با ما همراه باشید

اجتماعی

زلزله خاموش در بنیان خانواده

منتشر شده

در

آسیب های طلاق با افزایش نرخ رو به رو رشد آن در جامعه امروزی به امری نگران کننده تبدیل شده است، به طوری که با افزایش طلاق بنیان خانواده‌ها آسیب جدی می‎بیند. بررسی عوامل موثر در بروز و به وجود آمدن طلاق الزام مراجعه به مراکز مشاوره و قانونگذاری در این زمینه را بیشتر از گذشته تبدیل به امری واجب الاجرا می کند.

تجربه طلاق برای زن و مرد با توجه به ویژگی های مختص به خود می‌تواند آسیب‌ها و تبعات متفاوتی از جمله ترس از تنهایی و آینده ای نامعلوم، افسردگی، نگرانی از طرد شدن و پذیرفته نشدن از سوی جامعه، مشکلات عاطفی و اقتصادی و ارزیابی اجتماع را به همراه داشته باشد.

از دیدگاه جامعه، زنان پس از طلاق دچار آسیب بیشتری نسبت به مردان می‌شوند، زنان در جریان طلاق ممکن است به دلیل وابستگی شدید عاطفی، عدم استقلال مالی، موضوع سرپرستی کودکان شان و تصمیم گیری در مورد آن متحمل سختی‌های بیشتری شوند، به طوری که زنان در آغاز راه دچار عدم برنامه ریزی و نا امیدی نسبت به آینده و ترس از نگاه جامعه به عنوان زن مطلقه نسبت به یک مرد می‌شوند و این برچسب خود پیامدهای زیانباری را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت، همچنین افسردگی که ناشی از احساس گناه و اضطراب به عنوان مشکلات روانشناختی زنان محسوب می‌شود. زنان معمولا پس از طلاق، توانایی اعتماد خود به فرد دیگر را از دست می دهند.

طلاق زوجین می‌تواند به عنوان راه نجات از جهنمِ زندگی به پایان رسیده باشد که باید برای کاهش بار منفی روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن نهادهای مربوطه اقدام به برنامه ریزی و اجرای اهداف خود کنند.

راحیل شمسایی روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: آسیب‌های بعد از طلاق را می‌توان از چند بعد مورد بررسی قرار داد. این افراد که از یک بحران و بحبوحه خلاص شده، پس از طلاق همانند کسانی هستند که از رینگ بوکس خارج شده‌اند و متاسفانه از سوی زوجین برای امر طلاق الزامی برای انجام مشاوره نیست.

آسیب های طلاق

وی عنوان کرد: مشاجره و درگیری های پی در پی و روح آسیب دیده آن‌ها سبب شده تا میلی برای مراجعه به مراکز مشاوره نداشته باشند.

شمسایی افزود: اختلال افسردگی، اضطراب، وسواس از جمله آسیب های بعد از طلاق هستند که در رفتارهای افراد به سبب این موضوع مشاهده می‌شوند، مشکلات اقتصادی از جمله اشتغال و مسکن از مهم ترین مشکلاتی به شمار می‌آیند که در مقابل زنان قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: زوجین در صورت داشتن فرزند، به هنگام جدا شدن از یکدیگر با مشکلات عمیق تری رو به رو خواهند شد و کودک آن‌ها به واسطه طلاق، از نظر ذهنی و تربیتی دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

شمسایی یادآور شد: برآورده نشدن نیازهای جنسی یکی از آسیب ها و صدمه های طلاق است که خود را بعد از گذشت زمان بر روح و روان این دسته از افراد جامعه نشان خواهد داد.

طلاق همیشه یک آسیب نخواهد بود

شمسایی ضمن اشاره به اینکه طلاق همیشه آسیب نیست بیان کرد: طلاق به معنای یکی از راه‌های حل مسئله بین زوجین است و نباید نگاه منفی به آن داشت، همچنین نباید به دلیل حضور فرزندان و یا ترس از بین رفتن آبرو، زندگی به بن بست رسیده را پایان نداد.

تاثیر مستقیم و پایان ناپذیر طلاق بر روی کودکان

وی تاکید کرد: آسیب پذیرترین گروه در امر طلاق، کودکان هستند که در درگیری ها و حواشی این موضوع نادیده گرفته می‌شوند، والدین باید نسبت به رفتار خود آگاه باشند تا کودک خود را عاملی برای جدایی مادر و پدرش نداند، آن‌ها همواره باید به فرزند خود یادآوری کنند که او را دوست دارند و تنها ما با یکدیگر توافق نداریم.

وظایف والدین در خصوص آگاهی فرزندان

شمسایی در خصوص وظایف والدین نسبت به فرزندان خود برای پذیرش امر طلاق افزود: هنگامی که تصمیم قطعی به جدایی گرفته می‌شود والدین وظیفه دارند که فرزندان خود را در جریان تصمیم مشترک زندگی خود گذارند و با به وجود آمدن اختلاف های جزئی و درگیری های پایان پذیر نزد فرزندان خود کلمه طلاق را به زبان نیاورند.

فرزندان طلاق

وی در رابطه با آسیب ها و مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی یادآور شد: افسردگی  و حس سوءظن به طرف مقابل خود در آینده از حس های منفی است که  به سراغ فرزندان طلاق  می آید، همچنین عدم اعتماد به نفس یکی از مشکلاتی است که فرزندان طلاق با آن دست و پنجه نرم می کنند و همچنین این افراد دچار تنش و آسیب در زندگی می‌شوند.

استثناء هم برای فرزندان طلاق وجود دارد

شمسایی ضمن اشاره به اینکه آسیب های طلاق در افراد متفاوت است گفت: آسیب‌های ذکر شده برای تمامی افراد صدق نمی کند و ما شاهد وفقیت های بسیار فرزندان طلاق در حوزه‌های مختلف از جمله زندگی مشترک بوده‌ایم.

الزام مراجعه به مشاوره

وی مشاوره را از مهمترین راهکارهای کاهش آسیب های طلاق عنوان کرد و گفت: بهترین توصیه ما به زوجین در شرف طلاق مراجعه به مراکز مشاوره است تا پس از تصمیم قطعی برای جدایی آسیب ها و مشکلات طلاق را بپذیرند و دوران سوگواری آن را طی کنند و تمرکز خود را بر روی بهبود و ارتقای ابعاد فردی خود بگذارند، همچنین برای زندگی آینده خود برنامه ریزی کنند و اوقات خود را با افرادی طی کنند که حس مثبت در آن‌ها به وجود می آورند و از احساس قربانی بودن خودداری کنند.

ارزیابی اجتماع به پدیده طلاق

شمسایی افزود: نگاه اجتماع به پدیده ازدواج در گذشته منفی بوده اما در جامعه امروزی ایران با پیشرفت شرایط نگاه افراد جامعه به این اتفاق تغییر پیدا کرده و پذیرش آن از سوی خانواده و مردم جامعه افزایش یافته است.

تاثیر طلاق بر مردان

وی یادآور شد: با در نظر گرفتن آسیب پذیری بالای زنان باید گفت، به دلیل تفاوت ویژگی های زنان و مردان در ابراز احساسات خویش، مردان دیرتر از زنان طلاق را پذیرفته و به همین سبب در یک سری موقعیت های خاص نسبت به زنان آسیب پذیرتر هستند و نوع این لطمه با گروه زنان متفاوت است.

جایگاه مشاوره

شمسایی در رابطه با جایگاه مشاوره در قبل و بعد از طلاق افزود: در روانشناسی کلمه ای به نام فراموشی وجود ندارد و فراموشی به کمک مشاوره طرز فکر اشتباهی است، بلکه مشاوره کمک می‌کند تا سازگاری افراد با شرایطی همانند طلاق و یا تک والدی برای تربیت فرزند افزایش پیدا کند که به این واسطه کمتر آسیب ببینند.

بگوییم زنان سرپرست خانوار

وی در خصوص زدن برچسب مطلقه بودن به زنان از سوی افراد و جامعه یادآور شد: در آسیب شناسی زنان بعد از دوران طلاق مسائل بسیاری وجود دارد که باید بررسی شوند همراه کردن عناوین اشتباه کنار اسم زنان همانند مطلقه و یا بی سرپرست از موضوعاتی است که باید برای فرهنگ سازی آن عملکرد موثری داشت و زنان مجرد و سرپرست خانوار می بایست جایگزین این کلمات با بار منفی شوند.

مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق

شمسایی عدم بیمه را یکی از مشکلات اقتصادی زنان پس از طلاق دانست و گفت: دولت در سطح کلان باید برنامه ریزی هایی را برای جلوگیری از آسیب های طلاق انجام دهد و بیمه زنان سرپرست خانوار و اشتغال این گروه از جامعه را فراهم سازد تا از این طریق سهمی در مرتفع کردن مشکلات آن‌ها داشته باشد.

عدم تمایل به ازدواج مجدد

وی قطع ارتباط عاطفی با جنس مخالف را از آسیب های طلاق دانست و افزود: با قطع ارتباط از سوی هر یک از افراد و نیاز به ارتباط داشتن، شخص اقدام به ارتباط متعدد و بدون چارچوب می کند. همچنین تصمیم به عدم ارتباط با جنس مخالف و سرکوب غرایز طبیعی یکی از واکنش‌های افراد بعد از طلاق است اما هر دوی این عملکردها و رفتار اشتباه هستند و باید بعد از گذشت یک سال مجددا وارد رابطه ای با معیار صحیح شوند.

هویت دوگانه

شمسایی تاکید کرد: دوگانگی نقش والدین بعد از طلاق بر روند تربیت و شکل گیری شخصیت کودک موثر خواهد بود و زن و مرد باید بدانند با وجود جدایی از یکدیگر هنوز والدین فرزند خود هستند و هر یک نقش جدا و مستقل از هم دارند و هیچ زمان نمی‌توانند هم پدر و هم مادر باشند.

عوامل موثر در شکل گیری طلاق

وی یادآور شد: مشکلات اقتصادی در رأس  عوامل بروز پدیده طلاق است، همچنین در بعد فرهنگی خانواده ها به دلیل نداشتن تجربه و آگاهی با دخالت های بی موقع در بروز این عوامل موثر هستند، تربیت نادرست خانواده ها باعث می‌شود که زوجین با عدم تحمل و صبوری نکردن در فشارهای زندگی و مهارت نداشتن در حل مسائل آخرین راه را انتخاب کنند و دست به فروپاشی خانواده بزنند.

مقایسه زندگی افراد با خود عاملی برای فروپاشی خانواده

شمسایی گفت: امروزه فضای مجازی موجب شده تا انسان ها باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه کنند، مقایسه زندگی و همسر در خانواده های ایرانی به شکلی بروز یافته که زمینه ساز مشکلات عمیق شده و افراد را به مسیر طلاق نزدیک کرده است.

حالا باید دید با تمام آسیب های فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… که افراد مورد نظر را تا سال های طولانی درگیر خود می‌کند، سازمان‌های مربوطه چه برنامه‌ها و تصمیماتی را اتخاذ کرده اند تا در مسیر پر پیچ و خم پس از طلاق جامعه هدف خود را یاری کنند‌.

دولت و  در جزء کوچک تر وزارت ورزش و جوانان، در هموار کردن مسیر برای افراد مطلقه چه تصمیمات موثری گرفته‌اند. ساختارهای مدیریتی کشور ما باید به گونه ای باشند که فرهنگ ازدواج صحیح به هنگام و به موقع با معیارهای مناسب، به جوانان آموزش داده شود.

همه به خوبی می‌دانیم امر مشاوره از چه میزان تاثیر بالایی برای ازدواج موفق ضروری و لازم است، حالا اگر از میان آمارهای ازدواج موفق بگذریم و به ارقام بالای طلاق برسیم متوجه می شویم که نبود امر مشاوره در پروسه ازدواج چقدر در وقوع طلاق و خصوصا ازدواج های زیر یک سال موثر است.

اگر مشاوره را در مسیر ازدواج به صورت قانونی اجرایی کنیم شاید از تعداد ازدواج های انجام شده در سال کم کند، اما با ازدواج و پیوندهای مستحکمی رو به رو هستیم که در آینده احتمال کمی دارند که با بلای خانمان سوز طلاق مواجه شوند.

ساده انگاشتن امر مشاوره و عدم پیگیری قانونی شدن مشاوره های قبل از ازدواج از مهم ترین ضعف های مدیریتی سازمان های دولتی مربوط به این حوزه است.

با توجه به اینکه جامعه سالم و قوی در درون خانواده ای مستحکم و از هم نپاشیده شکل می گیرد، باید در  سازمان های مربوط به حوزه خانواده و ازدواج افراد در هر سمتی که قرار دارند دلسوز جامعه و مسئولیت پذیر تربیت شوند تا در شرایط امروزی کشور که با آمار بالای طلاق مواجه هستیم هر شخص با توجه به مسئولیت خویش عمل کند تا جامعه و افراد مورد نظر از آسیب های حتمی طلاق به میزان بالایی مصون بمانند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

از حضور “زنان” در «ورزشگاه» برای تماشای بازی با عراق حمایت می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن اعلام حمایت خود از حضور تماشاگران “زن” در بازی با عراق گفت که (زنان) برای تماشای این بازی در ورزشگاه حضور خواهند داشت.

 انسیه خزعلی در حاشیه “مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال بانوان به جام ملت‌های فوتبال آسیا” درباره مشکلات اعضای تیم ملی اظهار کرد: درخواست‌هایی که اعضای تیم ملی داشتند را به رییس جمهور ابلاغ می‌کنیم.

او ادامه داد: روحیه تیم ملی بسیار خوب بود و همیشه به همین صورت بوده است. حمایت دولت همیشه بوده و اکنون نیز حمایت صورت می‌گیرد.  رییس جمهور ما را به صورت خاص به اینجا فرستاد تا از اعضای تیم ملی تشکر کنیم و گفتند ما با هر نتیجه‌ای چشم به راهشان هستیم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به اینکه از حضور تماشاگران خانم در دیدار با عراق حمایت می‌کنید؟ گفت: بله و ان‌شاءالله (زنان) در بازی با عراق حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ‌های هفتم و دوازدهم بهمن ۱۴۰۰ در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ میزبان تیم‌های ملی عراق و امارات است. علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت امروز (شنبه) در توئیتر خود اعلام کرد: «ستاد ملی مقابله با کرونا، به ریاست رئیس جمهور با درخواست وزارت ورزش مبنی بر حضور تماشاگران در بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران برای مسابقات انتخابی جام جهانی موافقت کرد. سقف ورود تماشاگر محدود، رعایت دستوالعمل‌های  بهداشتی ضروری و وزارت ورزش مسئول نظارت بر رعایت دستورالعمل‌هاست.»

بر این اساس، هواداران زن و مرد می‌توانند دیدار تیم ملی ایران مقابل عراق و امارات را بعد از گذشت بیش از دو سال از نزدیک تماشا کنند و در صورت پیروزی احتمالی در بازی اول یا دوم، جشن صعود ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ را هم برگزار کنند.

طبق شنیده‌ها، احتمالا فقط ۳۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه آزادی در اختیار تماشاگران خواهد بود که عددی در حدود ۲۰ هزار نفر خواهد شد.

تیم ملی ایران در حال حاضر با ۱۶ امتیاز از ۶ بازی صدرنشین گروه A انتخابی جام جهانی است و با تیم سوم گروه خود یعنی امارات، ۹ امتیاز اختلاف دارد و در صورت کسب یک پیروزی دیگر، صعودش را به جام جهانی قطعی خواهد کرد.

به این ترتیب بعد از آخرین حضور تماشاگران در یک بازی خانگی تیم ملی که مربوط به مهر ۹۸ مقابل تیم ملی کامبوج می‌شود، تماشاگران ایرانی می‌توانند از این پس و با فروکش کردن کرونا در ایران، دیدارهای ملی و چه بسا باشگاهی را از نزدیک تماشا کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

جمع آوری اتوبوسهای «کارتن خوابها» از سطح شهر

منتشر شده

در

توسط

رئیس شورای شهر تهران از قول آقای زاکانی برای جمع کردن اتوبوسهای مستقر برای کارتن خوابها خبر داد.

 مهدی چمران در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در واکنش به اتوبوس خوابی گفت:  فضای عمومی تبلیغاتی به ویژه خبرگزاری های خارجی بر مسئله اتوبوس خوابی متمرکز شده. خبرگزاری های خارجی یادشان رفته که زباله گردهای لندنی یا دیگر کشورها چگونه زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه البته اتوبوس جای استراحت نیست گفت: حتی فیلمی منتشر شده که یک اتوبوس خواب به راننده می گوید بخاری بزن اما می گویند نداریم. به او پتو می دهند البته مسئله دریافت پول مطرح نیست و عده ای درمانده به اتوبوسها پناه می آورند.

وی با بیان اینکه در گذشته به یاد دارید که برخی از این افراد را به زور به گرمخانه ها می بردند تا در سرمای تابستان جانشان را از دست ندهد که فیلمهایش هم منتشر شد، گفت: البته من با آقای زاکانی صبحت کردم و قرار شد شنبه یا یکشنبه بساط اتوبوسهایی که در شب محل خواب افراد است جمع کنند چون اتوبوس بهداشتی نیست. صبح که این افراد بیدار می شوند چه کنند؟  مشکلاتی هم در این زمینه وجود دارد اما دقت کنید هر کاری کنیم از کار ما برداشت دیگری می شود و تبلیغات جهانی علیه ماست و زیر ذره بین رسانه های داخلی و خارجی هستیم.

وی افزود: البته قرار است این اتوبوسها را جمع کنند و این افراد را در مکانی دیگر سامان دهند.

وی با اشاره به وعده شهرداری برای توسعه همراه سراها گفت: البته کار خیر است اما صرفا وظیفه شهرداری نیست و بهتر است که به افراد جامانده کمک شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرده بود برای کمک به افراد بی خانمان و کارتن خواب که تمایل به حضور در گرمخانه ها ندارند در میادین اصلی اتوبوس مستقر کرده اند تا برای فرار از سرما، شب را در  این اتوبوسها به صبح برساند.

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مهمترین نکات برای ثبت درخواست طلاق توافقی

منتشر شده

در

توسط

یکی از انواع رایج طلاق، طلاق توافقی است که به موجب آن زن و شوهر با توجه به شرایط و روابط خانوادگی به این نتیجه می‌رسند که به زندگی زناشویی خود پایان دهند. در این روش طرفین باید در دادگاه حضور یابند و مراحل قانونی را طی کنند. در چنین شرایطی بهتر است که در این مسیر از یک از وکیل خانواده کمک بگیرند. راهنمایی از وکیل خانواده مزایای بسیاری دارد از جمله این که دیگر لازم نیست در جلسات دادگاه شرکت کنید زیرا در این صورت کار شما به بهترین شکل و در کوتاه ترین زمان پیش می‌رود و همچنین مسیر برای شما هموار می‌شود، علاوه بر آن وقت و انرژی و هزینه شما هدر نمی‌رود. بنابراین چنانچه زن و شوهر با رضایت و توافق با یکدیگر، خواستار جدایی از هم باشند باید مطابق با قوانین مربوط به طلاق توافقی عمل نمایند. در این مورد زوجین حتما باید در خصوص همه مسائل فرعی و اصلی با یک دیگر توافق نمایند و بعد از تایید توافقات آن‌ها توسط دادگاه، رای طلاق توافقی تحت عنوان گواهی عدم امکان سازش صادر شود.

طلاق توافقی شامل چه مراحلی است؟

 • مشاوره اجباری: با توجه به آخرین تغییرات موجود در استان تهران و بسیاری از استان های کشور، اولین اقدام طلاق توافقی مراجعه به سامانه نوبت دهی طلاق و ثبت اطلاعات زوجین در این سامانه است. سپس زوجین باید به مراکز غربال گری و مشاوره خانواده مراجعه نمایند و پس از انجام مشاوره ‌های لازم، گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند.
 • تقدیم دادخواست: دومین گام برای انجام طلاق توافقی، تقدیم دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. برای این منظور، زوجین یا وکلای ایشان باید به همراه مدارکی از قبیل شناسنامه، کارت ملی و عقدنامه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست خود را تقدیم نمایند.
 • تعیین وقت دادرسی: پس از تقدیم دادخواست طلاق توافقی، باید منتظر تعیین وقت حضور در دادگاه خانواده جهت رسیدگی به موضوع باشید. تعیین وقت رسیدگی، به وسیله ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع زوجین خواهد رسید، همچنین صدور ابلاغیه بوسیله ارسال پیامک‌هایی به اطلاع زوجین می‌رسد.
 • حضور در جلسه دادگاه: اقدام بعدی، حضور زوجین یا وکلای ایشان در دادگاه خانواده در روز و ساعت تعیین شده در ابلاغیه به همراه مدارک لازم است.
 • مشاوره در دادگاه: در این زمان پس از پرداخت هزینه مشاوره، زوجین یا وکلای آن‌ها به واحد مشاوره مستقر در دادگاه خانواده مراجعه می‌نمایند و مشاور خانواده با طرفین مذاکره و در ابتدا سعی در مصالحه و سازش میکند و در صورت موثر واقع نشدن اصلاح ذات البین و ارشاد و راهنمایی‌های مشاور خانواده و اصرار زوجین یا وکلای آن‌ها به وقوع طلاق، مشاورین خانواده با ذکر دلایل نسبت به مصلحت یا عدم مصلحت زوجین در خصوص تفریق و جدایی، اظهار نظر می‌نمایند. سپس توافقنامه توسط مشاور خانواده تکمیل و به امضاء وی و طرفین می‌رسد و به زوجین یا وکلای آن‌ها تحویل داده می‌شود تا جهت صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه نمایند.
 • احراز باردار بودن یا نبودن زوجه: احراز بارداری یا عدم بارداری زوجه از سوی دادگاه جهت صدور گواهی عدم امکان سازش الزامی است و برای این منظور سه راه اقرار زوجه، مراجعه به آزمایشگاه و اتفاق نظر زوجین بر وجود جنین وجود دارد.
 • حضور مجدد در دادگاه: پس از اقدامات پیش گفته، زوجین یا وکلای آن‌ها به دادگاه خانواده مراجعه می‌نمایند و دادگاه با احراز علقه زوجیت و با توجه به مواردی همچون نظریه مشاور، محتویات پرونده و توافقات زوجین اقدام به صدور رای که همان گواهی عدم امکان سازش است، می‌نماید.
 • مراجعه به دفتر طلاق: پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه، زوجین یا وکلای آن‌ها سه ماه فرصت دارند تا با در دست داشتن گواهی عدم امکان سازش و مدارک لازم دیگر، به دفتر طلاق مراجعه نمایند و با جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن، مراحل طلاق توافقی به اتمام می‌رسد.

طلاق توافقی یکی از راحت ترین و سریع ترین روش های طلاق است. برای اینکه در مورد تخصص وکلا، شرایط و مراحل طلاق توافقی بیشتر بدانید می توانید به سامانه هایی مراجعه نمایید که در این حوزه به صورت تخصصی فعالیت دارند و علاوه بر آن وکلای مجرب و متخصص به شما در این حوزه معرفی می کنند. برای اینکه این سامانه ها را بشناسید و از خدمات آن ها بهره مند شوید می توانید به سامانه دادیاب که در ایران و سایر کشورها خدمات ارائه می دهد مراجعه کنید و وکیل طلاق توافقی خود را از این سامانه انتخاب نمایید و یا به سایت های معروف هم رده با سایت معرفی شده مانند Findlaw و divorce-online.co.uk مراجعه کنید تا خدمات ارزنده ای در اختیار شما قرار دهند.

مزایای طلاق توافقی

از جمله مزایای طلاق توافقی نسبت به انواع دیگر طلاق این است که در زمان کمتری حکم صادر می‌شود و زوجین از لحاظ عاطفی ضربه نمی‌بینند. رسیدگی به درخواست طلاق زوج، در دادگاه خانواده زمان بر است، زیرا در چنین حالتی موضوعاتی از قبیل مهریه، نفقه و حضانت فرزندان مورد رسیدگی و کارشناسی قضایی قرار می‌گیرد و از این رو زمان بر است. در مورد درخواست طلاق از طرف زوجه، بنا به دلایلی همچون عسر و حرج، ادعای زن باید بررسی و اثبات شود و در نتیجه نیازمند زمان طولانی است، حتی امکان رد تقاضای طلاق زوجه نیز وجود دارد. همچنین در طلاق یک طرفه، به دلیل برخورد طرفین از روی کدورت با یک دیگر، زوجین و مخصوصا فرزندان از لحاظ روحی آسیب می‌بینند.

مزایای برخورداری از وکیل در طلاق توافقی

آسیب های روحی از طلاق کاملا اجتناب ناپذیر است اما اگر این مساله همراه با مشاجره و درگیری های دامنه دار باشد آسیب های بسیار مهلکی را به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید به کمک وکیل طلاق توافقی موجبات توافق بر سر جدایی و مجموعه موارد وابسته به آن نظیر حضانت فرزند، مهریه، اموال و … را فراهم نمایید تا هر یک از طرفین با کمترین لطمه روحی و در کمترین زمان ممکن از زندگی مشترک خارج شوند. باید توجه داشت زمانی که طلاق بصورت توافقی انجام نمی‌شود روند رسیدگی به مسائل بسیار طولانی و فرسایشی می‌شود که موجب آزردگی و لطمات شدید برای زوج و زوجه می‌شود. اگر باز هم هیچ توافقی بر سر مسائلی مانند مهریه، حق حضانت و دیگر مسائل ندارید می‌توانید به کمک وکیل طلاق توافقی راه حل مناسبی را برای حل این موضوع پیدا کنید. در مواردی که هیچ توافقی وجود ندارد طرفین با توجیه حقوق قانونی خود نسبت به پذیرش طلاق توافقی اقدام می‌نمایند.

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟

 • اصل شناسنامه زوجین
 • تصویر کارت ملی زوجین
 • اصل عقدنامه ازدواج
 • صورت جلسه توافقات زوجین
 • آزمایش عدم بارداری
 • گواهی بکارت در صورت ادعا زوجه مبنی بر عدم نزدیکی
 • گواهی شرکت در جلسه مشاوره خانواده و غربالگری

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها