با ما همراه باشید

اخبار 41

سامانه اسکان به زودی باز می شود/ پروژه‌های نیمه تمام حمل و نقل نیازمند سرمایه گذاری

منتشر شده

در

سامانه اسکان به زودی باز می شود/ پروژه‌های نیمه تمام حمل و نقل نیازمند سرمایه گذاری

وزیر راه و شهرسازی پروژه های متعدد نیمه تمام در حوزه حمل و نقل اشاره کرد و گفت: برای تکمیل این پروژه ها بودجه و اعتبارات دولتی کافی نیست و باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را ترغیب کنیم.

به گزارش ایسنا، رستم قاسمی درباره پروژه ها و طرح های حمل و نقل اظهار کرد: طرح های بسیار زیادی در حوزه حمل و نقل نیمه تمام مانده که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌توان به آزادراه‌ها و شاهراه های ترانزیتی اشاره کرد. همچنین با توجه به موقعیت ژئوپلتیکی ایران در حوزه ترانزیت، حوزه ریلی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و پرژه های ناتمام بسیاری در این بخش نیز وجود دارد.

وی افزود: این پروژه ها زمان بسیار طولانی نیاز دارد که به ثمر برسد اما همانطور که قبلا هم اشاره کردم اتمام پروژه های بزرگ کشور با اعتبارات دولتی مقدور نیست. البته در بودجه سال آینده تبصره هایی پیش بینی کردیم که بخش خصوصی می تواند در این پروژه ها سرمایه گذاری کند و آن را برای سرمایه گذاران شیرین سازی کردیم. در این زمینه به سرمایه گذاران پیشنهاد دادیم علاوه بر اینکه می توانند در فرآیند احداث از سود بانکی بهره ببرند بسیاری از مسائل دست و پاگیر آنها را مانند مالیات حذف کردیم که البته امیدواریم مجلس شورای اسلامی هم این مسائل را مورد توجه قرار دهد و تصویب کند. تا سرمایه گذاری برای بخش خصوصی جذاب شود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حوزه حمل و نقل وجود دارد مسئله اعتبارات و منابع مالی است و دولت چگونه می خواهد این منابع مالی را از طریق بخش خصوصی، داخلی یا خارجی با توجه به مشکلات پیش روی کشور تامین کند، گفت: در حوزه های مختلف حمل و نقل مانند نوسازی ناوگان نمی توانیم با اتکا به بودجه دولت پروژه ها را انجام دهیم اما در کشور کمبود منابع مالی و نقدینگی نداریم و باید برای جذب آنها جذابیت برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم که در این زمینه در قانون پیش بینی هایی انجام داده ایم.

وی ادامه داد: اساسا دولت نباید در برخی از حوزه های حمل و نقل مانند ریلی شخصا سرمایه گذاری کند و بستر آن را باید برای بخش خصوص فراهم کند. به عنوان مثال یک آزادراه که با قرارداد BOT ده ساله پیش بینی شده اگر آن را به ۱۵ سال افزایش دهیم سرمایه گذار بخش خصوصی رغبت بیشتری برای ورود به این پروژه خواهد داد.

قاسمی اضافه کرد: همچنین برای نوسازی ناوگان ریلی، جاده ای و هوایی کمیته هایی تشکیل دادیم که به زودی نتایج جلسات آن مشخص شده و برای تصویب به هیات دولت می رود و اگر بتوانیم با نوسازی ناوگان و اجرای دیگر پروژه های حمل و نقل این بخش را در کشور تقویت کنیم بالغ بر ۲۰ درصد GDP ایران می تواند از سوی حمل و نقل تامین شود. چرا که ایران از نظر موقعیت جغرافیایی مزیت هایی دارد و اگر بتوانیم حمل و نقل ترکیبی ریلی، جاده ای و دریایی را تکمیل کنیم برای کشورهای مختلف از نظر زمانی و هزینه ای به صرفه تر می شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: به عنوان مثال اگر باری از هندوستان بخواهد به فنلاند برود از مسیر ایران زمان رسیدن این بار به کمتر از یک سوم یعنی ۲۱ روز می رسد. بنابراین برای تجار خارجی که می خواهند این بار را از این مسیر عبور دهند از نظر زمانی و از نظر هزینه ای صرفه بیشتری دارد. از سوی دیگر بر اساس آمارها روسیه سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن زغال سنگ به هند از طریق دریای سیاه صادر می کند که اگر این کار را از طریق ایران انجام دهد از نظر زمانی تا یک سوم و از نظر هزینه ای تا یک دوم کمتر می شود. در این راستا تکمیل کوریدورها و راه های ترانزیتی از اولویت های مهم وزارت راه و شهرسازی است. چرا که می تواند درآمد بسیار زیادی برای کشور داشته باشد.

بازگشایی سامانه املاک و اسکان در آینده نزدیک

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره وضعیت پروژه های این وزارتخانه در حوزه مسکن اظهار کرد: از همه مردم می خواهیم که در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کنند. چرا که این سامانه زیرساختی است که می تواند اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان کشور را تکمیل کند و به زودی این سامانه مجددا باز خواهد شد.

وی افزود: تا کنون حدود سه میلیون نفر در قالب نهضت ملی مسکن در سامانه ثمن ثبت نام کردند اما در برخی از شهرها به دلیل اینکه مشکلاتی نظیر زمین وجود دارد هنوز این سامانه باز نشده است که به زودی آن را بازگشایی کرده و پیش بینی می کنیم تقاضا برای نهضت ملی مسکن به چهار میلیون نفر برسد. البته این چهار میلیون نفر به غیر از مجوزی است که بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد دریافت کرده ایم که به زودی آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

منبع: ايسنا

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها