با ما همراه باشید

اخبار

سومین رویداد ملی فهما رسما آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

سومین رویداد ملی فهما رسما آغاز به کار کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی در آیین رونمایی از پوستر و افتتاح رسمی سومین رویداد ملی فهما در برنامه زنده سیمای خانواده اظهار کرد: فعالیت ۲۶ هزار کانون فرصتی برای انس نسل جوان با مسجد است.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، برنامه زنده سیمای خانواده امروز شنبه ۱۶ مرداد میزبان رونمایی از پوستر سومین رویداد ملی فهما با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بود؛ با رونمایی از این پوستر سومین رویداد ملی فهما رسما آغاز به کار کرد.
در این برنامه پوستر سومین رویداد ملی فهما به امضای حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و «سید محمدرضا حسینیان» مجری برنامه سیمای خانواده رسید.
حجت‌الاسلام ارزانی در این برنامه طی سخنانی ضمن تبریک اعیاد و مناسبت‌های گذشته و پیش رو اظهار کرد: دهه امامت و ولایت، هفته خانواده و روز خبرنگار را تبریک عرض می کنم و به طور ویژه هفته خانواده را به این برنامه وزین تبریک می گویم، خداوند در قرآن دوبار از واژه میثاق غلیظ استفاده کرده است؛ یکی در مورد بنده و خدا(عبد و معبود) و دیگری درباره (زن و شوهر) و برنامه سیمای خانواده به این مولفه مهم می پردازد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: سال ۱۳۷۱ به پیشنهاد وزیر وقت پیشنهاد تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور مطرح و شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را به تصویب رساند، این کانون‌ها با هدف ایجاد فضای مناسب برای جذب کودکان و نوجوانان راه‌اندازی شدند؛ فضایی که لبریز از امید باشد به گونه‌ای که وقتی انسان وارد این فضا شود احساس ناامیدی، یاس، کسالت و تنبلی از وجودش زدوده شود. بنابراین وظیفه اصلی کانون ها این بود که چنین فضایی را در دل مساجد ایجاد کنند.
وی گفت: از آن زمان تاکنون مدل‌های مختلفی در دل مساجد فعال شده است که از جمله آنها می‌توان به قرائت یک صفحه قرآن بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در مساجد اشاره داشت که طرح ابداعی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بود که سال‌هاست در مساجد اجرا می شود.
حجت‌الاسلام ارزانی افزود: همچنین راه‌اندازی و فعالیت کتابخانه‌ها، گروه‌های سرود، نمایش، فیلم‌سازی از جمله اقداماتی بود که به همت کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد به ثمر رسید؛ اکنون در سایه این اقدامات بیش از ۱۰ هزار کتابخانه در مساجد فعال هستند.
این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون ۲۶ هزار و ۲۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت دارند، تصریح کرد: ما خارج از مسجد هیچ فعالیتی نداریم، البته اعضای کانون ها برای جذب کودکان، نوجوانان و جوانان در سطح محلات می‌روند اما اساس فعالیت در مسجد است، ضمن اینکه از یک سال قبل تاکنون و به ویژه با توجه به شیوع کرونا به استقبال فضای مجازی رفته ایم و با توجه به شرایط کنونی و به جهت رعایت پروتکل‌ها در فضای مجازی همه فعالیت‌های خود را در بستر فضای مجازی تعریف کردیم.
وی با بیان اینکه تعداد ۱۴ هزار باب از کانون های فرهنگی هنری مساجد را کانون‌های روستایی تشکیل می‌دهند، گفت: طبیعتا در روستاها فرهنگسرا، سینما، مراکز مختلف فرهنگی موجود نیست و مسجد همه آن کارکردها را دارد؛ معتقدم از آنجایی که فضای مسجد یک سِری بازدارندگی‌هایی دارد و به بیان دیگر نمی‌شود هر فعالیتی را در مسجد داشت در نتیجه این فضا، اعضای کانون‌ها را به این سمت سوق می‌دهد که آثار تولیدی‌شان ارزشی باشد، برای مثال اگر اعضای کانون قصد دارند فیلم بسازند، نمایش اجرا کنند و فعالیت‌های دیگر داشته باشند همه این موارد با توجه به اینکه در مسجد انجام می‌شود سبقه الهی دارند.
حجت‌الاسلام ارزانی ادامه داد: فعالیت‌های اعضای کانون‌ها در قالب ۱۲ عرصه و رواق حرفه‌ای و طبقه بندی شده در سامانه بچه‌های مسجد ارایه شده و به ضرس قاطع می‌گویم که در هیچ نقطه از جهان اسلام چنین مدلی ارایه نشده است، این مدل دستوری نیست و از آنجایی که اقتضائات مسجد خاص است طبیعتا فعالیت‌ها در همین قالب خواهد بود.
وی گفت: این مدل نگاه از بالا به پایین ندارد و همان طور که اشاره داشتم دستوری نیست؛ از سوی دیگر هر محله با محله دیگر متفاوت است بنابراین اعضای کانون‌ها می‌توانند در عرصه‌های دوازده گانه‌ای که تعریف شده بر اساس علاقه‌مندی خود فعالیت کرده و آن را در سامانه به ثبت برسانند.
وی افزود: از آنجایی که فصل تابستان فرصت فراغت مضاعفی را به نسبت دیگر ایام سال در اختیار نوجوان و جوانان می‌گذارد، در نتیجه فعالیت‌های بچه‌های مسجد در این فصل از سال نمود بیشتری داشته و قوی تر می شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه شیوع کرونا بسیاری از فعالیت ها را تعطیل کرد در نتیجه با طراحی پتلفرمی که اشاره داشتم، رویداد ملی فهما(فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی) به صورت رسمی از سال ۱۳۹۸ آغاز شد که در آنجا عرصه‌های رقابتی متعددی تعریف و اعضا فعالیت‌های خود را در آن ثبت می کردند؛ ضمن اینکه فعالیت اعضا در سامانه بچه‌های مسجد به لحظه قابل مشاهده و دسترسی است.
حجت‌الاسلام ارزانی گفت: سال ۱۳۹۸ نخستین رویداد ملی فهما، سال ۱۳۹۹ دومین رویداد تحت عنوان «ایران قوی» برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نام گرفت و امسال نیز سومین رویداد ملی فهما را برگزار می‌کنیم که متشتمل بر ۴۰ بخش بوده و اعضا می‌توانند با ورود به سامانه بچه‌های مسجد برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را از امروز ثبت کنند.
وی اظهار کرد: سومین رویداد ملی فهما از امروز تا پایان آذر ماه ادامه دارد و نفرات برتر در سطح کشور، استان، شهرستان، همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) معرفی می‌شوند.
در ادامه برنامه، پوستر سومین رویداد ملی فهما رونمایی و به امضای رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و مجری برنامه سیمای خانواده رسید. حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی با توجه به پیش رو بودن روز خبرنگار از «سید محمدرضا حسینیان» مجری برنامه سیمای خانواده خواست تا با توجه به فعالیت در عرصه رسانه و از سوی دیگر سیادت‌اش این پوستر را امضا کند.
حجت‌الاسلام ارزانی در ادامه ابراز امیدواری کرد که بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور در این رویداد ملی حضور داشته باشند و از آنجایی که این فعالیت در سطح مساجد است خانواده‌ها نیز با فرزندان خود مشارکت کرده و طبیعتا این رویکرد منجر به مانوش شدن نسل جوان با مسجد می‌شود.
وی در مورد نحوه شرکت در سومین رویداد ملی فهما گفت: اعضا باید وارد سامانه شده و هر مسجدی که مدنظرشان است انتخاب کنند، ممکن است فردی در تهران ساکن باشد اما علاقه مند به این باشد از مسجد شهر و محله خود در این رویداد شرکت کند، بنابراین می تواند با انتخاب مسجد مورد نظر فعالیت خود را ثبت کند و امتیاز این اثر نه تنها برای کانون، که برای استان، شهر و شهرستان نیز لحاظ می شود.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها