقدم مرکز ثقل سازه قدرت دریایی جهانی به نفع قدرت‌های منطقه‌ای در حال جابجا شدن است. امروز این خیزش تمدنی اسلامی ایرانی است که به سمت دریا خیز برداشته و قطعاً فرصت‌های بسیار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند و فرصت‌های نامشروعی را که استکبار در حال بهره‌برداری از آن‌ها است، از بین می‌برد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 2

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

منتشر شده

در

توسط

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

با اتکا به افزایش ۲.۵ برابری برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال 1392 تاکنون و نیز مجموعه اقدام‌های انجام شده در زمینه توسعه شبکه انتقال و گاز طبیعی، تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی از ۱۴ هزار روستا در سال 1392 به نزدیک ۳۵ هزار روستا در سال گذشته یعنی بیش از ۲.۵ برابر رسیده که به این ترتیب، پوشش گازرسانی به کل کشور هم‌اکنون از مرز ۹۵ درصد گذشته است.

به گزارش ایسنا،  در سال 1392، به منظور تأمین بهینه انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز، یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به صورت شبکه، CNG محلی و LNG محلی مورد بررسی قرار گرفت.

خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲۰۰۰ دلار برای هر مشترک، گازرسانی از دیگر عرصه‌های صنعتی، اقتصادی‌تر است، از این رو، گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها به عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، ضمن آن که همه این گزینه‌ها در سال ۹۲ و پیش از این که هیچ اقدامی در این زمینه، صورت گرفته باشد، بررسی شده است.

تاکنون به بیش از ۲۰ هزار روستا با بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با نزدیک ۶۵۰ هزار خانوار گازرسانی شده، هم‌اکنون ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری و ۸۴.۶ جمعیت روستایی و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، این در حالی است که سال 1392، جمعیت شهری ۹۵ درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و در مجموع ۸۵ درصد تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار داشتند.

برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ تعریف شده است

غلامرضا مشایخی -مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز به تازگی اعلام کرد که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال نیز گازرسانی به دیگر روستاهای کشور با شتاب تداوم دارد، طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد برای حمایت از بخش تولید و کاهش آلودگی هوا، یارانه ویژه‌ای برای گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور اختصاص یافته و طبق آن، این واحدها تا سقفی مشخص از پرداخت هزینه گازرسانی معاف خواهند بود.

به گفته وی امسال همچنین برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ نیز تعریف شده است تا شرکت‌های گاز استانی بتوانند با دورنمای مناسب بهتر به مردم خدمات‌رسانی کنند.

آنطور که وزارت نفت اعلام کرده مجموعه طرح‌های گازرسانی و انتقال گاز با استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر انجام شده که هیچ تحمیل بار مالی به بودجه دولت نداشته و تنها از محل ایجاد درآمد جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی، اجرایی شده است.

تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده که به قیمت امروز معادل ۱۳ میلیارد دلار است، از این رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی و شهرهای کوچک و ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه انتقال گاز هزینه شده است.

افزایش ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی به مدد توسعه گازرسانی

به تازگی بیژن زنگنه – وزیر نفت اعلام کرد که یکی از دلایل بالا رفتن صادرات فرآروده‌های مایع در سال‌های اخیر نیز، همین توسعه گازرسانی بوده که با استفاده از جایگزینی گازطبیعی با سوخت مایع، توانستیم حجم زیادی از فرآورده‌ها را صرفه‌جویی و صادر کنیم.

به گفته وی از ابتدای سال 1393 تاکنون، بیش از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار آزاد شده، ضمن آن که صادرات فرآورده‌های نفتی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲، بیش از چهار برابر شده است.

صرف سالانه ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی در کشور

با وجود بعضی انتقادها، کاری که در حوزه گازرسانی انجام‌شده منطبق بر منطق اقتصادی است و محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد استفاده از برق ارزان‌تر از این توسعه گازرسانی‌ها نبوده است. طبق گفته های محمدرضا صدیقی- مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران از محل این توسعه گازرسانی و اجرای بند ق، از سال ۹۳ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار فرآورده جایگزین و صادر شده است. هم‌اکنون سالانه ۴۵ میلیارد دلار برابر با ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی کشور است که باید برای آن فکری کرد و راه‌حلی اندیشید.

آخرین آمار مصرف گاز چقدر است؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده درباره میزان مصرف گاز در کشور نیز باید گفت که در نخستین روز تابستان امسال ۵۷۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۱۹۲ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

مصرف صنایع عمده هم ۱۴۲ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۲۳۸ میلیون مترمکعب بوده است. در نخستین روز تابستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۶۵۲ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۲۲ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولید کشاورزی در صحن مجلس به دلیل طرح پیشنهاد از سوی یکی از نمایندگان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس حفظ شأن و حقوق نمایندگان را یاداور شد و گفت: کمیسیون کشاورزی طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی را از ماه‌ها قبل با حضور کارشناسان بند به بند بررسی کرد و کلیات آن تصویب شد اما یک باره امروز یک همکار پیشنهاد حذف یک ماده آن را می‌دهد که منجر به از دست رفتن کل طرح می‌شود، به آرای نمایندگان احترام می‌گذارم اما از یک سال قبل قرار بود با تصویب این طرح مشکل کشاورزان حل و آنها را نجات دهیم، اما امروز در حالی این طرح از دست رفت که وزارت صمت گفته است که مکلف به حل مشکلات تجاری کشاورزان نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید این کار را انجام دهد که نیاز به قانون دارد، ما قانون آوردیم اما در صحن به کما رفت.

علی نیکزاد نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر ذاکر بیان کرد: از دغدغه شما در رابطه با مسائل کشاورزان سپاسگزارم و از اینکه بین وزرای دولت دوازدهم هماهنگی نیست، خبر دارم اما تقصیر هیات رئیسه مجلس چیست؟ پیشنهادی مطرح شد و موافقان و مخالفان آن صحبت کردند و نمایندگان به آن رأی دادند، ما خلاف آیین‌نامه عمل نکردیم و اگر پیشنهاد نماینده را مطرح نمی کردیم خلاف آیین‌نامه بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

نشست سه جانبه رئیس‌جمهوری مصر، پادشاه اردن و نخست‌وزیر عراق با محوریت بررسی پرونده‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی برگزار شد. رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن امروز، یکشنبه وارد بغداد شده و مورد استقبال رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، امروز اجلاس سه جانبه سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و مصطفی الکاظمی در بغداد برگزار شد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از تلاش برای ایجاد دبیرخانه دائمی جهت هماهنگی تلاش‌ها بین سه کشور خبر داد.

او در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت: به هماهنگی در پرونده‌های منطقه‌ای اصلی نظیر، لیبی، سوریه، فلسطین، یمن ادامه می‌دهیم و تصور مشترکی را در قبال این مسائل با همکاری و هماهنگی متجلی می‌سازیم تا به برادران‌مان در این کشورها برای عبور از چالش‌ها و مشکلات کمک کنیم.

نخست‌وزیر عراق افزود: ما در نشست قبلی بر سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی و نیز روی دیدگاه مشترک توافق کردیم و موفق شدیم به تصوراتی برسیم. اکنون در مرحله دستیابی به اجرای این طرح‌ها در زمینه انتقال برق، کشاورزی، حمل و نقل و نیز امنیت غذایی هستیم که ملک عبدالله دوم در نشست قبلی مطرح کرد. در زمینه روابط آبی و بانکی و توسعه زیرساخت‌ها نیز تلاش می‌کنیم.

الکاظمی اشاره کرد: تعداد زیادی یادداشت تفاهم قبلا بین سه کشور امضا شد و در آینده نزدیک نیز یادداشت تفاهم‌ها و توافقاتی دیگر امضا خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: برای ایجاد دبیرخانه دائمی به منظور هماهنگی بین سه کشور و توسعه آن تلاش می‌کنیم و به دنبال هماهنگی بین سه کشور در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی به خصوص در زمینه تروریسم و منابع مالی آن و نیز هماهنگی در زمینه آموزش، فرهنگ، جوانان، ورزش، تکنولوژی و بهداشت هستیم.

او در پایان گفت: امیدورام ملت‌های برادر ما در مصر و اردن در امنیت و ثبات و آرامش باشند و بار دیگر به شما در عراق خوش‌آمد می‌گویم.

در این راستا بسام راضی، سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهوری مصر در عراق در قالب سفری رسمی تاکیدی بر حمایت از روابط بین دو کشور است.

سیسی مقابل اجلاس سران دو کشور گفت: حضورم در بغداد تجلی قدرت روابط بین کشورها و ملت‌های‌ ماست. این روابط دلیلی بر تقویت وحدت هدف و سرنوشت و در راستای پاسخ‌گویی منافع مشترک است.

رئیس‌جمهوری مصر اظهار کرد: اهمیت این نشست به تاریخی بودن و برگزاری آن در بغداد بوده و این نشست تکمیل کننده اجلاس قاهره و امان است.

سیسی افزود: امیدواریم اجلاس سران بغداد آغاز مرحله جدید مشارکت استراتژیک و همکاری مستحکم بین دو کشور است که سعی می‌کنیم برای سال‌های آینده ادامه یابد و به مرحله پیشرفت پایدار و راحتی ملت‌هایمان برسیم.

سفر مقامات مصر و اردن در چارچوب چهارمین دور از مکانیزم همکاری سه جانبه میان کشورهای مذکور قرار دارد که مارس ۲۰۱۹ در قاهره کلید خورد.

در پی ورود رهبران مصر و اردن نخست وزیر عراق اعلام کرده بود، بغداد، مصر و اردن آینده‌ای می‌سازند که مطابق با منطق همکاری و ادغام شایسته ملت‌های این کشورها باشد.

الکاظمی در توییتی خطاب به پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مصر نوشت: به عراق خود خوش آمدید، با هم مطابق با منطق همکاری و ادغام میان همسایگان، دوستان و برادران آینده‌ای شایسته برای ملت‌های خود را می‌سازیم.

وی افزود: بغداد صلح پذیر و با هویت عربی امروز با نهایت دوستی و استقبال، میزبان دو مهمان بزرگوار خود عبدالله دوم و رئیس جمهور عبدالفتاح سیسی برای برگزاری نشست سه جانبه مصر، اردن و عراق است.

الکاظمی داخل مقر دولتی در منطقه سبز از سیسی استقبال کرد و کمی پیش از آغاز نشست با یکدیگر دیدار کردند.

همچنین دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح ضمن استقبال از سیسی با وی دیدار کرد و گفت، این سفر اقدامی مهم و بزرگ در حمایت از عراق و تقویت روابط دوجانبه مشترک است.

وی از عمق و توسعه روابط دوستانه میان دو کشور که روابط تاریخی دارند و از قدیمی‌ترین تمدن برخوردار هستند، قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است که در دیدار صالح و سیسی همکاری سه جانبه بررسی و بر اهمیت تقویت سطح هماهنگی میان سه کشور، بهره مندی از ارتباطات جغرافیایی در توسعه چشم انداز همکاری گسترده در زمینه‌های اقتصادی، تجارت و توسعه، تاسیس پروژه‌هایی در زمینه زیرساخت، انتقال انرژی و لوله کشی نفت، ادامه تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های موجود در مبارزه با تروریسم و افراطی گری و تبعات کرونا، تغییرات آب و هوا و حفظ محیط زیست، تداوم نشست دوره‌ای برای هماهنگی مواضع و تقویت همکاری سه جانبه تاکید شد.

همچنین در این دیدار تحولات اوضاع منطقه، نقش محوری مصر در منطقه عربی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این بیانیه بر این امر تاکید شد که عراق ایمن و باثبات و دارای حاکمیت و با احیای نقش عربی و منطقه‌ای آن در تحکیم امنیت و ثبات و توسعه منطقه بسیار مهم است و هماهنگی سه جانبه مشترک در کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای، دستیابی به راه حل‌ها برای بحران‌های سوریه، یمن و لیبی حائز اهمیت است.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز وارد بغداد شد و مورد استقبال صالح و دیگر مسؤولان عراق قرار گرفت.

دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد، برهم صالح در دیدار با پادشاه اردن بر اهمیت تقویت همکاری سه جانبه مشترک از طریق ارتباطات جغرافیایی و نیز ادغام اقتصادی و تجاری از طریق سرمایه‌گذاری، شهرهای صنعتی مشترک، همکاری در زمینه انرژی، برق تاکید کرد.

پادشاه اردن نیز بلافاصله پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی بغداد با رئیس جمهوری عراق دیداری کرد و دو طرف بابت سطح روابط ممتاز میان دو کشور و تمایل دو طرف برای توسعه این روابط در همه زمینه ها ابراز خوشوقتی کردند.

پادشاه اردن در این دیدار بر حمایت کشورش از عراق و ملت آن در تحکیم امنیت و ثبات آن تاکید کرد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن مساله فلسطین از دیگر مباحث مورد بررسی دیدار دو طرف بود.

رئیس جمهور عراق و پادشاه اردن بر تداوم هماهنگی و رایزنی میان دو کشور پیرامون مسائل مختلف مهم مشترک در راستای منافع دو طرف و مسائل عربی تاکید کردند.

همچنین در این دیدار نخست وزیر، معاون وی، وزیر خارجه، مدیر دفتر پادشاه اردن، رئیس سرویس اطلاعات، سفیر اردن در بغداد و تعدادی از مسوولان ارشد عراق حضور داشتند.

براساس بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق، الکاظمی نیز با پادشاه اردن در کاخ دولتی بغداد دیدار کرد.

در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه و همکاری مشترک در راستای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و تبادلات دوجانبه بررسی شد.

دو طرف پرونده‌های همکاری مشترک در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، کنار گذاشتن افراطی گری، کمک به تحکیم ثبات منطقه در مسیر توسعه پایدار و رعایت منافع ملت‌های دوست و برادر را بررسی کردند.

مقامات عراق اقدامات امنیتی شدیدی به ویژه در خیابان‌هایی که هیئت‌های مهمان از طریق آنها از فرودگاه بغداد به سمت مکان نشست حرکت کردند، برقرار کردند.

در خیابان‌های عراق پرچم‌های کشور مصر و اردن جهت استقبال از مهمانان برافراشته شده است و رسانه‌های عراق هم بخشی از برنامه خود را به پوشش این نشست اختصاص داده‌اند.

بسام راضی، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری مصر در بیانیه رسمی اعلام کرد، سفر تاریخی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور به بغداد نخستین سفر وی در ۳۰ سال اخیر است.

براساس این بیانیه، برهم صالح در فرودگاه بین‌المللی بغداد به استقبال سیسی رفت.

راضی گفت، این سفر بیانگر قدرت روابط تاریخی میان مصر و عراق است و تمایل مصر را در حمایت از این روابط و توسعه آن در راستای اتحاد سرنوشت و چالش‌ها و برآورده کردن منافع مشترک دو کشور نشان می‌دهد.

راضی گفت، همچنین قرار است سیسی در این سفر با پادشاه اردن جهت ادامه رایزنی‌ها پیرامون مسائل مهم مشترک، بررسی راه‌های تقویت روابط دوجانبه میان مصر و اردن در سطوح مختلف نیز دیدار کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها