با ما همراه باشید

اخبار 13

سطح آمادگی و پاسخگویی به موقع به بحران های طبیعی ارتقاء می یابد

منتشر شده

در

سطح آمادگی و پاسخگویی به موقع به بحران های طبیعی ارتقاء می یابد

وزیر کشور با بیان اینکه ایران در شمار کشورهای پرحادثه طبیعی در دنیا قرار دارد، گفت: با توجه به حادثه خیز بودن کشور آمادگی و پاسخگویی به موقع دستگاهها برای مدیریت هوشمند بحران های طبیعی در کشور تقویت می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد وحیدی وزیر کشور در نشست ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران که با حضور نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران، زاکانی شهردار تهران، منصوری استاندار تهران و دیگر نمایندگان دستگاهها در محل وزارت کشور، برگزار شد با بیان اینکه ایران اسلامی از جمله کشورهای حادثه خیز طبیعی در دنیاست، تصریح کرد: با توجه به اینکه در شمار کشورهای حادثه خیز دنیا قرار داریم باید سطح آمادگی و پاسخگویی به موقع به بحران های طبیعی اعم از سیل و زلزله در کشور ارتقاء یابد.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به این موضوع که مدیریت بحران یک امر اقناعی صرف نیست، خاطرنشان کرد: مدیریت بحران یک امر حاکمیتی و اجرایی است و باید با تمام ظرفیت های ممکن در کشور به مقابله با حوادث طبیعی و حراست از جان و مال شهروندان عزیز کشورمان بپردازیم.

وی در این خصوص گفت: یکی از مسائل چالش برانگیز در حوادث طبیعی توزیع عادلانه امکانات و منابع است و باید در این زمینه دستگاههای مسئول بیشترین دقت و حساسیت نسبت به تخصیص درست کمک های ارسالی به نیازمندان این حوزه داشته باشند.

وزیر کشور با اشاره به زلزله اخیر در استان هرمزگان و سطح آمادگی بالای دستگاههای خدمات رسان در این عرصه هم اظهار کرد: با عنایت حضرت حق تعالی و ائمه معصومین علیهم السلام کمترین تلفات انسانی را در این زلزله شاهد بودیم.

وحیدی تصریح کرد: در این زلزله طبق گزارشها یک نفر جانش را از دست داد که البته جان همان یک نفر هم برای ما بسیار محترم و عزیز است.

وی در ادامه گفت: این تلفات و خسارت کم، تفسیری جز لطف خداوند منان به این سرزمین و ملت ندارد.

وزیر کشور با بیان اینکه از همه فعالان و دست اندرکاران در مدیریت زلزله استان هرمزگان کمال تشکر و سپاس را دارم؛ گفت: ضرورت دارد روند امداد رسانی با توجه به آغاز فصل سرد سال تا ایمنی کامل همه زلزله دیدگان تداوم یابد.
دکتر وحیدی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه با توجه به زلزله خیز بودن کشور همواره سطح معینی از آمادگی برای پاسخ و مدیریت بحران را داشته باشیم، گفت: طبق مطالعات و تحقیقات علمی صورت گرفته، استان تهران از جمله استان های کشور است که با توجه به چند گسل فعال در کانون زلزله قرار دارد.

وی دراین خصوص گفت: برای مدیریت موفق در موضوع زلزله نیازمند توسعه علمی در این عرصه هستیم.

وزیر کشور با اشاره به راهکارهای پیش رو در مدیریت بحران زلزله نظیر ارتقای فرهنگ و آموزش عمومی در جامعه، گفت: به تجربه دیده شده است که واکنش مردم و دانش و آگاهی شان از زمان زلزله و اینکه چگونه رفتار مناسب داشته باشند، نقش مهمی در مدیریت بحران دارد و برای همین باید رسانه های کشور در این زمینه اطلاع رسانی های علمی و آموزشی لازم را برای شهروندان عزیز داشته باشند.

وی همچنین به شناخت صحیح چشمه های زلزله زا در استان تهران اشاره کرد و گفت: طبق گزارشهای ارائه شده از سوی موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران هنوز گسل های ناشناخته ای در تهران وجود دارد که در این زمینه سازمان زمین شناسی کشور باید شناسایی لازم را در این عرصه انجام دهد.

دکتر وحیدی همچنین به بهسازی لرزه ای و جلوگیری از افزایش ریسک لرزه ای اشاره کرد و گفت: مسئولیت این حوزه هم با شهرداری  و استانداری است.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به راهکار مهم قوانین سخت گیرانه برای رعایت آیین نامه های استاندارد ساخت و ساز در کشور هم گفت: قوانین سفت و سختی در این حوزه تصویب شده و امروز خلاء کار در حوزه پیگیری است که باید نهادهای متولی این حوزه نظیر شهرداریها و سازمان نظام مهندسی مراتب نظارت کامل را داشته باشند.

راه اندازی سامانه های پایش سلامت برخط سازه های مهم مثل برج میلاد و دیگر سازه های بزرگ مسکونی، اداری و تجاری کشور از دیگر راهکارهای مطرح شده در نشست امروز بود و در این خصوص دکتر وحیدی گفت: تحقق عملی این پیشنهاد برای فهم اینکه درجه آسیب پذیری و استحکام سازه ها چه میزان است و چه اقدامات حفاظتی باید صورت گیرد، مهم است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وحیدی در پایان به ضرورت عملیاتی شدن سامانه های هشدار سریع زلزله اشاره کرد و گفت: در وقوع زلزله اثرات جانبی زلزله چه بسا بر اثر عدم آگاهی از زمان زلزله و اتخاذ اقدامات مراقبتی بیشتر از خود زلزله باشد و برای همین باید این امکان در کشور ایجاد شود که با استفاده از ابزارهای ممکن مردم را در جریان وقوع احتمالی زلزله قرار دهیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 13

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

منتشر شده

در

توسط

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

ایسنا/قم محمدحسین فرج نژاد دیشب با موتور در بلوار غدیر در تصادف با یک خودرو به همراه خانواده اش به دیارباقی شتافت.

مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس امروز در جمع خبرنگاران گفت:این حادثه که در بلوار الغدیر روبروی ورودی پردیسان رخ داده است متاسفانه 5 کشته برجای گذاشته است.

وی افزود: در این حادثه طبق گزارشات میدانی، موتورسیکلت دارای 5 سرنشین بوده است که پس از برخورد با خودروی سواری 206، 4 سرنشین موتورسیکلت در دم جان باختند و مصدوم دیگر که کودکی 4 ساله بدحال بوده است پس از دریافت اقدامات درمانی مناسب توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی گفت: راننده خودروی سواری نیز در این تصادف جان خود را از دست داده است و سرنشین خودرو پس از دریافت اقدامات درمانی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی اظهارکرد: خودرو پس از واژگونی دچار حریق شده است.

گفتنی است، فرد راکب موتور سیکلت دکتر محمدحسین فرج نژاد از مولفان و محققان و اساتید برجسته سواد رسانه ای کشور و از اعضای هیئت مدیره فضای مجازی حوزه بود که سالهای سال خدمات ارزشمندی در جبهه بندی علمی و سازمان دهی فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی ارایه کرده بود.

بیشتر فعالان فضای مجازی و علوم انسانی وی را به عنوان یکی از متخصص ترین کارشناسان کشور در زمینه صهیونیست شناسی می دانستند. تمرکز بخش مهمی از تحقیقات اخیر وی در زمینه رویکردهای ضد صهیونیستی بود.

وی به رغم مسئولیت ها و فعالیت های فراوان در منطقه پردیسان قم اجاره نشین بود و با موتور سیلکت تردد می کرد که متاسفانه شب گذشته، به همراه تمام اعضای خانواده اش دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

منتشر شده

در

توسط

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

ایسنا/بوشهر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، از ۱۰ شهرستان استان بوشهر به جز شهرستان دیّر همگی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

طبق اعلام سامانه ماسک ۹ شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتستان و دشتی، در شرایط قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیّر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

پیش از این ۸ شهرستان بوشهر، گناوه، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتی و دشتستان در شرایط قرمز کرونایی خواهند بود و ۲ شهرستان دیّر و دیلم در وضعیت نارنجی قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

منتشر شده

در

توسط

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

علی موسوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با رعایت تقوویم زراعی از سوی برنج کاران نتایج خوبی از شالیزارها حاصل شد، اظهار کرد: از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، بیش از ۷۰ درصد در مرحله خوشه دهی است که متناسب با عملیات زراعی و مطابق با تقویم زراعی است.

وی افزود: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

موسوی ادامه داد: انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه ‌تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول ‌از جمله مزایای تولید مکانیزه برنج است.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر سختی کار، ‌هزینه بالا ،عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج  وحمایت سازمان جهاد کشاورزی در اعطای تسهیلات کشاورزی در راستای رونق تولید و کاهش میزان ضایعات برنج  موجب شده تا شالیکاران از ‌ورود ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

وی همچنین به کمباین داران توصیه کرد قبل از دروی مکانیزه برنج حتما نسبت به معاینه فنی دستگاهشان اقدام کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها