با ما همراه باشید

اخبار 5

ستاری: تولید ملی باید اولویت همگان شود

منتشر شده

در

ستاری: تولید ملی باید اولویت همگان شود

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم تقدیر از دستگاه‌های پیشگام در استفاده از مصوبه تولید بار اول اقلام راهبردی با بیان این که تولید ملی باید اولویت همگان شود، گفت: دستیابی به فناوری‌های ایران‌ساخت حاصل تلاش متخصصان کشور است نه لطف خارجی‌ها.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در این مراسم گفت: باید تشکر ویژه کرد از مدیرانی که علیرغم همه چالش‌ها و ساختارهای ناسازگار با تولید داخلی، قدم پیش گذاشتند و ظرفیت‌های مصوبه حمایت از تولید بار اول اقلام راهبردی را در حوزه کاری خود عملیاتی کردند. متاسفانه ساختار کشور ما برای سال‌ها بر اساس واردات پایه‌ریزی شده است. باید دقت کرد که واردات خط تولید از خارج کشور به معنای صنعتی شدن نیست. زمانی می‌توان چنین ادعایی کرد که طراحی و ساخت تجهیزات در داخل کشور انجام گیرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه افزود: برای اعتلای حمایت از تولید داخل باید مردم و بخشی از مسئولین را مجاب کرد که تولید ملی و ایران‌ساخت را در اولویت ذهنی خود قرار دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: دوستی که سال‌ها قبل در خارج از کشور تحصیل می‌کرد، از همکلاسی ژاپنی خود خاطره‌ای تعریف کرد که برای خرید جوراب ژاپنی فاصله طولانی چند ایستگاه مترو را پیموده بود، وقتی علت را جویا شده بودند، دانشجوی ژاپنی گفته بود که با توجه به تحصیلم در این کشور، می‌خواستم با خرید کالای ژاپنی به اقتصاد کشورم هم کمک کرده باشم. بدون تعارف عرض کنم به هر حال چنین طرز فکری در میان ما در ایران نهادینه نشده است و تا رسیدن به چنین جایگاهی باید تلاشی مستمر و طاقت فرسا به خرج داد.

وی با اشاره به اهمیت مصوبه حمایت از تولید بار اول، گفت: بسیاری از واردکنندگان در کشور ریشه دوانده‌اند و به این راحتی میدان را برای کالای ایرانی خالی نمی‌کنند. برای مثال در تولید دستگاه سی تی اسکن شاهد بودیم که رقیب خارجی با راه اندازی جنگ قیمت و پیشنهادات وسوسه کننده تلاش داشت تا مصرف کننده را از خرید دستگاه ایرانی سی تی اسکن منصرف کند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین افزود: تجربه کاری من و حضور در پارس جنوبی نشان می دهد که از زمان قرارداد دارسی در سال ۱۲۸۰ هجری شمسی تا کنون هیچ شرکت خارجی در حوزه نفت، مایل به انتقال فناوری به ایران نبوده و ما هر چه فناوری به دست آورده‌ایم در اثر تلاش متخصصان داخلی بوده است و نه لطف خارجی‌ها. برخی از مدیران انتظار دارند تا شرکت دانش‌بنیان راساً برود میلیاردها تومان هزینه کند و محصول را برای بار اول تولید کند تا به این شرکت اجازه دهند تازه بیاید و با شرکت‌های خارجی در مناقصه رقابت کند. چنین نگرشی باعث عدم رشد تولید داخلی می‌شود.

ستاری با اشاره به اهمیت قرار رفتن محصولات دانش‌بنیان در وندور لیست وزارت نفت، گفت: عمده واردات صنعت نفت مواد شیمیایی است که اتفاقاً از فناوری قدیمی برخوردار است. بدون شک شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگران جوان حوزه شیمی کشور از این پتانسیل برخوردار هستند که این اقلام را بومی‌سازی کنند و باید تمام ظرفیت‌های حمایتی دستگاه‌های مختلف تجمیع شود و در پشت سر این فعالان دانش‌بنیان قرار گیرد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان به حمایت برای بومی‌سازی کالاهای راهبردی نیاز دارند، بنابراین با پیگیری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مصوبه‌ای قانونی تصویب شد که چتر حمایتی لازم را برای شرکت‌های فناور تولید بار اول فراهم کرد. برخی دستگاه‌های حاکمیتی در کمک به این شرکت‌ها پیشرو بودند که در این مراسم از آنها تقدیر شد.

۸۴ طرح تصویب شد

محمد صادق خیاطیان، رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز در این مراسم گفت: نخست باید از شخص دکتر ستاری تشکر ویژه داشته باشم، ایشان مکرراً از ما گزارش پیشرفت روند کار را طلب می‌کردند و اگر جای مشکلی کوچک یا بزرگ حادث می‌شد، شخصاً ورود می‌کرد و برای رفع آن مشکل اقدام می‌کردند.

رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان افزود: برای پیگیری این مصوبه کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاسیس شد. ما در حال حاضر در سال سوم پس از تصویب این مصوبه قرار داریم.  معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش کرد تا با ابزار فرهنگ‌سازی دستگاه‌های مختلف را مجاب کند که از تولید و بومی‌سازی اقلامی که نمونه آنها در داخل کشور وجود ندارد، حمایت کنند.

خیاطیان با اشاره به اهمیت بومی‌سازی اقلام راهبردی، گفت: در قدم بعدی از دستگاه‌ها خواسته شد تا نیازهای فناورانه خود را به معاونت اعلام کنند و با توجه به شناخت ما از توانایی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت های توانمند به این دستگاه ها معرفی شدند. تا کنون ۸۴ طرح در قالب این مصوبه به کارگروه ارائه شده است که از این تعداد ۵۰ طرح در کارگروه مورد تصویب قرار گرفت. در میان دستگاه‌های حاکمیتی به ترتیب وزارت نفت، نیرو و راه، بیشترین عملکرد را در این حوزه داشتند. اجرایی شدن این طرح‌ها، باعث کاهش ۳۰ تا ۶۰ درصدی هزینه‌ها شده است.

وی افزود:  ارزش طرح های تایید شده به بیش از ۳۶ میلیون دلار می رسد که در صورت موفقیت آن، به ازای هر دلار هزینه کرد در بومی‌سازی اقلام فناورانه می‌توان صرفه جویی ارزی سالانه بین ۸ تا ۱۷ دلار را متصور بود.

تقدیر از دستگاه‌های پیش‌رو

محمد راستاد، رئیس سازمان بنادر و دریانوردی کشور، قائم مقام مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، ناصر اسکندری معاون راهبری تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، سید محمد مهدی هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این رویداد، گزارشی از حمایت‌های شکل گرفته از تولید بار اول اقلام راهبردی در حوزه مدیریتی خود را ارائه کردند.

در این مراسم از دکتر هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت، مهندس هاشم زاده فرهنگ مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، مهندس راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مهندس طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای تلاشهایشان به منظور محقق کردن اهداف مصوبه حمایت از تولید بار اول اقلام تقدیر به عمل آمد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها