با ما همراه باشید

اخبار 52

سیمرغ حاشیه‌دار جشنواره فیلم فجر شفاف است؟

منتشر شده

در

سیمرغ حاشیه‌دار جشنواره فیلم فجر شفاف است؟

مسئول پنج دوره رأی‌های مردمی جشنواره فجر تاکید می‌کند:‌ در سال‌های قبل تلاش شد سیمرغ مردمی جشنواره فجر استقلال و هویت خود را داشته باشد و میزان دخل و تصرف به کمترین میزان برسد، اما استنباط‌ اشتباه از شفافیت، امکان تقلب را به وجود می‌آورد.

به گزارش ایسنا، حاشیه‌های سیمرغ مردمی جشنواره فیلم فجر در آخرین روز جشنواره بیشتر شده و دوباره اعتبار این جایزه ارزشمند را مورد تردید قرار داده است.

در سال‌های قبل خانه سینما مسئول انجام رأی‌گیری در سینماهای مردمی بود، ولی با توجه به سامانه‌ تدارک دیده شده برای بلیت‌فروشی، شیوه رأی‌گیری هم تغییر کرد و برعهده سامانه سمفا زیرنظر سازمان سینمایی قرار گرفت.

پیش‌تر تهیه‌کننده «ابلق» از بروز مشکل و وجود باگ‌ در سیستم رای‌گیری جشنواره انتقاد کرده بود که البته برخی از این اشکال‌ها با پیگیری دست اندرکاران جشنواره برطرف شدند و ساعتی قبل هم تاکید شد که آرای ناصحیح حذف می‌شوند، اما با این حال این سوال همچنان مطرح است که آیا امکان دخل و تصرفی خارج از روال عادی در رأی‌گیری جشنواره وجود دارد یا خیر؟

در این باره علی آشتیانی‌پور که به مدت پنج سال عهده‌دار رأی‌های مردمی جشنواره فیلم فجر با مسئولیت خانه سینما بود و سال قبل تاکید داشت که آخرین دوره کاری خود را در این سمت انجام داده و به دلیل سنگینی این مسئولیت دیگر حاضر نیست آن را بپذیرد، ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه سیمرغ مردمی جشنواره فیلم فجر می‌گوید: “شفافیت” آن است که اسنادِ قابل دفاع برای ارائه به معترض‌ها وجود داشته باشد و آنچه در دوره‌های قبل بویژه سال قبل انجام شد، بیشترین میزان دقت و اعتبار و کمترین میزان دخل و تصرف را داشت.

او در گفت‌وگویی با ایسنا درباره حاشیه‌های رأی‌های تماشاگران جشنواره امسال در سینماهای مردمی و اینکه گفته می‌شود تاثیرگذاری در رأی‌ها در سال‌های قبل هم محتمل بوده چون کار به شیوه اینترنتی انجام می‌شد، توضیح داد: از جزئیات آنچه امسال انجام شده کامل مطلع نیستم که بخواهم دفاع کنم یا رد، ولی درباره گذشته می‌توانم بگویم که سال‌های قبل یکی از ویژگی‌هایی که سعی کردیم وجود داشته باشد و از آن مراقبت هم می‌کردیم، این بود که دخل و تصرف را به شدت پایین آوردیم و آماری را که می‌گرفتیم در سبدهای مختلف قرار می‌دادیم و آنچه در اصطلاحاً “پاک‌ترین سبد” می‌نامیدیم، ملاک آمار نهایی محسوب می‌شد و دقیقا شامل رأی‌هایی می‌شد که بیننده‌ی کاملاً بدون ذهنیت، بدون تاثیرگذاری و وابستگی به فیلم توانسته بود رأی دهد. البته بقیه آمار را هم داشتیم ولی سال گذشته خوشبختانه آن قدر تاثیرگذاری کم شده بود که آمار سبد پاک ما با بقیه رای‌ها یکسان بود.

آشتیانی‌پور در پاسخ به اینکه این شیوه چه بوده و اگر دخل و تصرف در کمترین حد بوده چرا ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم «خروج» آن همه اعتراض داشت؟ گفت: توضیح پروسه کار بسیار مفصل است و مجال گفتن آن در اینجا نیست، اما اعتراض آقای حاتمی‌کیا بخاطر تصور اشتباهی بود که ایشان داشتند. من همان زمان پاسخ دادم و خواستم بیایند تا به طور کامل و شفاف برایشان توضیح داده شود. بعدها برای برخی دیگر هم گفتم که اگر ایشان و دوستان دیگر بیایند و این اسناد را ببینند متوجه می‌شوند که چقدر قضاوتشان اشتباه بوده است.

او تاکید کرد: ارزشی که سیمرغ مردمی پیدا کرده حاصل دل‌نگرانی و دل‌مشغولی‌هایی بود که ما داشتیم و در تمام پنج سالی که در این حوزه مسئولیت داشتم با همراهی خانه سینما و دوستان دیگر سعی کردیم این جایزه استقلال خود را داشته باشد که هیچ کس از مسئولان یا صاحبان اثر و یا حتی مردم نتوانند بر آن تاثیر گذارند، چون من خودم هم پخش‌کننده بودم، هم تهیه‌کننده و هم سینمادار. همه چیز را می شناختم و می‌دانستم کجا، چه کسی می‌تواند تاثیر بگذارد. ما همه راه‌ها را بسته بودیم تا به یک مجموعه رفتار قابل اعتماد برسیم که حداقل برای خودمان حجت باشد و انصافا هم، از میان مسئولان یا صاحبان آثار نه کسی خواست و نه کسی توانست در رأی‌ها تاثیر بگذارد.

وی ادامه داد:‌ اگر نگرانی‌هایی که ما داشتیم و در این سال‌ها از بابت آن‌ها پیشگیری‌هایی را می‌کردیم، امسال اتفاق نیفتاده باشد پروسه رأی‌گیری کاملا می‌تواند قابل تصرف باشد. من درباره شیوه رأی‌گیری جشنواره امسال نمی‌توانم قضاوتی کنم چون در جریان جزئیات نیستم، اما آنچه ما انجام می‌دادیم حاصلش این شد که این سیمرغ مردمی هویت پیدا کرد و مخاطب و صاحب فیلم را به این باور رساند که این جایزه حائز ارزش و تاثیر زیادی در روند اکران است. من دوست داشتم این استقلال حفظ شود تا تحت تاثیر قضاوت نابجا قرار نگیرد.

آشتیانی‌پور درباره اینکه شیوه امسال و اعلام رأی‌های کلی طبق تاکید رییس سازمان سینمایی برای شفافیت بوده است و آیا این شفاف سازی به معنای کسب آرای مطمئن نیز خواهد بود؟ گفت: سال قبل هم این بحث مطرح بود و آقای انتظامی روی آن تاکید داشت. در همان زمان ما هم تاکید داشتیم که اینجا بحث منفعت مطرح است. اگر منفعتِ منِ فیلمساز این باشد که سیمرغ مردمی را به دست بیاورم ممکن است هر گونه دخل و تصرف در رأی‌ها انجام دهم چرا که در شرایط عادیِ فعالیت سینماها، تاثیر سیمرغ مردمی حداقل ۱۰ میلیارد تومان بر فروش است و اگر فیلمی جایزه بهترین اثر از نگاه تماشاگران جشنواره را می‌گرفت، می‌توانست زمان خوب اکران بگیرد، پخش‌کننده قدرت مانور خوبی پیدا می‌کرد و سینماها هم برای اکران ترغیب می‌شدند. ولی وقتی شفاف سازی را از زاویه‌ای که دوستان اشاره می‌کنند، نگاه کنیم در واقع فرصتی را می‌بینیم که امکان تقلب ایجاد می‌کند، یعنی اگر من به عنوان صاحب فیلم بدانم جایگاهم در رأی‌های مردمی کجاست، تلاش خود را برای اول شدن انجام خواهم داد. بنابراین بر اساس مشخص بودن آراء در طول جشنواره، رقابت نابرابری میان دو فیلم برتر شکل می‌گیرد در حالی که اگر میزان روشن بودن جایگاه خود را ندانند حتی اگر برای تاثیرگذاری تلاش کنند هم، آن‌قدر نمی‌توانند موفق باشند.

وی تاکید کرد: ما شفافیت را در سلامتی اجرا می‌دیدیم. شفافیت این نیست که من بگویم شما نفر دوم هستید و بعد شما “بدانید” که دوم هستید و اگر یک تاثیر کوچک بگذارید می‌توانید اول شوید. درواقع من با این اطلاعات استعداد شما را برای رسیدن به جایگاه اول تحریک می‌کنم. البته شفاف‌سازی در رده‌های آخر تاثیری ندارد ولی بین فیلم‌های اول و دوم شرایط را کاملا تغییر می‌دهد و اگر این اتفاق بیفتد برای صاحب اثر سهل و ممکن است که همه را فریب دهد و رأی‌ها را تحت تاثیر قرار دارد. بنابراین این شفافیتی که از آن صحبت می‌شود استنباط غلط ایجاد می‌کند، چرا که بستر خراب شدن کار را به وجود می‌آورد.

او ادامه داد: شفافیت زمانی معنا پیدا می‌کند که اسناد، معتبر باشد و هر کسی اعتراض داشت اسناد و اطلاعات قابل رویت را به او ارائه کنید. آنچه ما فکر می‌کردیم پنج سال برایش خون جگر خورده‌ایم، برای این بود که فقط کسانی تأثیر داشته باشند که بیننده بی‌واسطه هستند و کسانی که حتما در سالن نمایش فیلم حضور دارند. هر کسی که می‌توانست در رأی‌ها تاثیر بگذارد از سبد رأی‌ها خارج می‌شد و نتیجه نهایی چیزی بود که با چشم بسته می‌توانستیم قسم بخوریم پاک است. در پروسه شفافیت، وجود اسناد معتبر باید برای مسئولان اهمیت داشته باشد، چون به هر حال از میان صاحبان فیلم‌ها یک نفر که جایزه را می‌گیرد راضی است و بقیه ناراضی و این که آن یک نفر چنان صاحب حق باشد که خدای او هم راضی باشد، از هر چیزی باید بیشتر اهمیت داشته باشد.

 

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها