با ما همراه باشید

اجتماعی

زلزله خاموش در بنیان خانواده

منتشر شده

در

آسیب های طلاق با افزایش نرخ رو به رو رشد آن در جامعه امروزی به امری نگران کننده تبدیل شده است، به طوری که با افزایش طلاق بنیان خانواده‌ها آسیب جدی می‎بیند. بررسی عوامل موثر در بروز و به وجود آمدن طلاق الزام مراجعه به مراکز مشاوره و قانونگذاری در این زمینه را بیشتر از گذشته تبدیل به امری واجب الاجرا می کند.

تجربه طلاق برای زن و مرد با توجه به ویژگی های مختص به خود می‌تواند آسیب‌ها و تبعات متفاوتی از جمله ترس از تنهایی و آینده ای نامعلوم، افسردگی، نگرانی از طرد شدن و پذیرفته نشدن از سوی جامعه، مشکلات عاطفی و اقتصادی و ارزیابی اجتماع را به همراه داشته باشد.

از دیدگاه جامعه، زنان پس از طلاق دچار آسیب بیشتری نسبت به مردان می‌شوند، زنان در جریان طلاق ممکن است به دلیل وابستگی شدید عاطفی، عدم استقلال مالی، موضوع سرپرستی کودکان شان و تصمیم گیری در مورد آن متحمل سختی‌های بیشتری شوند، به طوری که زنان در آغاز راه دچار عدم برنامه ریزی و نا امیدی نسبت به آینده و ترس از نگاه جامعه به عنوان زن مطلقه نسبت به یک مرد می‌شوند و این برچسب خود پیامدهای زیانباری را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت، همچنین افسردگی که ناشی از احساس گناه و اضطراب به عنوان مشکلات روانشناختی زنان محسوب می‌شود. زنان معمولا پس از طلاق، توانایی اعتماد خود به فرد دیگر را از دست می دهند.

طلاق زوجین می‌تواند به عنوان راه نجات از جهنمِ زندگی به پایان رسیده باشد که باید برای کاهش بار منفی روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن نهادهای مربوطه اقدام به برنامه ریزی و اجرای اهداف خود کنند.

راحیل شمسایی روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: آسیب‌های بعد از طلاق را می‌توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد. این افراد که از یک بحران و بحبوحه خلاص شده، پس از طلاق همانند کسانی هستند که از رینگ بوکس خارج شده‌اند و متاسفانه از سوی زوجین برای امر طلاق الزامی برای انجام مشاوره نیست.

آسیب های طلاق

وی عنوان کرد: مشاجره و درگیری های پی در پی و روح آسیب دیده آن‌ها سبب شده تا میلی برای مراجعه به مراکز مشاوره نداشته باشند.

شمسایی افزود: اختلال افسردگی، اضطراب، وسواس از جمله آسیب های بعد از طلاق هستند که در رفتارهای افراد به سبب این موضوع مشاهده می‌شوند، مشکلات اقتصادی از جمله اشتغال و مسکن از مهم ترین مشکلاتی به شمار می‌آیند که در مقابل زنان قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: زوجین در صورت داشتن فرزند، به هنگام جدا شدن از یکدیگر با مشکلات عمیق تری رو به رو خواهند شد و کودک آن‌ها به واسطه طلاق، از نظر ذهنی و تربیتی دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

شمسایی یادآور شد: برآورده نشدن نیازهای جنسی یکی از آسیب ها و صدمه های طلاق است که خود را بعد از گذشت زمان بر روح و روان این دسته از افراد جامعه نشان خواهد داد.

طلاق همیشه یک آسیب نخواهد بود

شمسایی ضمن اشاره به اینکه طلاق همیشه آسیب نیست بیان کرد: طلاق به معنای یکی از راه‌های حل مسئله بین زوجین است و نباید نگاه منفی به آن داشت، همچنین نباید به دلیل حضور فرزندان و یا ترس از بین رفتن آبرو، زندگی به بن بست رسیده را پایان نداد.

تاثیر مستقیم و پایان ناپذیر طلاق بر روی کودکان

وی تاکید کرد: آسیب پذیرترین گروه در امر طلاق، کودکان هستند که در درگیری ها و حواشی این موضوع نادیده گرفته می‌شوند، والدین باید نسبت به رفتار خود آگاه باشند تا کودک خود را عاملی برای جدایی مادر و پدرش نداند، آن‌ها همواره باید به فرزند خود یادآوری کنند که او را دوست دارند و تنها ما با یکدیگر توافق نداریم.

وظایف والدین در خصوص آگاهی فرزندان

شمسایی در خصوص وظایف والدین نسبت به فرزندان خود برای پذیرش امر طلاق افزود: هنگامی که تصمیم قطعی به جدایی گرفته می‌شود والدین وظیفه دارند که فرزندان خود را در جریان تصمیم مشترک زندگی خود گذارند و با به وجود آمدن اختلاف های جزئی و درگیری های پایان پذیر نزد فرزندان خود کلمه طلاق را به زبان نیاورند.

فرزندان طلاق

وی در رابطه با آسیب ها و مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی یادآور شد: افسردگی  و حس سوءظن به طرف مقابل خود در آینده از حس های منفی است که  به سراغ فرزندان طلاق  می آید، همچنین عدم اعتماد به نفس یکی از مشکلاتی است که فرزندان طلاق با آن دست و پنجه نرم می کنند و همچنین این افراد دچار تنش و آسیب در زندگی می‌شوند.

استثناء هم برای فرزندان طلاق وجود دارد

شمسایی ضمن اشاره به اینکه آسیب های طلاق در افراد متفاوت است گفت: آسیب‌های ذکر شده برای تمامی افراد صدق نمی کند و ما شاهد وفقیت های بسیار فرزندان طلاق در حوزه‌های مختلف از جمله زندگی مشترک بوده‌ایم.

الزام مراجعه به مشاوره

وی مشاوره را از مهمترین راهکارهای کاهش آسیب های طلاق عنوان کرد و گفت: بهترین توصیه ما به زوجین در شرف طلاق مراجعه به مراکز مشاوره است تا پس از تصمیم قطعی برای جدایی آسیب ها و مشکلات طلاق را بپذیرند و دوران سوگواری آن را طی کنند و تمرکز خود را بر روی بهبود و ارتقای ابعاد فردی خود بگذارند، همچنین برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کنند و اوقات خود را با افرادی طی کنند که حس مثبت در آن‌ها به وجود می آورند و از احساس قربانی بودن خودداری کنند.

ارزیابی اجتماع به پدیده طلاق

شمسایی افزود: نگاه اجتماع به پدیده ازدواج در گذشته منفی بوده اما در جامعه امروزی ایران با پیشرفت شرایط نگاه افراد جامعه به این اتفاق تغییر پیدا کرده و پذیرش آن از سوی خانواده و مردم جامعه افزایش یافته است.

تاثیر طلاق بر مردان

وی یادآور شد: با در نظر گرفتن آسیب پذیری بالای زنان باید گفت، به دلیل تفاوت ویژگی های زنان و مردان در ابراز احساسات خویش، مردان دیرتر از زنان طلاق را پذیرفته و به همین سبب در یک سری موقعیت های خاص نسبت به زنان آسیب پذیرتر هستند و نوع این لطمه با گروه زنان متفاوت است.

جایگاه مشاوره

شمسایی در رابطه با جایگاه مشاوره در قبل و بعد از طلاق افزود: در روانشناسی کلمه ای به نام فراموشی وجود ندارد و فراموشی به کمک مشاوره طرز فکر اشتباهی است، بلکه مشاوره کمک می‌کند تا سازگاری افراد با شرایطی همانند طلاق و یا تک والدی برای تربیت فرزند افزایش پیدا کند که به این واسطه کمتر آسیب ببینند.

بگوییم زنان سرپرست خانوار

وی در خصوص زدن برچسب مطلقه بودن به زنان از سوی افراد و جامعه یادآور شد: در آسیب شناسی زنان بعد از دوران طلاق مسائل بسیاری وجود دارد که باید بررسی شوند همراه کردن عناوین اشتباه کنار اسم زنان همانند مطلقه و یا بی سرپرست از موضوعاتی است که باید برای فرهنگ سازی آن عملکرد موثری داشت و زنان مجرد و سرپرست خانوار می بایست جایگزین این کلمات با بار منفی شوند.

مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق

شمسایی عدم بیمه را یکی از مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق دانست و گفت: دولت در سطح کلان باید برنامه ریزی هایی را برای جلوگیری از آسیب های طلاق انجام دهد و بیمه زنان سرپرست خانوار و اشتغال این گروه از جامعه را فراهم سازد تا از این طریق سهمی در مرتفع کردن مشکلات آن‌ها داشته باشد.

عدم تمایل به ازدواج مجدد

وی قطع ارتباط عاطفی با جنس مخالف را از آسیب های طلاق دانست و افزود: با قطع ارتباط از سوی هر یک از افراد و نیاز به ارتباط داشتن، شخص اقدام به ارتباط متعدد و بدون چارچوب می کند. همچنین تصمیم به عدم ارتباط با جنس مخالف و سرکوب غرایز طبیعی یکی از واکنش‌های افراد بعد از طلاق است اما هر دوی این عملکردها و رفتار اشتباه هستند و باید بعد از گذشت یک سال مجددا وارد رابطه ای با معیار صحیح شوند.

هویت دوگانه

شمسایی تاکید کرد: دوگانگی نقش والدین بعد از طلاق بر روند تربیت و شکل گیری شخصیت کودک موثر خواهد بود و زن و مرد باید بدانند با وجود جدایی از یکدیگر هنوز والدین فرزند خود هستند و هر یک نقش جدا و مستقل از هم دارند و هیچ زمان نمی‌توانند هم پدر و هم مادر باشند.

عوامل موثر در شکل گیری طلاق

وی یادآور شد: مشکلات اقتصادی در رأس  عوامل بروز پدیده طلاق است، همچنین در بعد فرهنگی خانواده ها به دلیل نداشتن تجربه و آگاهی با دخالت های بی موقع در بروز این عوامل موثر هستند، تربیت نادرست خانواده ها باعث می‌شود که زوجین با عدم تحمل و صبوری نکردن در فشارهای زندگی و مهارت نداشتن در حل مسائل آخرین راه را انتخاب کنند و دست به فروپاشی خانواده بزنند.

مقایسه زندگی افراد با خود عاملی برای فروپاشی خانواده

شمسایی گفت: امروزه فضای مجازی موجب شده تا انسان ها باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه کنند، مقایسه زندگی و همسر در خانواده های ایرانی به شکلی بروز یافته که زمینه ساز مشکلات عمیق شده و افراد را به مسیر طلاق نزدیک کرده است.

حالا باید دید با تمام آسیب های فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… که افراد مورد نظر را تا سال های طولانی درگیر خود می‌کند، سازمان‌های مربوطه چه برنامه‌ها و تصمیماتی را اتخاذ کرده اند تا در مسیر پر پیچ و خم پس از طلاق جامعه هدف خود را یاری کنند‌.

دولت و  در جزء کوچک تر وزارت ورزش و جوانان، در هموار کردن مسیر برای افراد مطلقه چه تصمیمات موثری گرفته‌اند. ساختارهای مدیریتی کشور ما باید به گونه ای باشند که فرهنگ ازدواج صحیح به هنگام و به موقع با معیارهای مناسب، به جوانان آموزش داده شود.

همه به خوبی می‌دانیم امر مشاوره از چه میزان تاثیر بالایی برای ازدواج موفق ضروری و لازم است، حالا اگر از میان آمارهای ازدواج موفق بگذریم و به ارقام بالای طلاق برسیم متوجه می شویم که نبود امر مشاوره در پروسه ازدواج چقدر در وقوع طلاق و خصوصا ازدواج های زیر یک سال موثر است.

اگر مشاوره را در مسیر ازدواج به صورت قانونی اجرایی کنیم شاید از تعداد ازدواج های انجام شده در سال کم کند، اما با ازدواج و پیوندهای مستحکمی رو به رو هستیم که در آینده احتمال کمی دارند که با بلای خانمان سوز طلاق مواجه شوند.

ساده انگاشتن امر مشاوره و عدم پیگیری قانونی شدن مشاوره های قبل از ازدواج از مهم ترین ضعف های مدیریتی سازمان های دولتی مربوط به این حوزه است.

با توجه به اینکه جامعه سالم و قوی در درون خانواده ای مستحکم و از هم نپاشیده شکل می گیرد، باید در  سازمان های مربوط به حوزه خانواده و ازدواج افراد در هر سمتی که قرار دارند دلسوز جامعه و مسئولیت پذیر تربیت شوند تا در شرایط امروزی کشور که با آمار بالای طلاق مواجه هستیم هر شخص با توجه به مسئولیت خویش عمل کند تا جامعه و افراد مورد نظر از آسیب های حتمی طلاق به میزان بالایی مصون بمانند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

منتشر شده

در

توسط

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از احدث شش مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان تا پایان سال جاری خبر داد.

غلامعباس بهرامی‌نیا در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۱ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان فعال هستند.

وی افزود: تا پایان سال جاری احداث ۶ مجتمع دیگر توسط بخش خصوصی و با اعتباری بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان در دستور اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان قرار دارد.

بهرامی نیا در خصوص نظارت بر عملکرد مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، گفت: نظارت بر عملکرد مجتمع ها بر اساس مصوبات ستاد مرکزی خدمات سفر کشوری توسط کمیته ای متشکل از دستگاه های ذی ربط از جمله اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، معاونت بهداشت، اماکن و… انجام می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده عدم رعایت مسائل بهداشتی در مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی می توانند شکایت خود را به شماره پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱ و ۳۰۰۰۷۰۷۰ ارسال کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

عکس منتخب هفته

منتشر شده

در

توسط

این گزارش شامل عکس‌های منتخب خبرگزاری ایسنا از رویدادهای خبری یک هفته گذشته ( ۲ مرداد تا ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰) است.

 • صبح جمعه 8 مرداد، شاخص و کیفیت هوای شهر قم به علت وجود آلاینده ها و خیزش گرد و خاک به عدد 367 رسید که وضعیت خطرناک را از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر کرد. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان، مبتلایان به آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای شهری جدا خودداری کنند.
 • واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی (تاکسی و اتوبوس) بر علیه ویروس کرونا از امروز ۸ مرداد ۱۴۰۰ در محوطه بیرونی ورزشگاه پارس شیراز آغاز شد. در مرحله نخست بیش از ۵۰۰ راننده واکسینه شدند. رانندگان ناوگان حمل و نقل به واسطه ویژگی شغلی و شرایط کاری خود روزانه با تعداد زیادی از مسافرین در ارتباط هستند در این راستا واکسینه شدن آنان بسیار ضروری و حائز اهمیت است.
 • آغاز واکسیناسیون خبرنگارانتزریق واکسن کرونا برای خبرنگاران و فعلان رسانه‌ای از صبح پنجشنبه (۷ مرداد) در تهران آغاز شد. برخی گروه‌های شغلی از جمله خبرنگاران، معلمان، کارمندان بانک‌ها، قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور، رانندگان تاکسی و همچنین زندانیان در اولویت سوم سند ملی واکسیناسیون کرونا قرار گرفته‌اند و امروز به صورت نمادین واکسیناسیون کرونا در مرکز اورژانس غرب کشور آغاز شده است. در این مرحله، نخستین خبرنگارانی که به این مرکز مراجعه کرده بودند، واکسن «پاستوکووک» را دریافت کردند.
 • تزریق واکسن کرونا برای خبرنگاران و فعلان رسانه‌ای از صبح پنجشنبه (۷ مرداد) در تهران آغاز شد. برخی گروه‌های شغلی از جمله خبرنگاران، معلمان، کارمندان بانک‌ها، قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور، رانندگان تاکسی و همچنین زندانیان در اولویت سوم سند ملی واکسیناسیون کرونا قرار گرفته‌اند و امروز به صورت نمادین واکسیناسیون کرونا در مرکز اورژانس غرب کشور آغاز شده است. در این مرحله، نخستین خبرنگارانی که به این مرکز مراجعه کرده بودند، واکسن «پاستوکووک» را دریافت کردند.
 • سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور چهارشنبه ۶ مرداد با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
 • کاروان خودرویی شادی عید غدیر با عنوان غدیر تا ظهور از بلوار پیامبر اعظم(ص) به سمت مسجد مقدس جمکران حرکت کرد و پس از آن با حضور گسترده مردم ولایی قم به سمت کوه خضر نبی(ع) رفت.
 • تونل البرز شرقی پنجشنبه ۷ مردادماه در آستانه عید غدیر توسط رئیس جمهور و با حضور رئیس بنیاد مستضعفان به صورت ویدئو کنفرانس و به صورت آزمایشی به بهره‌برداری می‌رسد. طول تونل ۶۳۵۸ متر است، زمان تردد از کرج به چالوس ۱۵ دقیقه کم میشود و ۵ کیلومتر از جاده کرج به چالوس شامل گردنه‌های کندوان را حذف می‌کند. هزینه احداث آن به ارزش امروز ۳۹۰۰ میلیارد تومان شده است.
 • جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح چهارشنبه ۶ مرداد ماه به ریاست علی نیکزاد برگزار شد و بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در دستورکار نمایندگان قرار گرفت. بعد از تنفس مجلس شورای اسلامی به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جلسه غیرعلنی در پارلمان برای بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی برگزار شد.
 • طی چهار دهه اخیر در کشور فشار بسیار زیادی به منابع آب زیرزمینی وارد شده و این منابع تخلیه شده‌اند.فرونشست ۴۵ درصد از دشت قزوین به میزان میانگین حداقل ۱۸ سانتیمتر در سال و بحرانی شدن وضعیت هستیم.
 • واکسیناسیون تاکسی‌رانان از روز دوشنبه، ۴ مرداد آغاز شده است. تاکسی‌رانان تهران هم با حضور در بوستان ولایت می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند. مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی گفته است در فاز اول ۲۰ هزار راننده تاکسی واکسینه می‌شوند.
 • نمایندگان مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه ۵ مرداد، طرح سوال از وزیر کشور، در خصوص وضعیت خوزستان را در دستور کار قرار دادند. همچنین مراسم تحلیف ۶ منتخب مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره‌ای نیز برگزار شد.
 • در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان قزوین از نظر ابتلا به کرونا وضعیت قرمز دارند،امروز رعایت پروتکل‌ها در کل کشور به زیر ۴۰ درصد رسیده است. طی ۲۴ ساعت گذشته (دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰)، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۲۶ نفر در بیمارستان بستری شدند و هم‌اکنون ۵۴۷ نفر در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند؛ در ۲۴ ساعت گذشته ۶ فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش شد.
 • نمایندگان مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه ۵ مرداد، طرح سوال از وزیر کشور، در خصوص وضعیت خوزستان را در دستور کار قرار دادند. همچنین مراسم تحلیف ۶ منتخب مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره‌ای نیز برگزار شد.
 • در مرحله جدید واکسیناسیون اقشار مختلف مردم در برابر بیماری کووید ۱۹، گروه‌های سنی ۵۵ سال به بالا در مشهد در حال واکسینه شدن هستند.
 • از هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال، شب گذشته (سوم مرداد)، تیم‌های فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان در ورزشگاه شهدای فولاد به مصاف هم رفتند که در پایان تیم فولاد با نتیجه ۲ بر صفر به برتری دست یافت. این دیدار با درگیری‌های زیادی در طول بازی همراه بود و داور نفراتی را از روی نیمکت دو تیم اخراج کرد.
 • از هفته ببیست و نهم لیگ برتر فوتبال، تیم‌های پرسپولیس و تراکتور یکشنبه ۳ مردادماه ۱۴۰۰ در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که در پایان تیم پرسپولیس با نتیجه سه بر یک به برتری دست یافت.
 • از هفته ببیست و نهم لیگ برتر فوتبال، تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن یکشنبه ۳ مردادماه ۱۴۰۰ در ورزشگاه نقش جهان به مصاف هم رفتند که در پایان تیم سپاهان با نتیجه دو بر صفر به برتری دست یافت.
 • مرز بستری ۲ هزار بیمار کووید در بیمارستان ها درحال شکسته شدن است و دورنمای بحرانی برای موج پنجم کرونا در اصفهان پیش بینی می شود.بیمارستان الزهرا(س) اصفهان یکی از بیمارستانهای بزرگ با خدمات درمانی گسترده و بزرگترین سانتر کرونای کشور در جنوب این استان است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تاکید مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، برای خدمات رسانی به سایر بیماران درنظر گرفته شده بود،
 • جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات شنبه دوم مرداد ماه، با حضور رییس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر اعضای کابینه دولت در تالار حافظیه مجموعه سعد آباد برگزار شد.
 • اگرچه بعد از پایان رای گیری انتخابات شورای شهر، تبلیغات گسترده‌ای که از سوی برخی حامیان کاندیداها در شهر همدان انجام شده بود، جمع شد، اما با پشت سر گذاشتن روزهای پس از انتخابات همچنان شاهد خودنمایی پوسترهای بعضی از نامزدها بر در و دیوار شهر همدان هستیم. آلودگی محیطی که این تبلیغات انتخاباتی کاندیداها در شهر ایجاد کرد، هنوز برطرف نشده است و همچنان با منظر بد شهری آثار به جا مانده از این تبلیغات مواجه هستیم. گویا این پوسترها را با چسب آهن چسبانده‌اند و بعید به نظر می‌رسد با گذشت سال‌ها اثرش از بین برود!
 • خروجی سد زاینده رود اصفهان ۲۸ تیرماه کاهش یافت و طی چند روز گذشته بستر زاینده رود دوباره بی آب شده است. تنها باقی مانده‌ ی آب زاینده رود چند گودال آب در بستر رود است تا پرنده‌های سطح شهر به امید آن‌ها از گرمای تابستان به آن‌پناه ببرند و ما دوباره باید زاینده رود خشک را ببینیم.

ادامه مطلب

اجتماعی

رمز موفقیت سپاه مردمی بودن است

منتشر شده

در

توسط

رمز موفقیت سپاه مردمی بودن است

  مدیرکل بهزیستی فارس گفت: مردمی بودن و حضور در عرصه‌های مختلف جهت محرومیت‌زدایی، رمز موفقیت نیروهای سپاه است.

سید محمدصادق کشفی‌نژاد شنبه ۹ مردادماه در نشست مشترک با فرمانده سپاه فجر، مردمی بودن و حضور در عرصه‌های مختلف برای محرومیت‌زدایی را رمز موفقیت سپاه عنوان و اضافه کرد: سپاه در هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن در میادین مختلف ثابت کرد که بازوی توانمند نظام و رهبری است و در خط مقدم کمک به مردم در حوادث و بحران‌ها است.

او ضمن قدردانی از همکاری‌های مشترک سپاه فجر استان در برنامه‌های تامین مسکن مددجویان، ضیافت همدلی و کمک مومنانه و اشاره به پشت سر گذاشتن هفته بهزیستی به تشریح اقدامات و عملکرد بهزیستی فارس در حوزه‌های مختلف پرداخت و تداوم همکاری سپاه فجر با بهزیستی را گام مهمی در راستای خدمت رسانی به جامعه هدف عنوان کرد.

مدیرکل بهزیستی فارس با تایید سخنان فرمانده سپاه فجر در خصوص هم افزایی سپاه و بهزیستی، بیان کرد: کمک‌های سازنده مجموعه سپاه در تامین مسکن، اشتغال مددجویان، تامین جهیزیه توانخواهان و رصد آسیب‌های اجتماعی اثربخش خواهد بود.

در این دیدار لوح سپاس مدیرکل بهزیستی فارس به سرتیپ دوم پاسدار یدالله بوعلی به واسطه مجاهدت‌های خالصانه و همراهی ایشان با بهزیستی اهداء شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها